Da li tate treba da vode ćerke u ženski ili muški toalet na javnim mestima?

Атомик™

Srebrna tastatura
Poruka
257.926

Da li tate treba da vode ćerke u ženski ili muški toalet na javnim mestima?​

Jedno pitanje pokrenulo lavinu mišljenja na mrežama, a ovo je odgovor​


Savremeno roditeljstvo donelo je niz termina koji su danas postali deo svakodnevnog jezika. Tu su “blago roditeljstvo” (gentle parenting), odbijanje od dojenja koje vodi dete samo (baby-led weaning), slobodno roditeljstvo (free-range parenting)… i – tate devojčica.

Pojava izraza “tata devojčice” (girl dad) označava novu generaciju očeva koji su ponosno i aktivno uključeni u živote svojih ćerki. “Tata devojčice” u najširem smislu označava oca koji preuzima aktivnosti i roditeljske dužnosti koje su ranije generacije muškaraca možda prepuštale majkama.

To je osvežavajuća promena u odnosu na ranije viđenje rodnih uloga u okviru porodične dinamike, i otvara prostor za veću rodnu ravnopravnost.


Ipak, postoje još uvek neka “siva područja” kroz koja tate devojčica moraju da se probijaju.

shutterstock_2410964311.jpg.webp

Nedavna Instagram objava na profilu “Dnevnik za trudnice” otvorila je zanimljivu diskusiju o tome šta je „ispravan“ način kada je reč o tome da očevi vode svoje ćerke u toalet na javnim mestima.

„Zamisli da si tata… Tvojoj ćerki se ide u WC i treba da je ti vodiš. Kako rešavaš ovu situaciju?“, piše u objavi koja je izazvala buru komentara.

Nema univerzalnog rešenja​

Jedan deo roditelja smatra da je jedino prihvatljivo da otac povede dete u ženski toalet, jer je on prihvatljiviji ambijent za devojčicu, a žene koje se tamo nalaze neće se osećati ugroženo jer ga vide sa ćerkom. Drugi smatraju da treba da idu u muški iako mnogi upozoravaju da su muški toaleti često neuredniji, neprijatniji i manje pogodni za devojčice. Neki tvrde da je rešenje – porodični toalet ili invalidski wc, koji postoji u nekim tržnim centrima i aerodromima, ali, kako su mnogi istakli, takvih toaleta u Srbiji gotovo da nema.

“Moj muž uvek pita osoblje restorana ili prodavnice ima li neko rešenje – ponekad mu ponude da uđe u ženski toalet kad je prazan, ponekad mu pomognu oko deteta. Ali osećaj neprijatnosti je uvek prisutan”, napisala je jedna mama u komentaru.

Gde je granica između zaštite deteta i tuđe privatnosti?​

Pitanje koje se krije iza ove rasprave jeste: kako da kao roditelj zaštitiš svoje dete, a da pritom ne narušiš tuđ osećaj privatnosti? Društvene mreže pokazale su da nema jednog ispravnog odgovora. Svaki roditelj odlučuje u hodu, u zavisnosti od uzrasta deteta, okruženja, dostupnosti toaleta i sopstvenih vrednosti.


I dok neki predlažu konkretna rešenja – pelene, prenosive noše, izbegavanje dužih izlazaka bez druge odrasle osobe – drugi pozivaju na empatiju i podršku zajednice. Ako vidite tatu s ćerkom ispred toaleta, pružite mu podršku umesto osude. Roditeljstvo nije lako, pogotovo kada ste muškarac koji pokušava da uradi pravu stvar za svoje dete.

https://citymagazine.danas.rs/lifes...ljenja-na-mrezama-a-ovo-je-odgovor/?ref=danas
 

Back
Top