Elektromagnetni talasi i antene

Poruka
3.853
Htedoh da se malo detaljnije udubim u ovu tematiku, interesantna mi je, nikako da se nakanem, a mislim da mi je znanje tu ostalo nekako jako površno. Odakle početi sa detaljnim istraživanjem elektromagnetnih talasa (i talasa uopšte) ako se kreće ispočetka? Jasno je da bi trebalo detaljno obnoviti energiju, polja, elektricitet, magnetizam i tako neke stvari. Ne bih se baš izuzetno detaljno udubljivao, ali želim da stvorim neku mentalnu sliku o svemu tome, kako bih bolje razumeo funkcionisanje antena. Ima li neko da preporuči neku literaturu?
 
Sine, to je ceo ispit na ETF-u.
I diplomski mi je bio na tu temu.
Tema je ozbiljna i vrlo kompleksna.
Npr:
Kako pokriti tunel da bi mašinovodja uvek imao signal ?
Ovde se, npr, postavi koaksijalni radijalni kabal
sa koga je odozdo skinuta izolacija .
Ja sam svestan da je to jedna ogromna oblast, sve ovo ukupno sto sam nabrojao bi verovatno zahtevalo veliki vremenski period za istrazivanje. Meni je zelja da stvorim koliko toliko neku mentalnu sliku toga, bez udubljivanja u detalje, znaci da donekle ostane na apstraktnom nivou. Ni previse povrsno, a ni previse detaljno, znaci kad bi bila neka literatura gde je onako laicki objasnjeno. Da donekle budem na nivou da mogu da protumacim sta tacno znače pojacanja kod antena, osnovni princip na kojem su zasnovane, i kako dolazi do gubitaka dok talas prolazi kroz sredinu. Ovo je nesto sto bih voleo zbog sebe da znam, ne bih koristio u profesionalnom zivotu
 
Da je jedan, nego tri.....
Osnova je elektromagnetika, ali nju ne mozes da pipnes dok ne sazvaces elektrotehniku odeljak elektromagnetike..
A opet ti treba i drugo znanje, naizmenicne struje...
Obicno znanje tj razumevanje antena je iz fizike, hercov dipol i eventualno neka prosta objasnjenja stojecih talasa, svetlosti i slicno..
To sto hoces onda moras fiziku da gledas...nista elektrotehniku......

Ali tesko je npr praviti cak i NF antenu ako ne poznajes prenosnu karakteristiku , to je opet mozda fizika, nule i polove, a to mozda moze neka skracena automatika, tamo se rade te prenosne funkcije ...
Samo da znas moderni programi za projektovanje su dalji od sustine nego nekadasnji, tj manje ce ti biti ocigledna veza izmedju geometrije i rezultata pre nego sto odradis simulaciju na novom nego na starom modelu simulacije....
 
što rekoše kolege forumaši, to ti je druže obimno gradivo da se naježiš
moj ti je predlog da uz teoriju radiš i neke eksperimente vezane za elektromagnetiku i talase
npr. možeš napraviti Teslin transformator, relativno lako se pravi, pravio sam ih X puta, što klasične što elektronske varijante

onda kreneš da istražuješ i proučavaš počevši od toga sa nekom teorijom i tako parcijalno istražujući,
padaće ti razne ideje na pamet, za nove eksperimente i saznanja kako sve to funkcioniše a zanimljivo je do ludila
ili napraviš recimo najednostavniji radio prijemnik - kristalni detektor, čačkaš oko toga, probaš, ispituješ upoređuješ
imaš na internetu hrpu materijala o tome naročito iz radio amaterske branše

ovako ćeš se samo uplesti u suvu teoriju i dosadiće ti vrlo brzo
 
Sine, to je ceo ispit na ETF-u.
I diplomski mi je bio na tu temu.
Tema je ozbiljna i vrlo kompleksna.
Npr:
Kako pokriti tunel da bi mašinovodja uvek imao signal ?
Ovde se, npr, postavi koaksijalni radijalni kabal
sa koga je odozdo skinuta izolacija .
Ček pojasni mi to za kabal , i kako se zovu one antene sto im se iseče okvir na primer u trupu aviona , i taj isečak predstavlja antenu.
Sećas li se one strane knjige o antenama ,ne mogu da se setim autora a bila je vrlo polularna .
 

Back
Top