Donor sperme sa retkom genetskom mutacijom bio je otac 67 dece. Desetoro sada ima rak, što je dovelo do poziva na reformu

Sensei

Master
Moderator
Poruka
89.063
Sperma muškarca koji nosi retku genetsku mutaciju povezanu sa rakom korišćena je za začeće desetina dece širom Evrope, što je dovelo do poziva na veću regulaciju i ograničenje broja porođaja dozvoljenih od jednog donora.

Sperma od donora je korišćena za začeće najmanje 67 dece iz 46 porodica rođenih između 2008. i 2015. godine, rekla je Edvig Kasper, biolog u Univerzitetskoj bolnici u Ruanu u Francuskoj, tokom prezentacije na godišnjoj konferenciji Evropskog društva za humanu genetiku u Milanu u subotu. Desetoro dece je već obolelo od raka.

Analiza je pokazala da je donor, koji je i sam zdrav, imao retku mutaciju u genu pod nazivom TP53, koja verovatno izaziva Li-Fraumeni sindrom, redak poremećaj koji povećava rizik od razvoja raka.

Mutacija nije bila poznata kada je donacija izvršena, ali su deca rođena od ovog donora od tada identifikovana u osam različitih evropskih zemalja: Belgiji, Danskoj, Francuskoj, Nemačkoj, Grčkoj, Španiji, Švedskoj i Ujedinjenom Kraljevstvu.

Desetoro njih je dijagnostikovano sa rakom kao što su tumori mozga i Hodžkinov limfom, a još 13 dece nosi gen, ali još uvek nisu razvili rak.

Biće im potrebni redovni lekarski pregledi zbog povećanog rizika od razvoja raka i imaju 50% šanse da ga prenesu na svoju decu, rekla je Kasper.

1748383970332.png
 
Za razliku od nekih slučajeva serijskih donora sperme, poput Holanđanina kome je naređeno da prestane da donira spermu nakon što je utvrđeno da je otac između 500 i 600 dece širom sveta, ovaj čovek je donirao samo jednoj privatnoj banci sperme u Danskoj pod nazivom Evropska banka sperme.

Džuli Pauli Budc, potpredsednica za korporativne komunikacije u Evropskoj banci sperme, rekla je za CNN da je „duboko pogođena ovim slučajem“.

„Donor je temeljno testiran čak i iznad potrebnih standarda, ali preventivni genetski skrining ovde dostiže svoje granice“, rekla je u saopštenju poslatom CNN-u.

„Svako ljudsko biće ima oko 20.000 gena i naučno jednostavno nije moguće otkriti mutacije koje izazivaju bolesti u genskom fondu osobe ako ne znate šta tražite.“

Trenutno ne postoji ograničenje u broju dece koja se mogu roditi koristeći jednog donora, nešto što je Budc rekao da bi Evropska banka sperme želela da promeni.
 
„Zato smo, pored poštovanja nacionalnih ograničenja trudnoća, proaktivno implementirali i sopstveno međunarodno ograničenje od 75 porodica po donoru“, rekla je ona.

Ovo ograničenje je samonametnuto jer se propisi razlikuju od zemlje do zemlje. Na primer, Francuska ima ograničenje od 10 porođaja po donoru, dok Danska dozvoljava 12, a Nemačka dozvoljava do 15, navodi se u saopštenju za štampu.

„Ovde postoji veliki problem u vezi sa nedostatkom harmonizovane regulative širom Evrope“, rekao je Kasper u saopštenju. „Potrebna nam je odgovarajuća regulativa na evropskom nivou kako bismo pokušali da sprečimo da se to ponovi i da…“
 

Back
Top