Quantcast

Dizajn ambalaze

Reefer

Zaslužan član
Poruka
139.365
Ali dobro, da se vratim na ono u čemu imam više iskustva, dizajn ambalaže sa strane grafičkog dizajnera. Tu su najčešće razne etikete (kozmetičke i medicinske flašice i teglice, plastične flaše za sokove i melčnu industriju, staklene flaše i limenke za razna pića, kese sa različitim varovima i oblicima za hranu, čajeve, kafu i još puno sličnih proizvoda, kutije za bukvalno svaku industriju, od onih malih za farmaciju i kozmetiku, preko kutija za hranu i pića, kutija raznih tehničkih proizvoda, pa dok nam mašta dopušta) do štampe direktno na svoj toj pomenutoj ambalaži.
Od tipova štampe je takođe sve u igri, ove najmanje ambalaže (poptu primera Zarinog laka za nokte) sa sito/tampon štampom, klasične ofset štampe, pa do sve raširenije flekso štampe. Naši proizvođači najčešće nemaju ekonomskog interesa da rade ambalažu u dobokoj štampi, jer to zahteva baš velike tiraže. Naravno, uz sve ovo ide i zlatotisak i razne druge specijalne vrste štampe, racimo termo štampe (primer su etikete na pivskim flašama koje menjaju boju u zavisnosti od temperature ili štampa na šoljama za kafu i čaj, itd).

Mita Komita

Elita
Moderator
Poruka
22.256
Ali dobro, da se vratim na ono u čemu imam više iskustva, dizajn ambalaže sa strane grafičkog dizajnera. Tu su najčešće razne etikete (kozmetičke i medicinske flašice i teglice, plastične flaše za sokove i melčnu industriju, staklene flaše i limenke za razna pića, kese sa različitim varovima i oblicima za hranu, čajeve, kafu i još puno sličnih proizvoda, kutije za bukvalno svaku industriju, od onih malih za farmaciju i kozmetiku, preko kutija za hranu i pića, kutija raznih tehničkih proizvoda, pa dok nam mašta dopušta) do štampe direktno na svoj toj pomenutoj ambalaži.
Od tipova štampe je takođe sve u igri, ove najmanje ambalaže (poptu primera Zarinog laka za nokte) sa sito/tampon štampom, klasične ofset štampe, pa do sve raširenije flekso štampe. Naši proizvođači najčešće nemaju ekonomskog interesa da rade ambalažu u dobokoj štampi, jer to zahteva baš velike tiraže. Naravno, uz sve ovo ide i zlatotisak i razne druge specijalne vrste štampe, racimo termo štampe (primer su etikete na pivskim flašama koje menjaju boju u zavisnosti od temperature ili štampa na šoljama za kafu i čaj, itd).
Ne sumnjam da dosta znaš i da si dobar u svojoj struci, no pričamo u generalnom smislu a mislim da se ti suviše povodiš ličnim ukusom.

Reefer

Zaslužan član
Poruka
139.365
Kad govorimo o dizajnu ambalaže, postoje neka pravila i preporuke koja su vezana za formu, tj. oblik proizvoda. Glavne grupe bi bile:
1. kvadar/kocka (uglavnom kutije)
2. valjak (gde imamo flaše, limenke, tube, salame i slične proizvode)
3. kese a tu mislim na (razne ukrasne kese, sachet-e za kozmetiku ili hranu u prahu, razne kese za grickalice, pouch ambalažu za kafu, čajeve i opet prah, itd)
4. sve ostalo, kugle i razni nepravilni oblici.
Prve tri vrste su najčešće i uglavnom su više deo posla grafičkih dizajnera, jer proizvođači kupuju gotove ambalaže i onda ih brenidraju ili etiketama ili direktnom štampom. Samo oni najveći proizvođači, koji us lideri, ulažu više novca u razvoj sopstvene ambalaže. Tu posla ima za industrijske dizajnere, ali ja ću sa zadržati na ovim klasičnijim oblicima.

Reefer

Zaslužan član
Poruka
139.365
Kuitje su zahvalne za pakovanje najvećeg broja proizvoda, jer pored zaštite koju prućaju, omogućavaju odličnu vidljivost na policama. Naročito kad je reč o većoj površini, pa možemo da radimo dizajn na sve četiri strane, koji omogućava pravljenje većeg imidža iz delova, kad kutije stoje jedna pored druge. Primeri za to su kutije za alkoholna pića, recimo. Takve kutije su obično vertikalno postavljene. Dizajn se "nastavlja" sa jedne, centralne strane, na ostale. Dizajan može da se zadrži uglavnom na prednjoj strani, ali može da "gazi" i preko nje, da se proteže na druge strane.
Kod kutija je najveća razlika u materijalu, načinu sklapanja i otvaranja kutije. Mogu da se lepe ili sklapaju bez lepljenja. Mogu da se otvaraju na više načina.
Najčešće se koristi klasična ofset štampa, bilo da je CMYK ili neka spot štampa poput Pantone boja, ili kombinacija ova dva kolor prostora. Kao dodatak se primenjuje ispupčena štampa (blindruk ili emboss) i/ili zlatotisak.

Reefer

Zaslužan član
Poruka
139.365
Valkđljkasti oblici su u ovoj priči malo raznovrsniji po različitim sistemima, tu imamo puno različitih flaša, teglica (bočica) za kozmetiku i medicinu, papirnih tuba (za kekse, dokumenta, kozmetiku...), limenki za pića i hranu, pa i za pakovanje modnih proizvoda. U suštini, upotreba je neograničena.
Po pitanju štampe se ovde, pored ofset štampe, dosta koristi flekso štampa, naročito termo skupljajuća štampa koja pokriva celu flašu za mlečne proizvode i sokove. Česta je upotreba i sito/tampon štampe.
Ovde je pravilo za pravilno postavljanje bar kodova veoma bitnije nego u prethodnoj grupi, kod kutija. Koliko sam samo puta na kasi gledao kako neupešno pokušavaju da očitaju bar kod, pa na kraju kasirka mora ručno da kuca broj. A samo zato što dizajner nije znao osnovna pravila.
Na valjkastoj ambalaži nemamo mogućnost postavljanja većeg dizajna koji bi u slaganja na policama davao veliki zajednički imidž, ali imamo druge zanimljive mogućnosti. Ovde je glavno pravilo da se, zbog krivljenja oblika ambalaže krivi i izgled imidža koji gledamo, pa je pametno glavne elemente dizajna zadržati na površini manjoj od polovine rasklopljenog formata, kako nam ti elemneti ne bi izlazili iz vidnog polja ili se po krajevima deformisali.

Amelie_

Poznat
Poruka
7.493
b32aa5d407de5eacd13735dbfe72d93d.jpg

Nisam sigurna ko je konkretno zadužen za dizajn ambalaže u Chanelu, ali dopada mi se ta jednostavnost, taj minimalizam kome su dosledni vec dugi niz godina.
Posebno bih izdvojila pakovanje parfema Chanel Coco Noir. Crna lakovana bočica ukrašena detaljima boje zlata, elegantna, sofisticarana, duboka i mračna, baš kao i sam parfem.

Reefer

Zaslužan član
Poruka
139.365
Kese su jednako zastupljena kao i dva prethodna tipa ambalaže, a mislim da je nejveći deo vezan za prehrambenu industriju, bilo da su klasične kese rađene iz "creva" sa dva vara, poput onih za čips i slične grickalice tako i modernijih za pakovanje kafe, čajeva i zrnastih proizvoda sa dnom, samostojeće kese. I ovde je glavna razlika u materijalu, pored samog načina zatvaranja/varenja kesda na proizvodnoj liniji.
Najčešći materijal su filmovi raznih sastava u zavisnosti od vrste proizovda i zahteva pakovanja. Ti filmovi (narodski rečeno, vrste "plastike") imaju često osobine barijera, tj. zadržavanja gasova u kesi ili su pogodni za vakuumiranje. Ono što dizajnere najviše zanima jeste da li su transparenti ili nisu i koja vrsta štampe može da se radi. Pored ofseta najčešće se koristi flekso štampa koja ima sve bolji kvalitet otiska.
Pored ovakvih kesa, česte su papirne kese koaje su najčešće samostojeće i zahvalne su za rad sa proizvodima na kojima je bitno istaći ekološki segment.
Ne znam da li bih pod ove proizvode uvrstio i creva za salame i kobasice, jer su po većini karaksteristika njima najbliži.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.