FAKULTET POLITICKIH NAUKA

Mozhda bi dobra ideja bila nabaviti testove za prijemni sa filozofskog fakulteta (sociologija), u procesu sam nabavke nekih od tih prijemnih, pa ako bude okachicu neki, al ne obecavam nishta.
Shto se tiche srpskog, mozhda bi bilo korisno primetiti da se u primeru testa koji sam ispisao na prethodnoj strani potenciraju pravopis i knjizhevnoteorijski pojmovi, uz par pitanja iz istorije srpskog, dok recimo nema ozbiljnih pitanja iz gramatike kao na nekim testovima koje sam radio u testovima sa filoloshkog za srpski jezik.
A dace bog da svi prodjemo.
Ja stvarno nisam pametna sta da radim... nabavicu sva pitanja iz soc sto mogu vec imam dosta....ali on moze da da bilo koju nebulozu...a testovi mi uvek teze idu, lakse mi kad mi neko da pitanje i pricam o tome...a ne ovako :/ a srpski je tek show.... imam sa priprema za pravni papire, sve iz srpskog...ali odakle poceti...:/
Daj Boze da prodjemo svi !!!
 
meni treba psihologija ;/ a ta pitanja su ti iz informatora?

ja inace idem sad na pripreme 6. juna... pa ako vas nesto bude zanimalo pitajte...

iz informatora.

PSIHOLOGIJA

1. Grana psihologije koja proucava zavisnost psihickih pojava od organskih osnova naziva se:
a) geneticka psihologija
b) klinicka psihologija
v) fiziološka psihologija
g) psihologija licnosti
2.Neurotransmiter koji je znacajan za regulisanje emocionalnih stanja, spavanja i doživljaja bodrosti, naziva se:
a) serotonin
b) dopamin
v) epinefrin
g) acetilholin
3. izraz animal symbolicum se koristi da istakne coveka kao živo bice cija je glavna odlika to što:
koristi simbole (izgradimo simbolicki sistem)
4. Shvatanje po kome se sve osobine sticu na osnovu uslova u kojima pojedinac živi i iskustva koje ima naziva se:
a) empirizam
b) nativizam
v) interakcionizam
g) bihejviorizam
5. Osetljivost pojedinih čulnih organa izražava se:
donjim pragom draži
6. Izraz koji se koristi da označi da je opažaj organizovana celina je:
geštalt
7. Dva bitna svojstva pažnje su:
a) selektivnost
b) usmerenost
8. Proces zaključivanja o uzrocima ponašanja osobe koja se opaža naziva se:
atribucija
9. Sve slabije reagovanje na draži koje se ponavljaju, a nisu od značaja naziva se:
a) uslovljavanje
b) habituacija
v) senzitizacija
g) generalizacija
10. Fobija koja predstavlja strah od izlaska na ulicu naziva se:
a) aerofobija
b) agorafobija
v) ksenofobija
g) klaustrofobija
11. Greška u opažanju osoba da se na osnovu nekih fizičkih karakteristika zaključuje o odredjenim psihičkim osobinama naziva se:
a) halo efekat
b) funkcionalna analogija
v) uprošćavanje
g) stereotipnost
12. Zakon koji govori o tome da radnje koje dovode do zadovoljenja nekog motiva bivaju učvršćene , a one kojima se to ne postiže ili dovode do kazne bivaju eliminisane, zove se:
zakon efekta
13. Kada životinja koristi isti princip rešenja problema u novoj, sličnoj situaciji radi se o:
a) instrumentalnom učenju
b) učenju putem uviđanja
v) učenju uslovljavanjem
g) učenju po modelu
14. U procesu pamćenja, težnja ili napor za osmišljavanjem naziva se:
a) asimilacija
b) racionalizacija
v) rekonstrukcija
g) reprodukcija
15. Selektivna amnezija nastaje kao rezultat dejstva potiskivanja na pamćenje.
16. Shvatanje da postoji niz nezavisnih primarnih mentalnih sposobnosti zastupao je:
a) Spirman
b) Pijaže
v) Terston
g) Katel
17. Prosečnu inteligenciju imaju osobe čiji se umni količnik nalazi u opsegu između:
90 i 110
18. Na kom stadijumu intelektualnog razvoja se javljaju logičke operacije:
a) senzomotornom stadijumu razvoja
b) predoperacionalnom stadijumu
v) stadijumu konkretnih operacija
g) stadijumu formalnih operacija
19. Manje intenzivna ali dugotrajna emocionalna stanja nazivaju se:
a) afekti
b) raspoloženja
v) sentimenti
g) afektivni ton
20. Prema shvatanju Pijažea, adolescente karakteriše autohtona moralnost.
21. Strah od zemljotresa predstavlja:
a) realan strah
b) neurotski strah
v) anksioznost
g) fobiju
22. Kada organizam ne teži smanjenju napetosti, već novoj stimulaciji, radi se o:
nehomeostaznim motivima
23. Najrasprostranjenija teorija koja objašnjava poreklo predrasuda naziva se:
frustraciona teorija predrasuda
24. Izrazito pozitivan ili negativan odnos prema nekim pojavama ili osobama naziva se:
a) stav
b) predrasuda
v) mišljenje
g) mnjenje
25. Kada se radi uticanja na nečije postupke saopštenjima nastoje izmeniti tuđi stavovi i uverenja govori se o:
a) propagandi
b) glasinama
v) psihološkom ratu
g) javnom mnjenju
26. Pripisivanje sopstvenih potisnutih želja drugima naziva se:
a) identifikacija
b) potiskivanje
v) racionalizacija
g) projekcija
27. Autor koji je uveo pojam otuđenja u teorije ličnosti zove se:
a) Olport
b) From
v) Maslov
g) Frojd
28. Komunikacioni znaci koji počivaju na prostornom odnosu sa osobom sa kojom se komunicira nazivaju se:
a) proksemički
b) kinezički
v) paralingvistički
g) ekspresivni
29. Ustaljeni emocionalni i socijalni odnosi u grupi predstavljaju afektivnu / sociometrijsku strukturu grupe.
30. Psihoterapijski postupak zasnovan na sticanju uvida u potisnute konflikte naziva se:
a) psihoanaliza
b) na klijenta usmerena psihoterapija
v) bihejvioralna terapija
g) transkaciona analiza
 
Pozdrav ljudi....pošto sam nov ovde nemojte mi zameriti, ako sam prevideo nešto, jer sam samo površno iščitao temu, pa sam mnogo stvari verovatno i preskočio..u problemu sam što se tiče literature, jer bukvalno nemam ništa, a želeo bih da konkurišem na smer politikologije. Bio bih vam zahvalan ako bi mi neko prosledio neka pitanja ili literaturu(ako ima neko skenirano).

Hvala.
 
Ljudi, volela bih da mi kazete vi koji ste presli srpski jezik i knjizevnost za zurnalistiku koliko vam je otprilike vremena bilo potrebno? I da li ste ucili sve iz gramatike, posto mislim da je iz gramatike potrebno ono samo najosnovnije, najvaznije... Ja sam presla sociologiju i ustav dosta brzo, ali iz srpskog mi se cini ima najvise pa me zato i zanima.
 
Будуће колеге, једно питање :) да ли неко може да напише за међународне односе шта све тачно треба да се спрема, јер имам мали проблем са литературом :) хвала :)
 
Ljudi, volela bih da mi kazete vi koji ste presli srpski jezik i knjizevnost za zurnalistiku koliko vam je otprilike vremena bilo potrebno? I da li ste ucili sve iz gramatike, posto mislim da je iz gramatike potrebno ono samo najosnovnije, najvaznije... Ja sam presla sociologiju i ustav dosta brzo, ali iz srpskog mi se cini ima najvise pa me zato i zanima.


Pa sve zavisi od toga koliko vec znas... Obrati paznju na teoriju knjizevnosti, pitanje moze biti bilo sta, gramatiku samo najosnovnije i pravopis vezbaj... Takodje je bitno koliko si tokom srednje skole citala sva dela jer moguce je da bude neki deo gde moras da prepoznas pisca i nesto slicno...
 
Ljudi, volela bih da mi kazete vi koji ste presli srpski jezik i knjizevnost za zurnalistiku koliko vam je otprilike vremena bilo potrebno? I da li ste ucili sve iz gramatike, posto mislim da je iz gramatike potrebno ono samo najosnovnije, najvaznije... Ja sam presla sociologiju i ustav dosta brzo, ali iz srpskog mi se cini ima najvise pa me zato i zanima.


Pa sve zavisi od toga koliko vec znas... Obrati paznju na teoriju knjizevnosti, pitanje moze biti bilo sta, gramatiku samo najosnovnije i pravopis vezbaj... Takodje je bitno koliko si tokom srednje skole citala sva dela jer moguce je da bude neki deo gde moras da prepoznas pisca i nesto slicno...

Pa tako sam i ja otprilike mislila :) Ma nemam problema, tokom srednje sam gotovo sve lektire procitala... a i oni na prijemnom mogu da daju samo ona dela koja se nalaze u citanci ;)
 

Back
Top