Padre
Veoma poznat
- Poruka
- 12.640
Nedavno sam pronašao jedan zanimljiv tekst koji ću ovde postaviti u dva nastavka u nadi da će nas navesti na razmišljanje... Autor teksta mi je inače nepoznat.
Često se podrazumeva da je Isus razapet u petak i da je vaskrsao u nedelju ujutro na dan Vaskrsa.
Donedavno je izgledalo da niko nije ni dovodio u pitanje dokaz o ovoj tradiciji – „Veliki petak – Vaskrs“. Međutim, Sveto pismo ili Biblija nas uči da sve proveravamo. Kada sagledamo dokaze verovatno ćemo biti nemalo iznenađeni. Kao dokaz imamo autoritet koji ne dovodimo u pitanje: jedini pravi istorijiski zapis – Sveto pismo ili Bibliju.
Tradicija bez dokaza
Ne postoji očevidac vaskrsenja. Čak i takozvani „crkveni oci“ nisu imali sačuvan kompletan izvor informacija koji nam je danas pristupačan. Tradicija, stoga, ovaj put mora biti ostavljena po strani.
Šta dokazuju zabeležene činjenice? Fariseji koji su bili u nedoumici, tražili su od Isusa znak – natprirodan dokaz – u prilog tvrdnji da je On Mesija. „Tada mu odgovoriše neki od književnika i fariseja: Učitelju, želimo da vidimo od tebe znak“1 (Matej 12,38).
Isus je odgovorio: „…zli i preljubotvorni naraštaj traži znak; i neće mu se dati znak osim znaka proroka Jone. Jer kao što je Jona bio u utrobi morske nemani tri dana i tri noći, tako će biti i Sin čovečiji u srcu zemlje tri dana i tri noći“ (Matej 12,39.40).
Molim vas, razmotrite ovu izuzetno važnu i značajnu Isusovu izjavu, kojom nedvosmisleno najavljuje jedini znak koji će dati kao dokaz, da će On – Mesija tri dana i tri noći provesti u kameno hladnom „srcu zemlje“.
Značaj znaka
Fariseji su odbacili Hrista, ali su tražili dokaz. Taj dokaz nije bio sam čin vaskrsenja, već dužina vremena koju će On provesti u grobu pre vaskrsenja.
Razmislite šta ovo znači? Isus je potvrdio svojom izjavom da je vaš i moj Spasitelj, upravo tvrdnjom da će provesti u grobu tri dana i tri noći. Ako ostane tri dana i tri noći u grobu, dokazaće da je Spasitelj. Ako, pak, pogreši u ovom znaku, moramo ga odbaciti kao varalicu.
Ne brinite, sotona se pobrinuo da se nevernici (neznabošci) nakašlju kada čuju priču o Joni i velikoj ribi. Bez sumnje, đavo se pobrinuo i da uspostavi tradiciju koja poriče da je Isus Mesija.
Dilema visoke kritike
Taj jedini natprirodni dokaz koji Isus navodi kao znak svog Mesijanstva umnogome muči komentatore i kritičare iz viših društvenih slojeva. Njihovi pokušaji da objasne i potisnu taj jedini dokaz o Hristovom božanstvu idu do krajnjih granica, pa zbog toga oni moraju da iznađu neko objašnjenje za taj fenomen. U protivnom, njihova tradicija vezana za događaje na Veliki petak i Vasrs pada u vodu! Jedan komentator tvrdi: „Naravno, znamo da je Isus zapravo ostao u grobnici pola vremena nego što je mislio!“ Neki analitičari do te mere nameću verodostojnost svojih tumacčenja da čak zahtevaju da poverujemo da „izraz »tri dana i tri noći«, u originalnom grčkom tekstu Novog Zaveta znači tri vremenska perioda koja su mogla da traju danju ili noću !“ Isus je, kažu oni, smešten u grobnicu pred zalazak sunca u petak, a u nedelju ujutru je ustao tokom izlaska sunca. Sagledavajući na ovaj način, ukupno vreme koliko je Isus proveo u grobu trajalo je dve nocći i jedan dan.
Biblijska definicija
Ipak, biblijska definicija o trajanju „noći i dana“ je krajnje jednostavna.
Čak i najveći kritičari priznaju, da na jevrejskom jeziku, na kome je napisana Knjiga o Joni, izraz „tri dana i tri noći“ označava tačan period od 72 sata – tri dvanaestočasovna dana i tri dvanaestočasovne noći.
U biblijskoj knjizi o Joni 2,1. piše: „I Jona bi u trbuhu ribljem TRI DANA I TRI NOĆI“. To podrazumeva period od 72 sata. A Isus nam jasno naglašava, da će kao što je Jona tri dana i tri noći proveo u utrobi ribe i On provesti isto vreme u grobu!
Kao što je i Jona bio u „grobu“ 72 sata, nakon čega ga je Bog na natprirodan način izbavio (riba ga je izbljuvala), pa je postao spasitelj Ninevljana objavivši im Božje upozorenje, i Isus je proveo 72 sata u grobu, posle čega je vaskrsao i postao Spasitelj sveta.
Da li je Isus znao koliki je vremenski period „dan i noć“? Isus je odgovorio: „...zar nema dan dvanaest časova? … a ako ko ide po noći spotiče se…“ (Jovan 11,9.10).
Zapazite biblijsku definiciju izraza „trećeg dana“. Tekst koji sledi ovu rečenicu opisuje Isusovo vaskrsenje u treći dan. Pogledajmo kako Sveto pismo određuje vreme zahtevano da se ispuni u taj „treći dan“.
U 1. Mojsijevoj (Knjizi Postanja) Bog je zapisao: „…i rastavi Bog svetlost od tame. I svetlost nazva Bog dan, a tamu nazva noć. I bi veče (tama) i bi jutro (svetlost), dan prvi … I bi veče (tama) i bi jutro (svetlost), dan drugi … I bi veče (tama) i bi jutro (svetlost), dan treći“ (1. Mojsijeva 1,4-13).
Ovo je jedina biblijska definicija koja objašnjava i računa iznos vremena a da se pominje i „treći dan“. On (taj period) uključuje tri tamna perioda koja Bog naziva noć i tri svetlosna perioda koja Bog naziva dan. Tri tamna perioda od po 12 sati i tri svetlosna perioda od po 12 sata, takođe, daju zbir od 72 sata!
Nema sumnje, da svaki sedmogodišnjak pri kraju prvog razreda ovo može i sam da izračuna.
Šta je pogrešno?
U čemu je nesporazum? Zašto se vremenska tačnost ovih događaja prema tradiciji ne podudara s Isusovim jednostavnim rečima? Kako mudri teolozi znaju da je Isus raspet na „Veliki petak“ i da je vaskrsao u nedelju, na „Vaskrs“?
Odgovor je jednostavan – oni to ne znaju! To su prihvatili po tradiciji – a tradicija im je ulivana još od detinjstva i jednostavno se podrazumeva! Isus je rekao: „Ukidajući Božiju reč svojim predanjem što ste ga predali.“ (Marko 7,13.)
Videli smo šta su nam pokazala dva izveštaja iz Svetog pisma. Evanđelje po Mateju i Knjiga proroka Jone su odredili vreme koje je Isus proveo u grobu na tri dana i tri noći. Sveto pismo ovo vreme sasvim jasno određuje kao 72 sata. Pogledajmo sada još četiri biblijska izveštaja kako bismo potvrdili istu stvar.
Marko 8,31. „I poče ih učiti da Sin čovečiji mora mnogo da postrada i da bude odbačen od starešina, prvosveštenika i književnika, da će ga ubiti, i posle tri dana će vaskrsnuti.“
Čak i dete može da izračuna, da ako je Isus bio ubijen u petak predveče, i tada vaskrsao posle jednog dana to bi bila subota predveče. Ako bi vaskrsao posle dva dana, to bi bila nedelja predveče, a posle tri dana – bi bilo u ponedeljak.
Pažljivo proučite ovaj tekst. Ni jednom matematičkom operacijom ne možemo da dokažemo, da tri dana i tri noći čine manje od 72 sata, a to znači tri dana i tri noći nakon raspeća. Ukoliko je Isus bio u grobu samo od petka uveče do nedelje ujutro, tada bi ovaj tekst trebalo izbaciti iz Svetog pisma ili se odreći Isusa Hrista kao svog Spasitelja. Ukoliko je Isus vaskrsao nakon tri dana to može biti više od 72 sata, ali ne može biti ni minuta manje!
Marko 9,31. „Poučavaše, naime, svoje učenike i govoraše im: Sina čovečijeg predaju u ruke ljudske, i ubiće ga, i kad ga ubiju, posle tri dana će vaskrsnuti.“ Vremenski period koji se ovde spominje mora biti između 48 i 72 sata. To ne može biti ni minut nakon isteka 72 sata, i Isus je vaskrsao trećeg dana. To opet ne može nikako biti od petka predveče do nedelje ujutro, jer je to samo 36 sati, što nas dovodi tek do sredine drugog dana nakon što je Isus bio raspet.
U Mateju 27,63. navedene su Isusove reči: „…posle tri dana vaskrsnuću.“ Ovaj izveštaj ne može da bude manji od 72 sata.
U Jovanu 2,18-22. piše: „…srušite ovaj hram, pa ću ga za tri dana podići… No on je govorio o hramu svoga tela.“ Isus je ovde govorio da će ustati za tri dana nakon uništenja t.j. raspeća i sahrane, što ne može da bude više od 72 sata.
Ako smo spremni da prihvatimo svedočanstvo Svetog pisma, moramo da priznamo da je Isus bio tačno tri dana i tri noći – tri puna dvadesetčetvoročasovna dana – 72 sata u grobu ili je jedini natprirodni dokaz lažan.
VREME DANA vaskrsenja
Sada pažljivo obratite pažnju na sledeću činjenicu. Da bi tri dana i tri noći odnosno 72 sata proveo u grobu, naš Gospod je trebalo da vaskrsne tačno u isto doba dana kada je njegovo telo bilo položeno u grob!
Proučimo malo ovu važnu činjenicu.
Ukoliko, prema pisanim dokazima, možemo da odredimo razdoblje dana kada je sahranjen, prema tome možemo da odredimo i tačnost vremena kada je vaskrsao. Ukoliko je sahrana bila, na primer, u vreme izlaska sunca, tada se po analogiji tri dana i tri noći u grobu, vaskrsenje desilo u vreme izlaska sunca tri dana docnije. Ukoliko je sahranjen u podne, vaskrsenje bi bilo u podne nakon tri dana. Ako je sahranjen u vreme zalaska sunca, vaskrsenje se desilo u vreme zalaska sunca tri dana kasnije.
Isus je zavapio sa krsta ubrzo nakon „devetoga časa“ (Matej 27,46-50; Marko 15,34-37; Luka 23,44-46).
Dan raspeća je nazvan „Danom pripreme“, odnosno danom koji je prethodio „Suboti“ (Matej 27,62; Marko 15,42; Luka 23,54, Jovan 19,14). Ovaj dan se završavao sa zalaskom sunca, u skladu sa biblijskim izveštajem (3. Mojsijeva / Knjiga Levitska 23,32).
A Isus je sahranjen, tačnije – metnut u grob – pre svršetka dana, pre zalaska sunca (Matej 27,57; Luka 23,52-54). Jovan 19,42, dodaje: „Pošto je ovaj grob bio blizu – zbog judejskog petka [dana od pripreme] – sahraniše tu Isusa“. U skladu s jevrejskim propisima, sva mrtva tela moraju biti sahranjena pre početka Subote ili praznika. Zbog toga je Isus sahranjen pre zalaska sunca istoga dana kada je i umro. On je umro nešto posle 3 sata posle podne.
Zbog toga – obratite pažnju – Isus je sahranjen kasno posle podne. To je bilo između 3 posle podne i zalaska sunca, kako nam pokazuje Sveto pismo.
I pošto je vaskrsenje trebalo da se dogodi u isto razdoblje dana, tri dana kasnije, Hristovo vaskrsenje nije trebalo da je u zoru (rano ujutro), već kasno posle podne, nešto pre zalaska sunca.
Ukoliko je Isus vaskrsao u drugo doba dana, ne bi mogao biti tri dana i tri noći u grobu. Ukoliko je vaskrsao u bilo koje drugo vreme, On nije dokazao jedini znak kojim je najavio, da je On zaista pravi i istiniti Mesija, Sin živoga Stvoritelja. Ili je vaskrsao nešto pre kraja subotnjeg dana odn. nešto pre zalaska sunca, ili on nije Hristos. On je svoju tvrdnju potkrepio tim jedinim znakom!
Zbog toga se mora odbaciti dugogodišnja tradicija. Slavimo Boga zbog čiste istine koja nam je sačuvana kroz mračno doba, tako da istina može slobodno da zasija ukoliko su naša srca i misli još uvek otvorena da je prime. Da li vam je draža istina, ili je zanemarujete i volite tradiciju koju ste čuli?
Često se podrazumeva da je Isus razapet u petak i da je vaskrsao u nedelju ujutro na dan Vaskrsa.
Donedavno je izgledalo da niko nije ni dovodio u pitanje dokaz o ovoj tradiciji – „Veliki petak – Vaskrs“. Međutim, Sveto pismo ili Biblija nas uči da sve proveravamo. Kada sagledamo dokaze verovatno ćemo biti nemalo iznenađeni. Kao dokaz imamo autoritet koji ne dovodimo u pitanje: jedini pravi istorijiski zapis – Sveto pismo ili Bibliju.
Tradicija bez dokaza
Ne postoji očevidac vaskrsenja. Čak i takozvani „crkveni oci“ nisu imali sačuvan kompletan izvor informacija koji nam je danas pristupačan. Tradicija, stoga, ovaj put mora biti ostavljena po strani.
Šta dokazuju zabeležene činjenice? Fariseji koji su bili u nedoumici, tražili su od Isusa znak – natprirodan dokaz – u prilog tvrdnji da je On Mesija. „Tada mu odgovoriše neki od književnika i fariseja: Učitelju, želimo da vidimo od tebe znak“1 (Matej 12,38).
Isus je odgovorio: „…zli i preljubotvorni naraštaj traži znak; i neće mu se dati znak osim znaka proroka Jone. Jer kao što je Jona bio u utrobi morske nemani tri dana i tri noći, tako će biti i Sin čovečiji u srcu zemlje tri dana i tri noći“ (Matej 12,39.40).
Molim vas, razmotrite ovu izuzetno važnu i značajnu Isusovu izjavu, kojom nedvosmisleno najavljuje jedini znak koji će dati kao dokaz, da će On – Mesija tri dana i tri noći provesti u kameno hladnom „srcu zemlje“.
Značaj znaka
Fariseji su odbacili Hrista, ali su tražili dokaz. Taj dokaz nije bio sam čin vaskrsenja, već dužina vremena koju će On provesti u grobu pre vaskrsenja.
Razmislite šta ovo znači? Isus je potvrdio svojom izjavom da je vaš i moj Spasitelj, upravo tvrdnjom da će provesti u grobu tri dana i tri noći. Ako ostane tri dana i tri noći u grobu, dokazaće da je Spasitelj. Ako, pak, pogreši u ovom znaku, moramo ga odbaciti kao varalicu.
Ne brinite, sotona se pobrinuo da se nevernici (neznabošci) nakašlju kada čuju priču o Joni i velikoj ribi. Bez sumnje, đavo se pobrinuo i da uspostavi tradiciju koja poriče da je Isus Mesija.
Dilema visoke kritike
Taj jedini natprirodni dokaz koji Isus navodi kao znak svog Mesijanstva umnogome muči komentatore i kritičare iz viših društvenih slojeva. Njihovi pokušaji da objasne i potisnu taj jedini dokaz o Hristovom božanstvu idu do krajnjih granica, pa zbog toga oni moraju da iznađu neko objašnjenje za taj fenomen. U protivnom, njihova tradicija vezana za događaje na Veliki petak i Vasrs pada u vodu! Jedan komentator tvrdi: „Naravno, znamo da je Isus zapravo ostao u grobnici pola vremena nego što je mislio!“ Neki analitičari do te mere nameću verodostojnost svojih tumacčenja da čak zahtevaju da poverujemo da „izraz »tri dana i tri noći«, u originalnom grčkom tekstu Novog Zaveta znači tri vremenska perioda koja su mogla da traju danju ili noću !“ Isus je, kažu oni, smešten u grobnicu pred zalazak sunca u petak, a u nedelju ujutru je ustao tokom izlaska sunca. Sagledavajući na ovaj način, ukupno vreme koliko je Isus proveo u grobu trajalo je dve nocći i jedan dan.
Biblijska definicija
Ipak, biblijska definicija o trajanju „noći i dana“ je krajnje jednostavna.
Čak i najveći kritičari priznaju, da na jevrejskom jeziku, na kome je napisana Knjiga o Joni, izraz „tri dana i tri noći“ označava tačan period od 72 sata – tri dvanaestočasovna dana i tri dvanaestočasovne noći.
U biblijskoj knjizi o Joni 2,1. piše: „I Jona bi u trbuhu ribljem TRI DANA I TRI NOĆI“. To podrazumeva period od 72 sata. A Isus nam jasno naglašava, da će kao što je Jona tri dana i tri noći proveo u utrobi ribe i On provesti isto vreme u grobu!
Kao što je i Jona bio u „grobu“ 72 sata, nakon čega ga je Bog na natprirodan način izbavio (riba ga je izbljuvala), pa je postao spasitelj Ninevljana objavivši im Božje upozorenje, i Isus je proveo 72 sata u grobu, posle čega je vaskrsao i postao Spasitelj sveta.
Da li je Isus znao koliki je vremenski period „dan i noć“? Isus je odgovorio: „...zar nema dan dvanaest časova? … a ako ko ide po noći spotiče se…“ (Jovan 11,9.10).
Zapazite biblijsku definiciju izraza „trećeg dana“. Tekst koji sledi ovu rečenicu opisuje Isusovo vaskrsenje u treći dan. Pogledajmo kako Sveto pismo određuje vreme zahtevano da se ispuni u taj „treći dan“.
U 1. Mojsijevoj (Knjizi Postanja) Bog je zapisao: „…i rastavi Bog svetlost od tame. I svetlost nazva Bog dan, a tamu nazva noć. I bi veče (tama) i bi jutro (svetlost), dan prvi … I bi veče (tama) i bi jutro (svetlost), dan drugi … I bi veče (tama) i bi jutro (svetlost), dan treći“ (1. Mojsijeva 1,4-13).
Ovo je jedina biblijska definicija koja objašnjava i računa iznos vremena a da se pominje i „treći dan“. On (taj period) uključuje tri tamna perioda koja Bog naziva noć i tri svetlosna perioda koja Bog naziva dan. Tri tamna perioda od po 12 sati i tri svetlosna perioda od po 12 sata, takođe, daju zbir od 72 sata!
Nema sumnje, da svaki sedmogodišnjak pri kraju prvog razreda ovo može i sam da izračuna.
Šta je pogrešno?
U čemu je nesporazum? Zašto se vremenska tačnost ovih događaja prema tradiciji ne podudara s Isusovim jednostavnim rečima? Kako mudri teolozi znaju da je Isus raspet na „Veliki petak“ i da je vaskrsao u nedelju, na „Vaskrs“?
Odgovor je jednostavan – oni to ne znaju! To su prihvatili po tradiciji – a tradicija im je ulivana još od detinjstva i jednostavno se podrazumeva! Isus je rekao: „Ukidajući Božiju reč svojim predanjem što ste ga predali.“ (Marko 7,13.)
Videli smo šta su nam pokazala dva izveštaja iz Svetog pisma. Evanđelje po Mateju i Knjiga proroka Jone su odredili vreme koje je Isus proveo u grobu na tri dana i tri noći. Sveto pismo ovo vreme sasvim jasno određuje kao 72 sata. Pogledajmo sada još četiri biblijska izveštaja kako bismo potvrdili istu stvar.
Marko 8,31. „I poče ih učiti da Sin čovečiji mora mnogo da postrada i da bude odbačen od starešina, prvosveštenika i književnika, da će ga ubiti, i posle tri dana će vaskrsnuti.“
Čak i dete može da izračuna, da ako je Isus bio ubijen u petak predveče, i tada vaskrsao posle jednog dana to bi bila subota predveče. Ako bi vaskrsao posle dva dana, to bi bila nedelja predveče, a posle tri dana – bi bilo u ponedeljak.
Pažljivo proučite ovaj tekst. Ni jednom matematičkom operacijom ne možemo da dokažemo, da tri dana i tri noći čine manje od 72 sata, a to znači tri dana i tri noći nakon raspeća. Ukoliko je Isus bio u grobu samo od petka uveče do nedelje ujutro, tada bi ovaj tekst trebalo izbaciti iz Svetog pisma ili se odreći Isusa Hrista kao svog Spasitelja. Ukoliko je Isus vaskrsao nakon tri dana to može biti više od 72 sata, ali ne može biti ni minuta manje!
Marko 9,31. „Poučavaše, naime, svoje učenike i govoraše im: Sina čovečijeg predaju u ruke ljudske, i ubiće ga, i kad ga ubiju, posle tri dana će vaskrsnuti.“ Vremenski period koji se ovde spominje mora biti između 48 i 72 sata. To ne može biti ni minut nakon isteka 72 sata, i Isus je vaskrsao trećeg dana. To opet ne može nikako biti od petka predveče do nedelje ujutro, jer je to samo 36 sati, što nas dovodi tek do sredine drugog dana nakon što je Isus bio raspet.
U Mateju 27,63. navedene su Isusove reči: „…posle tri dana vaskrsnuću.“ Ovaj izveštaj ne može da bude manji od 72 sata.
U Jovanu 2,18-22. piše: „…srušite ovaj hram, pa ću ga za tri dana podići… No on je govorio o hramu svoga tela.“ Isus je ovde govorio da će ustati za tri dana nakon uništenja t.j. raspeća i sahrane, što ne može da bude više od 72 sata.
Ako smo spremni da prihvatimo svedočanstvo Svetog pisma, moramo da priznamo da je Isus bio tačno tri dana i tri noći – tri puna dvadesetčetvoročasovna dana – 72 sata u grobu ili je jedini natprirodni dokaz lažan.
VREME DANA vaskrsenja
Sada pažljivo obratite pažnju na sledeću činjenicu. Da bi tri dana i tri noći odnosno 72 sata proveo u grobu, naš Gospod je trebalo da vaskrsne tačno u isto doba dana kada je njegovo telo bilo položeno u grob!
Proučimo malo ovu važnu činjenicu.
Ukoliko, prema pisanim dokazima, možemo da odredimo razdoblje dana kada je sahranjen, prema tome možemo da odredimo i tačnost vremena kada je vaskrsao. Ukoliko je sahrana bila, na primer, u vreme izlaska sunca, tada se po analogiji tri dana i tri noći u grobu, vaskrsenje desilo u vreme izlaska sunca tri dana docnije. Ukoliko je sahranjen u podne, vaskrsenje bi bilo u podne nakon tri dana. Ako je sahranjen u vreme zalaska sunca, vaskrsenje se desilo u vreme zalaska sunca tri dana kasnije.
Isus je zavapio sa krsta ubrzo nakon „devetoga časa“ (Matej 27,46-50; Marko 15,34-37; Luka 23,44-46).
Dan raspeća je nazvan „Danom pripreme“, odnosno danom koji je prethodio „Suboti“ (Matej 27,62; Marko 15,42; Luka 23,54, Jovan 19,14). Ovaj dan se završavao sa zalaskom sunca, u skladu sa biblijskim izveštajem (3. Mojsijeva / Knjiga Levitska 23,32).
A Isus je sahranjen, tačnije – metnut u grob – pre svršetka dana, pre zalaska sunca (Matej 27,57; Luka 23,52-54). Jovan 19,42, dodaje: „Pošto je ovaj grob bio blizu – zbog judejskog petka [dana od pripreme] – sahraniše tu Isusa“. U skladu s jevrejskim propisima, sva mrtva tela moraju biti sahranjena pre početka Subote ili praznika. Zbog toga je Isus sahranjen pre zalaska sunca istoga dana kada je i umro. On je umro nešto posle 3 sata posle podne.
Zbog toga – obratite pažnju – Isus je sahranjen kasno posle podne. To je bilo između 3 posle podne i zalaska sunca, kako nam pokazuje Sveto pismo.
I pošto je vaskrsenje trebalo da se dogodi u isto razdoblje dana, tri dana kasnije, Hristovo vaskrsenje nije trebalo da je u zoru (rano ujutro), već kasno posle podne, nešto pre zalaska sunca.
Ukoliko je Isus vaskrsao u drugo doba dana, ne bi mogao biti tri dana i tri noći u grobu. Ukoliko je vaskrsao u bilo koje drugo vreme, On nije dokazao jedini znak kojim je najavio, da je On zaista pravi i istiniti Mesija, Sin živoga Stvoritelja. Ili je vaskrsao nešto pre kraja subotnjeg dana odn. nešto pre zalaska sunca, ili on nije Hristos. On je svoju tvrdnju potkrepio tim jedinim znakom!
Zbog toga se mora odbaciti dugogodišnja tradicija. Slavimo Boga zbog čiste istine koja nam je sačuvana kroz mračno doba, tako da istina može slobodno da zasija ukoliko su naša srca i misli još uvek otvorena da je prime. Da li vam je draža istina, ili je zanemarujete i volite tradiciju koju ste čuli?