Deda Mraz

jel neko zna da mi kaze kada je izmisljen deda mraz

Лик из народних веровања, не нарочито распрострањен. Нешто попут Зеке за Ускрс. Огромну популарност је стекао од 1930-тих у СССР-у где је популаризован на дечијим новогодишњим манифестацијама, а тада се први пут за њега чуло и код нас, да би и код нас након Другог светског рата такође био представљан као један од симбола прослава Нове године.

Ја сам мислио да је у потпуности измишљен у време СССР, али изгледа да је као фолклорни мотив постојао и раније по Русији, само не баш у том смислу "Санта Клауса", тј. доброћудног дебелог деде у црвеном костиму који са севера доноси деци поклоне за Нову Годину, већ је је био симбол зиме и доносилац мраза, а по неким веровањима и негативан лик који је мразом убијао људе. Тек у модерно доба је почео да се повезује са "духом Божића", да би га власти СССР прво забраниле као симбол "буржоаских и кулачких празника", а потом поново оживеле као симбол Нове Године и доносиоца поклона деци.
 
Deda Mraz (Božić Bata, Djed Božićnjak), ranije poznat kao sveti Nikola. Smatra se da je zaštitnik dece, i njegov dan se slavi 6. ili 19. decembra.

Sveprisutan naziv na engleskom govornom području SANTA CLAUS (Santa Kloz - tj. Deda Mraz) vodi poreklo od severnoameričkih doseljenika iz Holandije. Na holandskom Sinta Niclaas znači, Sveti Nikola, i prvi doseljenici iz Holandije su preneli i svoj vrlo razvijen kult obožavanja Svetog Nikole. Daljom evolucijom reči, bilo je Sinta Claas, da bi se pod uticajem engleskog jezika dobio sadašnji termin Santa Claus.

Sveti Nikola, poreklom iz imućnije porodice, kada je prihvatio hrišćanstvo kao životno opredeljenje, on je novac davao siromasnima u svom okruženju i porodicama ostavljao svoje poklone da bi im pomogao.

Na osnovu te legende danas se u zapadnim kulturama veruje da donosi poklone na Badnje veče ili na Božić.

Pošto je Deda Mraz “izmišljeni” lik, on se prilagođava običajima, religijama, kulturama i narodima.
 
Deda Mraz (Božić Bata, Djed Božićnjak), ranije poznat kao sveti Nikola. Smatra se da je zaštitnik dece, i njegov dan se slavi 6. ili 19. decembra.

Sveprisutan naziv na engleskom govornom području SANTA CLAUS (Santa Kloz - tj. Deda Mraz) vodi poreklo od severnoameričkih doseljenika iz Holandije. Na holandskom Sinta Niclaas znači, Sveti Nikola, i prvi doseljenici iz Holandije su preneli i svoj vrlo razvijen kult obožavanja Svetog Nikole. Daljom evolucijom reči, bilo je Sinta Claas, da bi se pod uticajem engleskog jezika dobio sadašnji termin Santa Claus.

Sveti Nikola, poreklom iz imućnije porodice, kada je prihvatio hrišćanstvo kao životno opredeljenje, on je novac davao siromasnima u svom okruženju i porodicama ostavljao svoje poklone da bi im pomogao.

Na osnovu te legende danas se u zapadnim kulturama veruje da donosi poklone na Badnje veče ili na Božić.

Pošto je Deda Mraz “izmišljeni” lik, on se prilagođava običajima, religijama, kulturama i narodima.
На пдф Религија сте поставили тему о Деда Мразу а не знате ништа о њему. Нарочито се чудим незнању Богарта и његовим смешним конструкцијама.
Овде је коначно Бокистами наговестио тачно порекло Деда Мраза али морам да га исправим и допуним.
Није у питању легенда него истина. Свети Никола је заиста постојао и заиста ноћу сиромашним људима доносио новац и поклоне (нарочито храну) за децу, и стављао људима у обућу (нарочито чизме) коју су држали испред улазних врата. Ја познајем старије људе у Србији који су ми причали да су им родитељи за празник Светог Николе стављали поклоне у чизму испред прозора. Никола или Николај (на другим језицима је Николас, Николаус, итд.) је био епископ (владика, архијереј) Мириклијски (града и области Мириклије), који је живео у 4. веку после Христа и био је један од учесника Првог васељенског Сабора Цркве Христове (хришћанске) на коме је ошамарио јеретика Арија. Због тога су Николу рашчинили али када се Богородица јавила у сну другим епископима и рекла им да је Никола то урадио из пламене ревности и љубави према Богу, вратили су му епископски чин. Касније је као велики чудотворац (молитвом је стишавао ветар на мору па је постао заштитник морепловаца и путника) проглашен Светим (Светитељем, Свецем). Данас мошти (посмртни остаци) Светога Николе почивају у граду Барију у Италији, и када је српски фудбалски клуб "Црвена звезда" играо у Барију, њени навијачи Срби су се у Барију поклонили моштима Светога Николе. Детаљније о Светом Николи можете прочитати у Житијама (биографијама) Светих, а вероватно можете и преко Гугла да нађете нешто више о њему. Свети Никола је био у плавој епископској одори са епископским жезлом (штапом) и капом са крстом (у Аустрији например и данас за Светог Николу деци се дају поклони, видео сам лично, а вероватно и у многим другим земљама, као раније у Србији, само што су Срби кратког памћења). Касније је компанија "Кока-кола" узела лик Светог Николе за свог промотера (рекламатора), променила му епископску одећу од плаве у црвену боју, укинула му епископски штап и капу са крстом, и променила му име у "Деда Мраз". То је све рађено са циљем затирања и потискивања хришћанства, са доласком материјализма, атеизма и антихришћанства које је донело ново доба и 20. век. Онда измислили да је Деда Мраз негде са Северног пола, да има своје помоћнике вилењаке који се баве магијом, и тако од једног чистог хришћанског свеца Светог Николе направили неки магични лик, неког магијаша (а магија је ђаволска, служење ђаволу) па често у својим рекламама са Деда Мразом "Кока-кола" помиње реч "чаролија" и "магија", а "Кока-кола" и "Мек Доналдс" поклањају деци луткице са ликовима Деда Мразових помоћника вилењака који се баве магијом (магија је грана сатанизма).

Ето тако се од једне хришћанске цивилизације претварамо у једну магијску (сатанистичку) цивилизацију и хришћанске обичаје замењујемо магијским (паганским) обичајима, у ово наше доба, пред крај земљине историје, последња времена када ће се и Антихрист појавити (зли човек који ће себе прогласити за Бога и завладати целом планетом и спроводити своју тиранију) али ће после седам година доћи Господ Исус Христос други пут (са небеса са свом Својом анђелском војском) и донети Суд Божији и Своје вечно Царство и рај. Тако говори Свето писмо (нарочито Нови завет), Светитељи, православни и други (римокатолички и протестантски) духовници а и савремени научници, аналитичари и прогнозери светских збивања. Итд.
 
Poslednja izmena:
Што се тиче Божић Бате, то знам да је Христос. На Божић се родио Исус Христос и на Божић славимо Његово рођење, и Он је тај бата, Божић бата, беба Исус.
 
:ukras6:
На пдф Религија сте поставили тему о Деда Мразу а не знате ништа о њему. Нарочито се чудим незнању Богарта и његовим смешним конструкцијама.
Овде је коначно Бокистами наговестио тачно порекло Деда Мраза али морам да га исправим и допуним.
Није у питању легенда него истина. Свети Никола је заиста постојао и заиста ноћу сиромашним људима доносио новац и поклоне (нарочито храну) за децу, и стављао људима у обућу (нарочито чизме) коју су држали испред улазних врата. Ја познајем старије људе у Србији који су ми причали да су им родитељи за празник Светог Николе стављали поклоне у чизму испред прозора. Никола или Николај (на другим језицима је Николас, Николаус, итд.) је био епископ (владика, архијереј) Мириклијски (града и области Мириклије), који је живео у 4. веку после Христа и био је један од учесника Првог васељенског Сабора Цркве Христове (хришћанске) на коме је ошамарио јеретика Арија. Због тога су Николу рашчинили али када се Богородица јавила у сну другим епископима и рекла им да је Никола то урадио из пламене ревности и љубави према Богу, вратили су му епископски чин. Касније је као велики чудотворац (молитвом је стишавао ветар на мору па је постао заштитник морепловаца и путника) проглашен Светим (Светитељем, Свецем). Данас мошти (посмртни остаци) Светога Николе почивају у граду Барију у Италији, и када је српски фудбалски клуб "Црвена звезда" играо у Барију, њени навијачи Срби су се у Барију поклонили моштима Светога Николе. Детаљније о Светом Николи можете прочитати у Житијама (биографијама) Светих, а вероватно можете и преко Гугла да нађете нешто више о њему. Свети Никола је био у плавој епископској одори са епископским жезлом (штапом) и капом са крстом (у Аустрији например и данас за Светог Николу деци се дају поклони, видео сам лично, а вероватно и у многим другим земљама, као раније у Србији, само што су Срби кратког памћења). Касније је компанија "Кока-кола" узела лик Светог Николе за свог промотера (рекламатора), променила му епископску одећу од плаве у црвену боју, укинула му епископски штап и капу са крстом, и променила му име у "Деда Мраз". То је све рађено са циљем затирања и потискивања хришћанства, са доласком материјализма, атеизма и антихришћанства које је донело ново доба и 20. век. Онда измислили да је Деда Мраз негде са Северног пола, да има своје помоћнике вилењаке који се баве магијом, и тако од једног чистог хришћанског свеца Светог Николе направили неки магични лик, неког магијаша (а магија је ђаволска, служење ђаволу) па често у својим рекламама са Деда Мразом "Кока-кола" помиње реч "чаролија" и "магија", а "Кока-кола" и "Мек Доналдс" поклањају деци луткице са ликовима Деда Мразових помоћника вилењака који се баве магијом (магија је грана сатанизма).
z:lol: z:lol: z:lol:

Па ти си геније...
Када ви смишљате бајку о томе како је био чудотворац, то су божија посла.
А у рекламама видите ђавола...z:D

Е одавно се нисам овако насмејала.. Хвала ти Владо. z:D

Ето тако се од једне хришћанске цивилизације претварамо у једну магијску (сатанистичку) цивилизацију и хришћанске обичаје замењујемо магијским (паганским) обичајима, у ово наше доба, пред крај земљине историје, последња времена када ће се и Антихрист појавити (зли човек који ће себе прогласити за Бога и завладати целом планетом и спроводити своју тиранију) али ће после седам година доћи Господ Исус Христос други пут (са небеса са свом Својом анђелском војском) и донети Суд Божији и Своје вечно Царство и рај. Тако говори Свето писмо (нарочито Нови завет), Светитељи, православни и други (римокатолички и протестантски) духовници а и савремени научници, аналитичари и прогнозери светских збивања. Итд.
Ти више верујеш и говориш о антихристу него о христу...
почињем да се питам... на чијој си страни...z:hm:

Опасни Деда Мраз и теорија завере... ахахахаха...
 
Владо, ниси ме разумео, говорим о лику по имену (буквално) Деда Мраз. Доношење поклона за Никољдан (у постављеној чарапи), што се после пренело на Божић је народни обичај код других европских народа, а св. Никола је представљан као доброћудни старац који са севера доноси поклоне возећи саонице које вуку ирваси. "Санта Клаус" је заправо "Санкт Клаус", свети Никола. Тек од краја 19. века и експанзије грађанске културе, манифестација и сл., по Русији и другим словенским крајевима се лик Деда Мраза (о којем сам говорио горе) све више прилагођава тој слици "Санта Клауса" из земаља Средње и Западне Европе. Колико је мени познато, код Срба су и Деда Мраз и даривање за Божић одн. Нову Годину релативно нови обичаји, јер је обичај био да родитељи дарују децу за Материце и Оце, а не за Никољдан, Божић или Ново Лето.

Божић Бата је код нас настао (тј. измишљен) као игра речи из песме "Божић, Божић бата, носи киту злата", где оно "Божић бата" значи "Божић корача", "Божић долази", од батати за гажење крупним корацима уз лупање ногу, како би се најавио долазак. Божић је свакако Христос, јер сама реч, деминутив Божић значи "мали Бог" односно "Богомладенац", а на тај дан се управо и слави рођење Сина Божијег. Божић из песме је заправо дете-Христос које и остала деца дочекују са радошћу и који уз бат корака долази и доноси радост. После је то некако постао "Божић Бата", као неки измишљен лик који се до краја није ни формирао, а који је можда стара српска верзија Деда Мраза.
 
Poslednja izmena:
:ukras6:
Bitno je da stignu pokloni, a odakle i od koga to je vec manje bitnoz:mrgreen:
данас сам слушала једног клинца.. па нема више од 5 година..
објашњава како са татом иде да купи играчке.. а онда ће да их однесе Деда Мразу..
Деда Мраз ће их упаковати и дати му их за Нову Годину...z:lol:
 
:ukras6:

данас сам слушала једног клинца.. па нема више од 5 година..
објашњава како са татом иде да купи играчке.. а онда ће да их однесе Деда Мразу..
Деда Мраз ће их упаковати и дати му их за Нову Годину...z:lol:

Deda Mrazu se smrzo dzep pa nema za poklone z:lol:
Sta sve nece roditelji da smisle da detetu ne razbiju iluziju.z:lol:
 
a da nije antihrist taj Bozic Bata :hahaha: :rida:
А како мислисш да Исус Христос (ето и Богарт сада каже да је Божић бата Исус Христос) Антихрист? Како може Христос да буде Антихрист? То може само у твојим сновима. "Лепо" те уче "Јеховини сведоци" - да је "Христос уствари Антихрист"! Е шта све нећу да чујем од тебе. Скоро и да нема хуле на Бога и на Христа коју ти ниси изговорила. Зато се и добро слажеш са атеистима на овом подфоруму јер сте у суштини врло слични, и једни и други се борите против Бога.

А Којица је у страшним заблудама али немам воље да се прегањам са атеистима на овом подфоруму који је назван "Религија - за оне који верују и који би хтели да верују". Очигледно је да Којица НЕ би хтела да верује, па не знам шта ће на овом форуму.
Господо атеисти, поново вас молим, молите да се отвори ваш подфорум "Атеизам" па пишите тамо слободно шта хоћете а нас вернике пустите на миру, не прогањајте и не малтретирајте нас више, ако Бога знате, али наравно ви за Бога не знате, али без обзира, ваша упорна борба против верника, Бога и Христа, исмејавање и хуљење на Бога и религију превазилази границе доброг укуса и основног васпитања и лепог понашања (бонтона).

А Аналитичару да одговорим да оно што сам написао о Светом Николи сам научио из СПЦ а не од зилота. Међутим, Аналитичар је много пута до сада искривљавао истину и злонамерно грубо говорио неистине на разним темама тако да ме не чуди ништа од њега. И он се лепо слаже са атеистима ево и овде када се бори и против самога Светога Николе кога сви православни Срби славе (половини је Крсна Слава а половина иде у госте на Славу), а слаже се лепо са атеистима зато што је и он у суштини атеиста који се крије иза маске верника СПЦ.

Ајде Којици да одговорим бар у вези чудотворства. Постојала су многа чуда и дан данас постоје у православљу (и у другим религијама), о томе сам писао на теми о календару и о силаску светог огња за Васкрс у цркви Христовог Васкрсења у Јерусалиму. Сваке године ту су присутни научници и није запажена превара. Једноставно огањ са неба силази на Велику Суботу само по православном календару и упали свеће на празном Христовом гробу и тај огањ узимају после сви на своје свеће и тај огањ (ватра) не пече, може да се греје рука на самом пламену и не пече. Постоје још бројна чуда у хришћанству али чуда у хришћанству су чуда која су на добробит људи, за њихово оздрављење (исцељење) душе и тела, а чуда магије магијаши и сатанисти чине да варају људе и да згрћу сами себи новац и земаљску славу, у томе је велика разлика. И ђаво чини чуда (јер имитира Бога, хоће да буде Бог) али његова чуда нису на корист људима. Али што ја теби ово пишем када, чини ми се, недавно си написала да ти је ђаво симпатичнији од Бога? Ја мислим Којице да је Бог дигао руке од тебе, зато што си ти дигла руке од Њега, па онда не помаже ни да ти пишем сто година.

Иначе, уопште је бесмислено писати на овом подфоруму "Религија" на коме су 90% форумаша атеисти међу којима много има оних који више симпатишу ђавола него Бога, и зато ја углавном пратим само тему "Зилоти" (ревнитељи православља) јер једино тамо нешто побожно могу да научим.
 
Владо, ниси ме разумео, говорим о лику по имену (буквално) Деда Мраз. Доношење поклона за Никољдан (у постављеној чарапи), што се после пренело на Божић је народни обичај код других европских народа, а св. Никола је представљан као доброћудни старац који са севера доноси поклоне возећи саонице које вуку ирваси. "Санта Клаус" је заправо "Санкт Клаус", свети Никола. Тек од краја 19. века и експанзије грађанске културе, манифестација и сл., по Русији и другим словенским крајевима се лик Деда Мраза (о којем сам говорио горе) све више прилагођава тој слици "Санта Клауса" из земаља Средње и Западне Европе. Колико је мени познато, код Срба су и Деда Мраз и даривање за Божић одн. Нову Годину релативно нови обичаји, јер је обичај био да родитељи дарују децу за Материце и Оце, а не за Никољдан, Божић или Ново Лето.

Божић Бата је код нас настао (тј. измишљен) као игра речи из песме "Божић, Божић бата, носи киту злата", где оно "Божић бата" значи "Божић корача", "Божић долази", од батати за гажење крупним корацима уз лупање ногу, како би се најавио долазак. Божић је свакако Христос, јер сама реч, деминутив Божић значи "мали Бог" односно "Богомладенац", а на тај дан се управо и слави рођење Сина Божијег. Божић из песме је заправо дете-Христос које и остала деца дочекују са радошћу и који уз бат корака долази и доноси радост. После је то некако постао "Божић Бата", као неки измишљен лик који се до краја није ни формирао, а који је можда стара српска верзија Деда Мраза.

Влада је потпуно у праву у оном посту где описује житије Св.Николаја, а ти си потпуно у праву што се тиче обичаја даривања, мада има забележено у многим крајевима Србије да је био обичај да деца остављају чарапу или чизму у прозор да би сутрадан затекли поклон од Св.Николе јер је то део његовог стварног житија.

Тачно је да је у 19 и 20.веку настао прави хаос и забуна пре свега захваљујући трговцима и белосветским смицалицама у вези Деда Мраза. Код нас у Србији је уношење и кићење јелке уведено после 2.светског рата јер се пре тога искључиво уносио само БАДЊАК на Бадње вече, као што је и прослава Н.године и циркус са Деда Мразом(Св.Николом) пренет на други датум(у православним земљама је то била ујдурма атеиста) тј.на 7 дана после Рождества ИС ХС - када је тзв.Мали Божић чак и по грегоријанском календару. Што се тиче даривања потпуно си у праву да се догађало пре свега за Материце, Очеве и Детињце.

Иначе уношење самог бадњака у кућу (оно што знам по градовима) се догађало тако што је најстарији члан породице увече силазио у подрум где је већ био спремљен бадњак и џак са "поклонима" (али то су били ораси, жито, кукуруз и друге ђаконије А НАРОЧИТО СЛАМА) облачио је бунду и шубару и као долазио на врата и куцао уз певање одређених песмица а на општу радост деце("Иде Божић Бата, носи киту злата - да позлати врата..."деца би га дочекала пијукањем (као пилићи...итд.). Цело Бадње вече је препуно разних обичаја који су имали циљ да припреме РОЖДЕСТВО, тј. да се обави ДОЧЕК Рождества ИС ХС. Сви ти обичаји су били у славу РОЖДЕСТВА и жеље да следећа година буде родна. Слама се посипала по целој кући и није чишћена 3 дана, а ораси и жито бацани су у знаку КРСТА на четири стране. Вечера је обавезно посна. На средини трпезе се обавезно налази СИТО у чијој средини је чаша са житом и свећом а у жито би стављали метални новац а ко има и дукате. Око чаше у сито би се стављали ораси, суве шљиве, урме, мандрине... итд. Сутрадан на први дан БОжића би се обавезно правила ЧЕСНИЦА (погача) у коју би се стављао један НОВЧИЋ, погача се делила кидањем а не сечењем и онај ко добије ПАРУ значи да ће имати среће целе наредне године.

Седам дана после Рождества тзв.Мали Божић (што је у ствари Нова година и по грегоријанском а и према јулијанском календару) има обичај печења КРОФНИ од којих једна има унутра дукат ...

Ујутро на први дан БОжића такође има много обичаја везаних за првог посетиоца куће тј. ПОЛОЖАЈНИКА, он је у шпорету палио и "џарао" са преосталим бадњаком који обавезно пуцкета и има много варница уз разне песмице, на пр.: "кол'ко варница - тол' ко парица"... итд. У Војводини има нарочито леп обичај да млади момци ујутро на Божић јашу коње и они бивају положајници - то је величанствена сцена у белој снежној равници Војводине а укућани их дарују разним даровима а најчешће "пешкирима" које они носе као што их носе девери за венчања(укосо везане)
 
Deda Mraz je proizvod Koka-Kole i nista vise...Ali se toliko rasprostranio da im je veeeliku zaradu doneo. Komercijalizacija je cudo.

Ako bih mogao da napravim malu sintezu, Deda Mraz se rodio u Grčkoj kao sin imućnih ljudi, da bi se školovao u Moskvi za vreme Staljina, a onda emgrirao u Ameriku gde se zaposlio u Coca-Coli. z:cry:
 
Ako bih mogao da napravim malu sintezu,
Deda Mraz se rodio u Grčkoj kao sin imućnih ljudi,
da bi se školovao u Moskvi za vreme Staljina,
a onda emgrirao u Ameriku
gde se zaposlio u Coca-Coli
. z:cry:





аааааааааааахахаха......... одличан РЕЗИМЕ...
icon3.gif
 
А Аналитичару да одговорим да оно што сам написао о Светом Николи сам научио из СПЦ а не од зилота. Међутим, Аналитичар је много пута до сада искривљавао истину и злонамерно грубо говорио неистине на разним темама тако да ме не чуди ништа од њега. И он се лепо слаже са атеистима ево и овде када се бори и против самога Светога Николе кога сви православни Срби славе (половини је Крсна Слава а половина иде у госте на Славу), а слаже се лепо са атеистима зато што је и он у суштини атеиста који се крије иза маске верника СПЦ.


Vlado, a da vi lijepo skupa, zajedno sa međedom odete na neki dugi forum zvan 9 i pol bećara i da tamo tihujete...z:cry:
Normalno da poštujem i ateiste, kao i sve vjernike...z:((
 

Back
Top