Folfox terapija

GagaS05

Početnik
Poruka
9
Pozdrav! Suprug je na VMA operisao tumor tankog crijeva bez metastaza, predlozena je hemo Folfox koju bi trebalo da prima kod nas u Bijeljini (ovdje nemaju lijeka 5 Fluorouracila, pa smo nekako uspjeli da ga nabavimo). U ponedjeljak bi trebao poceti da prima. Da li je neko imao slicno iskustvo?
 
Pozdrav! Suprug je na VMA operisao tumor tankog crijeva bez metastaza, predlozena je hemo Folfox koju bi trebalo da prima kod nas u Bijeljini (ovdje nemaju lijeka 5 Fluorouracila, pa smo nekako uspjeli da ga nabavimo). U ponedjeljak bi trebao poceti da prima. Da li je neko imao slicno iskustvo?
neke od nuspojava najčešće su mučnina - povraćanje, diareja, afte, pad belih krvnih zrnaca, opadanje kose, koja izraste kad terapija prestane.

za mućninu ako Bolnica nema traži recept za Ondasan 8 mg.koji se pije na pola sata pre terapije, posle po potrebi, ili kupi na slobodno.
bolje je sprečiti, lakše je bez tih "divnoća" koje idu uz HT.
Klometol nije od nikakve koristi.

za diareju isto ima lekić ali sam zaboravila kako se zove, pitaj farmaceuta, ako ne možeš doći do onkologa ili sestrice sa odelenja,
a bilo bi dobro da možeš pre terapije.

za afte je odličan Rojazol gel, ili Nistatin u tečnom stanju (traje kratko nekih 7 dana kad se otvori bočica) pa je bolja varijanta Rojazol,
ili šta već preporuči Onkolog.

ako je m. na specijalnom režimu ishrane posle operacije, trebaš konsultaciju kako se hraniti uz terapiju.
znam da obroci treba da su česti a manji, da se pije tokom dana dovoljno tečnosti, flaširane vode,ne gazirana.
šetnja koliko god može svakodnevna, izbegavati druženje sa prehlađenima.

znam da ste prestrašeni, ali, tako je svima na početku.
vremenom se naučiš.

ii da, nemoj ništa od alternative tokom terapije, a ni posle.
za sve trebaš konsultovati Onkologa.

naoružaj se strpljenjem, srećno!

p.s. ne mora značiti da će m imati neku od nuspojva, ali je dobro biti obavešten, i spreman na eventualne.
 
neke od nuspojava najčešće su mučnina - povraćanje, diareja, afte, pad belih krvnih zrnaca, opadanje kose, koja izraste kad terapija prestane.

za mućninu ako Bolnica nema traži recept za Ondasan 8 mg.koji se pije na pola sata pre terapije, posle po potrebi, ili kupi na slobodno.
bolje je sprečiti, lakše je bez tih "divnoća" koje idu uz HT.
Klometol nije od nikakve koristi.

za diareju isto ima lekić ali sam zaboravila kako se zove, pitaj farmaceuta, ako ne možeš doći do onkologa ili sestrice sa odelenja,
a bilo bi dobro da možeš pre terapije.

za afte je odličan Rojazol gel, ili Nistatin u tečnom stanju (traje kratko nekih 7 dana kad se otvori bočica) pa je bolja varijanta Rojazol,
ili šta već preporuči Onkolog.

ako je m. na specijalnom režimu ishrane posle operacije, trebaš konsultaciju kako se hraniti uz terapiju.
znam da obroci treba da su česti a manji, da se pije tokom dana dovoljno tečnosti, flaširane vode,ne gazirana.
šetnja koliko god može svakodnevna, izbegavati druženje sa prehlađenima.

znam da ste prestrašeni, ali, tako je svima na početku.
vremenom se naučiš.

ii da, nemoj ništa od alternative tokom terapije, a ni posle.
za sve trebaš konsultovati Onkologa.

naoružaj se strpljenjem, srećno!

p.s. ne mora značiti da će m imati neku od nuspojva, ali je dobro biti obavešten, i spreman na eventualne.
Hvala puno na informacijama! Izdrzace se nadam se sve. Trudimo se da jede cesce, zasad kuvanje, slatkise je izbacio, pije caj od koprive. I ja sam bas citala za nuspojave da nisu kod svakog iste pa vidjecemo. Pozdrav
 
Najvažnije je da su to doktori predložili i prepisali i da nisu nekakvi lekovi sa interneta koji se reklamiraju a ni alternativa
Nina, to je citostatik koji bolnica u Bijeljini iz nekog razloga nema, a nije neki skup lek.

sećam se vremena kad je i kod nas bila nestašica istog.
nabavljao se u Makedoniji, cena je bila mislim 5 e.
 
Doktor koji je trebalo da potvrdi ne radi, bolestan je, ovi u Bijeljini kazu da je to to i da od ponedjeljka pocne da prima.
pitam jer su nas u Bgd., upozorili da S.Kamenica može i da se ne složi sa njihovim predlogom za HT,ali to je drugo.
tvoj m je samo operisan, nije prošao beogradski Konzilijum.

verujem da je to to, jer Protokoli su isti i u Bgd., i tu i bilo gde.
neka terapija odradi posao, zaboraviićeš sve neprijatnosti oko nabavke leka.

ako se ja pitam, otišla bi na prvu sa m i o svemu se informisala.
šta sve prima, šta može neprijatno da izazove terapija, čime da preveniraš.
dužnost im je da te informišu, da lakše prođe kroz terapiju.

srećno!
 
pitam jer su nas u Bgd., upozorili da S.Kamenica može i da se ne složi sa njihovim predlogom za HT,ali to je drugo.
tvoj m je samo operisan, nije prošao beogradski Konzilijum.

verujem da je to to, jer Protokoli su isti i u Bgd., i tu i bilo gde.
neka terapija odradi posao, zaboraviićeš sve neprijatnosti oko nabavke leka.

ako se ja pitam, otišla bi na prvu sa m i o svemu se informisala.
šta sve prima, šta može neprijatno da izazove terapija, čime da preveniraš.
dužnost im je da te informišu, da lakše prođe kroz terapiju.

srećno!
Prosao je i konzilijum u BG, tamo su samo predlozili adjutivnu terapiju, ali nisu napisali koju, doktorica u BL je onda napisala Folfox. Vjerovatno cu ga ja i voziti u ponedjeljak rekli su da ostaje 48h, nadam se da ce sve proci kako treba. Hvala Vam na informacijama
 
Nina, to je citostatik koji bolnica u Bijeljini iz nekog razloga nema, a nije neki skup lek.

sećam se vremena kad je i kod nas bila nestašica istog.
nabavljao se u Makedoniji, cena je bila mislim 5 e.
nisam lekar ali sam shvatila, i samo sam u najboljoj nameri dodala da se ne koriste nikakvi lekovi sa interneta ..što mnogi rade
a suprugu Gaga S05..želim sve najbolje i ozdravljenje
 

Back
Top