Fotografije koje se doživljavaju srcem i dodirom

  • Začetnik teme Začetnik teme Nina
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
388.310
Jedinstvena izložba fotografija namenjena slepim, slabovidim, ali i svim drugim posetiocima, drugačija je od bilo koje druge. Deo je globalne inkluzivne inicijative „World Unseen”, čiji je cilj da umetnost učini dostupnom svima. Nakon što je obišla London, Dubai, Prag, Zagreb, Astanu, Ljubljanu i još 30 gradova, izložba je stigla i u Narodni muzej u Beogradu, gde će se zadržati do 31. avgusta.

Zahvaljujući najsavremenijoj tehnologiji reljefne štampe, slepi i slabovidi sada imaju mogućnost da urone u vizuelni svet i da na upečatljiv način, pomoću dodira i zvuka, upoznaju svet fotografije, koji im je do sada bio nedostupan.

Kroz svoj softver PRISMAelevate XL i seriju štampača „Arizona” japanska multinacionalna kompanija poznata po proizvodnji optičkih proizvoda razvila je mogućnost stvaranja realističnih fotografija sa teksturom, koje se mogu i osetiti, a ne samo videti.Da bi se dodatno poboljšalo iskustvo, svaku fotografiju prate audio-opisi fotografa, omogućavajući posetiocima da se povežu sa ličnom pričom koja stoji iza njih.
 
688z387_unseen1.jpg
 
Most između vizuelnog i taktilnog sveta

Rezultat je snažno preplitanje umetnosti, tehnologije i ljudske povezanosti koje menja način na koji posmatramo i razumemo fotografiju – ali i jedni druge.
Kada se očita kju-ar kod uz fotografiju parasportiste slovenačkog plivača Darka Vidića, na primer, čuje se šum i zapljuskivanje vode, kao i udisaji vazduha tokom zamaha, dok je uz fotografiju trodimenzionalnog ultrazvuka bebe u stomaku, uz hučanje plodove vode, detaljno opisano kako izgleda glava deteta sa nosem „kao dugme” i šta se sve nalazi okolo na snimku.

Između ostalih, tu je i reljefna fotografija „Ljubav”, na kojoj je ovekovečeno prijateljstvo između čoveka i kita beluga, koji pozdravljaju dodirom glave o glavu; zatim fotografija poslednjeg južnoafričkog mužjaka severnog belog nosoroga pod imenom Sudan, kojeg čuvari štite od krivolova; kao i zbirka slika pod nazivom „Sutra će biti bolje”, koja prikazuje naborane i suve šake stogodišnjaka.

Britanski fotograf Jan Trehern, koji je slep i gluv, ovekovečio je na svojoj fotografiji „Budućnost” portret delimično slepe žene, kojim reflektuje svoj odnos umetnosti prema invaliditetu i različitosti.

Jedna od fotografija je ovekovečila i molitvu šamana boginji Janomami za zaštitu amazonskih šuma od krčenja; crnkinju iz Liberije okrenutu ka zidu, sa ožiljcima na ramenu i ruci, u haljinici i sa šeširićem koralne boje, koja priča priču kako vidimo sebe i druge nakon fizičke traume.

Ovakav inovativan pristup je više od pukog tehnološkog podviga – to je most između vizuelnog i taktilnog sveta, između slike i emocije, između onih koji vide i onih koji svet doživljavaju na drugi način. Fotografija je moćan medijum, a zahvaljujući unapređenoj tehnologiji štampe postaje iskustvo koje prevazilazi granice vida.Ulaz na izložbu je besplatan za slepe i slabovide osobe, kao i za sve osobe sa invaliditetom.
 
U srcu buke

Među svetski priznatim fotografima koji su dali doprinos izložbi „Nevidljivi svet” je i Ivana Todorović, akademska slikarka i fotograf iz Beograda. Njena crno-bela fotografija „U srcu buke” prikazuje slepog operskog pevača, 26-godišnjeg tenora Nemanju Crnatovića, kako nepomično, obučen u frak, sa osmehom i slušalicama na glavi, stoji na šetalištu na Kalemegdanu, dok oko njega odjekuju užurbani koraci i prolaznici zamućeni dugom ekspozicijom izgledaju kao senke u pokretu.

„Nemanja je završio Muzičku akademiju i slep je od rođenja. Ja sam završila Likovnu akademiju i vizuelna sam umetnica. Nas dvoje naizgled dolazimo iz različitih svetova, ali kroz ovaj naš zajednički rad spojili smo ton i sliku – muziku i fotografiju – u jednu priču koju mogu da dožive i oni koji ne vide”, rekla je Todorovićeva.link

ivana-unseen.jpg
 

Back
Top