Galaksija Mlečni put

Prilozi

  • sunce.jpg
    sunce.jpg
    73,7 KB · Pregleda: 4
vid' najvise isijava plavo ... super grafikon
pa nemam pojima, kada se izračuna preko Vinovog zakona koristeći površinsku temp Sunca oko 5800 K , dobija se maksimum negde na 500 nm, što je zeleni deo... znam to jer kažu da nije čudo što su biljke zelene. sad ću da vidim da li ima još neki spektar...
 
Civilizacija na našem nivou bi nesumnjivo ostavila vidljive tragove na zemlji.
Osim ako nismo došli sa druge planete, a to je već Ancient Aliens dubioza.
Sve sto smo napravili mi u savremenoj civilizaciji - recimo u poslednjih 500 godina, po mojoj slobodnoj proceni da nas nema da sve to odrzavamo za jedno cca 1000 godina bi bilo neprepoznatljivo, a za jedno 10000 jedva bi ostali neki ostaci, a za 100.000 ili vise godina gotovo sigurno ne bi bilo nikakvih ostataka
 
Sve sto smo napravili mi u savremenoj civilizaciji - recimo u poslednjih 500 godina, po mojoj slobodnoj proceni da nas nema da sve to odrzavamo za jedno cca 1000 godina bi bilo neprepoznatljivo, a za jedno 10000 jedva bi ostali neki ostaci, a za 100.000 ili vise godina gotovo sigurno ne bi bilo nikakvih ostataka
Осим свега што није разградиво, не оксидира и не еродира.
 
Осим свега што није разградиво, не оксидира и не еродира.
U prirodi je takoreci sve razgradivo u zavisnosti od vremenskog perioda. Do god nam je planeta zivahna, a dosada je prilicno bila zivahna, eventualno ce sve da se rastvori, istopi, erodira ili da ga popapa biosfera pre ili kasnije. I to malo sto znamo o najranijoj poznatoj civilizaciji je samo zato sto je pecena glina prilicno dugovecna i sto su u ono vreme smatrali za bitno da zapisuju nekakve bilo kakve informacije. Da nisu zapisali ne bi ni bila civilizacija.
 
vid' najvise isijava plavo ... super grafikon
Plava svetlost ima najmanje talasne dužine od vidljivog dela spektra, a to su one sa najviše energije (tj isto iz vidljivog dela spektra).

Da je površina Sunca manje topla ono bi bilo žuta (ili čak i crvena, Red Dwarf) zvezda, a da je toplije bilo bi plavo (i zračilo bi mnogo više u UV delu spektra) - Vinov zakon.


DC1BDB6A-7BCA-4EE0-9C32-E10D2AB2066C.png
 
Poslednja izmena:
Plava svetlost ima najmanje talasne dužine od vidljivog dela spektra, a to su one sa najviše energije (tj isto iz vidljivog dela spektra).

Da je površina Sunca manje topla ono bi bilo žuta (ili čak i crvena, Red Dwarf) zvezda, a da je toplije bilo bi plavo (i zračilo bi mnogo više u UV delu spektra) - Vinov zakon.


Pogledajte prilog 1432652
Vinov zakon se primenjuje za površinsku temp zvezde. Znači sunce naše ima površinsku onako napamet oko 5600 K. Max je na zelenoj negde.
 
Evo i rezultata koji se mogu naći na mreži:

The solar spectrum undergoes absorption in the Earth's atmosphere, but the peaks of the so- lar and blackbody spectra line up well. Using the peak wavelength of the measured solar spectrum, 500 nm, in Wien's law yields a surface tempera- ture for the Sun of 5.80 103 K, in excellent agreement with the accepted value.

https://wwelsh.sdsu.edu/~wwelsh/CLASSES/ASTROBIO/LECTURES/wien_law.pdf
 

Prilozi

  • wien_law.pdf
    184,5 KB · Pregleda: 1
Vinov zakon se primenjuje za površinsku temp zvezde. Znači sunce naše ima površinsku onako napamet oko 5600 K. Max je na zelenoj negde.
Nešto otprilike ovako, maksimum je na 560nm - upravo zelena, znaju biljke koja boja hlorofila apsorbuje maksimum energije, milijarde godina iskustva su za njima, prva cijanobakterija koja je počela sa fotosintezom se pojavila pre 3-3,5 milijarde godina.

F4E7474E-3EDB-4462-8E98-C11C9C05FEF3.jpeg
 
Poslednja izmena:
pa nemam pojima, kada se izračuna preko Vinovog zakona koristeći površinsku temp Sunca oko 5800 K , dobija se maksimum negde na 500 nm, što je zeleni deo... znam to jer kažu da nije čudo što su biljke zelene. sad ću da vidim da li ima još neki spektar...
Danas bas pricam sa drugarom i on kaze sunce je zeleno, ali mi to ne vidimo tako
 

Back
Top