Da li bi se usudili da pređete ovaj Đavolji most?

Sensei

Master
Moderator
Poruka
67.515
Na severu Portugala, na granici između Montalegrea i Vijeira do Minja, leži legendarni most za koji se kaže da ga je sagradio sam Đavo. Smešten iznad svetlucave reke Rabagao u srcu bujne planine Geres, most Misarela je mistično mesto koje svakako ne želite da propustite.


na_606ecef72ae2b.jpg


Da li bi se usudili da predjete preko njega?

Da li da vam ispričam fascinantnu priču o tome kako je nastao ovaj misteriozni most i paranormalne pojave koje danas nudi posetiocima? Ili će te sami da guglate?
 
Priča se da je jedan užasani razbojnik pokušao da pobegne od pravde u zabačenim planinama, ali se ubrzo našao okružen svojim progoniteljima. U očajničkom begstvu, pokušao je da pobegne preko nabujale reke Rabagao, ali je ostao zarobljen na strmim liticama oko nje.

Noć je bila žestoka, hladna i olujna, a razbojnik, koji više nije verovao u Boga, prizva đavola, prizivajući ga tačno u ponoć.

Odmah se pojavio djavo i upitao ga šta hoće. Bandit je rekao da mu je potrebna pomoć da pređe zastrašujući kanjon pobesnele reke, i žurno obećao svoju dušu zauzvrat.

Pakt je sklopljen pod uslovom da razbojnik ide pravo napred i da se nikada ne osvrće. Tada je đavo izvukao iz vazduha kameni most preko silovite bujice.

Razbojnik je pretrčao most najbrže što je mogao, ne osvrćući se. Da jeste, video bi kako most nestaje u vazduhu pre nego što su njegovi goniči uspeli da ga pređu.

Godinama kasnije, izmučeni zločinac se bližio smrti i osećao je potrebu da se pokaje za svoju prošlost, žaleći zbog posla sa đavolom i nadajući se poslednjem pokušaju da iskupi svoju dušu.

Potražio je vrlog sveštenika koji je imao parohiju u zemlji Montalegre, obližnjoj opštini na severu Portugala. Da li bi neko mogao da spase njegovu izgubljenu dušu?

.... nastaviće se
 
Prerušivši se u seljaka, sveštenik je pod okriljem noći krenuo u planine i dole do reke Rabagao. Uradio je upravo ono što je razbojnik ranije uradio, prizvao je đavola u ponoć i obećao mu dušu u zamenu za most.

Kada se kameni most materijalizovao nad besnim vodama, sveštenik je brzo izvadio bočicu sa svetom vodom ispod svog ogrtača, a zatim je poškropio grančicom vrijeska dok je izgovarao ritualne reči egzorcizma.

Đavo je vrisnuo i zlokobni crni oblik brzo je nestao, ostavljajući vazduh pun jedke, guste pare koja je mirisala na ribu i sumpor. Ali, za njim je ostao kameni most.

Od tada je ostao "Đavolji most", veličanstven i slikovit, koji se nalazi iznad obala Rabagaoa. I sada navodno ima sveta svojstva!

na_5c753fe38f34d.jpg
 
Blagoslovi plodnosti

Legenda kaže da, ako žena nije uspela da zatrudni, ili ako je trudna, ali predviđa težak ili opasan porođaj, noću sa porodicom treba da ide na sred luka mosta, sa užetom i čašom, i čeka.

Svi čekaju ko će prvi da prvi pređe most, koji potom postaje kum ili kuma detetu.

Neki izvori kažu da bi novi kum trebalo da spusti čašu do reke pomoću užeta da pokupi malo vode, a zatim da njome trlja ženin stomak, recitujući molitvu koja kaže da dete treba zvati Gervasio ako je dečak, ili Senhorinha ako je devojčica.
 
Na severu Portugala, na granici između Montalegrea i Vijeira do Minja, leži legendarni most za koji se kaže da ga je sagradio sam Đavo. Smešten iznad svetlucave reke Rabagao u srcu bujne planine Geres, most Misarela je mistično mesto koje svakako ne želite da propustite.


Pogledajte prilog 1153770

Da li bi se usudili da predjete preko njega?

Da li da vam ispričam fascinantnu priču o tome kako je nastao ovaj misteriozni most i paranormalne pojave koje danas nudi posetiocima? Ili će te sami da guglate?
Voleo bih da mogu otici tamo i sigurno bih ga presao i vise puta ako treba.Ako je sudjeno da me djavo odnese,pa neka ga,nek radi svoj posao.Inace se mi se mesto po slici veoma svidja.
 
aman...oprosti...mesa mi se jos uvek Merkur u percepciju...zvezdana prasina pravi kataraktu unutrasnjem uvidu mom...
vetrovi neki...mozda me prociste...mozda sutra...mozda ne :think:

:lol:
Vetrovi pročiste uvek..
Samo treba prepustiti se ..
I pustiti tu zvezdanu prašinu van..
Neka leti , sitna i bještava ,
Ka nebu , gde joj je mesto ..
 

Back
Top