ETF vs PMF

Guru

Obećava
Poruka
94
Zavrsavam srednju skolu i zanima me programiranje. Tacnije teorija algoritama, a sto se tice konkretnih jezika Delphi, C++ ... Dvoumim se izmedju PMF i ETF. Volim matematiku tako da mi ona ne predstavlja neki problem a mislim da na ETF gnjave s elektronikom i OET(osnovi elektrotehnike). Ajde iskusne kolege slusam vase savete... 8)
 
Ako zelis da se bavis programiranjem, njesra su oba... i to ozbiljno...

Naucices brdo stvari, ali ne bas preterano programiranje... PMF ce te ubijati matematikom, ETF elektronikom I matematikom...
 
Incognito:
Ako zelis da se bavis programiranjem, njesra su oba... i to ozbiljno...

Naucices brdo stvari, ali ne bas preterano programiranje... PMF ce te ubijati matematikom, ETF elektronikom I matematikom...

Sta mislis da budem programer s gimnazijskom diplomom i eventualno nekim Microsoft sertifikatom... :( hm... Mislim da mi se ta ideja nesto ne svidja. Mislio sam koji je fakultet bolji jer su ETF i PMF sigurno vrhunski u ovoj oblasti(izuzmimo CET koji jos nije stigo da se pokaze a i kosta brate!!!). Sto se tice matematike i elektronike ne bi trebale da predstavljaju neki problem jer idem u Matematicku gimnaziju :oops:, i to je ono sto radimo vec u srednjoj skoli.
 
PMF ces zavrsiti bez mnogo cimanja,a mislim da je ETF sveobuhvatniji i pruza ti vise mogucnosti,a sad su pri upisu izdvojili smer racunarstvo i informatika,pa je to 5 godina cimanja sa necim sto te zanima!
 
Gosca:
PMF ces zavrsiti bez mnogo cimanja,a mislim da je ETF sveobuhvatniji i pruza ti vise mogucnosti,a sad su pri upisu izdvojili smer racunarstvo i informatika,pa je to 5 godina cimanja sa necim sto te zanima!

Daj ne lupaj, PMF ces zavrsiti sa EKSTRA MNOGO CIMANJA, krv ima da propisas dok ne zavrsis PMF, al zato posle imas mogucnosti da u raznim profesijama budes bolji od onih koji su zavrsavali faks za neku od njih.

Samo fora je zavrsiti ga...
 
Guru:
Zavrsavam srednju skolu i zanima me programiranje. Tacnije teorija algoritama, a sto se tice konkretnih jezika Delphi, C++ ... Dvoumim se izmedju PMF i ETF. Volim matematiku tako da mi ona ne predstavlja neki problem a mislim da na ETF gnjave s elektronikom i OET(osnovi elektrotehnike). Ajde iskusne kolege slusam vase savete... 8)

pa teorija algoritama, to iam na PMF vishe.. ne znam na sta sad lichi ovaj novi etf ali tu ucis vise kao kako radi komp kao mashina ne samo teoriju programiranja
 
Guru:
Incognito:
Ako zelis da se bavis programiranjem, njesra su oba... i to ozbiljno...

Naucices brdo stvari, ali ne bas preterano programiranje... PMF ce te ubijati matematikom, ETF elektronikom I matematikom...

Sta mislis da budem programer s gimnazijskom diplomom i eventualno nekim Microsoft sertifikatom... :( hm... Mislim da mi se ta ideja nesto ne svidja. Mislio sam koji je fakultet bolji jer su ETF i PMF sigurno vrhunski u ovoj oblasti(izuzmimo CET koji jos nije stigo da se pokaze a i kosta brate!!!). Sto se tice matematike i elektronike ne bi trebale da predstavljaju neki problem jer idem u Matematicku gimnaziju :oops:, i to je ono sto radimo vec u srednjoj skoli.

da te ispravim, najbolji programeri su bas oni sa navrsenom srednjom skolom, jer su zivot tome posvetili, moj braz je programer sa srednjom. Moj savet mi ti je da ako istinski zelis da postanes programer zapnes i to dobro, neznam koliko ti je znanje iz programiranja ali min. 5 sati dnevno bdi na racunaru, i pre svega moras to voleti. ja ti to pricam sa stanovista nekoga koji je to video.
I jos nesto. Nznam st aje sada ali ovaj Bolanjski sporazum i ove reforme skolstva, neznam koliko ce to rasteretiti gradivo. mozda sve postane lakse.
Ako vec zelis da se mucis i da budes neko i nesto upisi ETF. No za par godina mozda se i promeni nesto. :wink:
Puno srece, pa se vidimo na studijama :)
 
Guru:
Zavrsavam srednju skolu i zanima me programiranje. Tacnije teorija algoritama, a sto se tice konkretnih jezika Delphi, C++ ... Dvoumim se izmedju PMF i ETF. Volim matematiku tako da mi ona ne predstavlja neki problem a mislim da na ETF gnjave s elektronikom i OET(osnovi elektrotehnike). Ajde iskusne kolege slusam vase savete... 8)
Ja imam jedan ispit do kraja na Matematickom fakultetu, i mislim da ti je bolje da upises ETF, jer na MATF-u imas jako malo programiranja ( u prvoj i u drugoj godini samo po jedan programerski predmet). Iz pouzdanih izvora znam da je najveca konkurencija MATF-u sto se tice Racunarskog smera zapravo FON. Moj suprug je zavrsio MATF, smer Racunarstvo i informatika, a specijalizaciju je upisao na FON-u, i odusevljen je fakultetom, kako su moderni, prakticni, rade konkretne projekte,odnos predavaca prema studentima je sasvim OK, gledaju da ti pomognu, da te ohrabre...On sam zali sto je zavrsio MATF, jer stvarno, tamo "razvaljuju" od matematike, a programiranje je u "tragovima". Ovamo je drugacije. Predlazem ti da odes malo do sva tri fakulteta, i malo osetis atmosferu. Videces kavo je mrtvilo na MATF-u, sterilnost na ETF-u i zivahnost i prakticnost na FON-u. Ko sta voli...
Zelim ti da odaberes pravu stvar za tebe!
 
Caos :)
kako je sad u Matematickoj? :) Ja sam zavrsila MG pre koju godinu i to mi je ostalo kao super provedeno vreme i odlicno zezanje :) Sada zavrsavam ETF (apsolvent,i to jos u roku) i mogu da ti kazem da je prilican cim, ali se svasta korisno moze nauciti,pogotovu ako stvarno gotivis kompove i slicno.
Za PMF ne znam, malo je drugara koji su ga upisali i stvarno ga studiraju, a za FON mogu da ti kazem da me nije odusevio (prilicno je povrsan, niko ne zna zashto se nesto radi, ali te uce kako se nesto sto je trenutno aktuelno (ili bilo pre 2-3god) radi u osnovnoj varijanti npr C#,Java), kao real-time example: njihova asistentkinja sa postdiplomskih studija sushtinu debugging-a objasnjava kao " ona tacka sto se pojavi kad kliknes desnim dugmetom misha" - uzas...Medjutim ceo FON izgleda veoma fancy,moderno i opushtena je atmosfera.
Na ETF-u se uci zasto nesto radi tako kako radi, principi, kako bi to mogao primeniti u bilo kojoj slicnoj situaciji - znaci naucis dobro da programiras u jednom prog. jeziku i onda za vrlo kratko vremena mozes da savladas bilo koji drugi - zato sto kapiras sushtinu. Medjutim predavanja nisu sjajna, cimanje je guzva je i kao sto neko rece sterilna atmosfera
(na nizim godinama, recimo u 5oj godini sam se super provela :),nema puno rokova,zbijeni ispiti,puno ih je i tako to.Glavna dobit na ETFu je sto imas extra mogucnosti da istrazis svoje sposobnosti - koliko si jak, stabilan, pametan, sposoban, uporan, uspesan, brz. Ako si 'normalan' tip - volis da izlazis, druzis se sa ortacima, zezas se... onda ces na ETFu sasvim sigurno nauciti i jos jednu ekstremno korisnu stvar- a to je da se maksimalno fokusiras na ono sto radis - kako bi zavrsio sto pre i sto bolje i imao vremena da radis i ono sto volis.
I naravno prednost je sto dobijes jacu diplomicu... ;)

p.s. ako volis programiranje,a vec si bar malo nesto radio, obavezno nabavi knjigu od D.Miliceva-Objektno orijentisano programiranje u C++ u! :)
p.p.s. Mozda da se raspitas i o VETS, cula sam da nije lose , a krace traje ...
 

Back
Top