Etičko pitanje genetskog modifikovanja ljudi

Pa kako ćeš da uspostaviš prirodnu selekciju u društvu čija socijalna odgovornost sve više raste? Mislim, u principu se pravi selekcija sama među jedinkama stoga jer svako traži partnera na svom nivou(najčešće intelektualnom), a i svest o dobroj genetici je visoka. Naravno ovo sve ne u potpunosti i veoma slojevito...
Nikako, prirodna selekcija je u bilo kom obliku nehumana zato i mislim da ce u buducnosti sve vise razmisljati o genetskoj modifikaciji, cisto da se na neki nacin otklone rizicni nasledni faktori.
 
Moraju da se ispune temeljni preduslovi pre nego što se može uopšte govoriti o etičnosti toga, inače je neetički:

- da oni koji genetski modifikuju čoveka budu sigurni u to da to nema negativnih nuspojava
- da svi imaju jednak pristup tome
- da oni koji to rade budu sigurni da je takva modifikacija efikasna, tj. da nema nikakve nesigurnosti u rezultatu
- da proces modifikacije jedne jedinke ne proizvodi štetu u daljim potomcima njene loze
- da sve političke i vladajuće strukture uopšte budu sprečene da koriste mogućnosti genetske modifikacije ljudi u svoje lične svrhe, tj. da se u tome ne sprovodi neka državna politika

verovatno bih mogao da se setim još uslova, ali me mrzi, u svakom slučaju, problem nije mali, s obzirom da ni ove uslove oni ne mogu da ispune ni u najavi makar razvili taj tehnički aspekt mogućnosti modifikacije do maksimuma.

Ovo bi mogle biti pravne osnove na kojima bi počivala ta medicinska dostignuća, ali i kad bi se ovakvi zakoni doneli, vremenom bi se našao neko iz vladajuće garniture bilo koje zemlje koji bi te zakone menjao a da se niko od smrtnika ne pita slaže li se sa tim ili ne. Uostalom, zakoni postoje da bi se menjali, kršili, tumačili po svom nahođenju... i tako dalje. Hoću reći da sam, s obzirom na poznavanje ljudske prirode, potpuno sumnjičav u dobronameran ishod tog projekta.
 
Nije problem Dal,ali pre će ljudi neku đeksnu i nakačiti se na fleš memoriju od nekoliko terabajta...
Imaš pregledanje celog neta za par sekundi...Samo klikneš...:mrgreen:
Koji će da nas kloniraju i ovako smo savršene...budale...:lol:


Nije problem što ćeš tehnološkim točirima da saspeš sve informacije u mozak, nego oćel mozak da se zapali ?

Nije problem u količini informacija, veću količini emocija !
 
http://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2015&mm=06&dd=28&nav_id=1009320

Nije naročito dubokoumno pitanje, ali me više zanima taj etički kontekst. Naime, ja lično ne vidim ništa neetički u genetskom modifikovanju ljudi, naprotiv. Kao što i sam tekst kaže, ljudi već uveliko mogu da predvide i da kontrolišu genom svog budućeg potomka, tako da bi, po meni, neiskorišćena mogućnost otklanjanja nekog nedostatka, koji bi sopstvenom detetu mogao da učini život nekvalitetnijim, trebala sama biti neetički čin, ukoliko je tehnologija koja bi to omogućila, dostupna. Dakle, filozofija "imam predispoziciju za bronhijalnu astmu, šizofreniju, srčanu manu, ali uzdaću se u to da će Bog to sve sam da sredi, jer ko sam ja da se igram istog(na način koji bi uzgred bio moralniji od njegovog)" nije etički validna. Jedino što bi moglo predstavljati problem jeste eventualna diskriminacija "ljudi koji su rođeni iz ljubavi", kao u onom filmu "Gattaca", ali sam siguran da će do trenutka, kada ovakva tehnologija bude primenjiva i sigurna, društvo napredovati na tom tolerancijskom nivou, još više nego što je danas u odnosu na pre 50 godina npr....


Kraj modernog sveta !

ko tvrdi da su društva sve manje u diskriminaciji treba ozbiljno da se pozabavi kulturom i istorijom "vaspitanja i obrazovanja"

društva su sve manje tolerancijskog nivoa inače standardi i regulativa ne bi toliko monstruozno izrasla kao deregulatorna i neoliberalna aždaja koja proždire čitav tradicionalni svet !

mi ne znamo kako funkcioniše DNK, poreklo i zašto je nastao.

ko se ne bavi mudrošću, već samo pukom alhemijom ima velike šanse da napravi BIG BANG, makar kroz virus, čačkajući DNK, a koji će temeljno opustošiti planetu

(površno je posmatrati DNK i genome kroz fizičke osobine, boja očiju, kose itd, mi ne znamo kako "subjekat" sa svojim emocijma, etikom i estetskim kvalitetom funkcioniše kroz DNK - to je problem - problem metafizike, a ne fizike - ne trebaju nam ludaci ili mrtvaci zbog neodgovornih materijalista i njihovih površnosti )
 
Poslednja izmena:
све што је несавршено биће подложно генетском модификовању. То се модификовало и раније у мери у којој је то омогућавала наука и технологија. Што будемо напреднији на том плану, то ће се већи број несавршености решавати на такав начин.

Људи ће временом закључити шта ваља а шта не ваља модификовати.
 
Neetina je jer je podložna manipulaciji.
Šta ako se dozvoli kloniranje da bi klon služio originalu za presađivanje organa
i time mu oduzmeš pravo na život koji si mu dao?
Po meni to nije nemoralno. Zar ljudi ne gaje svinje, krave itd.... a kasnije im ODUZMU ŽIVOT.
Po meni sasvim prihvatljivo, jer svaka tehnologija ima kako svoje pozitivne, tako i negativne strane,
nanama je samo da je pametno iskoristimo.
 

Back
Top