Quantcast
  • Dragi prijatelji, obaveštavamo vas da je forum Hronika izdvojen iz foruma Politika i sada je poseban forum u kategoriji "Društvo".

Dzejms Redfield - Celestinino proročanstvo...

VARNA

Obećava
Poruka
91
djidjo:
VARNA:
djidjo:
Dugo sam tražio Selestijansko proročanstvo. I onda mi stiže. Pročitah, naravno. I uvredih se što su meni omiljenu knjižicu uporedili sa Selestijanskom pričom.
No, čitati treba. Treba znati i isčitati, posebno ono između redova. U selestinskom toga ima, a ima i onoga za šta, verovatno, ni sam Crvenopoljski nije siguran šta je. Ali, tako se piše. To rade i najbolja piskarala.
Poenta Selestinskog proročanstva bi trebalo da bude upozorenje kuda smo se to mi, ljudi zaputili. To je njena vrednost. Svakog ko o tome ima hrabrosti da priča, pa i da napiše, pa potpiše treba poštovati.
IZVINI,A KOJA JE TVOJA OMILJENA KNJIZEVNICA?
NIJE PROVOKACIJA.TAKODJE,POENTA ZAVISI I OD NACINA NA KOJI DOZIVIMO ODREDJENU KNJIGU.PO MENI,CELESTINA JE KNJIGA KOJA SE UVEK CITA...TAKAV MI JE DOZIVLJAJ. :oops:
Knjižica omiljena Da li si veštica?. Književnica?
Da, doživljaji ili emocije. Relativnost tačke sagledavanja stvarnosti. To bi i bila poruka Selestijanskog proročanstva. Ljudska glupost se i rađa iz izdvojenih pogleda, doživljavanja stvarnosti. No, pošto se radi o knjizi okrenutoj sagledavanju ljudi unutar životne sredine, te njihovog uticaja na nju, Redfild u njoj ukazuje i na opasnost raznolikih doživljavanja. Uostalom, energije se osećaju, a to je malo mnogo različito od doživljaja. Bilo bi mi drago da pročitaš Vešticu, porede je sa Selestinskim proročanstvom, barem po osećaju koji ostavlja nakon čitanja. No, u njoj su uvidi daleko jasniji i približeniji čitaocu, tako progleda. Veštica izbegava mitove i misterije. Omogućava uvide u trenu o svemu. Poneki i zaboli, ali uvidi su takvi, posebno kada se objektivno, stvarno, realno sagleda samog sebe. Za to treba imati hrabrosti.
Ko isčitava Selestijansko, sigurno je hrabar.
Da li si siguran da se moze bez mitova i legendi?Mozda nam oni pomazu da sagledamo svet oko sebe....

djidjo

Primećen član
Poruka
539
Milena_9:
Ja te, Djidjo, ne razumem. Da li mi pricamo o istim stvarima? No, posto sve vreme vuces paralelu sa Vesticom , a ja ne znam o cemu se radi, ajd da je iscitamo. :) Posebno ako je ti preporucujes kao dobro stivo.
Stoga i ja molim ime pisca, tacan naziv knjige i po mogucstvu izdavaca.
Pozdravljam te.
Naravno, o istim. Samo su nam uglovi sagledavanja različiti.

djidjo

Primećen član
Poruka
539
VARNA:
djidjo:
VARNA:
[quote="djidjo]i nisam razumela na kraju....hrabar je onaj ko procita celestinu ili vesticu?
Baš si mi dala zadatak.
Hrabar je onaj ko čita, a posebno ako to zna ume i vešto radi. Takav je vešt, a ako je žensko onda je veštica. To je jedno od retko privilegovanih zanimanja koje u srpskom jeziku imaju i svoj ženski rod. Veštak, pa Vujaklija kaže alhemičar, pa je ona vešta, pa veštica.
Razlika mišljenja i pogleda na svet je stvar individue, a doživljavanje je uticaj mesta sagledavanja stvarnosti na stanje svesti. Doduše, u interakciji se ove dve stvari dobro prepletu, pa onda nastaje zabuna. Energija, da sila, reče se na slavenskim jezicima. Pa to si i ti, kao deo univerzumove energije. Jeste, njena manifestacija. Dakle, ona je veštica, a on je LOVAC.
Već sam i zaboravio šta si me sve pitala. Na kraju ću ispisati Vešticu na ovim stranama. Hrabra si, i daleko od toga da je to kompliment, već činjenično stanje. A da li si ... utvrdi sama.

djidjo

Primećen član
Poruka
539
Hajde da se vratimo Redfildu,
Uvidi su dati da bi čitalac otvorio novi način sagledavanja stvarnosti. To se, po Redfildu, radi postepeno. Uz to je, kaže on, bremenito kojekakvim oportunim stvarima u ljudskom umu.
Iako bi se kroz štivo trebalo nešto sagledati, nikakvih uputstava, vodilja niti nečeg jasnog u njima nije dato, barem ne na uočljiv, jednostavan način. Moguće da ima i toga, ali Redfild, tada i u tom slučaju, to skriva kao zmija noge.
No, bitno je jedno, možda čak i dovoljno da se kaže u jednoj knjizi, da stvarnost izgleda i ovako i onako. Onaj ko uvidi kroz uvide - progleda. "Gledanju se uči posmatranjem." Kaže lovački priručnik.

pipi duga carapa

Početnik
Banovan
Poruka
12
hej, slucajno otkrih ove diskusije, i dopada mi se ovde!
elem, radujem se da se ovde na tri stranice raspravlja o celestininom prorocanstvu, jer mislim da je, u moru psiholoskih naslova, to jedan od vaznijih.
istina, lose je preveden(mene je bar nervirao onaj, kobajagi, literarni pristup,neka fabulica,s nekim suvoparnim dijalozima,ali,verujem da je to do prevoda)...
no, cini mi se da je vazno to sto ta knjiga govori o prepoznavanju unutrasnjih snaga, koje, ako se prepoznaju, mogu da naprave cuda.takodje, dobar je deo o kontrolnim dramama, paternama koje nasledjujemo, te o stvaranju kriticne mase "probudjenih".
mozda sam subjektivna, ali, deluje mi da bi tu knjigu mnogo vise ljudi trebalo da procita.
a deseti uvid me razocarao, on je bas dosadan...ili ja nisam bila raspolozena, ko ce ga znati.

VARNA

Obećava
Poruka
91
pipi duga carapa:
elem, radujem se da se ovde na tri stranice raspravlja o celestininom prorocanstvu, jer mislim da je, u moru psiholoskih naslova, to jedan od vaznijih.
istina, lose je preveden(mene je bar nervirao onaj, kobajagi, literarni pristup,neka fabulica,s nekim suvoparnim dijalozima,ali,verujem da je to do prevoda)...
no, cini mi se da je vazno to sto ta knjiga govori o prepoznavanju unutrasnjih snaga, koje, ako se prepoznaju, mogu da naprave cuda.takodje, dobar je deo o kontrolnim dramama, paternama koje nasledjujemo, te o stvaranju kriticne mase "probudjenih".
mozda sam subjektivna, ali, deluje mi da bi tu knjigu mnogo vise ljudi trebalo da procita.
a deseti uvid me razocarao, on je bas dosadan...ili ja nisam bila raspolozena, ko ce ga znati.
:oops: :oops: PRVO...DOBRO TI NAMA DOSLA....da li prepoznajes kontrolne drame ljudi oko sebe?primenjujes li uvide?Deseti uvid nije ni na mene ostavio utisak....mozda nije trebalo tada....ima logike,red je ponovo ga procitati.Jesi li procitala treci deo?

djidjo

Primećen član
Poruka
539
pipi duga carapa:
Ćao, ovde se najmanje priča o Celestinskom, nego se utvrđuje ko je šta. Vidiš, varnica bi, ali nije sigurna. Ona druga je pobegla, pa si je ti zamenila, a ja ostah na vetrometini, mada bi mi uz tri bilo daleko interesantnije. Nadam se da se uskoro vidimo na jednoj drugoj temi. Samo da Varničica dođe do knjige. Biće tu svega i neka mi je dragi Bog u pomoći.
Ona Pipi je slatka, ali me nervira kako iscrtava onog jadnog konjova. Šta sve životinje moraju da istrpe od nas, a tek ljudi.

VARNA

Obećava
Poruka
91
Ćao, ovde se najmanje priča o Celestinskom, nego se utvrđuje ko je šta. Vidiš, varnica bi, ali nije sigurna. Ona druga je pobegla, pa si je ti zamenila, a ja ostah na vetrometini, mada bi mi uz tri bilo daleko interesantnije. Nadam se da se uskoro vidimo na jednoj drugoj temi. Samo da Varničica dođe do knjige. Biće tu svega i neka mi je dragi Bog u pomoći.
Ona Pipi je slatka, ali me nervira kako iscrtava onog jadnog konjova. Šta sve životinje moraju da istrpe od nas, a tek ljudi.[/quote].... :oops: IZVINI,AL O CEMU TI TO? :P Sigurna sam....donosis predrasude... :oops: ....vala neka ti je u pomoci....sala...

pipi duga carapa

Početnik
Banovan
Poruka
12
varna, nisam naisla na treci deo. nekako, imam predrasude prema svemu sto ima delove. svaki sledeci je sve losiji...ili, kao sto kazes, mozda nije vreme...
a kontrolne drame prepoznajem, i te kako. prvo sam prepoznala svoju, pa onda tudje. i mogu ti reci, da mi je to prilicno pomoglo da razumem bolje ljude oko sebe, i da ponekom ponesto oprostim...
djidjo, ne razumem ovo s "konjovom". da li ste vi to vec imali neku pipi?

djidjo

Primećen član
Poruka
539
pipi duga carapa:
varna, nisam naisla na treci deo. nekako, imam predrasude prema svemu sto ima delove. svaki sledeci je sve losiji...ili, kao sto kazes, mozda nije vreme...
a kontrolne drame prepoznajem, i te kako. prvo sam prepoznala svoju, pa onda tudje. i mogu ti reci, da mi je to prilicno pomoglo da razumem bolje ljude oko sebe, i da ponekom ponesto oprostim...
djidjo, ne razumem ovo s "konjovom". da li ste vi to vec imali neku pipi?
U vreme kada je generacija djidjo-ova odrastala, išla je divna švedska serija na TV-u. I tu je bio neki beli konjov sa sve crnim tufnama po sebi.
Mnogo toga se odaziva na PIPI. (šala i ne odnosi se na Vas).
Ovde se malo i skrivamo, spletkarimo i tako to. No naučićete kako se to radi. Možda i Vas uhvati.

djidjo

Primećen član
Poruka
539
pipi duga carapa:
narocito one na crne tufne.
a sto se tice spletkarenja i ostalih demona, Fala, ne bih...
ovde mi se dopada kako neki ljudi razmisljaju, i njihove misli su jedino sto me zanima na forumima krstarice. a banalnih problema imam i u rl, ne treba mi dodatno smaranje.
lep pozdrav :roll:
A ja sam hteo da se našalim. Žao mi je što sam izabrao pogrešan način. Demone rasterujemo sa ovijeh strana. Ako se i pojave, brzo uvide gde im je mesto. A mi tamo izbegavamo da zalazimo. Tako, ako ti je do lepog druženja, tu smo. Doduše, malo nam se ekipa rasturila što zbog tehničkih problema, što zbog nekih drugih obaveza. Uglavnom, naći ćemo se.

VARNA

Obećava
Poruka
91
djidjo:
Dugo sam tražio Selestijansko proročanstvo. I onda mi stiže. Pročitah, naravno. I uvredih se što su meni omiljenu knjižicu uporedili sa Selestijanskom pričom.
No, čitati treba. Treba znati i isčitati, posebno ono između redova. U selestinskom toga ima, a ima i onoga za šta, verovatno, ni sam Crvenopoljski nije siguran šta je. Ali, tako se piše. To rade i najbolja piskarala.
Poenta Selestinskog proročanstva bi trebalo da bude upozorenje kuda smo se to mi, ljudi zaputili. To je njena vrednost. Svakog ko o tome ima hrabrosti da priča, pa i da napiše, pa potpiše treba poštovati.
:oops: Pozdrav Djidjo!
Hm....mogu reci da je osoba koja je uporedila ove knjige,verovatno isla logikom...VIDELA ZABA DA SE KONJI KUJU...Ove knjige uporediti?Ma daj....gluposti :oops: Razlike su ogromne....

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.