Dresura pasa

slazem se da pali za naknadno kaznjavanje. ja tako retko nisam kuci dan, dva, a ona to ne voli. tada mina napravi neku glupost. npr, prvi put u zivotu, i jedini, je izrgizla jastuk na tabureu pre mesec dana. mozda je bilo hrane na njemu, ne znam. ja sam dosla kuci, videla, pipnula i skontala da je suvo, znaci proslo je namanje jedan dan, a mozda i vise. zovem ja nju da dodje, mirnim glasom, najnormalnije, kao kada je zovem zbog bilo cega. gospodjica proviri glavu. spustila usi, mljacka onako i gundja. ja sedim pored taburea i cutim. udje ona, i vuce se kao zmija do mene, gura mi glavu u ruke koje su meni na krilu. vrlo dobro zna sta je uradila. bez i da joj ja kazem jednu rec.
a kad udjem u kucu,pitam je "jesi li bila dobra?" i ako jeste, nastavi da skace, a ako nije sedne i spusti usi i gleda onako i stenje, gundja (ona stalno kao prica). i tako se izjasni. ja onda samo potrazim sta je uradila (upiskila se, razvukla djubre, zakopala mi kost u krevet..)
 
Imam Američkog Stafordskog Terijera, njemu je sada oko, malo više, 5 nedelja, znači mališan mali. Ali, zabrinut sam, malo i potrebni su mi saveti od nekog ko se stvarno razume.
Elem, AST mali, stalno grize kao nenormalan a ruke obožava najviše da grize. Već smo počeli da ga ćuškamo po njuškici, ali ja sam svestan da to nije pravi način i da je on mali...
On je maza i non-stop ima društvo, kako ljudsko tako i društvo drugih pasa, i strašno vodim(o) računa o njemu, po ceo dan je neko s njim. Jedino što ima stalnu potrebu da grize sve živo, čak i cveće...
Molio bih Vas, svakog ko se razume u Staforde, da da koji savet, kako bih mogao da odgajim jednog normalnog i lepo socijalizovanog, neagresivnog psa.
Jako ga volim i ne želim da pogrešim u nečemu.
Hvala. :)

ako uopste gledas ovo i dalje, tvoj pas se najnormalnije ponasa, kao sto ti je vec receno. rastu mu zubi, sad je snazan i pun energije koju hoce da ispolji, ne zna sta ce od sebe. moja je bila luda!! dovoljno joj je bilo da te vidi, i da pocne da te grize za ono sto joj je najblize. nisi smeo da dises od nje. kao mali macici kada reaguju i na obrvu! e takva je bila! istrcavaj ga cesto, i bice umoran kad dodje kuci. a ako hoce da grize, kupi mu one kozne koskice za stence. nemoj da ga grdis zbog toga. moja ima 7 godina, i sva joj je igra i dalje u grickanju, nismo je odvikavali. sada ima svoje krpice, flase plasticne, drvo... (sto je lose, ali krade lopov debeli!) pa sta nadje u dvoristu ili joj damo! lopte joj ne dajemo, samo one za tenis, da ne bi jurila decu po parkovima, pa da ne ispadne neka glupost zbog lopte. i dan danas kad se igra, gura se kao sa nogama (koje ja ispuzim preko taburea) ili rukama, rezi, dere se kao da kolje, i pravi se da grize. ali samo naslanja zube. patiku malo stisne, ali ne probije, ali kad si bos, ona zna, i jako je pazljiva. samo se onako rve, grli prednjim rukama i glumi da grize, uz dranje naravno. komsije verovatno misle da nas je hiljadu puta izujedala do sad.

kao mala je unistila cosak radnog stola. sve sundjeraste papuce, dva brushaltera koja su slucajno zavrsila na podu, i skoro, jastuk na tabureu. dok god ima svoje igracke, ne treba joj nista tvoje. osim dok se ne naljuti... ;)
 
To su bre psi. Bez obzira na rasu oni moraju da grizu.Nas je Maza kao mala grizla ko luda,pa onda igračke koje mora da uništi,pa jastučice, cipele (samo muzevljeve i to ne znamo zašto samo njih),krala je dečije igračke (bar su deca naučila da srede za sobom) a i dan danas, iako je usla u 12.godinu, voli da se rve,nateže konopac i juri kao lida za njenom teniskom lopticom. Kada je postala veća samo nas u tučnjavi kobajagi grize i reži ali ne ujeda. Njena ćerka je sušta suprotnost sva je smerna,nezna,elegantna, prava manekanka i mnogo lepa ali opako grize u tučnjavi sa nama, nema taj osećaj kao Maza.A sada pored njih dve koje su ptičati imamo Meša, nemačkog ovčara starog 4 1/2 meseca i opet smo izgrebani, izujedani ali i srečni. Stradalo je svašta po dvorištu, metle,četke,saksije,lopte,creva ali kada mu kazeš ne on to ostavlja, Uglavnom više to ne radi a ako pokuša ponovo onda idu batine novinom od kojih se svaki pas užasava. Samo kada te bretonac udari šapom i kada ti osto uradi NO onda to nije isto. Ovaj je jak kao bik i nije ni malo nežan. prosto te ubije svojom ljubavlju. Ali mora strogo sa njima kada zgreše inače će se čoveku popeti na glavu.kada dresirate psa ili ga učite nečemu morate biti samo, samo vi i pas, tako da se on skoncentiše samo na vas i na vašu komandu.Ja sam uspela da mazu odučim od jedenja svega i svačega napolju a to nije ni malo lako kada se radi o bretoncu koji je jako pametan,izuzetno brz,strašno halapljiv i užasno znatiželjan.Posle su i komsije htele da mi daju svoje pse da ih prevaspitam.Sa Mešom taj problem nije tako izražen, on odmah ostavi ono što je uzeo pošto ga je sin dobro izdevetao kada je prvi put uzeo napolju nešto i brzo progutao kada je ova viknuo fuj.Od tih batina ako i izme nešto odmah to pusti na komandu. Dobar dečko.:super:
 
pa da, svi su takvi, tako nekako slicni i nekako razliciti...... meni je lako sa jednom, ali 3! blago vama, zavidim vam...

ne znam, moja je teorija da sa psima treba kao i sa decom, i nema greske. naravno ne mislim na ljude koji ni decu ne umeju da vaspitaju, jer je sa njima ipak stvarna nekom drugom nivou.
mi sa minom pricamo kao sa covekom, i sve joj se objasni, batine skoro nikad. kad dobije batine bude jos gora, tvrdoglava mazga se inati. ali nagradjivanjem smo postigli kod nje sve sto smo ikada zeleli da nauci! hehe, debela... i stvarno je mnogo dobra!
 
Mislim da bi bilo lepo da se ova tema opet aktivira jer nam je svima potrebna steta da se nista ne pise. Ajde ljudi pisite nemoguce da su svi psi poslusni:) i ako jesu da vidimo sta sve znaju.pozzz[/QUOTE

O naknadnom kažnjavanju (3-4 sata nakon činjenja stete) mislim da pali. Kad god su naši psi nešto uradili i nisu uhvaćeni na delu kada im to pokazem ili ih odvedem do mesta, tačno su znali o čemu se radi. Dve keruše,jedna unistava a druga samo gleda,i kada dodjem kući pitam "ko je ovo uradio",ona dobra ostane gde je a počinitelj pobegne pod sto. To sam isprobala i na legli stenaca starih 2 1/2 meseca. Okačila sam neke zavese da se suše i kad slucajno pogledam kroz prozor vidim predvodnika Aleksu kako odvlači zavesu sa zice u njihovo obdaniste gde spavaju.Prošlo je neko vreme dok sam izašla iz kuće.Prvo sam pljesnula rukama i rekla "bebe"(tako sam ih naučila da dolaze) a onda pokazala zavesu i pitala "ko je ovo uradio"Verujte mi, njih 7 je nastavilo da se igra a samo Aleksa je pobegao pod čempres.Nije uhvaćen na delu ali je tačno znao o cemu se radi i to tako mali. Tako da verujem (a i uverila sam se ko zna koliko puta) da ima svrhe naknadno ih kazniti (normalno ne posle 5 dana). I kada kaznjavate uvek odmereno udarite da ih ne povredite i naterajte psa da vas gleda u oči.Ako je kriv uvek skreće pogled i slepi uši.
Ovo je tacno skroz. Dona kad nesto zezne tacno zna sta je ceka i nece uopste da mi pridje, i ne ceka me na kapiji sto je slucaj samo kad srusi neku saksiju ili nesto izgrize.
 
Ovo je tacno skroz. Dona kad nesto zezne tacno zna sta je ceka i nece uopste da mi pridje, i ne ceka me na kapiji sto je slucaj samo kad srusi neku saksiju ili nesto izgrize.

Naša Maza (bretonka) je odrasla u stanu. Tek kada je imala dve pune godine kupili smo kuću sa solidnim dvoristem. U stanu, pošto je ostajala sama, ako nas ceka kod vrata i skače znači da je bila dobra, ali ako je na svom mestu (prostirka na kojoj smo uzaludno zeleli da spava,a ona je pretvorila u mesto za kaznu i jedenje kostiju) sa slepljenim usima znači da je napravila neko čudo. Pas se lepo samokaznjava. Onda tražis sta je uradila i ona ne prilazi. Ako je nešto strašno,izgrdiš je i ostaviš u kazni (pošto je već sama otišla) i kada misliš da treba pozoveš je da joj oprostiš a ona vuče dupe po tepihu i sva se uprepodobi. Danima nismo ništa pronalazili po stanu a ona samoinicijativno u kazni.Onda smo skontali da pomera jastučice na trosedu u dnevnoj sobi sa jednog kraja na drugi kraj troseda. Ona zna da to ne sme pa ode sama u kaznu. Mnogo su pametni samo gazda treba da se bavi psom,da ga posmatra i druži se sa njim. problem kod lovačkih pasa je taj sto lovci psa smatraju sredstvom za rad a ne ljubimcem. Lovac kaze bretonac nije tako pametan. Kako mozeš da kazeš da nije pametan kada to i ne znaš jer psa koriste samo za lov. Zatvore ga u box, daju mu da jede i pije i njime se do sledećeg lova niko ne bavi.Oni naši stenci koji su otišli u porodice kao ljubimci su fenomenalni (đto ne znači da ne mogu da love ako gazda reši da se time bavi) a neki su otišli kod lovaca, izdresirani pa prodati dalje kao obučeni lovni psi. Mogla bih da pišem danima o dresiranju bretonaca (ne za lov) a sada se mlatimo sa malim NO koji je sušta suprotnost bretocima ali je jako lepo i zanimljivo a on je prava mala pametnica i to poslušna.:super:
 
LJILJA MMM:
OK to da pas skonta sto je napravio....medutim isto tako pas jako osjeca emocije covjeka,osjecaje i normalno da kad je vlasnik ljut na njega,on to osjeti a i vasim pokretima tijela se to i vidi i to je najveci razlog zasto je pas tako "podcinjen!".Sto se tice naknadnog kaznjavanja....pas skrece pogled od vasih ociju jer ga time direktno izazivate na brobu...i on tim svojim znakom(sto je najcesce popraceno i brzim lizanjem psa njuske...jedan od calming signala)pokazuje da se ne zelim boriti.
 
LJILJA MMM:
OK to da pas skonta sto je napravio....medutim isto tako pas jako osjeca emocije covjeka,osjecaje i normalno da kad je vlasnik ljut na njega,on to osjeti a i vasim pokretima tijela se to i vidi i to je najveci razlog zasto je pas tako "podcinjen!".Sto se tice naknadnog kaznjavanja....pas skrece pogled od vasih ociju jer ga time direktno izazivate na brobu...i on tim svojim znakom(sto je najcesce popraceno i brzim lizanjem psa njuske...jedan od calming signala)pokazuje da se ne zelim boriti.[/QUOTE

U pravu si i za emocije i za gledanje u oči. Sve zavisi od vrste psa i od njegove ličnosti i naravi. Ja sam sa Mazom, kada ništa ne skrivi, vezbala to gledanje u oči i ona izdrži nekoliko minuta a onda zalaje i prosto kaže "dosta, dosadno je".To je bila naša psihološka igra. Njena ćerka to ne radi. Prosto drugi mentalni sklop.Meš sada ovako mali kada nešto napravi (a nije da je miran za uzor) dovoljno je da viknes MEŠ i on ostavlja i trk na mesto.Djubre jedno malo, sve fazone je pokupio od Maze i Maše i normalno pridodaje svoje.
Ali imamo jedan problem koji ne znamo kako da resimo a da ne bude na silu i uz batine. Meš neće da udje u svoj box. Box je veliki i u njemu je zidana kućica sva po PS napravljena sa izolacijom,krovom,podignuta od zemlje i u senovitom delu dvorišta i jos pod kajsijom. Zamišljeno je da je box otvoren i da on ulazi i izlazi kad hoće. Zapravo treba da služi da on ima svoj kutak i da ga na kratko zatvorimo ako treba (čika koji čita struju se nenormalno plaši pasa pa makar i malih). Kako to da uradimo jer Maza i Maša spavaju u kući a on je napolju tako da nemamo iskustva sa ovim problemom. Pokušali smo sve sto nam je palo na pamet ali on se dere a onda Maza ide da pokuša da mu otvori, pa kad vidi da ne može dodje i laje na nas da mu otvorimo. Ako neko ima predlog neka piše.:dash:
 
E sad bi moj komsija rekao prva 2 dana ce se derati a 5 nece.....ali ja nisma bas za to....nisam imala problema sa tim...Laki obozava kucicu i boks i cim mu mi dosadimo on ode unutra sam....
 
Verovatno nije lose da ga prvo po malo ostavljate zatvorenog u boksu, naravno uz neku zanimaciju, pa posle postepeno povecavati taj vremenski period, dok ne navikne. Probajte ne predhodnim stranama da nadjete savete koji su dati ljudima koji su navikavali pse da sami ostaju u stanu. To je ta situacija otprilike.
 
Verovatno nije lose da ga prvo po malo ostavljate zatvorenog u boksu, naravno uz neku zanimaciju, pa posle postepeno povecavati taj vremenski period, dok ne navikne. Probajte ne predhodnim stranama da nadjete savete koji su dati ljudima koji su navikavali pse da sami ostaju u stanu. To je ta situacija otprilike.

Znači, da ga zatvorimo u box i odemo na posao. Tako su naše devojke ostajale same. Šalim se, ali zatvorićemo ga, a mi nećemo u kuću da nas on vidi kako ulazimo i ostavljamo ga samog, već idemo kod komsija na kafu. To je susedno dvorište i čujemo ga. A noću sve ostaje sam napolju i čuva kuću, devojke su u kući i nema problema, niti plače,niti zavija, samo zalaje ponekad kad mu se nešto učini sumnjivim, ali u box neće osim da jede i odmah tutanj napolje.Mali medenjak.A mi to zbog zime, jer na tremu ispred ulaznih vrata mu je promaja i kada pada sneg nekako tu naveje pa da se razboli nefo da se skloni u kućicu gde je mnogo toplije. Probaćemo.
 
Ma tako probajte malo po malo...Date mu za pocetak i neku igracku. Moj pas je sam u stanu po 9-10 sati, i evo nikakve probleme ne pravi, ali u pocetku nimalo nije bilo lako.
 
O naknadnom kažnjavanju (3-4 sata nakon činjenja stete) mislim da pali. Kad god su naši psi nešto uradili i nisu uhvaćeni na delu kada im to pokazem ili ih odvedem do mesta, tačno su znali o čemu se radi. Dve keruše,jedna unistava a druga samo gleda,i kada dodjem kući pitam "ko je ovo uradio",ona dobra ostane gde je a počinitelj pobegne pod sto. To sam isprobala i na legli stenaca starih 2 1/2 meseca. Okačila sam neke zavese da se suše i kad slucajno pogledam kroz prozor vidim predvodnika Aleksu kako odvlači zavesu sa zice u njihovo obdaniste gde spavaju.Prošlo je neko vreme dok sam izašla iz kuće.Prvo sam pljesnula rukama i rekla "bebe"(tako sam ih naučila da dolaze) a onda pokazala zavesu i pitala "ko je ovo uradio"Verujte mi, njih 7 je nastavilo da se igra a samo Aleksa je pobegao pod čempres.Nije uhvaćen na delu ali je tačno znao o cemu se radi i to tako mali. Tako da verujem (a i uverila sam se ko zna koliko puta) da ima svrhe naknadno ih kazniti (normalno ne posle 5 dana). I kada kaznjavate uvek odmereno udarite da ih ne povredite i naterajte psa da vas gleda u oči.Ako je kriv uvek skreće pogled i slepi uši.

Gle' Ljilja, ako si se morala uveriti ko zna koliko puta, nesto ne stima. Naravno da mali zna o cemu se radi ali ne znaci da si ga naucila da ne sme nesto da radi. A da udarite, cak i odmereno - NE. Iz vise rasloga, o kojim i najveci laik zna pa ne bih da prosirujem temu. Nikako ne prilaziti, dozivati niti mamiti psa pa ga kazniti udarcem ma koliko blagim. To sto ga 'nateras' da te gleda u oci ne znaci nista veruj, osim sto mu zadrzavas paznju u tom trenutku. Ili si tu da uocis i kaznis ga istog momenta - ili ne, druge nema. Psi nemaju isti opseg paznje kao mi, iako naizgled lici da reaguju slicno nama. Jednostavno nije tako.
 
Gle' Ljilja, ako si se morala uveriti ko zna koliko puta, nesto ne stima. Naravno da mali zna o cemu se radi ali ne znaci da si ga naucila da ne sme nesto da radi. A da udarite, cak i odmereno - NE. Iz vise rasloga, o kojim i najveci laik zna pa ne bih da prosirujem temu. Nikako ne prilaziti, dozivati niti mamiti psa pa ga kazniti udarcem ma koliko blagim. To sto ga 'nateras' da te gleda u oci ne znaci nista veruj, osim sto mu zadrzavas paznju u tom trenutku. Ili si tu da uocis i kaznis ga istog momenta - ili ne, druge nema. Psi nemaju isti opseg paznje kao mi, iako naizgled lici da reaguju slicno nama. Jednostavno nije tako.

Vežba gledanja u oči je samo vežba psihicke koncentracije i njen uspeh zavisi od mentalnog sklopa kako vlasnika tako i psa. Što se udarca tiče, mislim da ni kod dece beskrajna objašnjenja uvek ne pomažu iako deca potpuno razumeju šta im branite, pa stoga i dete ponekad odmereno udarite po guzi. Sigurno vas pas neće bolje razumeti od deteta pa je stoga ponekad potrebno i malo ga šljepiti, ali kada. Pas počne da kopa rupu u travnjaku:Prvi put kazete NE sklonite psa, pas ponavlja radnju, drugi put kažete NE,sklonite psa i date mu neku igračku, pas opet ponavlja radnju e treci put ide NE i samo jednim prstom blago udarite po njušci i kažete mesto. Ponavljanje radnje pokazuje da pas razmišlja i odlučuje da i pored zabrane uradi šta je naumio. Testira vas jer dok to radi ispod oka vas posmatra da vidi reakciju.Normalno da znam da ga sa tim jednim slučajem nisam naučila da ne sme da kopa po travnjaku, ali pošto pamte, sledeći put kada naumi to da uradi setiće se. Da bi se pas naučio da nešto ne sme mora se sa njim raditi, to je svima jasno, i bezbroj puta ponoviti isto (ako treba). Ja i nisam rekla da sam štene naučila da ne sme da dira zavese, već samo da je tačno znao o čemu pričam iako je tako mali. Zamislite kakav (a ja znam kakav je) će biti kada poraste.
Nisam se dobro izrazila. Pod batinom ne smatram prebijanje, nego upravo ovo što sam opisala, blagi udarac preko njuške samo jednim prstom a ne šamarčina. Ovako sam vaspitala sve naše pse. Možda nije po PS ali je bar kod mene uspevalo. Da napomenem,ja nisam nikakav dreser, samo žena koja jako voli životinje posebno pse i ceo život sam sa raznim životinjama. Zadnjih 12 godina imamo bretonce a sada i malog NO i kako stvari stoje psi će biti sa nama doveka.
 
Poslednja izmena:
Mislim da se pas i djeca ne mogu usporedivati...upravo to...pas ce puno jednostavnije i lakse razumjeti nego djete...i kada jednom naide na negativno iskustvo prilikom radnje koju ne smije raditi(ali bas u tom trenutku)vise to nece raditi...i tu ne mislim na tucenje psa.
Postoji kod pasa u radu tzv. eye contact koji sluzi iskljucivo da pas brze reagira na naredbu i da su pas i vodic povezaniji ali to se nikako ne trenira tako da se bulji u njega iz cistog mira.
Probajte to primjeniti u radu...kada pozovete psa pas bi vas treba pogledati(ako radite preko hrane imajte u lijevoj ruci u stisnutoj saci komadic hrane i cim vas pas pogleda date mu taj komadic poslije to vrijeme produzujete)...ima jos jedna jako ucinkovita metoda prilikom ucenja ovoga ali nju primjenjujemo tek poslije...usnama stisnete komadic nagrade (prethodno psa pozovete i pas mora sjediti frontalno ispred vas)i kada vas pas gleda neko krace vrijeme taj komadic hrane ispustite(tocnije ispljunete)u njegova usta.;)
 
za Vedran1

Ja ne znam šta si zapeo za to gledanje u oči. Lepo sam napisala, ako je pas kriv neće te pogledati u oci zato što zna da je kriv (da li zato što shvata,ili zbog tvog držanja i glasa) a ne zato što ti buljiš u njega. Sa Mazom sam iz čista mira počela da se gledam, kao igra, i to kada nije ništa zgrešila. To je bila naša igra ali njena ćerka to nije htela (drugačiji ker). Vidim da vladas nekim terminima iz dresure, ja ih ne znam jer to nisam izučavala. Ono što imam je osećaj i posmatram psa, njegov karakter,ponašanje,reakciju i prema tome pokušavam da uhvatim momenat kada je najbolje da pokušam nečemu da ga podučim a da to bude sa pseće strane prihvaćeno.
Nešto ide lakše,nešto teže a najveći uspeh je kada napraviš kulturnog i dobrog psa pa makar i priručnim i ne tako naučnim metodama kao ja.
Ono sa hranom u ruci uspeva ali sa hranom iz usta nisam probala (nije mi palo na pemet a nije ni bilo potrebe).
 
Vežba gledanja u oči je samo vežba psihicke koncentracije i njen uspeh zavisi od mentalnog sklopa kako vlasnika tako i psa. Što se udarca tiče, mislim da ni kod dece beskrajna objašnjenja uvek ne pomažu iako deca potpuno razumeju šta im branite, pa stoga i dete ponekad odmereno udarite po guzi. Sigurno vas pas neće bolje razumeti od deteta pa je stoga ponekad potrebno i malo ga šljepiti, ali kada. Pas počne da kopa rupu u travnjaku:Prvi put kazete NE sklonite psa, pas ponavlja radnju, drugi put kažete NE,sklonite psa i date mu neku igračku, pas opet ponavlja radnju e treci put ide NE i samo jednim prstom blago udarite po njušci i kažete mesto. Ponavljanje radnje pokazuje da pas razmišlja i odlučuje da i pored zabrane uradi šta je naumio. Testira vas jer dok to radi ispod oka vas posmatra da vidi reakciju.Normalno da znam da ga sa tim jednim slučajem nisam naučila da ne sme da kopa po travnjaku, ali pošto pamte, sledeći put kada naumi to da uradi setiće se. Da bi se pas naučio da nešto ne sme mora se sa njim raditi, to je svima jasno, i bezbroj puta ponoviti isto (ako treba). Ja i nisam rekla da sam štene naučila da ne sme da dira zavese, već samo da je tačno znao o čemu pričam iako je tako mali. Zamislite kakav (a ja znam kakav je) će biti kada poraste.
Nisam se dobro izrazila. Pod batinom ne smatram prebijanje, nego upravo ovo što sam opisala, blagi udarac preko njuške samo jednim prstom a ne šamarčina. Ovako sam vaspitala sve naše pse. Možda nije po PS ali je bar kod mene uspevalo. Da napomenem,ja nisam nikakav dreser, samo žena koja jako voli životinje posebno pse i ceo život sam sa raznim životinjama. Zadnjih 12 godina imamo bretonce a sada i malog NO i kako stvari stoje psi će biti sa nama doveka.

Bez uvrede ne da mislim vec sam sigurna da gresis. Uostalom nezahvalno je savetovati i pricati bilo sta ako je neko uveren da radi ispravno. Srecno. :)
 
Sta da kazem? Dajem prednost SARI kolko sam citao.Ja sam imao istih problema.E bas juce sam ukebao Kamu kako vuce peskir sa strika auuu pa to ti gospodjo skidas!!!! E kad sam je dovatio zavrat pa je otreso a i viko sam fuuj tooo.!!!!! Danas je bila na probi ponovo sam okacio peskir i nju pustio,a ja se sakrio i gledam.Nije ni prosla ispod njega a kamoli da ga pogleda,a jos vece cudo da ga skine! Tako da po meni odma mora kazna da se uradi a ne posle nekog vremena.
 
Ja sa Donom radim kako radim i nemam vise problema. Ali ne kazem da sa sledecim psom nece biti drugacije i da cu morati odnah da ga kaznim jer posle nece imati pojma o cemu se radi.
 
Eh Losmi pa nema posta a da je ne pomenem.. :lol: :D Uslovno receno imam, zenku dogo.. sasavo i najumiljatije stvorenje.. devet godina, eno joj njuske u avataru. :)
 
Poslednja izmena:

Back
Top