Eksplozija u pogonu "Trajala" u Kruševcu; Јedna osoba poginula, četiri povrijeđene

đavolčić

Buduća legenda
Moderator
Poruka
46.007
U pogonu "Trajala" u Kruševcu oko devet časova došlo je do eksplozije, a kako MUP Srbije saopštava, jedna osoba je poginula, a četiri su povrijeđene. Nema opasnosti po životno okruženje.

U Fabrici "Trajal" u Kruševcu jutros oko devet časova prilikom procesa rada došlo je do eksplozije u objektu za proizvodnju gorive trake.

Prema prvim informacijama, jedna osoba je smrtno stradala, a četiri su povrijeđene i one su kolima Hitne pomoći prevezene u Opštu bolnicu u Kruševcu, saopštio je MUP.

Troje se nalazi na Hirurgiji i u svjesnom su stanju, dok je jedna osoba u Urgentnom centru.

Požar koji je izbio usljed eksplozije je lokalizovan, a pripadnici Policijske uprave u Kruševcu i Sektora za vanredne situacije obezbjeđuju lice mjesta. Intervencija je u toku.

Kako javlja reporterka RTS-a sa lica mjesta, ljudi koji žive u okolini rekli su da se čula jaka detonacija, kao i da su podrhtavali prozori i vrata.

https://lat.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=540981

Strašno. Ni prva ni poslednja slična eksplozija. Pitanje je koliko su radnici u takvim firmama bezbjedni.
 
Фабрике у Србији доводе децу из средњих стручних школа на праксу.
Само што та пракса постане пуно радно време, а та деца не раде ништа мање посла него редовни радници.
Тако долазимо до ситуације да дете обавља посао за који није довољно обучено, нити ће наравно бити коректно плаћено.
Све би то могао неко и да објасни, али који је изговор да момак од 18 година ради у ризичном делу фабрике? Ко му је дозволио да буде близу тог дела? Камоли ко му је дозволио да ради ту...
Затворске казне су овде потребне, а држава озбиљно да се позабави стандардима за инспекције и експлоатисањем младе радне снаге.
 
...

Tinejdžer (18) poginuo u eksploziji na radnom mestu u pogonu za mešanje raketnih goriva...

Pa da li je moguce da klinci rade u pogonu za raketna goriva ?! :eek::eek::eek:
informer-460x0.jpg



...
 
...

Tinejdžer (18) poginuo u eksploziji na radnom mestu u pogonu za mešanje raketnih goriva...

Pa da li je moguce da klinci rade u pogonu za raketna goriva ?! :eek::eek::eek:
informer-460x0.jpg



...
Nije mi bilo svejedno,kada sam cuo u dnevniku za tu nezgodu,a pogotovo za tog decaka.Tek je poceo da zivi.
 
Svojevremeno, dok sam bio mlad, glup i oficir, naterase me da zavrsim neki kurs za bezbednost i zdravlje na radu.

E, sad, sta sam tako mlad i glup naucio: to je vrlo ozbiljna problematika koja je Zakonom jako lepo uredjena, Zakon je savremen i u skladu sa najvećim svetskim standardima.

Ali....Srbija nije država nego privatno vlasništvo političara i njihovih biznis pajtaša, tako da je taj Zakon polu-mrtvo slovo na papiru.
Kontrole primena tog Zakona skoro da i ne postoje, a ako postoje svode se samo na papirološku kontrolu (tipa, da li postoji procena bezbednosti i rizika, itd.).

Ljudi će da stradaju ovako, dokle god država ne postane država građana, a ne privatna svojina zlih političara.
 
Generalno se ne poštuju mere bezbednosti na poslu pogotovu ako su veći kolektivi u pitanju.
Sa jedne strane problem su i ovi koji su zaduženi za bezbednost na radu jer dobar deo njih boli patka, sa druge tu su i radnici koji čim niko ne gleda gledaju da "rade na lakši način po njih". Za kraj tu je i forsiranje rada koje je po meni izvor većine problema, jednostavno je dobar deo procedura za rad pretrpan i fokus firmi biva na smanjenju radnih mesta/povećanju posla po radniku.
Igrom slučaja sam radio 2 identična posla ovde i u Italiji - utisak Italijani rade 3x manje no dobar deo naših radnika (mislim na identične poslove)
 
Фабрике у Србији доводе децу из средњих стручних школа на праксу.
Само што та пракса постане пуно радно време, а та деца не раде ништа мање посла него редовни радници.
Тако долазимо до ситуације да дете обавља посао за који није довољно обучено, нити ће наравно бити коректно плаћено.
Све би то могао неко и да објасни, али који је изговор да момак од 18 година ради у ризичном делу фабрике? Ко му је дозволио да буде близу тог дела? Камоли ко му је дозволио да ради ту...
Затворске казне су овде потребне, а држава озбиљно да се позабави стандардима за инспекције и експлоатисањем младе радне снаге.
Zato im i posle trošak veći.
Plus eventualna sudska naknada za gubitak poslovne sposobnosti radnika.


Ovde čujem da zapošljavaju ljude iz Afrike da rade posao električara bez osnova znanja o strujama.
No, i posao je, manuelan...
Ali na duže staze naprave više štete nego koristi lošim kadriranjem. Ali opet, tržište radne snage je takvo kakvo je...
 
Zato im i posle trošak veći.
Plus eventualna sudska naknada za gubitak poslovne sposobnosti radnika.


Ovde čujem da zapošljavaju ljude iz Afrike da rade posao električara bez osnova znanja o strujama.
No, i posao je, manuelan...
Ali na duže staze naprave više štete nego koristi lošim kadriranjem. Ali opet, tržište radne snage je takvo kakvo je...
Specifično je to sa našim sudovima, procesi se prilično često baš oduže...

U HR već neko vreme zapošljavaju ljude iz Nepala i sl. i kako čujem suštinski funkcioniše (javni prevoz/prodavnice), kontam da će tako biti i kod nas - jeftinija su radna snaga no naši, a i nemaju nameru da ostanu duže od 2 godine
 
Specifično je to sa našim sudovima, procesi se prilično često baš oduže...

U HR već neko vreme zapošljavaju ljude iz Nepala i sl. i kako čujem suštinski funkcioniše (javni prevoz/prodavnice), kontam da će tako biti i kod nas - jeftinija su radna snaga no naši, a i nemaju nameru da ostanu duže od 2 godine
I kontra produktivno je...

Ali tržište se snalazi kako zna i ume...
 

Back
Top