DS: Nezabeleženo potonuće Kragujevca

комшија

Stara legenda
Poruka
96.548
1612863932203.png





DS: Nezabeleženo potonuće Kragujevca

Demoktratska stranka u Kragujevcu saopštila je da je taj grad, u svojoj dugoj i burnoj istoriji pored mnogih uspeha i uspona, beležio i brojne padove i neuspehe.




DS: Nezabeleženo potonuće Kragujevca 1


Piše: Z.R. 07. februara 2021.

Kretao se, navode demokrate, od najrazvijenijeg grada u Srbiji, do doline gladi, zapamtio je, podsećaju, prestoničke dane, ali i one kada je guran u blato, ali da bruku i poniženja koja trenutno doživljavljava ne pamti.

– Šta god da je proživeo, ovo ponižavanje i sramotu koju trpi sada, nije doživeo nikada. Danas je Kragujevac grad falsifikatora, prestupnika, seksualnih napasnika, nepotizma najgore vrste, a sve to u u liku“ najodgovornijih gradskih funkcionera. Nikada nijedna vlast u Kragujevcu nije ovako, pred očima celokupne javnosti u Srbiji, ponizila i Kragujevac i njegove građane. Ovo više nije pitanje ni politike, ni politikanstva, već pitanje časti i odgovornosti – navodi se u „vikend“ saopštenju Gradskog odbora DS u Kragujevcu, čije rukovodstvo smatra da se „Grad Kragujevac trenutno nalazi na korak od uvođenja prinudne uprave“.

U tu situaciju ga je, tvrde u DS-u, dovela gradska vlast sa Srpskom naprednom strankom, na čelu, i ako se tako nešto dogodi to će, upozoravaju demokrate, „biti vrhunac nesreće koja je pogodila građane najvećeg grada u Šumadiji i prve prestonice moderne Srbije.“

– To što većina Kragujevčana nije glasala za ovakvu gradsku vlast, već je bojkotovala poslednje lokalne izbore, neće biti važno republičkoj vlasti koja i sama nema legitimitet. Da li će gradom upravljati prinudni upravnici postavljeni od SNS upravnika Srbijom, koji Kragujevac ne vide na mapi regionalnih centara ili će tu čast imati neki od lokalnih secikesa koji je učestvovao u ponižavanju grada prethodnih godina, nije od značaja. U oba slučaja crno se piše ovom gradu, a njegovi građani to nisu zaslužili – kažu u DS i poručuju da će „ako imaju imalo časti i obraza, ostavke da podnesu svi aktuelni gradski funkcioneri i omoguće Kragujevčanima da izaberu vlast po meri grada kakav Kragujevac jeste i kakav mora da bude“.

link

Крагујевац је прва престоница Кнежевине Србије. Данас под режимом СНС-а, Крагујевац је девастиран град, а десетине милиона евра сваке године шаљу се у мањи босанско-херцеговачки ентитет. Зар прва престоница Кнежевине Србије нема предност над Дрваром и Сребреницом?! Правда за Крагујевац!
 
1612956617032.png





SSS: Otvoreno pismo ministru zdravlja

1612956700706.png


10/02/2021

Savez samostalnih sindikata iz Kragujevca uputili su otvoreno pismo ministru zdravlja Zlatiboru Lončaru koje prenosimo u celosti:

“G-dine Lončar,

U ime desetine hiljada naših članova, hoćemo da Vam ukažemo na stanje u zdravstvu, koje je za nas građane u ovom trenutku neprihvatljivo. Ovo naše obraćanje Vama rezultat je žalbi građana koji su nam se obratili.
  • Mislite li da je u redu, da u ovim uslovima pandemije, aplikacija za zakazivanje pregleda, za pojedine ambulante, ne radi mesecima. Time su građani prinuđeni da satima u grupi, čekaju ispred vrata lekara. Telefinskim putem nas upućuju da dođete i čekate kod izabranog lekara. Doprinosi li to poboljšanju situacije? Nama laicima se čini da bi bilo bolje da svaki građanin ima svoj termin kod lekara i da ima što manje kontakata.

  • Zašto Кlinički centar u Кragujevcu vraća pacijente upućene na specijalističke preglede uz obrazloženje da im nije napisano da je „hitno“ i ako nema pacijenata ispred ambulanti? Da li bolest treba da dođe do te faze i postane hitna, da bi neko ko decenijama plaća doprinose za zdravstveno osiguranje zaslužio pregled?

  • Zašto se na telefone za zakazivanje u Кliničkom centru Кragujevac, niko ne javlja?

  • Zašto Кlinički centar u Кragujevcu pomoćnim radnicima angažovanim na određeno vreme nije isplatio i onako nisku decembarsku zaradu?
    Molimo Vas da pomognete u rešavanju ovih problema u Кliničkom centru u Кragujevcu, uopšteno u zdravstvu, i olakšate građanima tešku situaciju.
    Savez samostalnih sindikata Кragujevca”
 
1612974188666.png






Istorijski važni objekti Kragujevca kontinuirano propadaju

Tendencija urušavanja kulturno-istorijskog nasleđa Kragujevca nastavljena je urušavanjem poslednjeg dela krovne konstrukcije na Staroj mašinskoj radionici, jednom od objekata u okviru kulturno-istorijskog kompleksa Knežev arsenal.

Tržnica[1].jpg


31/01/2021

Knežev arsenal je, kako se navodi na sajtu Grada Kragujevca u centralnoj Srbiji, jedinstveni vojno industrijski i arhitektonski kompleks u Srbiji i Evropi. Ta ambijentalna celina sastoji se od fabričkih zgrada i radionica, sa kraja XIX i početka XX veka, a za kulturno dobro od velikog značaja proglašen je 1979. godine.

Država je 2014. godine industrijski kompleks Vojnotehničkog zavoda (VTZ) iz sredine 19. veka stavila pod svoju zaštitu, kao prostornu i kulturno-istorijsku celinu od izuzetnog značaja. Međutim, 26. januara krovna konstrukcija na jednom od objekata se urušio.

Arsenal-rusevina2-1024x682[1].jpg


Istoričar Nenad Đorđević rekao je Radiju Slobodna Evropa (RSE) da se uprkos tome što je 2014. godine donet set zakona, uredbi i odluka kojima je taj industrijski kompleks stavljen pod zaštitu države, propadanje nastavilo.

  • Kragujevac ima jedinstven vojno-industrijski kompleks koji su podizale dve dinastije – Obrenović i Karađorđević koji, nažalost, decenijama propada. Ovih dana Mašinska radionica površine oko 6.000 metara kvadratnih potpuno je ostala bez krova. To je objekat stariji od 100 godina i krajnje je vreme da se nešto preduzme kako bi se zaustavilo dalje propadanje, rekao je Đorđević.

On je podsetio da su na prostoru današnjeg Kneževog arsenala, poznatom po istoimenom rok festivalu koji se u poslednjih deset godina tu održava, 1853. u novoizgrađenoj Topolivnici izliveni prvi topovi, čime je označen početak razvoja srpske industrije, i da je u pogonu tadašnje Čaurnice 1884. godine zasijala prva električna sijalica u Srbiji.

Knezev-arsenal-danas[1].jpg


Đorđević je rekao da je Knežev arsenal u vlasništvu Grada Kragujevca, ali da zbog njegovog ogromnog kulturno-istorijskog značaja za celu Srbiju brigu o njemu treba da vodi država.

Pehovi na rekonstrukciji Gradske tržnice

Tu nije kraj urbanističkim problemima Kragujevca, jer se rekonstrukcija zgrade Gradske tržnice iz 1929. godine, zbog pehova koji prate radove pretvorila u „zidanje Skadra“.

Prvo se tokom radova na izgradnji podzemne garaže pored nje urušio deo zida i fasade, potom je objavljena informacija da je na zgradu koja je istorijski spomenik arhitekture stavljena hipoteka, da bi nedavno tik uz nju osvanuo veliki betonski bunker koji je, prema oceni stručnjaka, narušio vizuelnu vezu sa Starom skupštinom i arhitekturu kulturno-istorijskog kompleksa Milošev venac.

Tržnica-ruševina[1].jpg


Kragujevačka Gradska tržnica, jedna od prvih zatvorenih pijaca u Evropi, izgrađena 1929. godine prema projektu ruskog emigranta Đorđa Pavlovića Kovaljevskog, pripada Miloševom vencu u kome se nalaze najznačajnije građevine izgrađene u vreme kada je Kragujevac bio prva prestonica moderne srpske države.

U tom istorijskom delu grada nalaze se Amidžin konak, Stara pridvorna crkva, Stara skupština, Konak kneza Mihaila, Prva kragujevačka gimnazija, Knjaževsko-srpski teatar, Gradska tržnica, Knežev arsenal i Mali park sa Spomenikom palim Šumadincima, hrvatskog vajara Antuna Augustinčića.

Objekti su izgrađeni od prve polovine 19. do početka 20. veka i prema navodima istoričara Nenada Đorđevića, predstavljaju nepokretna dobra od neprocenjive istorijske vrednosti.

  • Gradska tržnica je deo te arhitektonske, urbanističke ali i istorijske celine u kojoj je svaka dogradnja ili nadogradnja, apsolutno neprihvatljiva, objasnio je Đorđević.

On se slaže da je rekonstrukcija zgrade neophodna, ali uz maksimalan oprez i brižljivo planiranje.

  • Međutim, propusti prilikom izvođenja radova prouzrokovali su rušenje jednog dela fasade, a izgradnja novih objekata pored nje promenila je izgled ovog autentičnog dela grada, kaže Đorđević za RSE.
Posledice nepoštovanja procedura

Aleksandar Rudnik Milanović, doktor tehničkih nauka iz oblasti urbanizma i arhitekture iz Kragujevca, rekao je za RSE da u procesu urbane obnove svi gradovi doživljavaju promene, ali je naglasio da one moraju biti adekvatne i primerene prostoru u kome se odvijaju.

  • Kada je u pitanju Gradska tržnica, moj stav je bio jasan još u fazi planiranja i projektovanja, da se u tom slučaju morao primeniti postupak izrade urbanističkog projekta koji bi imao mogućnost javnog uvida građana, koji bi se na taj način upoznali sa rešenjima i dali svoje primedbe i predloge. Kako nije bilo te propisane procedure, sada se pojavljuju problemi.
Rudnik[1].jpg


Arhitekta Rudnik Milanović koji je magistrirao na temi „Urbana obnova Kragujevca”, dodao je da ima utisak da je postojao znatno veći broj mogućnosti pristupa tom rešenju, a da je „situacija na terenu sa pojavom betonskih struktura apsolutno neprikladna za to kulturno dobro grada”.
  • Očigledno je da su te strukture neprimerene što ukazuje na činjenicu da nije na pravi način i blagovremeno sagledan problem vizuelizacije prostora i posmatranje iz ugla sugrađana i turista kojima je sada onemogućen potpun pogled na Tržnicu, rekao je Milanović za RSE.
Sveopšta nebriga za spomenike kulture

Etnolog Borivoje Radić, nekadašnji direktor Zavoda za zaštitu spomenika kulture, takođe smatra da je arhitektonsko rešenje betonske konstrukcije za lift podzemne garaže morao biti u „apsolutnoj senci Gradske tržnice”, kako ni na koji način ne bi ugrožavao njen izgled.
  • Ne štiti se samo objekat spomenika kulture već se štiti i njegova okolina, jer okolina može učiniti da on bude potpuno devalviran, što se u ovom slučaju i događa, objasnio je Radić za RSE.
Ako ostane ovakvo rešenje, dodao je, autentični izgled Gradske tržnice će biti prema njegovoj oceni uništen.

  • Izgradnjom ovakvog objekta sve to se devalvira, a moralo se voditi računa da se to ne dogodi, rekao je Radić.

On je kao primer dobrog rešenja naveo podzemnu garažu u Beogradu, ispred zgrade Starog dvora, „koja je tako urađena da se ulaz u nju ne primećuje, kao što se ne može ni na koji način zaključiti da se ispod zelenog travnatog tepiha nalazi podzemna garaža”.

Radić je podsetio da Gradsku tržnicu prate brojni pehovi. Prvo je zbog podizanja kredita od pet miliona evra za njenu obnovu i izgradnju novog paviljona zelene pijace, paviljona za mlečne proizvode kao i za izgradnju podzemne garaže, na zgradu koja je spomenik kulture stavljena hipoteka. Potom se zbog nepažnje izvođača urušio deo zida, a na kraju se ispostavilo da će nadzemni delovi podzemne garaže ugroziti njen autentični ambijent.

  • S obzirom da se kod nas po tradiciji ne vodi prevelika briga o spomenicima kulture, nije ni čudo što se događaju ovakve stvari. Nama su puna usta kada govorimo o našem kulturnom nasleđu, njegovoj vrednosti, ali kada treba štititi spomenike kulture, bilo da se izdvajaju sredstva ili da se izvode radovi na njima, onda se jasno vidi da naš odnos prema kulturnom nasleđu nije valjan, rekao je Radić.
Vlasti uveravaju da će prostor zadržati autentičnost

Nebojša Dimitrijević, direktor kragujevačkog Javnog komunalnog preduzeća “Šumadija”, u čijem je vlasništvu Gradska tržnica, rekao je za RSE da je taj objekat u više navrata stavljan pod hipoteku, i da je to i sada učinjeno.

Tržnica[1].jpg



On je precizirao da je ukupna vrednost radova na rekonstrukciji zgrade Gradske tržnice, izgradnje pijačnih paviljona i javne garaže 299.865.000 (2,5 miliona evra) i da su do sada, prema ispostavljenim fakturama, izvedeni radovi u vrednosti od 109.505.000 dinara (oko 930.000 evra).
  • Radovi napreduju planiranom dinamikom i posao će biti završen u planiranom roku, u prvoj polovini ove godine, rekao je Dimitrijević za RSE.
On je dodao da će saniranje oštećenja na delu fasade koji se urušio biti obavljeno o trošku izvođača radova.
  • Urušena fasada biće vraćena u prvobitno stanje i ceo objekat zadržaće autentični izgled. Evakuacioni i protivpožarni ulazi i izlazi biće kompletno uklopljeni u ambijent, tako da će biti potpuno diskretni i neće upadati u oči kao sada, rekao je Dimitrijević.
Mreža za nasleđe jugoistočne Evrope: Zabrinutost i negodovanje

Pehovi koji prate rekonstrukciju Gradske tržnice u Kragujevcu našli su se u fokusu pažnje Mreže za nasleđe jugoistočne Evrope (South East European Heritage Network – SEEH) koja je izrazila „veliku zabrinutost i negodovanje” povodom urušavanja dela zida.

  • Kulturno nasleđe predstavlja neraskidivu sponu između prošlih i budućih vremena, ono daje jedinstvenost lokalnim zajednicama, a urušavanjem ovakvih celina dovodi se u pitanje identitet koji je građen vekovima”, navodi se u pismu koje je Mreža za nasleđe jugoistočne Evrope uputila 2020. godine lokalnim vlastima.

U njemu se ocenjuje i da Gradska tržnica predstavlja neosporno kulturno-istorijsko-arhitektonsku vrednost.


  • Činjenica da je njena namena kao jedne od prvih izgrađenih zatvorenih pijaca u Evropi još od 1929. ostala nepromenjena sve do sada, samo uvećava značaj ovog objekta i potrebu da se on očuva u originalnom obliku i za naredne generacije, kojima smo obavezni da prenesemo što je moguće više vrednosti, navodi se u pismu Mreže za nasleđe jugoistočne Evrope.
Piše: Branko Vučković, slobodnaevropa.org
 
1613211634278.png






Žitelji Šumaričke kažu da „nisu bitni“ kad se glasa, pa im je i ulica neuređena


Čitaoci Glasa Šumadije šalju fotografije Ulice Šumaričke, u blizini teniskih terena „Puma“.

12/02/2021

1613211762377.png


Ulica je u rangu seoskih u puteva koje vode do njiva. Kažu da od 2008. godine traže da se „makar naspe“ i „postave dve sijalice“:

Uvek smo bili slepo crevo kod vlast i nismo bili bitni za glasanje. Vodimo se kao Šumarička ulica, koja izlazi na Ulicu Vojvode Antonija Pljakića. Kad krenemo u grad stavljamo kese na noge da se ne isprljamo. Sadašnji sekretar mesne zajednice je reko da nismo bitni za glasanje, pa vas molimo da objavite ove fotografije, jer su nam mediji još jedina nada, navodi se u pismu žitelja te ulice.

Navode još da su, posle nedavnog kopanja kanala za postavljanje kablova, ostale rupe na kolovozu. Ulica je tri i po metara široka i 150 dugačka.k
 
1613212181142.png





Posle dve i po godine konačno završeno renoviranje vrtića

1613212207014.png


12/02/2021

Dve i po godine od početka radova i problema sa izvodjačem, završena je rekonstrukcija vrtića „Bambi“ i centralne kuhinje za ishranu 1.800 dece iz predškolskih ustanova u Kragujevcu.

Zbog kašnjenja radova gradska vlast je često bila na meti kritika lokalne opozicije koja je izračunala da nisu završeni ni za 800 dana, a rok je bio 180 dana.

Gradonačelnik Kragujevca Nikola Dašić je novinarima rekao da je projekat realizovan sa prekidima u „nedopustivom roku“.

On je rekao da je taj projekat dočekao u svom mandatu „u prekidu“ i ocenio da se apsolutno slaže da su se radovi odužili.

Poručio je da lokalna vlast više neće dozvoljavati da se tako nešto dešava.

„To je bio jedan od razloga zašto sam morao na početku mandata da okupljam svoje kolege u gradskoj upravi i da ih zamolim da daju sve od sebe da se ovaj projekat konačno privede kraju“, rekao je Dašić.

U vezi za kašnjenjem radova na obdaništu, Dašić je rekao da apsolutno neće štititi nikoga.

Zaista moramo da poštujemo svakog izvodjača radova i investitora, ali i da tražimo odgovornost, rekao je Dašić.

Najavio je da će u ovom slučaju biti preduzeto sve što je moguće u skladu sa zakonom i „redovnim putem“.

1613212345624.png


On nije naveo naziv izvodjača zbog kojih su radovi kasnili, a nije precizno odgovorio ni na novinarsko pitanje da li je produžetak rokova uvećao i ukupne troškove.

Mislim da nije, ali tu informaciju trenutno nemam, rekao je Dašić.

U okviru dva projekta renovirano je 1.700 kvadrata vrtića „Bambi“ i centralne kuhinje za pripremu obroka za sve predškolske ustanove.

U renoviranje vrtića je uloženo 120 miliona dinara, od čega je 39 miliona dinara obezbedilo Ministarstvo privrede, a 81 milion grad Kragujevac.

Kuhinja je radjena po posebnom projektu za koji je oko 13 miliona obezbedilo Ministarstvo za populacionu politiku i 2,5 miliona dinara grad Kragujevac.

Renovirani vrtić „Bambi“ počeće sa radom 22. februara, a centralna kuhinja predškolskih ustanova početkom marta.

Fotografija: Zoran Lazarević Laki
 
1613214591925.png





Spoljnotrgovinska razmena šumadijske privrede za deset ovogodišnjih meseci vredna blizu 1,6 milijradi evra

Šumadija ostvarila najveći regionalni suficit od 315 miliona evra

Ukupna spoljnotrgovinska razmena privrede Šumadijskog upravnog okruga u prvih deset ovogodišnjih mseci iznosila je oko 1,584 milijardi evra.


DmRJvRRXcAASk7O[1].jpg


07. decembra 2020.


Izvoz je ostvaren u vrednosti od 949,3 miliona evra, saopštila je Regionalna privredna komora u Kragujevcu.

Regionalno posmatrano. privreda Šumadijskog upravnog okruga je, od početka godine do kraja oktobra,zabeležila najveći spoljno trgovinski suficit u Srbiji, u iznosu od preko 315 miliona evra.

Glavni izvozni proizvodi šumadijske privrede i dalje su putnički automobili, setovi provodnika i kablovi, električni aparati za uklјučivanje (isklјučivanje) ili zaštitu električnih strujnih kola, kola integrisana elektronska i mikrosklopovi, cevi i creva od plastičnih masa, delovi šinskih vozila, nameštaj i delovi, delovi, pribor za motorna vozila…

Direktor RPK Kragujevac Predrag Lučić kaže da, uprkos otežanim uslovima poslovanja. spoljno- trgovinski suficit privrede Šumadijskog upravnog okruga u prvih deset meseci 2020. beleži rast u odnosu na isti period prethodne godine.

U prvih deset meseci 2020. godine privreda Šumadijskog okruga izvozila je u 96 zemalja sveta. Najviše se izvozilo na tržišta Italije (izvoz u Italiju čini 25,5 odsto ukupnog izvoza Šumadijskog okruga), zatim Poljske, Slovačke, Češke, Nemačke, Mađarske, Bosne i Hercegovine. Značajan rast izvoza ostvaren je na tržišta Sjedinjenih Američkih Država i Republike Koreje.

Šumadijska privreda najviše uvozi iz Italije, a potom iz Južne Koreje, Nemačke, Poljske, Kine, Mađarske, Turske, Rumunije i Češke.
 
Pogledajte prilog 857290




DS: Nezabeleženo potonuće Kragujevca

Demoktratska stranka u Kragujevcu saopštila je da je taj grad, u svojoj dugoj i burnoj istoriji pored mnogih uspeha i uspona, beležio i brojne padove i neuspehe.




DS: Nezabeleženo potonuće Kragujevca 1


Piše: Z.R. 07. februara 2021.

Kretao se, navode demokrate, od najrazvijenijeg grada u Srbiji, do doline gladi, zapamtio je, podsećaju, prestoničke dane, ali i one kada je guran u blato, ali da bruku i poniženja koja trenutno doživljavljava ne pamti.

– Šta god da je proživeo, ovo ponižavanje i sramotu koju trpi sada, nije doživeo nikada. Danas je Kragujevac grad falsifikatora, prestupnika, seksualnih napasnika, nepotizma najgore vrste, a sve to u u liku“ najodgovornijih gradskih funkcionera. Nikada nijedna vlast u Kragujevcu nije ovako, pred očima celokupne javnosti u Srbiji, ponizila i Kragujevac i njegove građane. Ovo više nije pitanje ni politike, ni politikanstva, već pitanje časti i odgovornosti – navodi se u „vikend“ saopštenju Gradskog odbora DS u Kragujevcu, čije rukovodstvo smatra da se „Grad Kragujevac trenutno nalazi na korak od uvođenja prinudne uprave“.

U tu situaciju ga je, tvrde u DS-u, dovela gradska vlast sa Srpskom naprednom strankom, na čelu, i ako se tako nešto dogodi to će, upozoravaju demokrate, „biti vrhunac nesreće koja je pogodila građane najvećeg grada u Šumadiji i prve prestonice moderne Srbije.“

– To što većina Kragujevčana nije glasala za ovakvu gradsku vlast, već je bojkotovala poslednje lokalne izbore, neće biti važno republičkoj vlasti koja i sama nema legitimitet. Da li će gradom upravljati prinudni upravnici postavljeni od SNS upravnika Srbijom, koji Kragujevac ne vide na mapi regionalnih centara ili će tu čast imati neki od lokalnih secikesa koji je učestvovao u ponižavanju grada prethodnih godina, nije od značaja. U oba slučaja crno se piše ovom gradu, a njegovi građani to nisu zaslužili – kažu u DS i poručuju da će „ako imaju imalo časti i obraza, ostavke da podnesu svi aktuelni gradski funkcioneri i omoguće Kragujevčanima da izaberu vlast po meri grada kakav Kragujevac jeste i kakav mora da bude“.

link

Крагујевац је прва престоница Кнежевине Србије. Данас под режимом СНС-а, Крагујевац је девастиран град, а десетине милиона евра сваке године шаљу се у мањи босанско-херцеговачки ентитет. Зар прва престоница Кнежевине Србије нема предност над Дрваром и Сребреницом?! Правда за Крагујевац!
Da vidiš tek Novi Sad.
 
1613215334283.png





Reakcije

Nema zavere, brutalna marginalizacija Kragujevca i Šumadije je činjenica

Osim što oveštalim frazama o Šumadiji kao „zbiru prkosa i inata, šajkače i opanka, šljive i rakije prepečenice, bundžija i ustanika…“, nastojala da zaseni prostotu, potpredsednica Vlade i ministarka građevinarstva, infrastrukture i sabraćaja Zorana Mihajlović u svom reagovanju na tekst „Mihajlović obmanjuje javnost: Moravski koridor ne prolazi kroz Šumadiju“, nije rekla ništa.

1613215673925.png


Piše: Zoran Radovanović 08. avgusta 2019.

U stvari, kazala je puno toga, i to pretenciozno i delom maliciozno, ali ništa konkretno i zasnovano na činjenicama.

A činjenica je da Moravski kordor koji, prema njenim rečima, treba da poveže pola miliona ljudi u Šumadiji, od Pojata do Preljine, odnosno preko Kruševca, Vrnjačke banje, Kraljeva i Čačka, definitivno ne prolazi kroz Šumadiju.

Kruševac, Vrnjačka Banja, Kraljevo i Čačak, jednostavno, ma šta ministarka Mihahjlović o tome mislila ,geografski, istorijski i etnografski nisu u Šumadiji, koju je sa najvećom tačnožću omedjio najpoznatiji srpski geograf Jovan Cvijić. Zašto ministar ka Mihajlović tvrdi drugačije, to samo ona zna. Osnovano se, medjutim, pretpostavlja da je to zbog toga što se u javnosti sve glasnije čuje da predsednik države Aleksandar Vučić i Vlada Srbije, u kojoj je Zorana Mihajlović potpredsednica i ministarka gradjevinarstva, infrastrukture i saobraćaja,marginalizuju Kragujevac i Šumadiju do izolacije, što za posledicu već ima ekonomsko-privrednu stagnaciju i raseljavanje stanov ištva koji prethode propadanju šumadijskog dela Srbija.

I tu nema nikakve „velike šumadijske zavere“, kako to posprdno implicira ministarka Mihajlović. Infrastrukturna marginalizacija Kragujevca i njegovog šumadijskog okruženja, u poslednjih sedam godina, a naročito od 2014. naovamo, vidljiva je i golim okom. Putni pravci od Kragujevca prema okolnim gradovima i var ošima: Kraljevu, Čačku, Jagodni, Gornjem Milanovcu i Topoli (i dalje prema Beogradu) gradjeni su u prvoj polovini ili sredinom prošloga veka, i uveliko propadaju. S druge strane, nema ni naznaka da bi šumadijska i prva srpska prestonica sa svojim okruženjem i medjunarodnim i koridorima koji ih spajaju, u dogledno vreme mogla da bude povezana modernim saobraćajnicama.

Šumadinci, čiji su preci i bukvalno stvorili državu, čiji su Aleksandar Vučić i Zorana Mihajlović, najznačajniji dužnosnici, nemaju ništa protiv što se auto-putevima i modernim saobraćajnicama povezuju ostali delovi i gradovi Srbije. Naprotiv, ali sve više su protiv toga što se, voljom Vučića i njegove vlasti, Kragujevac i Šumadija, brutalno zapostavljaju što je notorna istina koju, pored Vučića i njegove vlasti, ne žele da vide još i uplašeni i na razano-razne načine potkupljeni politikanti iz kragujevačke vlasti i preovladjujućeg dela lokalne opozicije.

U Kragujevcu je lane, na Đurđevdan (6. maja) obeležavano dva veka od progalšenja tog grada za prestonicu srpske države u nastajanju, što je bio i početak definitvnog oslobadjanja Srbije od viševekovne otomanske okupacije. U Kragujevcu prošle godine, na Đurđevdan, iz Vlade Srbije nije bio niko. Predsednik države Aleksandar Vučić toga dana je bio u Istanbulu, kod Redžepa Tajipa Erdogana. Šta je to, ako nije besprizorno ignorantski odnos prema gradu u kojem su postavljeni temelji države, čiji su Aleksandar Vučić, koji se o svemu pita, i ZoranaMihajlović najznačajiji dužnosnici.


Potpredsednica Vlade i resorna ministarka Zorana Mihajlović na kraju svog reagovanja u radikalno naprednjačkom maniru poručuje: „Izgradićemo i brzu saobraćajnicu od Kragujevca do Koridora 10“, koja, inače, kako tvrde upućeni, nikako ne može da bude „brza“, jer ima kružni tok na sredini trase (kod sela Badnjevac). Na sreću Šumadinaca najveći deo, odnosno oko 20 kilometara te 25 kilometara duge saobraćajnice, već je izgradjen, i to od 2007. do 2014. godine. Od 2014. do sada, nije napravljen ni jedan jedini metar.

Predsednik Vučić i ministrka Mihajlović najavljivali su da će kompletna saobraćajnica od Kragujevca do Koridora 10 da bude završena krajem 2018. Uveliko je druga polovina 2019., a izgradnja poslednje deonice te saobraćajnice, u dužini od oko pet kilometara, kroz Batočinu, nije počela.
Prema zvaničnim najavama iz Ministarstva gradjevinarstva, infrastrukture i saobraaćaja , trebalo je počne krajem aprila, ali nije, zatim 1. jula, pa opet nije. Nakon 1. jula oficijelno je saopšteno da će izgradnja te deonice da startuje „ovih dana“. „Ovi dani“ traju već gotovo dva meseca, a na gradilištu deonice kroz Batočinu nema žive duše.

To su činjenice, a ne „kritizersvo“ dopisnika DANAS-a iz Kragujevca , ili(ti) kafanskih zakerala, te onih „kojima ništa nije dobro“, i koji „sve znaju najbolje“. Činjenica je i Kragujevac, opet (zlo)voljom aktuelne državne vlasti, ostaje i bez konekcije sa Koridorom 11, kao i sa aerodrom „Morava“ u Lađevcima, iako je finansijski učestvovao u izradi projktne dokumentacije za rekonstrukciju te vazdušne luke.
 
А јеси ти некад покушао да потражиш помоћ лекара за психу...? :sad2:
Јбт, неколико тема дневно о истом..?:rotf:
Ништа ја не отварам "неколико тема о истом", нити мени треба "лекар за психу", већ ти мрзиш Крагујевац и Шумадију :rtfm:
 
:rotf:
Сви, који ме приватно познају- а ово прочитају- упишаваће се од смеха....:hahaha:
Тебе "приватно" познају само слушаоци рехметли "Фокуса" и "Радија2М" и евентуално неки твој колега бот из комуналног предузећа одакле ботујеш.
 
Тебе "приватно" познају само слушаоци рехметли "Фокуса" и "Радија2М"
Ово обавезно помени на прегледу, да доца одмах зна да мора да те лечи и од параноидних делузија... :eek:
 
Ово обавезно помени на прегледу, да доца одмах зна да мора да те лечи и од параноидних делузија... :eek:
Ма то су бре изанђале форе. Мсм то "иди код лекара лечи се", па то само најнедуховитији људи пишу у општењу са другим корисницима.
А заправо ти си дошао на тему да ме потпуно безвезе провоцираш, без да си реч написао на тему. Јадан си, Рољо.
 
1613225812980.png




Ko se, bre, to ovde zajebava

nenkovic_b[1].jpg


Miroslav Jovanović Subota, 13. februar 2021.

lnom tekstu ove „javne nabavke” (tako se zvanično zove) mada nije lako doći do njene elektronske forme jer je tako „zavučena” da vam je potreban vodič.
Ako je tako, a provereno jeste, onda je vest još lepša (ovu „lepotu” uzmite uslovno, jer u novinarstvu postoje tačne i lažne ili pogrešne informacije), pošto je idejni projekat samo prvi korak, a „izrada tehničke dokumentacije za potrebe izgradnje i rekonstrukcije KC”, kako u konkursu doslovce piše – znači da su projektanti završili posao, a onda dolaze građevinari.

Nažalost, ove vesti mogu da budu „lepe” samo za neupućene, jer postoji „ali što devojci sreću kvari”. I to ne samo jedno, što potvrđuje da se u ovoj zemlji bukvalno ne zna šta ko radi.

Evo i koji su to „ali”.

Prvo, kompletna projektno-tehnička dokumentacija za dogradnju i rekonstrukciju Kliničkog centra Kragujevac bila je urađena još 2012. godine, a zašto je ostala mrtvo slovo na papiru o tome docnije.

Drugo, ono što se od potencijalnih projektanata sada kao projektni zadatak traži apsolutno je isto, sem u jednom detalju, što je traženo i 2008. godine kada je na regularan način izabrana projektantska kuća koja je uradila i naplatila svoj posao. To je bilo oko 600 hiljada evra, baš kao i sada (640.000 bez PDV-a), ali od gradnje i rekonstrukcije ništa nije bilo.

Treće, Klinički centar u Kragujevcu po prvobitnom planu trebalo je da bude „skockan” do kraja 2011, pa 2012, pa su onda rokovi bar deset puta pomerani i najavljivani novi, sve do ovog najnovijeg tendera. Međutim, pod uslovom da sa njim ide sve glatko, a to znači da se jave referentni projektanti, da jedan od njih bude izabran, da se konkurenti ne žale na izbor, da se projekat uradi i kompletno bude prihvaćen od naručioca itd, itd, potrebno je, prema procenama verziranih – oko tri godine. To znači da bi radovi u Kragujevcu mogli da počnu, ali opet pod uslovom da se građevinska dozvola ekspresno dobije, 2024. godine, a kada bi mogli biti okončani – to je pitanje za milijardu dolara.

Ceo projekat gotov

Da bi sve bilo jasno mora se vratiti film na početak, a on je datiran na 2006. godinu, kada je Vlada Srbije donela odluku o modernizaciji sva četiri klinička centra - u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu i Nišu. Posle dužeg razvlačenja procesa, za projektanta kragujevačkog i niškog centra na tenderu je izabrana renomirana italijanska projektantska kuća „Studio Manara”, koja je radila u okviru konzorcijuma STEAM. Ugovor je potpisan 26. februara 2008. godine, a ispred srpske strane potpisao ga je tadašnji ministar zdravlja Tomica Milosavljević.

Kada su Italijani već odmakli u poslu, a idejni projekat odobren od strane Vlade Srbije i uprave KC Kragujevac (direktor je tada bio Slobodan Obradović), „Manara” je, što je uobičajna praksa, izabrala lokalnog partnera za izradu dalje projektne dokumentacije, a to je bio licencirani projektant i vlasnik projektnog biroa „Vektor sistem” arhitekta Aleksandar Nenković. Bilo je to u novembru 2010. godine, znatno ranije nego što je Nenković izabran za glavnog gradskog urbanistu.

- Zadatak moje firme i dodatno angažovanih stručnjaka bio je da do u detalje razrađujemo ono što je „Manara” postavila kao osnovu, a sve u skladu sa prethodno usvojenim master planom. Time je on praktično proglašen projektnim zadatkom, što posebno naglašavam jer kada su kasnije izbili neki problemi vezani za negiranje valjanosti projekta kao argument je korišćen navodni nedostatak projektnog zadatka, što je bilo neistina, objašnjava arhitekta Nenković.
On podseća da je na isti način odobren lokalni partner za niški Klinički centar. Kaže da su tokom 2010, 2011 i 2012. godine u potpunosti završeni svi ugovoreni poslovi.

- Urađeno je na stotine grafičkih priloga, crteža, šema, detalja, detaljni predmer i proračuni za sve planirane objekte, tehnički opisi, proračuni termičke i zvučne zaštite, orijentaciono oko tri hiljade stranica teksta. Posebno je u konstruktivnom birou „Izgradnja R” tim stručnjaka pod rukovodstvom inženjera Radivoja Mladenovića izradio kompletne statičke proračune na preko 12.000 stranica, kao i detalje armature, čeličnih konstrukcija, dakle sve spremno za gradilište priča Nenković.

Druge kuće koje su ugovorile projekte instalacija (elektro, vodovod, kanalizacija, grejanje, ventilacija...) takođe su dovršile svoje projekte.

- Kao rezultat ovakvih projektantskih dostignuća pripremljena je kompletna arhitektonsko-građevinska i projektna dokumentacija za sve što je planirano da se uradi u KC Kragujevac. To smo prvi završili među sva četiri klinička centra i tada smo bili u poziciji i da prvi počnemo dogradnju i rekonstrukciju, tvrdi Nenković.


Primedbe iz Kragujevca

I gde je onda „zapelo”?

- U vreme kada je kompletno završen projektni zadatak 2012. godine, za direktora Kliničkog centra dolazi Nebojša Arsenijević, a Slavica Đukić Dejanović izabrana je za ministarku zdravlja. Iskreno, bio sam presrećan jer sam bio uveren da će KCK, sa kompletno spremljenom dokumentacijom, biti prvi na listi za izgradnju. Sa „Manarom” je već bilo dogovoreno izvršenje nadzora projektovanih radova, objašnjava Aleksandar Nenković.
Međutim, sreća je kratko trajala.

- Direktor Arsenijević rekao je da mu se projekat ne sviđa i tražio je da se menja. U tome ga je podržala Slavica Đukić i odobrava mu da angažuje potpuno nepoznatu projektnu kuću „Mepeks” iz Beograda da predloži novi tehnološki projekat. Ta firma je plaćana novcem Kliničkog centra van regularnih tokova finansiranja koji su ugovoreni sa Evropskom investicionom bankom. „Mepeks” nalazi mane projektu i traže njegove izmene, što je praktično značilo da se ceo posao vraća na sam početak. Nikada ništa drugo nisu uradili, osim što su svojim kvazi studijom želeli da diskredituju „Manarin” projekat, priča Nenković.
Istovremeno, projekat KC Niš, koji je takođe radio „Studio Manara” sa lokalnim partnerima, nesmetano napreduje i ugovara se gradnja.
Iz dokumentacije se podsećamo da su Italijani tražili dodatnih 270 hiljada evra za prepravke, dorade i sve ono što se tražilo iz Kragujevca.

Vlada to nije prihvatila, a pošto je „Manara” naplatila svoj prethodni rad – povukla se iz ovog angažmana. Tako je, uz potrošenih 600 hiljada evra, neuspešno okončan prvi pokušaj dogradnje i rekonstrukcije Kliničkog centra Kragujevac, sve dalje su bila prazna obećanja raznih državnih funkcionera.

Inače, valja podsetiti da je „Studio Manara” vlasništvo poznatog arhitekte Đuzepea Manare, u ovoj priči glavnog projektanta. Firma ima biroe u Rimu, Milanu i Dubaiu, specijalizovana je za zdravstvene ustanove i uspešno je projektovala više od četrdeset bolnica, klinika i medicinskih kompleksa širom sveta. NJihovi projekti nisu osporavani sa funkcionalnog, organizacionog, medicinskog ili estetskog stanovišta – osim kod nas u Kragujevcu. A kako izgledaju dela Đuzepea Manara dovoljno je pogledati novi deo Kliničkog centra u Nišu, deluje svetski.

Sazdanović odbio novu ideju

Sva projektna dokumentacija za KC Kragujevac prosleđena je, kako je naloženo, Jedinici za implementaciju projekata pri Ministarstvu zdravlja, a nije poznato da li je tamo arhivirana ili je uništena, pošto je sadržala mnogo hiljada strana – na papiru. Međutim, sve je sačuvao arhitekta Aleksandar Nenković i posle pet-šest godina ponovo je „otvorio” stare projekte.

- Za direktora ondašnje Direkcije za urbanizam i izgradnju, sada JP „Urbanizam”, 2017. godine došao je prostorni planer iz Novog Sada Dragan Dunčić (odlukom Skupštine grada nedavno smenjen - prim.aut.). On je uspeo da stabilizuje rad preduzeća i proširi njegovo poslovanje sa lokalnog na prostor cele Srbije. Tada sam bio glavni gradski urbanista i iz te pozicije imao sam uvid u mogućnosti i stručne kvalitete oporavljenog „Urbanizma”, počinje drugi deo priče o KC Kragujevac Aleksandar Nenković.

Predložio je Dunčiću da, kako kaže, pokušaju da „revitalizuju” projekat dogradnje i rekonstrukcije glavne zdravstvene ustanove u ovom delu Srbije.

- Ja sam oberučke prihvatio Nenkovićevu ideju. Znao sam da „Urbanizam” ima kadrovske i organizacione sposobnosti da postojeći, odnosno stari projekat prilagodi novim zakonskim propisima koji su u međuvremenu doneti i da ima potencijal da se za tri meseca sve uredi i dođe do građevinske dozvole. Najobimniji posao bio bi da se kompletan materijl prevede u elektronsku formu, a Nenković se saglasio da celokupnu projektnu dokumentaciju ustupi stručnjacima „Urbanizma”, objašnjava Dragan Dunčić kako se uključio u ovaj posao.

Kada se ideja rodila, Nenković i Dunčić odlaze kod tadašnjeg gradonačelnika Radomira Nikolića, saopštavaju mu svoje namere i dobijaju njegovu saglasnost. Potom ideju stavljaju na papir kao kompletno i studiozno obrazloženje i sa njim odlaze u Beograd, u pominjanu Jedinicu za implementaciju projekata, na čijem čelu je tada bila inženjer Tanja Đorđević.

- Ona je stvarno bila oduševljena idejom i posle konsultacije sa nadležnima u Ministarstvu zdravlja javlja nam da je sve što smo predložili dobilo punu podršku i saglasnost da projektnu dokumentaciju upodobimo za tri meseca, kako smo i obećali, priča Nenković.

Istovremeno, šefica Tanja Đorđević daje nalog da se „Urbanizmu” stave na raspolaganje sve elektronske kopije prethodno urađene projektne dokumentacije. Čak se u okviru raspoloživih sredstava nazire mogućnost otpočinjanja radova u Kragujevcu do kraja 2018. godine.

E, onda dolazi još jedno „ali”.

- Puni optimizma i elana posle razgovora u Beogradu, ja i Dučić odlazimo kod Predraga Sazdanovića, koji je od 2017. godine direktor Kliničkog centra Kragujevac. Saopštavamo mu plan koji je predložen Ministarstvu zdravlja i već odrađene rokove, ali tada doživljavamo neočekivanu reakciju. Direktor nam kaže da je oformio „grupu svojih eksperata koji danonoćno rade na analizi novog projektnog zadatka”. Ne saznajemo koji su to „njegovi eksperti”, niti uz čiju saglasnost su angažovani, ali za našu ideju neće ni da čuje, priča Aleksandar Ninković.

A Dragan Dončić dodaje:
- Ne samo da nas je, žargonski rečeno, ’ladno otkačio, već smo od Sazdanovića doživeli niz neprijatnosti, omalovažavanja, pa čak i teških uvreda. Ničim zasluženo, jer smo pristojno došli da mu saopštimo ideju koja je svesrdno prihvaćena u Beogradu. Posle toga mogli smo samo da odustanemo od svega, kad direktor KC neće projekat koji je osmislio svetski priznati tim arhitekata, šta mi imamo da se trudimo.
Tako je propala i druga šansa da Kragujevac dobije nove i moderne kliničke kapacitete.

- Stojim iza toga da je lična sujeta, nedostatak vizije i težnja za ličnim učešćem u velikoj investiciji uništila sav trud i ogroman rad desetina inženjera i saradnika, što iz Italije, što odavde, a građane Kragujevca i cele regije ostavila bez kliničkih kapaciteta kakvi su im potrebni, zaključuje Nenković.

Isti tender – drugi put

Da li je raspisivanje novog tendera treća šansa da se Klinički centar Kragujevac konačno dogradi i rekonstruiše. Možda i jeste, ali je to sada priča na znatno produženom štapu. Možda je treća šansa ili pokušaj, ali na zaista neverovatan način. U „opisu ugovora” koji će biti sklopljen sa pobednikom na tenderu stoji isti tekst, odnosno isti projektni zadaci koji su bili navedeni u ugovoru sa italijanskim „Studijom Manara”. Razlika je samo u jednom detalju, a to je dogradnja i rekonstrukcija Urgentnog centra, što bi, da je bilo pameti i dobrog poslovnog rezona, moglo samo da se doprojektuje.
Evo i konkretnih dokaza za to.

U ovom novom tenderu piše „da će nova zgrada bolnice biti kapaciteta 230 kreveta na odeljenjima, 46 kreveta na intenzivnoj i poluintenzivnoj nezi, 14 kreveta u dnevnoj bolnici, hirurški blokovi sa osam operacionih sala, jedinice za dijagnostiku i hitne intervencije”.

U projektu koji je uradio „Studio Manara”, prema zahtevima iz tendera, novi deo Kliničkog centra na šest etaža ima 230 ležajeva sa stacionarne pacijente, 46 ležajeva za hiruršku/pojačanu i intezivnu negu i 14 ležajeva u jedinicama za posmatranje.
Je li to isto? Jeste samo malo drugačije formulisano.

Dalje, „Manara” je uradila kompletnu projektnu dokumentaciju rekonstrukcije postojećeg i dogradnju objekta, gde je sada smeštena Klinika za onkologiju. Isto je predviđeno i u novom tenderu.

Zatim, još 2012. godine, kao i za prethodne objekte, bila je urađena kompletna projektna dokumentacija za izgradnju nove trafo stanice, novog objekta za tretman medicinskog otpada, takođe novog objekta medicinskih gasova i toplotne podstanice.

U tekstu novog tendera piše ovako: „nove zgrade Tehničkih službi (trafo stanica, medicinski gasovi, medicinski otpad i podstanica za mašinske instalacije)”.
Očigledno je i ovo isto. I kvadratura se svuda poklapa.

Da je sada samo prepisan stari tender otkriva i jedan detalj: u delu gde se govori o nepokretnim kulturnim dobrima, odnosno zaštićenim objektima iz registra spomenika kulture Zavoda za zaštitu spomenenika kulture Šumadije, koje se nalaze u krugu Kliničkog centra, navode se zgrade stare bolnice (sada upravne zgrade KC), Službe za kliničku farmakologiju, instituta Fakulteta medicinskih nauka i – Klinike za internu medicinu! Kako se niko nije „setio”, bar iz KC, da je Interna klinika već godinama u novoj zgradi, koja ni po čemu ne može da bude kulturno-istorijsko dobro.

Ko čeka - da l’ će dočekati

I gde smo bili i šta smo radili svih ovih godina, čekajući nove zdravstvene kapacitete u Kragujevcu? Tačnije, šta su radili oni – političari, direktori, ministri, drugi državni stručnjaci. Stiče se utisak da je višegodišnje odlaganje rekonstrukcije i dogradnje Kliničkog centra Kragujevac ustvari bilo fintiranje – kako bi se ovaj grad zaobišao i skrajnuo.

Arhitekta Aleksandar Nenković ima svoje mišljenje:

- Najveći krivci za to što u Kragujevcu do sada išta nije urađeno su ljudi odavde – Kragujevčani, oni koji su se pravili pametniji i upućeniji od vrhunskih evropskih projektanata. Zašto i sa kojim motivima su to radili samo mogu da nagađam i spekulišem, a to neću bez dokaza koje nemam.
Nenković ne zna šta je sa dokumentacijom koja je pre skoro deset godina prosleđena Jedinici za implementaciju projekata pri Ministarstvu zdravlja, ali i dalje ima dobru volju.

- Spreman sam i sada da, bez ikakve nadoknade, projekat koji posedujem stavim na raspolaganje, jer je izuzetno detaljan, studiozan, urađen na bazi svetskih iskustava i procedura, apsolutno iznad mogućnosti bilo kog lokalnog kvazistručnjaka da ga čak i sagleda u celosti, a kamoli da bude predmet njegovog preispitivanja ili negiranja.

Nenković, naravno, pre svega misli na glavnog projektanta Đuzepea Manaru, vrhunskog stručnjaka u ovoj oblasti

Za Nenkovićevu ponudu sada je očigledno kasno, jer je javno oglašen novi tender, koji je otvoren do 3. marta. Potom sledi izbor ponuđača (ako ih bude), rok od 15 meseci za kompletno projektovanje, potom njegove analize, ocene, primedbe. Sada računajte kada bi mogao da se položi kamen temeljac za novi kragujevački Klinički centar.

Dragan Dunčić misli da se na tender neće javiti domaći projektanti, bar ne oni koji kvalitetno mogu da odgovore projektnim zadacima.

- Projektni zadatak je veoma složen, uz to mi nemamo biroe specijalizovane za zahtevne poslove u oblasti zdravstva, a oni koji poseduju stručne i sve ostale kapacitete neće pokazati interesovanje za ove projekte, jer imaju dovoljno drugih angažmana, u zemlji i svetu, koji im više leže i koji su verovatno isplativiji.


Jedino nam ostaje da se zamajavamo utešnom poslovicom – ko čeka taj dočeka
 
Ух, гле- ко се нашао, и са каквом примедбом!? :huh:
Па, твоје теме нису ништа друго, него баш то...:lol:
Једно су политички провокативни текстови, а друго су твоје празне и џукачке провокације.
 

Back
Top