Sorry, morao sam! Sve je to sviranje kujcu dok priučeni programeri razmišljaju ovako: Imamo dovoljno prostora na disku, dovoljno memorije, brze HEPTA Core makine, super brzi internet itd! Sve to bi trebalo ISPLJUSKATI i razjuriti!
Napravljena su istrazivanja gde se pokazalo kako prosecan korisnik ostaje manje od 15 sekundi na novom (nepoznatom) sajtu.
Zbog toga su developeri "pritisnuti" da sve mora da "leti" da se otvara u istoj sekundi bez cekanja jer korisnici mrze kad vide onaj spinner i ucitavanje.
Zato se ceo web razvoj promenio,pa se backend koristi samo kad se mora.A gleda se da se sto vise stvari prebaci na client-side odnosno na korisnikovu masinu.
Jer se najbrze nesto prikaze ako to korisnikov racunar renderuje umesto da se salje zahtev ka serveru pa se ceka povrat podataka.
Pojavili su se posebni .js alati koji to rade odlicno (angular,react,vue..)
I rezultat toga svega je da danas imamo kompleksne sajtove koji rade fantasticno brzo.Nema puno ucitavanje,sve se otvara na klik.
Cena koju smo platili je sto su nam sada racunari daleko vise optereceni.Svi browseri "zderu" vise memorije nego sto je to bilo pre 10-ak godina upravo jer sada ti browseri moraju sve sami da proracunavaju.
Na kraju price...ko je kriv/zasluzan???
Pa niko...Nestrpljivi korisnici koje mrzi da cekaju 2 sekunde da stignu podatci sa servera su sada dobili daleko brzi web koji radi fenomenalno.
Ali ne lezi vraze...sad imamo trecu grupu koja se zali kako im browseri "zderu" 50% njihovih 512mb rama na njihovom Pentium IV.Cak su morali i Linuks da instaliraju zbog toga....sjeeeeee