Да пробамо о моралу!?

Nikodim Ljutic

Zainteresovan član
Poruka
193
Све време покушавам да се одрекнем улоге некога ко намеће било какву идеју другоме, али нека питања су животно важна и због тога просто не могу да пређем преко тога, а да не кажем нешто о томе. На крају крејева и друга страна, којој су упућене ове речи, ради све време нешто слично, па нека то буде и оправдање, уколико је исто потребно.

Наиме, не могу да се отмем утиску да, када се помињу разлике између атеиста и верника или разлике у ставовима, стално на површину избијају питања морала или етике, односно порекла морала. Па бих ја неку о томе.

Атеисти тврде да је важно водити моралан живот и бити на страни добра, те да ту није потребан Бог да би се обезбедило тако шта. На другој страни верујући људи имају потребу да истакну пресудну Божју улогу у свему томе. Не могу рећи да сам неутралан, јер је морална неутралност нешто што је потпуно немогуће (ма колико то угодно изгледало), потпуно исто као и просторна неутралност, али покушаћу да изнесем аргументе, који би, можда, покренули на размишљање некога ко на овај начин није размишљао.

Атеисти углавном тврде да временом све напредује, развија се, у сваком погледу један позитиван тренд, еволуција. Међутим, да ли је тако? Знања на техничком и технолошком пољу вероватно да јесу, али време није усавршило човечанство, већ само његова оружја; повећано знање није углачало наш морал , већ само оправдања за неморал! Еволуира зло и стално напредује, при том поприма све савршеније облике, док доброта задржава своје шкрге (у еволутивном смислу) и остаје у свом најпримитивнијем облику. Верујем да и најокорелији заступник идеје о моралној еволуцији човечанства, мора признати да је ово чињеница. Није потребна никаква научна анализа... довољно је погледати било који дневни лист, ТВ програм... прошетати по улици.

Где ја видим проблем. Видим га у погрешним мерилима. У погрешном систему вредности. Да би нека дела била морална или неморална, она морају бити у контрасту са системом који већи од њих самих, који је над њима и има већ одређене судове. То предпоставља постојање неког моралног диктата (да га тако назовем), који дефинише добро и зло, ма одакле он потицао. Саме категорије добра и зла подразумевају моралне норме, које превазилазе индивидуално виђење или укус. Норме! Другим речима, мерила! Морал захтева мерила, као леш... смрт!

Питање је, зашто би људска бића, по атеистичкој поставци - материја са шупљинама, имала било какво морално мерило, па чак и оно које осуђује најгоре зло, које људски ум може да смисли? Зашто би само људи, супротно од вукова, мајмуна, орлова, ајкула, крава, коња, слонова (такође, материје са шупљинама)... били обавезнији да се, по неким таквим мерилима равнају. Али мерила ипак постоје и постоји нека скала, која одређује висину норми. Норме дакле имају неки ниво или нивое. Па тако можемо рећи да је зло на ниском нивоу, те скале, а добро на високом. Но, морамо поставити питање:'' У односу на шта, које је прво мерило?'' Ако кажемо да је нешто на најнижем нивоу, мора постојати нека прва мера, постављени основ, у односу на који би одређивали све остало.

Ако је хладни материјализам основа за све, тада дела као што су, убиства, крађе, силовања, педофилија... имају исти извор критеријума за одређивање норми, као што је пушење у спортским дворанама или недавање мигавца приликом скретања у споредну улицу.

Постоје норме, које би у том истом хладном материјализму, била велики камен спотицања. Част, поштење, храброст, честитост, обзирност, самопожртвовност... шта је то у односу на преживљавање? Сметња! Замислите антилопу која леже, као обед, испред неке од великих мачака, јер је ова повредила шапу па не може да лови... храброст, обзирност, самопожртвовност! Или корак даље, мачка се сажали и не жели да је повреди, већ одлучи да умре од глади!

Дакле, хладни материјализам не може да изнедри, моралне норме! Оне су, по предпоставци, препрека опстанку. Моралне норме морају бити ту, пре нас самих, морају потицати из друге сфере наше стварности, не тако хладне и не тако сурове. Мислим да се иза питања морала, крију многа озбиљна питања и многи озбиљни одговори, вредни претресања сопствених виђења, у односу на вишу идеју, идеју о Творцу!
 
vidi, moralne norme moze da odredjuje i drustvo. zasto moral automatski mora biti vezan za Boga?
ne slazem se sa tobom u tome.

druga stvar je da je pogresno smatrati da ljudi koji ne veruju u Boga moraju obavezno biti "hladni materijalisti". ako neko smatra da je nauka ta koja je kompetentnija od vere da sudi o nekim stvarima, to ne znaci da taj redukuje coveka na "materiju sa supljinama".

mislim, ima nas koji se rukovodimo visokim moralnim normama a ne verujemo u Boga. ako je covek normalan, ima osecaj za druge i ima zelju da ne povredjuje svet oko sebe, njemu nece biti tesko da bude moralan. kako objasnjavas moral nekog ko nikad nije procitao Bibliju? ko i ne zna za postojanje tvog Boga?
primeri moralnosti ne moraju lezati samo u Bibliji. ako covek zaista zeli, on ih moze naci svuda oko sebe.


i ateisti ne smatraju da je covek "materija sa supljinama". oni samo ne veruju u Boga . mislim da nije u redu od vernika da zakljucuju na ovaj nacin i namecu neke pretpostavke koje prosto nisu istinite.
nase stvarnosti su drugacije i vernici mnogo grese kad pokusavaju da objasne sta to zapravo ateisti misle.
pitajte nas, nemojte donositi brzoplete zakljucke.
 
c c c c c ........
ispovracacu se od onog "hladni materijalizam" .....
mislim da je ona pocetna teza u startu pukla deljenjem morala na onaj "od Tvorca" i na onaj "od hladnog materijalizma" ............. ehm

uzgred, anakin, svidja mi se onaj tvoj Bilal u profilu :lol: :lol: :lol:
 
:D


Biblija je knjiga mudrosti i najboljih saveta
na svetu!Po pitanju morala obratite paznju na sle-
dece: apostol Pavle pise hriscanima u Rimu:
"Jer kad god ljudi iz nacija, koji nemaju za-
kona, po prirodi cine ono sto je u zakonu, oni su,
iako nemaju zakona, sami sebi zakon.I bas oni
pokazuju da je sustina zakona zapisana u njiho-
vim srcima, dok njihova savest svedoci s njima i
, u svojim mislima, bivaju optuzeni ili pak opra-
vdani."

Kako je divno opisan "unutrasnji covek"-save-
st.Ljudi koji ne poznaju Bozji zakon znaju da je
preljuba,kradja,laz...nesto sto je nemoralno.
Institucije poput policije,kompletno sudstvo
-,tuzioci,branioci,sudije....govore o potrebi co-
veka za pravdom koja je urezana u njegovo bice!

Svako dobro!
 
Sizif:
Den:
:D
Biblija je knjiga mudrosti i najboljih saveta
na svetu!Po pitanju morala obratite paznju na sle-
dece: apostol Pavle pise hriscanima u Rimu:
Den, nema potrebe da udaraš Enter na kraju svakog reda. Samo kucaj, a kompjuter će sam prelomiti red gde treba. Enter udaraš samo na kraju pasusa.

Pozdrav, sve najbolje.

Hvala Sizif.Cinicu tako ubuduce! :D
 
anakin
vidi, moralne norme moze da odredjuje i drustvo. zasto moral automatski mora biti vezan za Boga?
ne slazem se sa tobom u tome.


Nisam ni sporio da drustvo moze da odredjuje moralne norme, ali sam postavio pitanje pocetne tacke... odakle osnov za norme… mozda da to postavimo ovako: sta sprecava drustvo, da ubijanje proglasi najmoralnijim cinom? Po drustvenim normama, nista!

anakin
druga stvar je da je pogresno smatrati da ljudi koji ne veruju u Boga moraju obavezno biti "hladni materijalisti". ako neko smatra da je nauka ta koja je kompetentnija od vere da sudi o nekim stvarima, to ne znaci da taj redukuje coveka na "materiju sa supljinama".


Koju drugu dimenziju ateisti mogu dati coveku, osim materijalne?

anakin
mislim, ima nas koji se rukovodimo visokim moralnim normama a ne verujemo u Boga. ako je covek normalan, ima osecaj za druge i ima zelju da ne povredjuje svet oko sebe, njemu nece biti tesko da bude moralan. kako objasnjavas moral nekog ko nikad nije procitao Bibliju? ko i ne zna za postojanje tvog Boga?
primeri moralnosti ne moraju lezati samo u Bibliji. ako covek zaista zeli, on ih moze naci svuda oko sebe.

Ni to nisam sporio… bilo bi katastrofalno da je drugacije… vise sam insistirao na poreklu normi

anakin
i ateisti ne smatraju da je covek "materija sa supljinama". oni samo ne veruju u Boga . mislim da nije u redu od vernika da zakljucuju na ovaj nacin i namecu neke pretpostavke koje prosto nisu istinite.


Ja bih i voleo da ateisti priznaju, to sto si ti sada priznao… covek nije samo “materija sa supljinama”… covek je mnogo vise... a voleo bih da to ti kazes… sta je to covek jos? Rekao si sta covek nije, ali je interesantnije sta covek jeste!

anakin
nase stvarnosti su drugacije i vernici mnogo grese kad pokusavaju da objasne sta to zapravo ateisti misle.
pitajte nas, nemojte donositi brzoplete zakljucke.

Nase stvarnosti nisu drugacije, samo ih mi razlicito vidimo… vernici vide nesto sto ateisti ne vide, a ovi ih za to ismevaju ili kritikuju, dok vernici (pravi, iskreni vernici) zale sto, to oni vide ne vide i ateisti…


Keeper
c c c c ........
ispovracacu se od onog "hladni materijalizam" .....
mislim da je ona pocetna teza u startu pukla deljenjem morala na onaj "od Tvorca" i na onaj "od hladnog materijalizma" ............. ehm


ehm.... da si pazljivije procitao, mozda bi video da sam radio upravo suprotno... sve vreme sam pokusavao da ukazem na to, da moralne norme moraju imati samo jedan temelj i da to ne moze biti uzrok za povracanje…
 
Nikodim Ljutic:
anakin

Nisam ni sporio da drustvo moze da odredjuje moralne norme, ali sam postavio pitanje pocetne tacke... odakle osnov za norme… mozda da to postavimo ovako: sta sprecava drustvo, da ubijanje proglasi najmoralnijim cinom? Po drustvenim normama, nista!

:D

Pozdrav Nikodime Dobricu!

Znatizeljan sam po pitanju moralnih normi, osnova normi i pocetnih tacaka normi...Verujem da ti imas misljenje...

Pozdrav! :D
 

Nikodim Lj.:
“Атеисти тврде да је важно водити моралан живот и бити на страни добра, те да ту није потребан Бог да би се обезбедило тако шта. На другој страни верујући људи имају потребу да истакну пресудну Божју улогу у свему томе.”

Kao hriscanka:
Hriscanstvo nije izgradjeno samo zato da bi ljudi ga usvojili kao religiju obnovljenog morala,sto najcesce jeste, jer je primljeno povrsno. Hriscanstvo je religija cuda, religija vaskrsenja i pojave novog, neobicnog i drugacijeg bica. Zato se to upravo cesto cuje - da nam ne treba Bog da bi smo bili moralni. Na jednom drugom sajtu sam skoro postavila slicnu temu.
Verujuci ljudi ne misle da Bog ima presudnu ulogu u svemu tome, zato sto nas je Bog stvorio kao slobodna bica a ne kao robote. Bog je iskazao Svoju volju kroz rec u Svatom pismu, a da li cemo je postovati je samo nasa odluka. Hoces da kazes da veran covek ne gresi?


Nikodim Lj.:
“Еволуира зло и стално напредује, при том поприма све савршеније облике, док доброта задржава своје шкрге (у еволутивном смислу) и остаје у свом најпримитивнијем облику. Верујем да и најокорелији заступник идеје о моралној еволуцији човечанства, мора признати да је ово чињеница. Није потребна никаква научна анализа... довољно је погледати било који дневни лист, ТВ програм... прошетати по улици.”

Kao hriscanka:
Odbacivanjem Boga, izvora sveopsteg dobra drustvo je osudilo sebe na duhovnu katastrofu, za kojom je neizbezna i fizicka katastrofa.

Nikodim Lj.:
“Питање је, зашто би људска бића, по атеистичкој поставци - материја са шупљинама, имала било какво морално мерило, па чак и оно које осуђује најгоре зло, које људски ум може да смисли? Зашто би само људи, супротно од вукова, мајмуна, орлова, ајкула, крава, коња, слонова (такође, материје са шупљинама)... били обавезнији да се, по неким таквим мерилима равнају. Али мерила ипак постоје и постоји нека скала, која одређује висину норми…..”
Kao hriscanka:
Rimljanima poslanica 2,14 i 15:
“Jer kad neznaboscima ne imajuci zakona sami od sebe cine sto je po zakonu, oni zakona ne imajuci sami su sebi zakon:
Oni dokazuju da je ono napisano u srcima njihovijem sto se cini po zakonu, buduci da im savjest svjedoci, i misli medju sobom tuze se ili pravdaju.”
 
STAJIC:
Nikodim Ljutic:
anakin

Nisam ni sporio da drustvo moze da odredjuje moralne norme, ali sam postavio pitanje pocetne tacke... odakle osnov za norme… mozda da to postavimo ovako: sta sprecava drustvo, da ubijanje proglasi najmoralnijim cinom? Po drustvenim normama, nista!

:D

Pozdrav Nikodime Dobricu!

Znatizeljan sam po pitanju moralnih normi, osnova normi i pocetnih tacaka normi...Verujem da ti imas misljenje...

Pozdrav! :D


Pa, rekoh da moral mora imati samo jedan izvor ili temelj... moje je misljenje da je taj temelj u onome koji je stvorio sve vidljivo i nevidljivo... materiju, prostor, vreme.... i nas same, Tvorcu! U to verujem mnogo pre, nego da je, recimo, osnov morala u primordijalnoj supi... sta ti mislis?
 
Den:
:D


Biblija je knjiga mudrosti i najboljih saveta
na svetu!Po pitanju morala obratite paznju na sle-
dece: apostol Pavle pise hriscanima u Rimu:
"Jer kad god ljudi iz nacija, koji nemaju za-
kona, po prirodi cine ono sto je u zakonu, oni su,
iako nemaju zakona, sami sebi zakon.I bas oni
pokazuju da je sustina zakona zapisana u njiho-
vim srcima, dok njihova savest svedoci s njima i
, u svojim mislima, bivaju optuzeni ili pak opra-
vdani."

Kako je divno opisan "unutrasnji covek"-save-


st.Ljudi koji ne poznaju Bozji zakon znaju da je
preljuba,kradja,laz...nesto sto je nemoralno.
Institucije poput policije,kompletno sudstvo
-,tuzioci,branioci,sudije....govore o potrebi co-
veka za pravdom koja je urezana u njegovo bice!

Svako dobro!


Osnova svakog morala je ZAKON!

Biblija je skup starih zakona koji su postojali u to doba i još neka dodata.

Ovaj tekst gore to jasno kazuje.
 
uf al mistifikujete....

polazna tacka za moral....mislim, kako je ovo uopste postavljeno?
ljudima je bilo u interesu da se ne istrebe pa su usvojili skup pravila po kojima ce se ponasati, sta se sme ili ne sme...mislim da vas Bog sa ovim nije imao nikakve veze ali je lepo posluzio.
ovo ne bi bas tako funkcionisalo da nema nekog nad glavom ko....bla, bla. ko drugi nego Bog?

opet ponavljam, glupo je tvrditi da ateisti redukuju coveka na "materijalno". evo jedan primer - umetnici...tu je sve od duha, emocija, inspiracije, potpuno nematerijalno polje. a da li su svi umetnici ateisti? ne. i nemojte sad da to nisu "pravi" umetnici, jer imam primere.
 
[quote="Nikodim Ljutic :D

Pozdrav Nikodime Dobricu!

Znatizeljan sam po pitanju moralnih normi, osnova normi i pocetnih tacaka normi...Verujem da ti imas misljenje...

Pozdrav! :D[/quote]

Pa, rekoh da moral mora imati samo jedan izvor ili temelj... moje je misljenje da je taj temelj u onome koji je stvorio sve vidljivo i nevidljivo... materiju, prostor, vreme.... i nas same, Tvorcu! U to verujem mnogo pre, nego da je, recimo, osnov morala u primordijalnoj supi... sta ti mislis?[/quote]

:D

Slazem se u potpunosti sa tobom.To je jedino ispravan odgovor!
 
STAJIC:
[quote="Nikodim Ljutic :D

Pozdrav Nikodime Dobricu!

Znatizeljan sam po pitanju moralnih normi, osnova normi i pocetnih tacaka normi...Verujem da ti imas misljenje...

Pozdrav! :D

Pa, rekoh da moral mora imati samo jedan izvor ili temelj... moje je misljenje da je taj temelj u onome koji je stvorio sve vidljivo i nevidljivo... materiju, prostor, vreme.... i nas same, Tvorcu! U to verujem mnogo pre, nego da je, recimo, osnov morala u primordijalnoj supi... sta ti mislis?[/quote]

:D

Slazem se u potpunosti sa tobom.To je jedino ispravan odgovor![/quote]

Slazem se takodje sa ovim stavom o moralu. Hteo bih da dodam samo jedno. Potrebno je razdvojiti zakon i moral. Moral moze da ima odredjene zakonitosti ali sam po sebi nije odredjen zakonom. Moral moze da utice na stvaranje zakona, medjutim zakon ne mora da ima nikave veza sa moralom, cak moze da bude i u suprotnosti sa njim.
 
Шта ако данашње (морално) човечанство, можда и цео универзум, подразумева и темељне моралне константе, исто толико прецизне и непопустљиве као што су то физичке?
Шта ако кршење моралних принципа доноси исто тако нетолерантне последице као и кршење физичких закона?
Шта ако је за постојање моралних принципа, изражених, не бројевима и формулама, једначинама, већ у немерљивој, самопожртвовној љубави, одговоран само Бог?
Шта ако су морални еквиваленти тих непогрешивих физичких законитости сакривени или боље рећи, откривени у личности Исуса Христа, чији су свака реч и поступак објединили све темељне моралне константе у један живот, Његов живот?
Шта ако је Исус, иако Створитељ свега видљивог и невидљивог, постао кротак, једносатван, понизан, показујући да је супротно, прекршај универзалних моралних принципа?
Шта ако је Исус напушатајући своју Божанску природу, а примајући људску, живео да благосиља друге, чак и оне који су га мрзели због Његове кротости, понизности и једноставности, и упркос томе их волео безусловном љубављу која је јача сила за одржање свемира од било које физичке, гравитационе, нуклеарне, електромагнетне...?
Шта ако Исус никада није поклекнуо пред похлепом, пожудом, љубомором, служењем себи, зато што је сам поставио темеље моралних норми на вишем нивоу?
Шта ако Исус никада није изашао из оквира савршене правде, савршене светости, савршене послушности, зато што су то управо Његове моралне норме захтевале?
Шта ако је Његов живот био божанско откривење темељне моралне константе, изражене у људскости... људскости у корист људског рода (изражене у несебичној љубави, која лично много кошта)?
Шта ако је читаво Његово живљење било увек само на добро оних, који за Њега нису могли да учине баш ништа, оних који оно што је Он учинио за њих, највећим делом, неће ценити и шта ако такво одрицање од себе обухвата срж целокупне истине и фундаменте моралних константи?

Једно ''Шта ако'' сам већ поставио на некој другој теми... чини ми се Сизифовој, ''Бесмисленост молитве''.... сада тога има више... моја највећа амбиција, у вези са овим питањима је... да о томе размислите... без предрасуда, ако је могуће!

Поздрав свима
 
Nemoguce je definisati norme, kao sto su i moralne norme, a da se ne definise ko je merilo da nesto valja a nesto ne valja.
Ko je merilo?
Drustva se menjaju vremenom, pa i njihove norme; razlicite zajednice i drzave imaju svoja merila; pojedinci se menjaju i u toku svog zivota promene ideje, misljenja, pa i eticke norme. Nema tu osnova za standardizaciju.
Ne vidim nikakvu logiku kod ateistickog pogleda na moral.
 
Elizabeta Petrovic:
Ne vidim nikakvu logiku kod ateistickog pogleda na moral.
Ne razumem šta si ovime htela reći... iako se sa prethodnim delom tvog posta u osnovi slažem.

Uzgred, pošto vidim da si nova ovde, samo da te upozorim da je MaraNata pravoslavni fundamentalistički fanatik koji konsultuje Bibliju po svim pitanjima - od morala pa do rešavanja eliptičnih jednačina iz više matematike.

Ali šta ćemo, opet je naš i volimo ga mi, skeptici. Nije on kriv što je malo zalutao.
 
Pa, evo sta sam mislila (ako uspem da objasnim).
Ako nema nekoga ko određuje šta je dobro a šta ne, kakvog onda smisla ima govoriti o moralu, jer on podrazumeva određenja o tome šta je dobro a šta nije dobro. Svaki ateistički moral je zbog toga relativan, a ako je relativan onda je pitanje da li je uopšte moral? Mislim da se i Kant time poveo kada je ipak Boga izabrao za onog ko je garant normi.
Interesantno je i pitanje kako to da se u društvu koje je, po ateistima, nastalo u borbi za opstanak, uopšte postavilo u jednom momentu pitanje šta je dobro, posebno zbog toga što je za preživljavanje dobro gaziti druge, a po etici nije. Na to se nadovezuju i pitanja o nastanku ljubavi, milosti, dobrote itd. koja da tako kažem nisu funkcionalna u borbi za opstanak, čak nekada i odmažu, pa ipak je to "nastalo" i evo održava se kroz vekove.
Ja sam mišljenja da smo mi stvoreni po jednom modelu, po liku Božijem, koji i sam ima takve osobine.
Ima tu još toliko toga...
(nemam ja baš mnogo vremena za internet)
Pozdrav
 
Elizabeta Petrovic:
Pa, evo sta sam mislila (ako uspem da objasnim).
Ako nema nekoga ko određuje šta je dobro a šta ne, kakvog onda smisla ima govoriti o moralu, jer on podrazumeva određenja o tome šta je dobro a šta nije dobro. Svaki ateistički moral je zbog toga relativan, a ako je relativan onda je pitanje da li je uopšte moral? Mislim da se i Kant time poveo kada je ipak Boga izabrao za onog ko je garant normi.
Interesantno je i pitanje kako to da se u društvu koje je, po ateistima, nastalo u borbi za opstanak, uopšte postavilo u jednom momentu pitanje šta je dobro, posebno zbog toga što je za preživljavanje dobro gaziti druge, a po etici nije. Na to se nadovezuju i pitanja o nastanku ljubavi, milosti, dobrote itd. koja da tako kažem nisu funkcionalna u borbi za opstanak, čak nekada i odmažu, pa ipak je to "nastalo" i evo održava se kroz vekove.
Ja sam mišljenja da smo mi stvoreni po jednom modelu, po liku Božijem, koji i sam ima takve osobine.
Ima tu još toliko toga...
(nemam ja baš mnogo vremena za internet)
Pozdrav

Pozdravljam te.
Procitao sam ovo tvoje vrlo interesantno i zrelo razmisljanje. Na ovo mogu da kazem samo, slazem se.

Bozji blagoslov.
 
Супротстављање различитих мишљења може да буде веома корисно и поучно за онога ко је опредељен да учи и шири своје видике. Међутим, колико год да слушам или читам расправе на ову и сличне теме, никако се не могу отети помало агностичком утиску да се права истина у вези овога и не може заиста сазнати. Превише је добрих и логичних аргумената и са једне и са друге стране. И атеисти, као и теисти, често могу доћи до потпуно истих закључака следећи потпуно различите токове мишљења (ово се често дешава и у науци приликом откривања нпр. неких фундаменталних закона, што је јако занимљиво, бар мени). Ако Бог уопште постоји, чини ми се као да му је стало да будемо морални, без обзира на који начин смо дошли до тог закључка. Као да је оставио више путева да бисмо ми, колико нас год има, могли на различите начине који су нам најближи, доћи практично до истих закључака (бар по питању морала).

У читавој овој ствари мислим да атеисти имају велику предност. Они нису оптерећени теретом лицемерја, што је веома честа карактеристика теиста (историја је препуна записа о теистима чије се понашање и веровање никако нису могли ускладити). Чини ми се да су атеисти много искренији у својој етици од теиста који су у обавези да своје високе моралне стандарде примене у стварном животу. Ту не помаже много силно мудровање и чистоћа пута логичог доказивања. Оно у шта верујеш, или бар тврдиш да верујеш, треба да се, исто тако јасно као твоје речи, види у твом понашању. Није то мали задатак, а теисти показују да му нису дорасли.
 
Lua:
Супротстављање различитих мишљења може да буде веома корисно и поучно за онога ко је опредељен да учи и шири своје видике. Међутим, колико год да слушам или читам расправе на ову и сличне теме, никако се не могу отети помало агностичком утиску да се права истина у вези овога и не може заиста сазнати. Превише је добрих и логичних аргумената и са једне и са друге стране. И атеисти, као и теисти, често могу доћи до потпуно истих закључака следећи потпуно различите токове мишљења (ово се често дешава и у науци приликом откривања нпр. неких фундаменталних закона, што је јако занимљиво, бар мени). Ако Бог уопште постоји, чини ми се као да му је стало да будемо морални, без обзира на који начин смо дошли до тог закључка. Као да је оставио више путева да бисмо ми, колико нас год има, могли на различите начине који су нам најближи, доћи практично до истих закључака (бар по питању морала).

У читавој овој ствари мислим да атеисти имају велику предност. Они нису оптерећени теретом лицемерја, што је веома честа карактеристика теиста (историја је препуна записа о теистима чије се понашање и веровање никако нису могли ускладити). Чини ми се да су атеисти много искренији у својој етици од теиста који су у обавези да своје високе моралне стандарде примене у стварном животу. Ту не помаже много силно мудровање и чистоћа пута логичог доказивања. Оно у шта верујеш, или бар тврдиш да верујеш, треба да се, исто тако јасно као твоје речи, види у твом понашању. Није то мали задатак, а теисти показују да му нису дорасли.


Pozdrav. :twisted:
 

Back
Top