Eurosong 2011

NE-Pismena

Zainteresovan član
Poruka
316
dakle....
Eurosong: "Čarobno" finale!

Francuskoj, Španiji, Italiji, Velikoj Britaniji i Nemačkoj u finalu će se pridružiti i Srbija, Litvanija, Grčka, Azerbejdžan, Gruzija, Švajcarska, Mađarska, Finska, Rusija i Island. Drugih deset finalista biće poznato u četvrtak, kada će opet publika i žiri dati svoje glasove za pesme koje će se naći u finalu 14. maja.

Prvo polufinale Eurosonga, u kojem je učestvovalo 19 zemalja, je opet obilovalo mnoštvom "lakih nota", lošeg engleskog, dobrih koreografija, scenskih nastupa koje smo već videli ko zna koliko puta i nepredvidivim glasanjem.

Krenimo redom, Magdalena Tui iz Poljske otvorila je kompozicijom "Jestem" ovogodišnji Eurosong, da li zbog, ne tako komplikovanih plesnih koraka ili treme, ali na početku nastupa kao da je ostajala bez daha... Ipak, sve je dovela u red u drugom delu... Norvežanka Stela Mvangi sa neobičnom pesmom "Haba haba" i jako lošim engleskim je samouvereno vladala velikom scenom koja je urađena po ugledu na satelit, kako se zove i prošlogodišnja pobednička pesma.

Aurela Gače, predstavnica Albanije, nije imala problema sa engleskim jer živi u Njujorku, a uspela je i da izvođenjem pesme "Feel the pasion" prenese svoju strast na celu "Espri" dvoranu u Dizeldorfu.

Jermenka Emi se na sceni pojavila u stolici "bokserskoj rukavici" ogrnuta u crveni bokserski plašt i po već bezbroj puta viđenom scenariju "dramatično" ga skinula, a na sebi je imala, naravno, kratku haljinu. Nastup je u pravom smislu bio evrovizijski.

A onda su na scenu izašli Turci Jaksek Sadakata i pokazali kako se peva. Na sceni je pored benda bila samo kugla u kojoj je "devojka od gume" izvodila vratolomije i na kraju se "pretvorila" u pticu. Ipak je u pitanju festival koji prati i epitet "najšarenijeg"...

U stilu muzičkih diva pedesetih nastupila je Nina Radojčić i iako je u par trenutaka ostala bez daha, valjda, zbog treme koja ju, nadamo se, neće uhvatiti i u finalu ipak bila čarobna. Osvojila je, očito ne samo publiku već i stručni žiri. Srbija je prva "izvučena iz šešira" za finale.

Problem sa pevanjem nije imao Rus Aleksej Vorobjov, ali je zato njegov engleski bio i više nego loš. Ipak, loš akcenat je vešto "zamaskirao" odličnim plesnim pokretima koji su neodoljivo podsećali na plesne pokrete grupe "N'sync"... Nekoliko puta je i namignuo u kameru pa mu je publika valjda zato i oprostila što nije malo više vežbao izgovor pojedinih reči.

Švajcarkinja, koja malo podseća na Kajli Minog, Ana Rosineli, je savršeno izvela pesmu "In love for a while", čak i kada je pevala kroz nos... Predstavnici Gruzije sa numerom "One more day" su pokazali kako bi trebalo da se nastupa na Eurosongu - pesma koja će da "zapali" publiku, dobro uvežban engleski i bend!

Iako je harmonikaš, Finac Oskar Paradis je nastupio ipak sa gitarom i pokušao da baladom "Da da dam" i osmehom osvoji Evropu, što mu je u prvoj polufinalnoj večeri i pošlo za rukom... Simpatični Glen Vela, sa roze naočarima u džepu sakoa i zavodljivim osmehom je bez problema plesao i pevao "One Life" i na trenutak nam doneo dašak sunca sa Malte.

San Marino ne treba da brine za svoju muzičku scenu jer je Saint pokazala, školski, kako se peva, što se baš i ne može reći za Hrvaticu Dariu, koja je, kao i većina komšijskih predstavnika još od skidanja čuvenog plašta Doris Dragović u Izraelu, "presvlače" na sceni, sada je u pitanju bilo iz zlatno-crnog u roze.

Islanđani Sjonni's Friends su sa simpatičnom pesmom "Coming Home" podsetili na neka davna vremena kada je muzika na ovom festivalu bila mnogo cenjenija i kvalitetnija! Ovog "recepta" se držala i "mađarska Selin Dion" Keti Volf sa modernom pop pesmom "What about my dreams".

Portugalci Homens Da Luta i njihova vesela pesma "Luta É Alegria" su nas vratili u realnost - na sceni su imali i vojnika i majstora i domaćicu... i transparente - na portugalskom. Sigurno je da će se njihov nastup naći na listi najgorih učesnika festivala "lakih nota".

Litvanka Evelina Sašenko sa arijom "C'est Ma Vie" sigurno je bar na ta tri minuta ućutkala Evropu neverovatnim glasovnim mogućnostima i nastupom koji je podsećao više na San Remo nego Eurosong. Duo Ell/Nikki iz Azerbejdžana su ivođenjem pesme "Running Scared" više podsećali na predstavnike Britanije - pop, odličan engleski i dva sjajna vokala.

Prvo polufinale Eurosonga su zatvorili predstavnici Grčke pop pevač Lukas Jorkas i hiphoper Stereo Majk sa pesmom "Watch My Dance".
 
"Molitva" i "Lane moje" među najbojim pesmama u istoriji "Evrovizije"
Blic - Pre 6 sati

Među 25 najboljih pesama koje su izvedene proteklih 55 godina na najvećem muzičkom takmičenju u Evropi, Pesmi Evrovizije, nalaze se i dve srpske kompozicije - "Molitva" koju je otpevala Marija Šerivović 2007. godine i pesma iz 2004. godine Željka Joksimovića "Lane moje", objavio je internet portal Eurovisiontimes.com. Marija Šerifović sa "Molitvom" na trećem je mestu najboljih pesama "Eurosonga"

"Molitva", sa kojom je Marija Šerifović pobedila 2007. godine u Helsinkiju, zauzela je treće mesto, dok je sedma pozicija pripala pesmi "Lane moje" koju je

u Turskoj otpevao Željko Joksimović i tada osvojio drugo mesto.


:klap::klap::klap:
 
Za najbolju pesmu Evrovizije u proteklih 55 godina proglašena je "Nel blu dipinto di blu", koju je 1958. godine otpevao predstavnik Italije Domeniko Modunjo.

Top 10

•Domeniko Modunjo
•Abba
•Marija Šerifović
•Mari Miriam
•Mocedades
•Lena
•Željko Jokismović
•Sertab Erener
•Aleksandar Ribak
•Džoj Fleming


Legendarnoj grupi Abba i pesmi "Waterloo" iz 1974. godine, kojom su predstavljali Švedsku, pripalo je drugo mesto. Pesma "Satelit" prošlogodišnje pobednice Lene, predstavnice Nemačke zauzela je šesto mesto, peta je španska pesma iz 1973. godine "Eres tu" koju je otpevala Mocedades, dok je na četvrtoj poziciji francuska pesma "L’oiseau et l’enfant" iz 1977. godine koju je otpevala Marie Miriam.



U top 10 ušli su turska pesma "Everyway that I can" pobednička 2003. godine koju je otpevala Sertab Erener, zatim pobednička kompozicija iz 2009. godine "Fairytale" norveškog predstavnika Aleksandra Ribaka, kao i pesma iz 1975. godine "Ein Lied kann eine Brücke sein", koju je otpevao Džoj Fleming za Nemačku.
 

Back
Top