NUSKMP
Zainteresovan član
- Poruka
- 474
DEČIJE IGRE
U većini slučajeva do sada,kod nas ove igre nisu uvrštavane u izdanja o kartama,bar ne kao zasebno poglavlje,ili im je značaj minimiziran.Rukovodeći se primerima iz strane literature, gde je ono gotovo neizbežno,ovde je to učinjeno.Naučno je dokazano,da igre sa kartama imaju ogroman uticaj na intelektualni razvoj deteta.Socijalni tretman ove vrste zabave se menja ,iz godine u godinu,ali je uveliko preovladalo mišljenje,da je pozitivan uticaj,nemerljivo veći od negativnog.
Razvoj memorije,sposobnosti kombinatorike i takmičarski duh se uz igre sa kartama u potpunosti ostvaruje.Da ne pominjemo još i prve korake iz računa,što mogu potvrditi i na ličnom primeru.
Ipak,treba imati u vidu,da se deca vrlo brzo edukuju i uključuju u igre za odrasle,pa ovo poglavlje,bez obzira na njegov značaj,ne treba previše širiti.U njemu je dat opis,samo 10-ak tradicionalno dečijih igara,na kojima su se uglavnom učili i sadašnji roditelji.Evo prilike i za njih,da obnove,možda već zaboravljeno,ali i da provedu prijatne trenutke uz svoje mališane.Uz igru i zabavu,sami postaju očevici intelektualnog,socijalnog i psihološkog razvoja svoje dece.
U ovom poglavlju se pojavljuje i dodatni problem oko izbora,pošto se mnoge igre na prvi pogled mogu svrstati i u dečije.Gluperda,sa svim svojim varijantama je jako pogodna za decu.Takođe,Crna Dama,Vist iz Džungle i mnoge druge.Prosto ne postoji jasna granica između igara za decu i onih za odrasle.Preklapanja idu toliko daleko,da su se pojedine u svojim dečijim varijantama,još i usložile.Ipak,sve one su svrstane na svoja prava mesta,a ovo poglavlje sadrži samo najuži izbor čistih Dečijih igara i ono je,pre svega,praktične prirode,kako bi se deca pripremila i uključila u svet odraslih.Danas postoji bezbroj primera,gde mališani najmanjeg uzrasta nauče Bridž,Preferans i tome slično,što im svakako predskazuje jako uspešnu karijeru,na intelektualnom polju svake vrste.
R A T
Rat je najprostija,ali takmičarski,jako zanimljiva i dinamična igra.Prvenstveno je predviđena za 2 igrača.Koristi se špil od 52 karte.Na početku partije,on se razdeli na jednake delove (u slučaju dvojice igrača,svako dobija po 26 karata).Igrači ne gledaju karte,već svako svoje skuplja u Kup i spušta na sto,licem na dole.
Oba igrača istovremeno okreću gornje karte sa svojih Kupova,a jača nosi obe.Dalje se produžava na isti način.
Jačina karata je:A,K,Q,J,10,9,8 itd,do 3,kao najslabije.
Dvojka ima posebnu ulogu (Džokera) i ona nadjačava svaku drugu kartu.
RAT : „Ratom“ se naziva situacija,kada igrači okrenu karte iste jačine,a procedura je sledeća:
Obojica odbrojavaju po 3 karte sa svojih Kupova i bez otkrivanja ih postavljaju na odigrane jednake karte,licem ka stolu.One simbolizuju „Taoce“.Oba igrača zatim,okreću još po jednu kartu,a jača od njih dobija Rat i nosi sve,do tada odigrane karte,uključujući i Taoce.
Ako su slučajno i one jednakih jačina,vodi se novi Rat.Ponovo se polažu Taoci,a sledeće određuju pobednika Rata.
Dalje se igra nastavlja uobičajenim tokom.
Kada se Kup ispred igrača završi,on preokreće svoje,do tada odnete karte i bez mešanja ih polaže ispred sebe na sto,licem na dole.One predstavljaju njegov novi Kup.
Pobednik je igrač,koji uspe da osvoji sve karte i prebaci ih kod sebe.Pojedine se mogu odneti samo Ratom,kao što su npr,Dvojke.Tako Ratovi najčešće imaju odlučujući uticaj na konačan ishod partije,pa je po njima igra i dobila ime.
Imajući u vidu,da je „Rat“ najrasprostranjenija dečija igra na Svetu,a i da je ostala čisto „dečija“,ovde je dat i jedan deo njegovih mnogobrojnih varijanti.Zbog izuzetne dinamike i otsustva bilo kakvog naprezanja intelekta,odrasima ove igre mogu poslužiti za izvanrednu relaksaciju i odmor,pa i tu imaju veliki broj pristalica.
Dodatni Rat
Ovaj oblik igre se razlikuje po tome,što svako uvek otkriva po 2 karte,a rezultat napada je njihov zbir.Pri tome,Žandar vredi 12,Dama 13,Kralj 14,a Kec 15.Dvojka je obična karta.
U slučaju „Rata“,takođe se najpre postavljaju po 3 Taoca,a zatim otkrivaju po 2 karte, čiji zbirovi rešavaju nastalu situaciju.
Ako igrači žele dužu igru,koristi se udvojen komplet karata,uvek bez Džokera.
Ovo je jedan od najboljih načina,da se deca nauče prostom aritmetičkom sabiranju.
Rat Razlika
Analogno predhodnoj varijanti,igrači otkrivaju po 2 karte,a zatim se pravi ralika između njih.Igrač,čiji skor dobijen oduzimanjem je veći,nosi sve 4 (ako se igra u dvoje).Kod Rat-situacije se takođe polažu po 3 Taoca,a dalje otkrivaju po 2 karte i međusobno oduzimaju.
Može se igrati i sa udvojenim kompletom.
Možda je i suvišno reći,da se deca tom prilikom obučavaju oduzimanju.
Žrtve dobijenog Rata
Ovo je već malo složenija varijanta.Koristi se dvostruki špil karata,uz dodatak 6 Džokera.Žandar se računa kao 11,Dama 12,Kralj 13,a Džoker 14.Kec se broji prema svom nominalu,znači kao 1,ali „Kec-pik“ ima status večitog pobednika.Kad god se pojavi,nosi štih, osim ako ne udare dva pikova Keca,jedan na drugog.U tom slučaju dolazi do Rata.
Ako je u igri 2 igrača,na početku svako dobija po 55 karata,jedan kompletan špil i 3 Džokera.Igrači mešaju svoje karte,spuštaju ih ispred sebe i igra može da počne.
TOK IGRE : Svako na svom potezu otkriva po 3 karte,a veći zbir nosi sve,osim ako se kod jednog nije pojavio Kec-pik.Tada se one i ne sabiraju.U slučaju da su zbirovi jednaki, dolazi do „Rata“.
„Rat“ se odigrava uobičajeno.Svako polaže po 3 Taoca,a zatim otkriva 3 nove karte. Veća dobija Rat i sve karte sa talona.Ipak,ovde može doći i do „Svetskog Rata“.Ako se dogodi,da su među 3 otvorene karte,po dve iste sa protivničkim,sledi Rat mnogo većih razmera. Npr,ako je jedan igrač otvorio 3,7,J,a drugi 3,J,K,zbirovi se ne računaju,već se za Trojke i Žandare vode dva nova Rata.Na svaku od njih,polažu se po 3 Taoca,a zatim se otkrivaju po 3 nove karte.U slučaju da jedan igrač ima oba zbira veća (ili se u jednoj grupi pojavi Kec-pik),on nosi sve karte sa talona,a njih je sada 42.Ako ne dođe do dvostruke pobede jednog suparnika, zaključeno je „Primirje“.Svako uzima svoje karte sa talona i igra se nastavlja uobičajenim tokom.
Karte unutar grupe od po 3 se gledaju samo pri rešavanju Rata.Ovo pravilo ne važi tokom igre,niti u naknadnom dvostrukom Ratu.
ŽRTVE RATA : U svakom potezu,pri nošenju karata,ako se u Plenu nađu 4 iste,bez obzira koje su u pitanju,odbacuju se sa strane i više ne učestvuju u igri.To je naročino izraženo u slučaju Ratova,a posebno pri Svetskom Ratu.Tada se skoro redovno jedan broj odbacuje.Odatle i sam naziv igre,jer pobednik često više izgubi,iako je pobednik bitke (npr,ako odbaci 4 Kralja,ili Džokera).
Jasno je sasvim,da se Kec-pik može protivniku uzeti samo Ratom.
Pobednik je igrač,koji osvoji sve protivničke karte.Ako dođe do Rata,a jedan igrač nema dovoljno karata da bi ga izveo do kraja,on gubi partiju.
Jedna Bitka
Koristi se špil od 52 karte,sa 3 Džokera.Karte su standardne jačine,a Džoker je najviši. Dvojka je samo jedna obična karta,po rangu najslabija.
Sve karte se rasuju po Talonu,licem na dole.
Svako nasumice vuče po jednu,upoređuju se njihove vrednosti,a jača nosi štih.Ako su iste,sledi „Rat“.Igrači sa talona izabiraju po 3 Taoca,a zatim vuku i četvrtu kartu,koja rešava ishod Rata.Pobednik nosi sve odigrane karte,a zatim sledi uobičajena igra.
Kada se pokupe sve karte sa stola,partija je završena.
Pobednik je igrač,koji je odneo više karata.
Gore Kralj, Dole Kraljica
Koristi se standardan špil od 52 karte.Igra je predviđena za 2 igrača,ali je mogu igrati i troje,kao uostalom i sve ostale varijante.
Igra se standardan Rat,sa izuzetkom,kada se osvoji Kralj,ili Dama.Za osvojenog Kralja, od svakog protivnika se dobija po 5 nagradnih karata,a u sluačju nošenja Dame,svakome se daje isto toliko.Kraljevi i Dame se računaju,bilo da su odnete direktno,ili kao Taoci.Ako igrač u Ratu osvoji npr, 2 Kralja i jednu Damu,po jedna se potire,a nagrada sledi samo za jednog Kralja.
Kec može biti visok i nizak,po želji igrača koji ga igra,a Dvojka je obična karta.
KAZNA : Ovde postoji i još jedno dodatno pravilo.Kad god se štih osvoji sa prvom većom kartom,znači,Šestica sa Sedmicom,Žandar sa Damom i sl,igrač ga nosi,ali sa strane postavlja 2 Kaznene Karte.To se ponavlja od slučaja,do slučaja,a Kaznena Hrpa je sve veća i veća.Kada dođe do prvog Rata,njegov pobednik uzima i sve Kaznene karte,a od tog trenutka, Kaznena Hrpa se počinje formirati iznova.
Pokerski Rat
Za svakog učesnika igre,neophodan je po jedan špil.
Svako okreće po 7 karata,a zatim se upoređuju Pokerske-kombinacije u njima.Najjača Pokerska kombinacija nosi svih 14 (ako se igra u dvoje),a zatim sledi novo otvaranje.
Igrač koji ostane sa manje od 7 karata je izgubio partiju.
Rat u Paketima
U igri učestvuju 2,do 6 igrača.Koristi se standardan špil od 52 karte,koji se promeša, seče i razdeli igračima,pri čemu neko može dobiti i kartu više od drugog.
Igrači otvaraju po 3 karte,a svakome se računa samo najjača.One se zatim upoređuju,a najviša nosi sve.Za ovu priliku,ako se kod dva igrača pojave karte istih jačina,upoređuju se boje. Najači je pik,pa sledi herc,karo i tref.
To isto se zatim ponavlja sa po 2 karte.Sada će se nekome Hrpa istrošiti ranije.Od tog trenutka,okreće se i upoređuje samo po jedna karta.Igraču,kome se Hrpa istrošila,jednostavno preokreće odnete karte i produžava igru sa njima.Kada se Hrpa istroši i kod protivnika,ponovo se menjaju pravila i okreću se po 3 karte.
Znači,broj karata koje ratuju varira 3-2-1-3-2-1-3 itd,a promena se događa uvek u trenutku,kada bilo koji igrač preokreće svoje odnete karte i postavlja ih kao Hrpu sa koje igra.
U većini slučajeva do sada,kod nas ove igre nisu uvrštavane u izdanja o kartama,bar ne kao zasebno poglavlje,ili im je značaj minimiziran.Rukovodeći se primerima iz strane literature, gde je ono gotovo neizbežno,ovde je to učinjeno.Naučno je dokazano,da igre sa kartama imaju ogroman uticaj na intelektualni razvoj deteta.Socijalni tretman ove vrste zabave se menja ,iz godine u godinu,ali je uveliko preovladalo mišljenje,da je pozitivan uticaj,nemerljivo veći od negativnog.
Razvoj memorije,sposobnosti kombinatorike i takmičarski duh se uz igre sa kartama u potpunosti ostvaruje.Da ne pominjemo još i prve korake iz računa,što mogu potvrditi i na ličnom primeru.
Ipak,treba imati u vidu,da se deca vrlo brzo edukuju i uključuju u igre za odrasle,pa ovo poglavlje,bez obzira na njegov značaj,ne treba previše širiti.U njemu je dat opis,samo 10-ak tradicionalno dečijih igara,na kojima su se uglavnom učili i sadašnji roditelji.Evo prilike i za njih,da obnove,možda već zaboravljeno,ali i da provedu prijatne trenutke uz svoje mališane.Uz igru i zabavu,sami postaju očevici intelektualnog,socijalnog i psihološkog razvoja svoje dece.
U ovom poglavlju se pojavljuje i dodatni problem oko izbora,pošto se mnoge igre na prvi pogled mogu svrstati i u dečije.Gluperda,sa svim svojim varijantama je jako pogodna za decu.Takođe,Crna Dama,Vist iz Džungle i mnoge druge.Prosto ne postoji jasna granica između igara za decu i onih za odrasle.Preklapanja idu toliko daleko,da su se pojedine u svojim dečijim varijantama,još i usložile.Ipak,sve one su svrstane na svoja prava mesta,a ovo poglavlje sadrži samo najuži izbor čistih Dečijih igara i ono je,pre svega,praktične prirode,kako bi se deca pripremila i uključila u svet odraslih.Danas postoji bezbroj primera,gde mališani najmanjeg uzrasta nauče Bridž,Preferans i tome slično,što im svakako predskazuje jako uspešnu karijeru,na intelektualnom polju svake vrste.
R A T
Rat je najprostija,ali takmičarski,jako zanimljiva i dinamična igra.Prvenstveno je predviđena za 2 igrača.Koristi se špil od 52 karte.Na početku partije,on se razdeli na jednake delove (u slučaju dvojice igrača,svako dobija po 26 karata).Igrači ne gledaju karte,već svako svoje skuplja u Kup i spušta na sto,licem na dole.
Oba igrača istovremeno okreću gornje karte sa svojih Kupova,a jača nosi obe.Dalje se produžava na isti način.
Jačina karata je:A,K,Q,J,10,9,8 itd,do 3,kao najslabije.
Dvojka ima posebnu ulogu (Džokera) i ona nadjačava svaku drugu kartu.
RAT : „Ratom“ se naziva situacija,kada igrači okrenu karte iste jačine,a procedura je sledeća:
Obojica odbrojavaju po 3 karte sa svojih Kupova i bez otkrivanja ih postavljaju na odigrane jednake karte,licem ka stolu.One simbolizuju „Taoce“.Oba igrača zatim,okreću još po jednu kartu,a jača od njih dobija Rat i nosi sve,do tada odigrane karte,uključujući i Taoce.
Ako su slučajno i one jednakih jačina,vodi se novi Rat.Ponovo se polažu Taoci,a sledeće određuju pobednika Rata.
Dalje se igra nastavlja uobičajenim tokom.
Kada se Kup ispred igrača završi,on preokreće svoje,do tada odnete karte i bez mešanja ih polaže ispred sebe na sto,licem na dole.One predstavljaju njegov novi Kup.
Pobednik je igrač,koji uspe da osvoji sve karte i prebaci ih kod sebe.Pojedine se mogu odneti samo Ratom,kao što su npr,Dvojke.Tako Ratovi najčešće imaju odlučujući uticaj na konačan ishod partije,pa je po njima igra i dobila ime.
Imajući u vidu,da je „Rat“ najrasprostranjenija dečija igra na Svetu,a i da je ostala čisto „dečija“,ovde je dat i jedan deo njegovih mnogobrojnih varijanti.Zbog izuzetne dinamike i otsustva bilo kakvog naprezanja intelekta,odrasima ove igre mogu poslužiti za izvanrednu relaksaciju i odmor,pa i tu imaju veliki broj pristalica.
Dodatni Rat
Ovaj oblik igre se razlikuje po tome,što svako uvek otkriva po 2 karte,a rezultat napada je njihov zbir.Pri tome,Žandar vredi 12,Dama 13,Kralj 14,a Kec 15.Dvojka je obična karta.
U slučaju „Rata“,takođe se najpre postavljaju po 3 Taoca,a zatim otkrivaju po 2 karte, čiji zbirovi rešavaju nastalu situaciju.
Ako igrači žele dužu igru,koristi se udvojen komplet karata,uvek bez Džokera.
Ovo je jedan od najboljih načina,da se deca nauče prostom aritmetičkom sabiranju.
Rat Razlika
Analogno predhodnoj varijanti,igrači otkrivaju po 2 karte,a zatim se pravi ralika između njih.Igrač,čiji skor dobijen oduzimanjem je veći,nosi sve 4 (ako se igra u dvoje).Kod Rat-situacije se takođe polažu po 3 Taoca,a dalje otkrivaju po 2 karte i međusobno oduzimaju.
Može se igrati i sa udvojenim kompletom.
Možda je i suvišno reći,da se deca tom prilikom obučavaju oduzimanju.
Žrtve dobijenog Rata
Ovo je već malo složenija varijanta.Koristi se dvostruki špil karata,uz dodatak 6 Džokera.Žandar se računa kao 11,Dama 12,Kralj 13,a Džoker 14.Kec se broji prema svom nominalu,znači kao 1,ali „Kec-pik“ ima status večitog pobednika.Kad god se pojavi,nosi štih, osim ako ne udare dva pikova Keca,jedan na drugog.U tom slučaju dolazi do Rata.
Ako je u igri 2 igrača,na početku svako dobija po 55 karata,jedan kompletan špil i 3 Džokera.Igrači mešaju svoje karte,spuštaju ih ispred sebe i igra može da počne.
TOK IGRE : Svako na svom potezu otkriva po 3 karte,a veći zbir nosi sve,osim ako se kod jednog nije pojavio Kec-pik.Tada se one i ne sabiraju.U slučaju da su zbirovi jednaki, dolazi do „Rata“.
„Rat“ se odigrava uobičajeno.Svako polaže po 3 Taoca,a zatim otkriva 3 nove karte. Veća dobija Rat i sve karte sa talona.Ipak,ovde može doći i do „Svetskog Rata“.Ako se dogodi,da su među 3 otvorene karte,po dve iste sa protivničkim,sledi Rat mnogo većih razmera. Npr,ako je jedan igrač otvorio 3,7,J,a drugi 3,J,K,zbirovi se ne računaju,već se za Trojke i Žandare vode dva nova Rata.Na svaku od njih,polažu se po 3 Taoca,a zatim se otkrivaju po 3 nove karte.U slučaju da jedan igrač ima oba zbira veća (ili se u jednoj grupi pojavi Kec-pik),on nosi sve karte sa talona,a njih je sada 42.Ako ne dođe do dvostruke pobede jednog suparnika, zaključeno je „Primirje“.Svako uzima svoje karte sa talona i igra se nastavlja uobičajenim tokom.
Karte unutar grupe od po 3 se gledaju samo pri rešavanju Rata.Ovo pravilo ne važi tokom igre,niti u naknadnom dvostrukom Ratu.
ŽRTVE RATA : U svakom potezu,pri nošenju karata,ako se u Plenu nađu 4 iste,bez obzira koje su u pitanju,odbacuju se sa strane i više ne učestvuju u igri.To je naročino izraženo u slučaju Ratova,a posebno pri Svetskom Ratu.Tada se skoro redovno jedan broj odbacuje.Odatle i sam naziv igre,jer pobednik često više izgubi,iako je pobednik bitke (npr,ako odbaci 4 Kralja,ili Džokera).
Jasno je sasvim,da se Kec-pik može protivniku uzeti samo Ratom.
Pobednik je igrač,koji osvoji sve protivničke karte.Ako dođe do Rata,a jedan igrač nema dovoljno karata da bi ga izveo do kraja,on gubi partiju.
Jedna Bitka
Koristi se špil od 52 karte,sa 3 Džokera.Karte su standardne jačine,a Džoker je najviši. Dvojka je samo jedna obična karta,po rangu najslabija.
Sve karte se rasuju po Talonu,licem na dole.
Svako nasumice vuče po jednu,upoređuju se njihove vrednosti,a jača nosi štih.Ako su iste,sledi „Rat“.Igrači sa talona izabiraju po 3 Taoca,a zatim vuku i četvrtu kartu,koja rešava ishod Rata.Pobednik nosi sve odigrane karte,a zatim sledi uobičajena igra.
Kada se pokupe sve karte sa stola,partija je završena.
Pobednik je igrač,koji je odneo više karata.
Gore Kralj, Dole Kraljica
Koristi se standardan špil od 52 karte.Igra je predviđena za 2 igrača,ali je mogu igrati i troje,kao uostalom i sve ostale varijante.
Igra se standardan Rat,sa izuzetkom,kada se osvoji Kralj,ili Dama.Za osvojenog Kralja, od svakog protivnika se dobija po 5 nagradnih karata,a u sluačju nošenja Dame,svakome se daje isto toliko.Kraljevi i Dame se računaju,bilo da su odnete direktno,ili kao Taoci.Ako igrač u Ratu osvoji npr, 2 Kralja i jednu Damu,po jedna se potire,a nagrada sledi samo za jednog Kralja.
Kec može biti visok i nizak,po želji igrača koji ga igra,a Dvojka je obična karta.
KAZNA : Ovde postoji i još jedno dodatno pravilo.Kad god se štih osvoji sa prvom većom kartom,znači,Šestica sa Sedmicom,Žandar sa Damom i sl,igrač ga nosi,ali sa strane postavlja 2 Kaznene Karte.To se ponavlja od slučaja,do slučaja,a Kaznena Hrpa je sve veća i veća.Kada dođe do prvog Rata,njegov pobednik uzima i sve Kaznene karte,a od tog trenutka, Kaznena Hrpa se počinje formirati iznova.
Pokerski Rat
Za svakog učesnika igre,neophodan je po jedan špil.
Svako okreće po 7 karata,a zatim se upoređuju Pokerske-kombinacije u njima.Najjača Pokerska kombinacija nosi svih 14 (ako se igra u dvoje),a zatim sledi novo otvaranje.
Igrač koji ostane sa manje od 7 karata je izgubio partiju.
Rat u Paketima
U igri učestvuju 2,do 6 igrača.Koristi se standardan špil od 52 karte,koji se promeša, seče i razdeli igračima,pri čemu neko može dobiti i kartu više od drugog.
Igrači otvaraju po 3 karte,a svakome se računa samo najjača.One se zatim upoređuju,a najviša nosi sve.Za ovu priliku,ako se kod dva igrača pojave karte istih jačina,upoređuju se boje. Najači je pik,pa sledi herc,karo i tref.
To isto se zatim ponavlja sa po 2 karte.Sada će se nekome Hrpa istrošiti ranije.Od tog trenutka,okreće se i upoređuje samo po jedna karta.Igraču,kome se Hrpa istrošila,jednostavno preokreće odnete karte i produžava igru sa njima.Kada se Hrpa istroši i kod protivnika,ponovo se menjaju pravila i okreću se po 3 karte.
Znači,broj karata koje ratuju varira 3-2-1-3-2-1-3 itd,a promena se događa uvek u trenutku,kada bilo koji igrač preokreće svoje odnete karte i postavlja ih kao Hrpu sa koje igra.