Quantcast

Formula 1

Тасман

Domaćin
Poruka
4.264

MilosB

Iskusan
Poruka
6.583
Kubica daleko od povratka. © Motorsport Total

Algersuari: "Kubica ne moze da uzme casu u ruku"

Javnost i dalje iscekuje prvi zvanican nastup Roberta Kubice nakon njegove teske nesrece na reliju u februaru 2011. Informacije o njegovom zdravstvenom stanju dobijamo na kasicicu, a spekulisalo se o njegovom povratku u Formulu 1 jos tokom oves sezone. Medjutim, na to niko ne bi trebalo ni da pomislja.

Bivsi vozac tima Toro Roso, Haime Algersuari, izneo je na jednoj konferenciji za novinare u okviru njegove nove aktivnosti kao radijskog komentatora BBC za Formulu 1 nove detalje o Kubici. "Poslednje vesti koje imam od njega nisu dobre", kaze Algersuari. "On trenutno nije u stanju da uzme casu u ruke i da pije iz nje. Dakle ne izgleda bas najbolje".

Glavni problem i nadalje je desna ruka nekadasnjeg vozaca Renoa. Iako je nedavno sedeo za upravljacem putnickog vozila sa automatskim menjacem, pokretljivost njegove desne ruke prema izjavama lekara do danas nije povracena na predjasnji nivo, iako oni veruju da ce pokidani nervi ponovo srasti. Poljaku narocito tesko pada okretanje zgloba sake.

"Njegove povrede su teze nego sto se mislilo", govori Algersuari koji mnogo saoseca sa nekadasnjim kolegom. "Stvarno nije imao srece. Njegov udes je bio vrlo neobican, a u reliju postoje udesi koji izgledaju mnogo gore od njegovog. Njegov suvozac je mislio da je mrtav".

Spanac je misljenja da je Kubica imao stofa da postane svetski prvak. "Robert je bio i jeste fantastican vozac, brz i kompletan. Bez problema bi mogao da bude svetski prvak. Radovao bih se njegovom povratku, jer zasluzuje da bude u Formuli 1".

Medjutim do povratka mu predstoji dug put. Tek nedavno je jedan anonimni Kubicin prijatelj otkrio za BBC da je nekadasnji pobednik gran pri trka "na korak od povratka u normalan zivot. Sam vozi svoj auto i moze sam da izlazi iz kuce. Ali mora jos da radi na izgradnji misicne mase. U junu ili julu cemo znati da li ce ikada biti dovoljno spreman da ponovo testira bolid Formule 1".

Pre nekoliko meseci je doziveo novi udarac kada se prilikom setnje u blizini svog doma u italijanskom Vijaredju okliznuo na ledu i tom prilikom je ponovo zaradio prelom desne noge koja je vec bila polomljena u reli udesu. Sredinom januara je ipak napustio bolnicu.

MilosB

Iskusan
Poruka
6.583
Berni kad ussere motku, on je bas ussere.

Zvanicno: Od 2013. samo jedna trka u Spaniji

Ono sto su vrapci na granama vec izvesno vreme znali u cetvrtak je dobilo i zvanicnu potvrdu. Od sezone 2013. u Spaniji ce se odrzavati samo jedna velika nagrada godisnje. Razlog tome je trenutna teska ekonomska situacija na Iberijskom poluostrvu.

"Od sledece godine cemo trke u Spaniji odrzavati naizmenicno", potvrdio je Berni Eklston povodom situacije u Spaniji za novinsku agenciju DPA. Jos se ne zna koja ce od dve staze u narednoj godini morati da pauzira. Zbog teskog ekonomskog stanja organizatori trka u Barseloni i Valensiji nastoje da uspostave saradnju.

Sporedno dejstvo ove mere je da ce na taj nacin biti stvoreno mesto u kalendaru Formule 1 za 2013. godinu za planirani debi staze u Nju Dzerziju. Eklston je vec u vise navrata ponovio da ne zeli da prekoraci sadasnju brojku od 20 velikih nagrada po sezoni.

U predstojecoj sezoni nece biti nikakvih promena. Velika nagrada Spanije u Barseloni vozice se 13. maja kao peta trka u sampionatu 2012. Samo sest nedelja kasnije (24. juna) Formula 1 gostuje ponovo u Spaniji, ovoga puta u Valensiji povodom Velike nagrade Evrope. Gradska staza u luckoj metropoli je sastavni deo kalendara od 2008, dok se u Barseloni vozi jos od 1991.

Prvo su sjebbali Hokenhajm i Nirburgring, jedno vreme izbacili Spa, sada hoce da sjebbu i Barselonu naustrb Amerikanaca. I tako cemo imati dve idiotske staze u kalendaru tipa Valensija i Nju Dzersi, pa jos kada dodje pustara u Ostinu. Vec su oskrnavili Silverstoun, sta je sledece na redu? Ne bi mi bilo zao da Bahrein ustupi mesto Valensiji, ali Katalunja svake druge godine mi se ne dopada.

I dalje ne mogu da prezalim Imolu, pa cak i onu selendru Manji-Kur. Sa pet nemackih vozaca u F1 i Alonsom sigurno bi vladalo vece interesovanje i bolje bi se prodavale karte za dve trke godisnje u Nemackoj ili Spaniji. Kriza je samo dobar izgovor za izbezumljene planove matorog sismisa. U Turskoj nigde publike, ni Indija nije privukla bogzna koliko publike, Singapur - ima li gluplje staze? Covek u 80 godina treba u staracki dom, a ne da se slobodno seta okolo.

gost 80673

Iskusan
Poruka
6.532
Crvenima bi bilo najbolje da se onaj sneg nije otopio do sledece godine :lol:

634204-1.gif

frenkykg

Početnik
Poruka
34
McLaren i Mercedes spremni da kombinuju svoje DRS sisteme sa F-duct sistemom

Auto Motor und Sport piše da su ova dva tima, spremna da kombinuju svoje DRS sisteme sa nekom vrstom dodatnog "F-duct sistema", koji se nalazi na zadnjim krajevima njihovih bolida.
F-duct sistemi više nisu dozvoljeni u Formuli 1, ali novi pasivni sistemi su se pojavili na prednjim krilima nekih 2012. bolida, koje predvode bolidi Mercedesa.
Što se tiče zadnjeg krila, F-duct sistemi, koji su se tu pojavili na poslednjim treninzima, su i dalje legalni „pod odredjenim okolnostima“, kako piše ovaj magazin.
Michael Schmidt piše da se kombinovanjem ova dva sistema dobija „ogromna brzina“, navodeći da je Mercedes W03 dobio neverovatnih 18 km/h, na poslednjem testu u Barceloni.

frenkykg

Početnik
Poruka
34
Bez obzira na lošu pred-sezonu, Felipe Massa se i dalje nada borbi na čelu kolone u Australiji.

„Prošle godine smo prošli veoma dobro na testovima, onda smo došli u Melbourne i našli smo se sekundu iza pol-pozicije“, rekao je Massa.

„Ne želim da krijem činjenicu da nismo 100% zadovoljni, sa onim što smo uradili na ova tri testa, i da želimo da budemo brži.“

„Mi imamo potpuno nov auto i moramo još učiti o njemu, kako bi izvukli njegov kompletan potencijal. Imam veoma jak tim, i imam veliko poverenje u njihovu mogućnost da razviju šasiju u toku sezone. Svi ćemo znati kakva je situacija, kada budemo u istim uslovima: sa malo goriva u rezervoaru i na soft gumama.“

Massa je nabrojao četiri glavna rivala, za predstojeću sezonu, objašnjavajući da Red Bull, McLaren, Mercedes i Lotus imaju veoma dobar tempo.

„Naravno, tu su neki timovi koji izgledaju prilično jako, kao Red Bull, Mclaren, Mercedes i Lotus, i meni izgledaju prilično brzo. Zatim je tu grupa koja je veoma tesna i koja će se boriti u razmaku od samo nekoliko desetinki, u kojoj se nalaze Sauber, Toro Rosso i Force India. Ipak, ja i dalje verujem da se mi možemo boriti za podijum. To je jedina misao koju imam u glavi. Ali, moramo da sačekamo još par dana kako bi saznali odgovor.“

Тасман

Domaćin
Poruka
4.264
Што се тиче прве трке однос снага је управо такав како је Маса набројао (Ред Бул, Мекларен, Мерцедес, Лотус...)
Ферари је према неким проценама иза Лотуса, али мислим да ови из Лотуса неће успети да испрате развој водећих тимова и да ће како сезона буде одмицала заостајати све више.
Тај нови "W-duct" како кажу даје осетну предност у макс. брзини, е сад колико ће то "гурнути" Мерцедес напред питање је.
Чини се да Ред Бул сада има минималну предност, али за очекивати је да ће Њуји опет извући неког кеца из рукава, само је питање времена.
У сваком случају очекујем занимиљивију сезону од ове прошле
6 шампиона, 14 титула (ако сам добро бројао :) ) нема да омане

Ситно ситно...
Anl9_7gCIAA_rDW.jpg

Тасман

Domaćin
Poruka
4.264
Возачке поставе (чисто мало да утврдимо градиво)

Red Bull Racing
1 Sebastian Vettel, 2 Mark Webber
McLaren
3 Jenson Button, 4 Lewis Hamilton
Ferrari
5 Fernando Alonso, 6 Felipe Massa
Mercedes
7 Michael Schumacher, 8 Nico Rosberg
Lotus
9 Kimi Raikkonen, 10 Romain Grosjean
Force India
11 Paul di Resta, 12 Nico Hulkenberg
Sauber
14 Kamui Kobayashi, 15 Sergio Perez
Toro Rosso
16 Daniel Ricciardo, 17 Jean-Eric Vergne
Williams
18 Pastor Maldonado, 19 Bruno Senna
Caterham
20 Heikki Kovalainen, 21 Vitaly Petrov
HRT
22 Pedro De La Rosa, 23 Narain Karthikeyan
Marussia
24 Timo Glock, 25 Charles Pic

frenkykg

Početnik
Poruka
34
F1 u Rumuniji?

Tilke gradi F1 stazu u Rumuniji

Nemačka kompanija Tilke, koja je dizajnirala staze poput Yas Marina i Nurburgring želi da napravi F1 stazu u Rumuniji, u Bucharestu ili negde pokraj mora.

Zbog toga, Tilke se susreo sa rumunskim ministrom za turizam, Cristianom Petrescuom, na sajmu turizma u Berlinu.

„Za sada samo pregovaramo i čekamo na njihove direktore u Bucharestu. Ostaje da vidimo koliko je staza važna za nas“, rekao je ministar.

Potencijalna staza bi bila izgradjena uz partnerstvo javnog i privatnog sektora, jer državni budžet ne može sebi priuštiti tolike investicije. Država će obezbediti zemljište i infrastrukture za taj projekat.

Tilke je, prošle godine, započeo izgradnju staze u ovoj zemlji, u oblasti Brasov, uz odobrenje FIA-e. Staza bi trebalo da bude spremna 2014. godine, i na njoj će moći da se voze sve trkačke serije, uključujući i Formulu 1.

Tilke Engineers & Arhitects osnovana je 1983. godine. U njoj rade 350 inženjera i arhitekata sa kancelarijama u Nemačkoj, Bahreinu, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Meksiku, Kazahstanu i Azerbejdžanu. Kompanija je radila na stazama

haralampije cvetic

Aktivan član
Poruka
1.383
Massa je nabrojao četiri glavna rivala, za predstojeću sezonu, objašnjavajući da Red Bull, McLaren, Mercedes i Lotus imaju veoma dobar tempo.
Да је у Лотусу Кубица (наравно онај од пре две сезоне), свашта би било. Не знам ко може нешто озбиљно да рачуна са овако реконвалесцентском поставом, Раиконеном и Грожаном...
П.С. Погледати Вукајлијину дефиницију рековалесцента

frenkykg

Početnik
Poruka
34
Marussia i HRT: Da li treba da postoje u F1?

Rob Widdows, motorsport magazine, pitao se da li HRT i Marussia i dalje treba da učestvuju u F1?

„Kada pogledamo poredak za sezonu 2012. pitamo se da li to stvarno želimo? Da li želimo kvalitet ili kvantitet?“

„Da li nam je stvarno potrebno 24 automobila na gridu kako bi imali odličan trkački ambijent? U sportu koji bi trebalo da bude vrhunac motorsporta. Ili bi smo, u stvari, bili srećni i da imamo 20 automobila na stazi u Albert Parku, sledeće nedelje?“

„Ni HRT, ni Marussia nisu propisno uspeli da odrade pred-sezonske testove, osim što su imali par krugova, zarad filmskog snimanja i reklamiranja. Razlozi su različiti. Od neuspeha na crash testovima, preko nedostatka delova do manjka vremena. Zar ovo sve već nismo prošli? U stvari, neće biti prvi put da HRT tim koristi prvi trening u Melbourneu, kao svoj dan testiranja.“

„Meni je posebni žao Pedra de la Rose. To je veoma dobar i šarmantan momak, koga sam upoznao. Veoma je cenjen zbog svojih sposobnosti na mestu test vozača u McLarenu. I onda se pitam: zbog čega je otišao iz Wokinga da bi se trkao u HRT timu? U suštini, on se i neće trkati, zar ne? On će samo sakupljati podatke i brojeve.“

"Marussia, bivši Virgin, od svog postojanja je patio zbog manjka resursa. Sada je u vlasništvu bogatih Rusa, i na mestu savetnika imaju Pat Symondsa, pa smo očekivali bolje stvari od njih. Ali, i oni dolaze u Melbourne bez i jednog pred-sezonskog testa.“

„Ja to shvaratm jer da sam ja bogat Rus ili španski milioner, i ja bih voleo da imam Formula 1 tim, i voleo bih da idem u Melbourne kako bih video svoje automobile na gridu. I bez sumnje, voleo bih to da vide i moji biznis partneri. I shvatam da ekonomska kriza, koja potresa celu Evropu, pravi probleme svima, pa čak i velikim poslovanjima.“

„Ali, to nije poenta. GP trkanje, poput Olimpijskih igara, je vrhunac, najviši nivo ovog sporta, i tu ima mesta samo za najbolje. Mi smo u proteklim decenijama, videli odlične trke, sa mnogo manje vozila na gridu.“

„Ne potcenjujem izazov stvaranja Formula 1 tima, a kamoli rad koji uključuje trku za pobedom. Ja nemam nameru da na stub srama stavljam HRT ili Marussiju. Ali dovodim u pitanje smisao postojanja 24 automobila na gridu, kad je i 20 sasvim dovoljno. I pitam se da li je ispravno imati na gridu četiri vozila koja nisu testirana? Iznad svega, nadam se da Pedro de la Rosa ima neku opciju da se vrati u McLaren, ukoliko bude razočaran svojom odlukom da se trka za španski tim, u poslednjim godinama svoje trkačke karijere.“

„Ne sumnjam da će inženjeri Marussie i HRT-a imati dosta dobrih razloga, zbog kojih nisu bili u mogućnosti da testiraju, i zbog čega to neće uticati na njihovu podobnost da budu na gridu, sledeće nedelje. Vi ćete imati svoje lične stavove po ovom pitanju, koje po mom mišljenju, utiču na status GP trkanja.“

Rob Widdows, motorsport magazine

frenkykg

Početnik
Poruka
34
Senzacionalno: Kubica opet vozi!!!

Posle 13 meseci Kubica je opet seo za volan WRC automobila

Robert Kubica je opet seo za volan trkačkog automobila. To tvrdi Autosprint magazin.

Posle više od godinu dana, od stravičnog incidenta, i nakon mnogo operacija i mnogo meseci rehabilitacije, Robert Kubica je seo za volan trkačkog automobila.

Robert Kubica je u sredu, testirao sa svojom Skoda Fabiom WRC, sa kojom je i ranije testirao, i u čemu su mu pomogli ljudi iz Team Erreffea.

Ovaj test, samo dokazuje kolika je volja brzog Poljaka da se vrati u Formulu 1, a poslednje spekulacije tvrde da je već u kontaktu sa Ferrarijem.

Тасман

Domaćin
Poruka
4.264
Senzacionalno: Kubica opet vozi!!!

Posle 13 meseci Kubica je opet seo za volan WRC automobila
Хммм... некако ми изгледа да је за њега све мање наде...
Алгерсуари је недавно изјавио како ни чашу не може да држи у тој руци, тако да сумњам како ће сада нагло доћи до опоравка и како ће бити спреман за наредну сезону.
Та вожња аута ми некон ове изјаве Алгерсуарија делује више као неки маркетиншки потез...

Čestitke našim prijateljima @fernando i @Тасман na izboru za moderatore na pdf.Automobilizam :klap:

Хвала хвала... Значи од сада пазите шта пишете о Ферарију и Фернанду ;)

frenkykg

Početnik
Poruka
34
Domenicali optimističan

Domenicali: Ferrari se može oporaviti u toku sezone

Šef Ferrarija, Stefano Domenicali i dalje optimistično veruje da se Ferrari može oporaviti i pridružiti trci za titulu u 2012., bez obzira na težak start sezone.

„Nadajmo se da možemo da uradimo isto, kao što je Italija uradila na Svetskom prvenstvu u fudbalu 1982. godine: odigrala bezbroj prijateljskih utakmica, imala tri remija u prve tri utakmice, a na kraju osvojila titulu.“

Kada je upitan da li je Ferrari „uplašen“ onim kako će proći u Australiji, on je odgovorio: „Ne, jer smo na kraju dobili performanse. Naša je bila odluka transparentnosti, govoreći da nismo bili zadovoljni sa nivoom performansi.“

Ferrari je rekao da je promena rasporeda izduvnih izlaza, na sred testiranja, glavni uzrok njihove teške zime. Domenicali je dodao da će nova verzija originalnog izduvnog sistema za F2012, biti spremna u maju, za test u Mugellu.

„Proces je dugačak, jer moramo da modifikujemo spoljašnjost bolida. Naši tehničari moraju da shvate kako da intervenišu sa CFD, onda da analiziraju temperature, pripreme delove i testiraju ih. Mi ćemo biti u stanju to da izvedemo, tek u maju u Mugellu.“

Domenicali takodje veruje da će biti potrebno malo vremena, kako bi videli gde se Ferrari stvarno nalazi.

„Slušajte, nisam zadovoljan sa automobilom, jer nismo postigli cilj, koji smo postavili, a ne zato što smo sporiji od drugih. Da bismo razumeli gde se u stvari nalazimo, moraćemo da sačekamo da prodju najmanje prve četiri trke.“

Kada je upitan da li oseća da mu je posao ugrožen, ukoliko se Ferrari bude mučio i ove godine, on je odgovorio: „Moja uloga je drugačija od trenera. Ja ne dizajniram automobil, ali sam za sve odgovoran.“

frenkykg

Početnik
Poruka
34
Horner: Red Bull je još jači

Christian Horner tvrdi da je uspeh, koji su imali, samo ojačao Red Bull

„Mislim da smo, prošle godine, evoluirali kao tim. Lako je zaboraviti koliko smo mlad tim. Ovo je naša osma sezona i naš osmi auto, i mislim da smo, kao tim, jači u svim oblastima.“

„Mi imamo dobar auto, mislim da smo i operativno bili mnogo bolji, stabilnost nam je dobra, dobro smo razvili naš auto, imamo jaku strategiju, a sa pit stopovima smo postavili standarde.“

„Učimo iz svake lekcije od prošle godine i primenićemo ih ove sezone.“

„Ovo je konkurentan biznis i ne možete sebi priuštiti da mirujete, tako da morate da težite ka tome da budete bolji. Čak i u oblastima, za koje sami znate da ste jaki, ne možete prihvatiti da je to dovoljno, nego uvek morate da se zalažete da bude još bolje.“

Horner takodje tvrdi da je i Adrian Newey još bolji u 2012.

„Motivacija koju ima Adrian je veća nego ikada do sada. On stvarno uživa u svom poslu, a to možete da vidite iz napora koji ulaže, i kroz kompaniju stvarno možete osetiti motivaciju i odlučnost, koja je izgradila fenomenalan uspeh, koji smo postigli u prethodnim godinama.“

Horner je dodao da ne želi da donosi zaključke oko forme sa testiranja, bez obzira što svi stručnjaci F1, vide njih i McLaren kao pretedente na titulu.

„Prošle godine, u ovo vreme, izgledalo je da Ferrari uživa u najjačim predsezonskim testiranjima, tako da to samo dokazuje koliko testovi mogu biti varljivi i zbog toga mi ne želimo da se na njih mnogo oslanjamo. Mi smo fokusirani na svoj program i u Melbourneu ćemo videti gde se nalazimo u odnosu na konkurenciju.“

Тасман

Domaćin
Poruka
4.264
Kada je upitan da li oseća da mu je posao ugrožen, ukoliko se Ferrari bude mučio i ove godine, on je odgovorio: „Moja uloga je drugačija od trenera. Ja ne dizajniram automobil, ali sam za sve odgovoran.“

Ако и ова сезона буде катастрашна њему више није место ту.
Као добри стара Енцо ономад, по кратком поступку...

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.