DVOBOJ

Gledala sam kako makro ubija devojku
Blic - Nedelja, 23. novembar 2008. 00:01
Tridesetogodišnja T. M., žrtva nedavno osuđene "pančevačke grupe" u Specijalnom sudu, jedna je od retkih žena koja je posle desetodnevnog bavljenja uličnom prostitucijom u Italiji bekstvom uspela da se isčupa iz kandži trgovaca ljudima.

U njihovu mrežu upala je primamljena pričama o odmoru i mesečnoj zaradi od tri do četiri hiljade evra. Već sam početak puta nije obećavao ništa dobro. Prvo su je držali zatvorenu u jednoj kući u Pančevu, a potom i u Beogradu. Zatim su je tajnim kanalima odveli u Hrvatsku, uzeli njena originalna dokumenta, dali joj falsifikovane hrvatske papire i brodom iz Splita prebacili u Italiju. Kada se obrela u Trevizu, susret s organizatorom ove kriminalne grupe Dejanom Stošićem uverio ju je da od obećanog lagodnog života nema ništa.

O tom svom iskustvu, T. M. je veću sudije Milomira Lukića ispričala: "Pitam Stošića šta je s mojim odmorom. On mi saopštava da od toga nema ništa, (već) da idem da radim sa ostalim devojkama i po ’usluzi’ naplaćujem po 30 evra. Odbijam, a on me odvodi na kraj grada u jednu napuštenu kuću. Zatvara me u jednu malu prostoriju… tu je strunjača, daske na prozoru… bije me rukama i nogama. Dok sam bila zatvorena ta dva-tri dana, nožem me je posekao po levoj ruci i nogama. Imala sam više posekotina, a jednu sam sama morala da ušivam. Stošić nije samo mene maltretirao. I druge devojke je maltretirao, a jednu je ubio preda mnom. Lupao joj je glavu u radijator… Do mene je bila prostorija gde makro Zeka takođe maltretira prostitutke. Ja sam tu 24 sata zatvorena, ne vidim kada je dan, a kada je noć… Razmišljam šta mi je činiti. Shvatam da mi je bolje da radim, da nekako skupim pare, pa da pokušam da pobegnem…"

Posle kratke "obuke", T. M. je izašla na ulicu. Mesto na kojem je čekala "mušterije", ovako je opisala:

"To vam je jedna štrafta na kojoj ima otprilike 150 devojaka, svih mogućih rasa i jezika. Stojite na tačno određenom mestu koje kaže Stošić… od sedam ili osam sati uveče do sedam ili osam sati ujutru. Za jedan dan uspem da zaradim od 500 do 600 evra. Te pare se, normalno, predaju Stošiću. Od tog novca davao mi je nešto za hranu i hotel, čak mi je dozvoljavao da odem do grada i kupim garderobu. Dok sam tih deset dana radila, vodila sam evidenciju. Tačno sam morala da upišem koliko sam imala mušterija i kolika je bila zarada."

Ko zna kako bi T. M. završila da jednog dana nije upoznala Italijana koji je odmah shvatio da pred sobom ima žrtvu trafikinga.

"Od svih mušterija, on je jedini znao engleski, koji ja, inače, dobro govorim. Ja sam ga zamolila da mi pomogne da pobegnem. Jedno par dana je tako plaćao po 800 evra da bih ja bila sa njim na plaži, izašla na ručak, išla u diskoteku i to su bili izlasci bez seksa."

Zatim su usledili razgovori zaštitnika T. M. i Stošića.

"Stošić i on su razgovarali u mom prisustvu. Da bi me ovaj ’otkupio’, Stošić je za mene tražio 150.000 evra. Italijan je(na ime garancije) ponudio i da stavi kuću pod hipoteku. Stošić na to pristaje, ali ja nisam dozvolila…"

Posle tri dana skrivanja od Stošića i njegovog društva, T. M. je uz pomoć Italijana stigla do Ankone. Zatim se ukrcala na brod i preko Hrvatske stigla u Srbiju, gde je posle procesuiranja "pančevačke grupe" ušla u program zaštite.
 
Centar nije zaštitio zlostavljanu devojčicu
Blic - Subota, 22. novembar 2008. 05:00
BEOGRAD - Centar za socijalni rad Savski venac nije postupio u skladu sa svojim ovlašćenjima kako bi pomogao petnaestogodišnjoj A. M. koju je otac zlostavljao, utvrdila je komisija Ministarstva rada i socijalne politike.


Komisija je utvrdila i da devojčici nije pružena adekvatna zaštita. U nalazu se navodi niz manjkavosti u radu opštinskog centra za socijalni rad pa će protiv tima koji je bio zadužen za brigu o devojčici biti pokrenut postupak za utvrđivanje odgovornosti. "Odeljenje Savski venac, kao organ starateljstva A. M., nije postupilo u skladu sa svojim ovlašćenjima. Takođe, stručni tim nije održavao redovne kontakte sa porodicom deteta, što je bilo neophodno s obzirom na okolnosti u kojima je ona živela", navodi se u saopštenju.

Ministarstvo je juče naložilo da se utvrdi odgovornost stručnog tima koji je bio u obavezi da preuzme sve mere socijalne i porodično-pravne zaštite petnaestogodišnje devojčice, ali i njene braće i sestara. Takođe, preispitivaće se i odgovornost rukovodioca Odeljenja Savski venac. U međuvremenu, Gradski centar za socijalni rad mora da pronađe odgovarajući smeštaj za devojčicu i da pokrene krivični postupak protiv roditelja devojčice, kao i postupak lišavanja roditeljskog prava. Maloletnu A. M. je od 1999. do 2000. godine bila u Domu za decu ometenu u razvoju "Kuline", ali ju je otac Slobodan M. bez saglasnosti Centra za socijalni rad izveo iz i poveo da živi sa njim u trošnu udžericu, gde je provele poslednje tri godine. Policija ju je našla 12. novembra uplašenu i promrzlu, pošto je tog istog dana pobegla od kuće. Sutradan je zaposlenima u Zavodu za vaspitanje dece i omladine, gde je smeštena, ispričala da ju je otac seksualno zlostavljao, zbog čega je već on 14. novembra i uhapšen.Kako nezvanično saznajemo, devojčica se nalazi u Centru za prihvat zlostavljanje dece, gde će ostati dok se ne pronađe hraniteljska porodica.
 
Ja bih se najradije odselio na neko ostrvo sa zenom i ziveo tamo u sreci i radosti, sa coporom dece, daleko od gadosti zatrovanog drustva...A jel ima neka forumasica koja se zove Petka ?
 
drage zene, ako bi vas vas dragi kojim slucajem premlatio, kako bi reagovale?
jel bi probale da mu vratite fizicki, kad zaspi ili kad se okrene vi ga sapletete ili mu tresnete kristalnu vazu u potiljak? ili bi bacile na njega ormar?
sta bi radile, al najstvarnije, zamislite tu situaciju..odvratnu i groznu...
a vi muskarci, sta imate da kazete na to da se u 21. veku zene i dalje fizicki maltretiraju? ko tu nije evoluirao? zasto ne istucete komsiju bildera koji je visi za glavu od vas i ima 200 kg?? koliko mislite da gubite od muskosti ako udarite zensko?
ja mislim 100%

Uh...hahah...ja sam borac, mada nisam gruba...ali verovatno bih se zablokirala od shoka na par minuta, a onda krenula na njega rukama, nogama...hahha...ne znam...niko me nije tukao...ni mama, ni tata...mozda bih jednostavno ostala zablokirana bez reakcije...nisam sigurna, ali zavrsila bih s tom osobom definitivno...
 

Back
Top