- Poruka
- 388.420
Skulptura "Bogorodica sa velom" ili “Devica sa velom”, koju je isklesao italijanski vajar Đovani Straca (1818-1875) spada u jedne od najlepših skulptura ikada uradjenih. Sam efekat vela na licu Device govori o izuzetnom kvalitetu ovog velikog umetnika.
Vrlo se malo zna o ovom vajaru kojeg je u Rimu školovao Pietro Terenari ili o ovom umetničkom delu i njegovim zapanjujućim tekstilnim efektima, koje je putovalo iz Rima u Njufaundlend 1856. godine i koje je se sada nalazi u samostanu sestara rimokatoličke Nadbiskupije Svetog Jovana u Kanadi.
Evo sta je rekla Kler Barbilon , direktorka „Ecole du Louvre“, koja je specijalizovana za skulpture iz 19. Veka o Stracinom delu ako i o klesanju velova
“Kada pogledam Stracino delo Devica pod Velom , ne mogu da ostavim po strani činjenicu da je reč o verskoj skulpturi. Znam vrlo malo o tome. Međutim, rekla bih da predstavlja Devicu Mariju, iako bi se moglo pomisliti da je to devica – devičanstvo je uvek znak čistote i duhovnosti. Bilo da je to Devica Marija ili devica – poput na primer vestalica, ona prenosi čistoću i sugeriše odnos prema božanskom koji nije narušen senzualnošću i seksualnošću.
Upečatljiva dvosmislenost pojavljuje se na prvi pogled: s jedne strane, duhovnost je predstavljena zatvorenih očiju – dok Bogorodičino lice prenosi potisnute emocije – a s druge strane, različiti nivoi debljine vela deluju ometajuće, stvarajući neku vrstu talasa, pokreta koji zamućuje sliku.
Vrlo je karakteristično za italijansku tradiciju koja seže u 18. vek, tačnije napuljsku tradiciju koja se sastojala u veštom obrađivanju i rezbarenju mermera kako bi poigrala ambivalentnosti između otkrivenih i skrivenih aspekata ljudskog lica. Sa arheološke tačke gledišta, ona potiče iz tradicije „mokre draperije“ koja je već postojala u grčko-helenističkoj skulpturi. Vajari su se uvek prihvatali ovog izazova: ovaj stil se oslanja na precizan anatomski prikaz lica i način na koji se otkriva publici, čineći ga večitom igrom disimulacije i otkrivanja.
Takva virtuoznost je uvek impresivna, i to s pravom. Mnogi komentari insistiraju na savršenstvu njegovog tehničkog majstorstva – što je nepobitno. Tehnika sečenja kamena je apsolutno fascinantna. Takođe se ističe kontrastni efekat: mermer je tvrd materijal, otporan i na dleto i na sečenje, a čini se da je ovde fleksibilan i lagan, stvarajući ovaj paradoks. Po mom mišljenju, razlog zašto su ljudi fascinirani ovim delom je kombinacija svih ovih paradoksa, svih ovih dvosmislenosti između snage i krhkosti, između čistoće i senzualnosti.