Električni dipolni moment...

Зар ово није диполни моменат?

μ = q • l

μ – dipolni momenat [Cm – jedinica Kulon – metar ]

q − količina naelektrisanja, q ≈ 1,6 • 10 -19 C

l – rastojanje između centara parcijalno pozitivnog i negativnog naelektrisanja („dužina dipola“), jedinica je metar, m.

Чему интеграли ?!
To je dipolni moment električnog dipola.
Ta fizička veličina, tj elektricni dipolni moment, se definiše za bilo koji skup naelektrisanja.

Prava definicija je mi = suma q_i r_i. Naravno mi i r vektori.
Iz te definicije se za spec slucaj elektricnog dipola dobija formula q l.
Integral je potreban kada se govori o kontinualnom naleketrisanju. kada se definise gustina naelektrisanja.
 
Poslednja izmena:
To je dipolni moment električnog dipola.
Ta fizička veličina, tj elektricni dipolni moment, se definiše za bilo koji skup naelektrisanja.

Prava definicija je mi = suma q_i r_i. Naravno mi i r vektori.
Iz te definicije se za spec slucaj elektricnog dipola dobija formula q l.
Integral je potreban kada se govori o kontinualnom naleketrisanju. kada se definise gustina naelektrisanja.

Пошто је реч о континуалном наелектрисњу мислим да би формуле ( онако уопштено )

требале бити нешто као двоструки интеграл .. јер је леч о линији

Што је овде нажалост моју принципијелно само постављено јер је безрешења
Једначине су као кључеви ... Права једначина отвара врата .

Мислим да двоструки интеграл је решење.јер укључије и неравномернурасподелу наелктрисања на линији кроз функцију.

'само недостаје' функција наелектрисања од удаљености ( оно Y од X на другом интегралу ) ... можда је то x=y ?

иии недостаје друга функција F ...

Сад овде треба нека/и математичко-физичка/и риба/фрајер .... која/и ће бити АЛФА ... и претворити мамбо џабо математички у резултат

Када би се кладили ......мислим да би диполни моменаттребао да буде једна половина диполнога момента

од сингуларних тачкастих наелектрисања која су по збиру једнака том наелетрисању штапа

Значи ако је укупно наелектрисања штапа 7 ( налево и 7 надесно ) и дужина штапа 7 тада би диполни моменат био 49/2 ( или четири )

Матаметика ми се изшуљала из когнитивнога видокруга и увукла се ова фронслава лексика ....

Мозгови су ти као вино .. кисели купус .. тесто ....ради хемија неумитно
 
Poslednja izmena:
U ovoj formuli d je električni dipolni moment.
a d prim je moment kada se koordinatni sistem pomeri za neko rastojanje r0 tako da je novi vektor položaja r prim.

Математика и физика .. наука уопштеполази у аналази од поставки.

Поставка питања се надограђује у топику .....

имамо еволуцију диплнога момента тачкастих ..преко момента линернога нелектрисања.... у ли без електричнога поља ....

Покушаваш да направиш испитно или колоквијално питање за некакав факултет или школу ?

Зато је потребно решење ?

У горњу математику двострукога интеграла се добија само максимална апсолутна вредност.

Уколико је линерно наелектрисани штап дипол тада векторски угао између осе поља у коме је и њега је вредност векторска дипола

значи мора да се 'коригује ' са финкцијом COS ...... косинус угла поља и штапа... Уколико је положај Штапа управан на електрично поље тада је

моменатд дипола максимална јер је угао ПИ односно 90 степени

img1718.gif
 
Evo sad ću da prikačim jednu formulu da ne spamujemo previše.
Vrlo je korisna za ovo pitanje, praktično sve objašnjava.

Mislim da ljudi pogrešno razumeju da se električni dipolni moment odnosi samo na električni dipol. Odnosi se na bilo koji sistem tačkastih naelektrisanja, a u ovim formulama na kontinualno naelektrisanje.

Pogledajte prilog 1447621
Kod formula moras da definises sta je sta, jer slova nista ne znace.
 
Ima veličina koje zavise od izbora sistema i koje ne zavise.

Ne velicina nego ima proracuna. Neki proracuni se vrse u odnosu na neku referentnu tacku pa tako imas r1, r2, r0. Moment zavisi samo od naboja i razdaljine. Ali ako vrsis proracun u odnosu na neku referentnu tacku, dakle ukljucila si koordinatni sistem u proracun, onda zavisi naravno od referentne tacke i pozicija u koordinatnom sistemu.
 

Back
Top