Galerija Ufici tuži modnu kuću Žana Pola Gotijea

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
334.260
Čuveni italijanski muzej Ufici tuži modnu kuću Žana Pola Gotijea zbog „neovlašćenog korišćenja” motiva sa čuvene slike Sandra Botičelija „Rođenja Venere” iz 15. veka, koja je izložena u čuvenoj firentinskoj galeriji.

Žan Pol Gotije je koristio lik Venere sa Botičelijeve čuvene slike na majicama, maramama, pantalonama i drugim odevnim predmetima sa potpisom Gotije, „promovišući ih i na svojim društvenim mrežama i veb-stranici, ali je to uradio bez traženja dozvole, i bez dogovora o upotrebi i plaćanju naknade, što je izričito predviđeno zakonom“, navodi se u zvaničnom saopštenju koje je objavio muzej.

Žan Pol Gotije je koristio lik Venere sa Botičelijeve čuvene slike na majicama, maramama, pantalonama i drugim odevnim predmetima sa potpisom Gotije, „promovišući ih i na svojim društvenim mrežama i veb-stranici, ali je to uradio bez traženja dozvole, i bez dogovora o upotrebi i plaćanju naknade, što je izričito predviđeno zakonom“, navodi se u zvaničnom saopštenju koje je objavio muzej.

Sudski postupak se pokreće zbog kolekcije nazvane Muzej (Le Musée ) koju je modna kuća lansirala početkom godine kao počast svetu umetnosti. U kolekciji su haljine, majice, pantalone i šalovi sa likovima Botičelijevog renesansnog dela, kao i detaljima sa slika Stvaranje Adama i Tri gracije, Mikelanđela i Rubensa.

Advokatska služba Uficija je poslala pismo modnoj kući tražeći da povuku sa tržišta odeću sa slikom Venere ili da što pre kontaktiraju Muzej ne bi li eventualno potpisali komercijalni ugovor te isplatili određenu cifru za dosadašnje korišćenje.

Iz Uficija su međutim rekli za italijanske medije da, iako je to pismo poslato još u aprilu, iz modne kuće nije stigao nikakav odgovor pa su zbog tog ignorisanja odlučili da se obrate sudu što predviđa i povlaćenje sa tržišta nelegitimne kolekcije kao i plaćanje štete muzeju.

Prema Codice dei Beni Culturali (Kodeksu kulturnog nasleđa), upotreba slika koje su javno vlasništvo Italije obavezno je posebno odobrenje i plaćanje takse.

Smešten u istorijskom centru Firence, Galerija Ufici je jedan od svetskih muzeja sa najbogatijom kolekciom. Pored Rođenja Venere, u njemu se nalazi i Botičelijevo remek delo Proleće, kao i umetnička dela Đota, Leonarda da Vinčija, Mikelanđela, Rafaela, Ticijana, Karavađa i Rembranta.

https://www.rts.rs/page/magazine/sr...ol-gotije-ufici-boticeli-radjanje-venere.html
 
index.jpg
 
Galerija Uffizi prvo treba da ispostuje svoje turiste koji prevale hiljadu kilometara da ih posjete
juce sam stigla otud i nisam mogla uci jer ljudi nemaju karata za taj dan trebalo ih kupiti 3 dana prije :evil:
:evil:

Jos oni tamo pricaju da trebam naci nakupce koji ih preprodaju, mos misliti, a ja nit znam gdje su nit ko su nit pitati, plus svremenski ogranicena da se snalazim


ja jbte mislila dodjes tamo kupis ulaznicu i picis :sad2:


ma moreeee ljuta sam ko ris
 
Poslednja izmena:
Galerija Uffizi prvo treba da ispostuje svoje turiste koji prevale hiljadu kilometara da ih posjete
juce sam stigla otud i nisam mogla uci jer ljudi nemaju karata za taj dan trebalo ih kupiti 3 dana prije :evil:
:evil:

Jos oni tamo pricaju da trebam naci nakupce koji ih preprodaju, mos misliti, a ja nit znam gdje su nit ko su nit pitati, plus svremenski ogranicena da se snalazim


ja jbte mislila dodjes tamo kupis ulaznicu i picis :sad2:


ma moreeee ljuta sam ko ris
tako je na mnogim mestima danas Cale, i za ulaz u Parlament u Budimpesti treba karte unapred rezervisati, a ako nisi gradjanin EU placas ih duplo skuplje... za Mulen Ruz u Parizu, rezervacija mesec dana unapred :lol:
 
tako je na mnogim mestima danas Cale, i za ulaz u Parlament u Budimpesti treba karte unapred rezervisati, a ako nisi gradjanin EU placas ih duplo skuplje... za Mulen Ruz u Parizu, rezervacija mesec dana unapred :lol:
a mogo sam ljuta, mada Toskana i Ligurija su predivne pa sam presrecna sto sam bila tamo, ispunila sam sebi jedan veliki san da odem, i svoju misiju ispunila:heart:, ali mi bas zao za Uffizi

majke mi, to sam prvo planirala obici:(
:heart::heart:
 
a mogo sam ljuta, mada Toskana i Ligurija su predivne pa sam presrecna sto sam bila tamo, ispunila sam sebi jedan veliki san da odem, i svoju misiju ispunila:heart:, ali mi bas zao za Uffizi

majke mi, to sam prvo planirala obici:(
:heart::heart:
Za sve velike galerije moras unapred da rezervišeš kartu..a Ufici j poznata po tome kao i po kilometarskim redovima za uci u galeriuju
Kada sam htela da vidim Tajnu veceru..u Milanu dva meseca sam ranije preko neta platila kartu za datum koji mi je odgovarao
 
Za sve velike galerije moras unapred da rezervišeš kartu..a Ufici j poznata po tome kao i po kilometarskim redovima za uci u galeriuju
Kada sam htela da vidim Tajnu veceru..u Milanu dva meseca sam ranije preko neta platila kartu za datum koji mi je odgovarao
Ma kilometarski redovi su za uci bilo gdje

A i znala sam da je malo 3 dana za bilo sta, no opet kazem ne smijem biti nezadovoljna jer sam uspjela mnogo cega drugog

u svakom slucaju drugi put idem spremnija;)
 

Back
Top