Fender P-bas

Sensei

Master
Moderator
Poruka
67.716
Fender Precision ili popularno P bass je ikona u svetu pop i rok muzike.
Više sam se palio na Jazz nego na P bas, kao što sam se više palio na stratokaster nego na telekaster.
Ali, sada sam promenio tabore.

Da li ima ljubitelja P basa ovde?

Pominjem američki jer oni ima žice kroz telo što meksički i japanski ne rade.

 
Poslednja izmena:
Image1.jpg


Sting i njegov legendarni 1954 P bas
 
Skoro sam uzeo američki džez bas, iskrso za dobru cenu., Bio i P i ja ga ignorisao, iako mi tip nudio sa popustom. Kad sam se sutradan popišmanio već je bio prodat.

Olakšavajuća okolnost je što imama nekoliko P baseva, uključujući američki sa 5 žica kojeg sam takođe ignorisao do pre neki dan a sad ne možeš da mi ga otmeš iz ruke
 
Pre nekoliko godina mi dopao ruku Mark Hopus P bass, baš ovakav

1707514689460.png


Ovaj što ga je imao pre mene ga je sigurno držao u gepeku na vrelom suncu te se vrat iskrivio toliko da ni tras rod podešavanje nije moglo da ga dovede u idealnu poziciju. Mogao je da se svira, ali mi je išlo na živce što nijke cakum pakum. Zezao sam se oko toga i uspeo da namaknem da bude kako treba i prodao sam ga plašeći se da će opet da se pokvari. Zaebo sam se jer sad vidim da mu je cena kao i američkom, iako je meksikanac (ide i do 1500 evra).

Inače je bas boli glava i u ruku i zvuk. Ima poseban magnet, nije kao u meksičkom p basu
 
Prvo Messa Boogie, sada P-Bass...sta je sledece?
puste želje :)
Za Mesu sam se prilično oladio, fala bogu. Za P bas me drži, ne mogu da izbiojem iz glave onaj moj Mark Hopus, plus ovaj što sam pustio da prođe. E sad, ne sećam se da li je ovaj sada imao žicer kroz telo jer je bio Special, ali američki, iz 1981.
sad ću baš da vidim, ako mogu negde da nađem...
 
Taj Squire je skoro iste boje kao moj P-Bass, osim sto je moj Made in Mexico Fender "60-th anniversary" i ima dva potenciometra uz kabl ulaz sa prednje strane. Kupio sam ga zato sto nisam mogao da nadjem Roger Waters signature bas iako je taj Watersov signature bas Made in Mexico kao i onaj od Duff McKagana. Meni P-Bass nije prva niti omiljena bas gitara, zato nisam ni hteo da uzmem americki. Volim Rickenbaker bas, koji najvise i koristim dok mi posle njega Gibson Thunderbird najvise lezi. Imam jos nekoliko razlicitih basova drugih marki i sve ih vise koristim od Precision-a.
Sta ocekujes da dobijes promenom mosta na tom Squieru? Menjas radi zanimacije. boljeg izgleda ili ocekujes bolji zvuk i sustain?
pb.jpg
 
Taj Squire je skoro iste boje kao moj P-Bass, osim sto je moj Made in Mexico Fender "60-th anniversary" i ima dva potenciometra uz kabl ulaz sa prednje strane. Kupio sam ga zato sto nisam mogao da nadjem Roger Waters signature bas iako je taj Watersov signature bas Made in Mexico kao i onaj od Duff McKagana. Meni P-Bass nije prva niti omiljena bas gitara, zato nisam ni hteo da uzmem americki. Volim Rickenbaker bas, koji najvise i koristim dok mi posle njega Gibson Thunderbird najvise lezi. Imam jos nekoliko razlicitih basova drugih marki i sve ih vise koristim od Precision-a.
Sta ocekujes da dobijes promenom mosta na tom Squieru? Menjas radi zanimacije. boljeg izgleda ili ocekujes bolji zvuk i sustain?
Pogledajte prilog 1496673
najviše iz besa (ak ome ne prođe kao i prošli put)

Ovaj Squier je PJ kombo, zato ima ekstra potenciomer. Ima telo P basa a vrat J basa (što inače i volim jer je uži). Basu ništa ne fali kakav jeste
 
Ne vidim dobro na slici ali to izgleda kao originalni Fender bridge na tom Special Fenderu....
Da, original. To je američki bas.

Dok sam proveravao onaj J bas što sam kupio, svašta sam naučio. Tip je naveo da je 1978- 1981 godište. Vidim posle još nekoliko po betu na istu foru. Čitam da su onda (možda i sada još rade) pravili tela i vratove pa ih slali u skladište i tek posle nekog vremena sklapali. Tako je i ovaj što sam ja uzeo , vrat i telo iz 1978, a potenciomeri 1981. Originalni vlasnik ga je novog kupio 1981.
 

Back
Top