Fejk pošiljaoc e-mail - kako?

Мени је пре шест - седам година стигла порука на службени мејл, као да сам је сам себи послао. Неки мајмун се "представио" некаквим именом са тамног веба, похвалио се тиме што је послао поруку са мојим именом као пошиљаоца (тачно), уз покушај уцене како ће да објави не знам шта о мени уколико му не уплатим опет не знам колико у некој криптовалути.
Мој тадашњи шеф, заиста експерт, је само одмахнуо руком - ма он је дошао само до првог слоја од опет не знам колико, само обриши и заборави. Тако је и било.
Али слање личних података (нарочито везаних за финансије) мејлом на било коју адресу је "самоубиство из заседе". Сваки такав захтев обавезно одмах обришите и то не онако "фенси" него са Shift-Del. Чак и уколико сте добили наследство од заборављеног ујке из Индије, који вам је оставио милион долара.
 
Мени је пре шест - седам година стигла порука на службени мејл, као да сам је сам себи послао. Неки мајмун се "представио" некаквим именом са тамног веба, похвалио се тиме што је послао поруку са мојим именом као пошиљаоца (тачно), уз покушај уцене како ће да објави не знам шта о мени уколико му не уплатим опет не знам колико у некој криптовалути.
Мој тадашњи шеф, заиста експерт, је само одмахнуо руком - ма он је дошао само до првог слоја од опет не знам колико, само обриши и заборави. Тако је и било.
Али слање личних података (нарочито везаних за финансије) мејлом на било коју адресу је "самоубиство из заседе". Сваки такав захтев обавезно одмах обришите и то не онако "фенси" него са Shift-Del. Чак и уколико сте добили наследство од заборављеног ујке из Индије, који вам је оставио милион долара.
Meni su stizali mailovi kao kupio sam negde nesto i kao platio vecu sumu, pa kao ako hocu da otkazem transakciju da im dam broj kreditne,
how yes no ...
 
Meni su stizali mailovi kao kupio sam negde nesto i kao platio vecu sumu, pa kao ako hocu da otkazem transakciju da im dam broj kreditne,
how yes no ...
Али не пишу они то џаба Максо. Увек се неко упеца иначе би давно одустали. Зато је добро поделити са људима на шта треба да обрате пажњу.
Да се не лажемо, апсолутне заштите нема уколико се неко или нешто баш намерачило на тебе и има потребна знања. Али, ја верујем у одвраћајућу разумну заштиту која не сме да те доведе до параноје.
Мада је један од мојих омиљених афоризама - "То што сам ја параноик, то не значи да ми не раде о глави".
 
Плаћени и бесплатни сервиси за лажирање адресе пошиљиоца постоје најмање 20 година. Сећам се још кад сам почео да користим интернет да су ми стизали мејлови са званичних адреса рецимо ФБИ-а, разних банака, итд. Разлика је у томе што линкови у тим мејловима не воде до њихових сајтова, што се види чим се стрелица само постави на линк и без кликтања, појави се адреса у дну, а могу и да се користе разни сајтови за preview - копираш сумњиви линк, бациш на сајт и покаже ти где води. Има гомила начина за проверу који нису баш познати већини људи, а корисно је знати ако се служе имејлом.

Али има један аксиом - кад год у мејлу пише нешто попут ,,је ли ово твој IP?", увек је превара ван сваке сумње и само треба пријавити fishing, блокирати пошиљиоца и обрисати мејл, без цимања. И за посао само треба користити један мејл који се ни за шта друго не користи, а за две остало имати секундарне адресе.
 
Ajmo epilog. Tačno sam znao da me j.ebe neko sa Krstarice. Listam malopre fotografije forumašica i forumaša i vidim - znači v i d i m - da je određena osoba zapravo sve vreme ovde na Krstarici, a sa mnom se dopisuje e-mail om.
Jer kao ona već duuuugo nije na Krsti.

A i pisali smo po temama. Nema veze, bivalo je i čudnijih stvari. A za ovo svejedno, dobro je što sam pitao. Bar sam prekinuo kontakt i sa njom i sa još jednom bolesnicom, zapravo, ispalo je SVE bolje nego da sam planirao.

Lažno predstavljanje sam otkrio sasvim slučajno, ali eto otkrio sam.
 
Meni su stizali mailovi kao kupio sam negde nesto i kao platio vecu sumu, pa kao ako hocu da otkazem transakciju da im dam broj kreditne,
how yes no ...
Uh, stize mi svasta nesto…juce sms za paket koji mi nisu urucili jer je pogresan broj telefona, nisu me mogli kontaktirati a poslali mi sms 😄 I traze podatke ponovo, e-mail, telefon i racun da uplate novac nazad… Treba biti pazljiv sa tim, pogotovo ako “banka” trazi podatke za azuriranje u 21h uvece :D
 
Poslednja izmena:
Uh, stize mi svasta nesto…juce sms za paket koji mi nisu urucili jer je pogresan broj telefona, nisu me mogli kontaktirati a poslali mi sms 😄 I traze podatke ponovo, e-mail, telefon i racun da uplate novac nazad… Treba biti pazljiv sa tim, pogotovo ako “banka” trazi podatke za azuriranje u 21h uvece :D
Важна напомена: Сервис који већ има ваше личне податке вам НИКАД неће поново тражити те податке. А лозинку поготово никад неће тражити осим у случају кад сами захтевате промену исте.
 

Back
Top