Crna Gora ovo leto, da lili ne?

  • Začetnik teme Začetnik teme proka
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Da li planirate da letujete ove godine u Crnoj Gori?

  • da

    glasova: 1 20,0%
  • ne

    glasova: 3 60,0%
  • ne znam

    glasova: 1 20,0%

  • Ukupno glasova
    5

proka

Legenda
Poruka
57.100
Crna gora ovo leto, da ili ne?

leto je uveliko već počelo a da li ste se odlučili gde ćete na odmor????

da li je crna gora na spisku vaših destinacija?

za ili protiv?

u novinama ovih dana same loše vesti iz crne gore

a evo i današnje:

1625905889915.png



10 ĆEVAPA, 2 SOKIĆA, PORCIJU PILETINE I POMFRITA PLATIO 50€:​

Srpski turista se šokirao! Mreže bruje zbog računa iz Ulcinja​

DRUŠTVO
09.07.2021. 14:35h

Ulcinj nema meni, al kad je stigao račun - šok! Deset ćevapa deset evra, napisao je korisnik, a ubrzo je usledio još jedan komentar: "Pazarski ćevapi, izgleda da ti je i dostavu uračunao".

Kako se može videti, na računu je piletina plaćena skoro 8 evra, pomfrit skoro 4 evra, a ni piće ne zaostaje mnogo. Ukupan račun je bio oko 50 evra?!


10 ĆEVAPA JE 10e ???
 
Ne znam da li je taj fiskalni verodostojan ili nije .Ko ne zna gde da sedne odraće ga, bilo i biće.
Onda bi u Budvi bilo 100 evra za ovo? (;
Ulcinj nema tako visoke cene, a ima širok izbor po kafanama.
Još davno sam se čudio, al Šiptari jedu hleb uz sve i kad naručiš gulaš, doneće ti maltene kilo hleba. Sad, higinenska ispravnost je tu upitna i mnogo važnija...
 
Poslednja izmena:
Pa šta? Kao prvo, sigurno nije svuda 10 ćevapa 10 evra. Ovo ti je ono klasično ljaganje Crnogoraca, uslikaš u nekom restoranu cene i onda napraviš da je tako u celoj Crnoj Gori. Brate, to je primorje, nije Vratarnica kod Zaječara. Hoćeš, na more, hoćeš letovanje a kukaš što su ti skupi ćevapi i piletina. Šta hoćeš, da ti na moru budu džabe?
Verovatno da nema gorih turista od nas, mučenika. 90% nema dinara u džepu a zna da mudrosera i izvoljeva da nema dalje.
 
Pravu buru u javnosti izazvala je ispovest dve devojke – Natalije Šipetić iz Čačka i Danice Tramošljanin iz Beograda, koje su navele da su fizički i verbalno napadnute na radnom mestu u Crnoj Gori, u Herceg Novom, kao i da su diskriminisane na nacionalnoj i polnoj osnovi.

"JE***U TI MAJKU SRPSKU, POJEŠĆE VAS MRAK"​

Dve devojke tvrde da su pretučene u Herceg Novom zato što su Srpkinje​

ciKk9kpTURBXy9jMGRjNzU2MjRiOWFlMjAxZmE0ZGIxYjUxMmRlNDEyZi5qcGeRkwLNAuQAgaEwBQ



Natalija Šipetić iz Čačka i Danica Tramošljanin iz Beograda tvrde da su fizički napadnute i vređane na nacionalnoj osnovi u Herceg Novom!

Kako navode, njih je 29. juna pretukao, portir smeštaja kompanije "Taxi More", u kojoj su, kako navode, bile zaposlene od 26. do 30. juna. Natalija Šipetić je rekla da su nakon fizičkog napada vređane na nacionalnoj osnovi samo zato što su Srpkinje!

Prema policijskom zapisniku u koji smo imali uvid, Natalija je navela da im je napadač nakon obračuna koji se desio jer su posle izlaska u smeštaj dovele drugove, uputio brutalne uvrede, kao i da im je, kada su slučaj prijavili policijskoj upravi Herceg Novi, rečeno da je to uzaludno i da je cela policijska stanica pod vlasništvom Radulovića, vlasnika pomenute kompanije.

- Govorio je "da će mi je**ti majku Srpsku, da će me pojesti mrak i da će me vratiti u Srbiju". Usled pretrpljenog stresa i fizičkog nasrtaja dobila sam epileptične napade, nakon 13 godina od lečenja iste bolesti, zbog kojih sam se javila Domu zdravlja u Herceg Novom - rekla je, dalje tvrdeći da su nepoštovanje trpele i od strane drugih zaposlenih.

- Diskriminisane smo i po pitanju seksualnog opredeljenja, s obzirom na to da smo lezbejke - rekla je ona, dodajući da su odmah dale sporazumni otkaz koji nije potpisan, kao i da su iz kompanije odbili da predaju njihove dozvole za rad u inostranstvu.

One su i privedene na saslušanje u prekršajnom sudu Herceg Novog jer se nisu odazvale pozivu na saslušanje koje im nije uručio menadžer Marka Smolovića.

- U tom procesu nas je jedan od policijskih organa vređao na polnoj osnovi, rečima: "Ja bih vama udario jednu vaspitnu da ostanete kod kuće zauvek, žene u Crnoj Gori nemaju prava glasa, njima je mesto u kući" - rekla je ona i dodala da je na samom saslušanju priložen snimak nadzornih kamera iz smeštaja gde se napad vidi.

Nekoliko dana kasnije, kao tvrdi sagovornica, iz Kotora se uputila ka Herceg Novom, piše Kurir.

- Pratila su me kola i osoba na motoru. Osoba na motoru mi je kada sam se zaustavila pokazala vatreno oružje uz reči: "Deja ti je poručio da povučeš tužbu ili će te pojesti mrak, to ti ja garantujem, nestaćeš sa lica zemlje." Srpkinje navode da su zaštitu dobile od policijske uprave Kotor, kao i medicinsku pomoć od dr Kovač i opšte bolnice Risanj. Ovim povodom pokušali smo da kontaktiramo menadžment pomenute kompanije, ali se oni nisu odazvali na naše pozive do objavljivanja.
 
ima i lepih primera, recimo da je po prvi put ovog leta otvrene plaže svetog stefana za sve turiste

............

Sveti Stefan 'oslobođen' od ekskluzivnosti​

29. juni/lipanj, 2021.

Plaža na Svetom Stefanu (lijevo 2019, desno 28. juna 2021. godine)

Plaža na Svetom Stefanu (lijevo 2019, desno 28. juna 2021. godine

Ekskluzivnost na Svetom Stefanu i Miločeru više ne postoji, zamijenio ga je masovni turizam koji je stigao sa “slobodnim” plažama, kaže mještanin Dragan za Radio Slobodna Evropa (RSE).

“A oni što su 'oslobađali' te plaže, tu se ne kupaju. Samo da sve podsjetim: mi mještani se nikad nismo kupali na gostinjskim plažama, one su unazad 40 godina, kao što im i ime kaže, uvijek bile za goste naših ekskluzivnih hotela”, dodaje Dragan.

Nakon što su zakupac Adriatic Properties i hotelski operater Aman Resorts najavili da ove sezone neće otvarati hotele Sveti Stefan i Miločer, ulaz na tim hotelskim plažama je slobodan, plaže su neuređene, bez mobilijara, a u njihovom zaleđu su zatvoreni spa objekti, restorani, kafei i drugi prateći sadržaji hotelske ponude.

Riječ je o ekluzivnim kupalištima na Budvanskoj rivijeri koja su decenijama bila namijenjena hotelskim gostima, spremnim da za jedno noćenje plate više hiljada eura. Ulaz je bio dozvoljen i drugima, ali uz astronomske cijene, pa je komplet ležaljki sa suncobranom dnevno koštao i 120 eura.
Odluci zakupaca da zatvore hotele je prethodilo nekoliko protesta dijela mještana početkom godine, podržanih od strane čelnika budvanske lokalne vlasti, koju predvodi prosrpski Demokratski front, kada su uklonjene ograde na prilazu hotelima i plažama.

Oni su se protivili izgradnji nekretnina u okviru novog hotela Kraljičina plaža koje investira Adriatic Properties, a tražili su i bezuslovan pristup zakupljenim hotelskim plažama.


Taj zahtjev je jedan od razloga koje su iz Adriatic Properties-a naveli za zatvaranje Sv. Stefana i Miločera jer, kako su kazali, ne mogu da svojim gostima garantuju mir i diskreciju kao osnov svoje turističke ponude.

Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović kazao je da je samo apsolutno neodgovorna vlast mogla da učini da reprezentativni dio turističke ponude Kraljičina plaža bude ravna ruglu, i da Crna Gora, kako je rekao, izgubi investitora:

“Vjerujemo da ste vidjeli na društvenim mrežama na šta liči najreprezentativniji dio obale Kraljičina plaža. Prodaja piva i ćevapa za jedan euro”, ocijenio je Đukanović.
Sveti Stefan


Sumrak crnogorskog brenda​

“Ovo je novi sumrak Svetog Stefana, treći u poslednjih 30 godina”, kaže za RSE dekan Fakulteta za biznis i turizam u Budvi, Rade Ratković, povodom zatvorenih hotela i neuređenih plaža.
Podsjeća da je sa otvaranjem Svetog Stefana 1960. godine počela nova era razvoja crnogorskog turizma, jer je grad-hotel stekao svjetsku slavu i bio preteča onoga što danas označavaju butik hoteli – luksuzno mjesto za odmor u kojem se posebno njeguje privatnost gostiju i posvećenost svakom turisti ponaosob.
Ratković dodaje da je Sveti Stefan poslovao rentabilno sve do 1990. godine, kada je zbog ratova i sankcija ostao bez turističke elite kojoj je i bio namijenjen.
“To je prvi sumrak Svetog Stefana, a drugi je kada je ubrzo potom dat u zakup 'sivom' biznismenu, vlasniku štedionice Jugoskandik Jezdimiru Vasiljeviću, koji je ojadio štediše i u Crnoj Gori i u Srbiji. Sada je ovaj treći sumrak, kada je tužno gledati zatvorene hotele i plaže koje počinju da liče na vašarišta”, kaže Ratković.
 

Što kažu mještani?​

Većina mještana koje smo zamolili za razgovor ne želi javno da govori o tome treba li elitne plaže namijeniti samo onima koji ih mogu skupo platiti. Kako nam nezvanično objašnjavaju, većina vlasnika nekretnina tu ima sopstvene apartmane za iznajmljivanje, pa i lične interese u zahtjevu za bezuslovan pristup hotelskim plažama.

Dragan smatra da bi se problem mogao riješiti ako bi o turizmu odlučivali oni koji poznaju turizam, a na pitanje zašto mještani nerado govore o ovom problemu, kaže da je riječ o sindromu malog mjesta gdje se svi poznaju.

“Misle da će se time zamjeriti jedan drugome, vidiš da su svi podijeljeni, svakome je više dosta svađe i prepirki”, kaže ovaj mještanin.



Marija ipak smatra da sadašnja slika tog dijela rivijere neće nauditi njegovom imidžu.

“Ja sam mještanka i ne mogu biti ni na jednoj, ni drugoj strani. Vidjećemo što će biti do kraja, ali mislim da sve ovo neće uticati na imidž Svetog Stefana i njegovo ime”, uvjerena je.

Veljko, koji je 40 godina radio u grad-hotelu, podsjeća da su u Svetom Stefanu i Miločeru oduvijek važila pravila kojima se obezbjeđivao visok standard turističkog boravka i usluge. Ali, smatra da je nakon zabrane pristupa plažama od strane, Adriatic Propertiesa potrebno naći kompromis između ekskluzive i zahtjeva dijela građana.

“Vidjeli smo prošlih godina te plaže sa malo gostiju, a ove godine odjedanput navala, ne vrijedi ni to. Znači, treba naći neku mjeru koja bi regulisala taj prostor. A mislim da je to jednostavno, jer rješenja već postoje drugdje i samo ih trebamo primijeniti. Ali, normalno, treba da neko stane iza toga”, kaže Veljko.

Miločer 27. juna 2021. (Fotografiju ustupio CDM)

Miločer 27. juna 2021. (Fotografiju ustupio CDM)

Pitali smo i turiste​

Sandra iz Beograda ljetuje u Budvi, ali od kad je čula da je besplatan ulaz na Kraljevoj plaži u Miločeru, sa porodicom tu dolazi na kupanje.

“Ja sam i prošle godine bila ovdje i ležaljke su bile oko 100 eura, i to u vrijeme korone. Nadam se da će se hoteli opet otvoriti i da će ovo ponovo biti ekskluzivno, jer Sveti Stefan i Miločer to stvarno zaslužuju”, kaže.

Za Ratka iz Bosne i Hercegovine je besplatan ulaz na plaže dobra vijest.

“Kada je nešto besplatno, onda se ekskluzivnost gubi, ali s druge strane dobija na popularnosti. Jer, dolaziće gomila turista koji će opet potrošiti neki cent”, kaže ovaj turista.

Kraljičina plaža (lijevo 2019, desno 28. juna 2021. godine)

Kraljičina plaža (lijevo 2019, desno 28. juna 2021. godine)
Mladi ukrajinski par Elena i Aleksandar su u Crnoj Gori već treći put i kažu da su iznenađeni što mogu besplatno da uđu na miločerske plaže.

“To za nas jeste dobra stvar jer ne moramo platiti 100 eura, ali to znači i da bi ovdje mogla postati prevelika gužva na malom prostoru. Po mom mišljenju može jedna plaža biti slobodna za ulaz, a na drugoj se mogu ostaviti visoke cijene, i to bi bilo u redu”, predlaže Elena.

“Slažem se sa mojom ženom, ali mi se ne sviđa koliko se izgradilo u okolini tokom poslednjih pet godina, koliko dolazimo. Ako se tako nastavi, ovaj dragulj će svakako biti izgubljen”, dodaje Aleksandar.



Posljedice za cjelokupnu destinaciju​

Od otvaranja su na Svetom Stefanu i Miločeru boravila svjetski poznata imena, od predsjednika država do javnih ličnosti poput Sofije Loren, Karla Pontija, Elizabet Tejlor, Bobi Fišera, Borisa Spaskog, Klaudije Šifer, Andrea Boćelija, Kirk Daglasa, Silvester Stalonea, Robert De Nira.

Ljeto prije pandemije tu je odmarala porodica Dejvida i Viktorije Bekam, a 2014. srpski teniser Novak Đoković vjenčao se na Kraljičinoj plaži.

Doktor turističke ekonomije Rade Ratković ocjenjuje da će biti teško nadoknaditi štetu koju će posljedice zatvaranje hotela nanijeti brendu crnogorskog turizma. Optimistična opcija je, dodaje, da nakon sezone dođe o dogovora i hoteli opet budu otvoreni naredne godine.

“Međutim, ja se plašim da sve može da rezultira sudskim sporom, arbitražom. Na sudu niko ništa nije riješio, jer se na sudu proglašava krivac i traži naknada štete, a ne rješava se problem. A nama je interes da su hoteli otvoreni, i da za naše ljude tamo i dalje bude radnih mjesta”, kaže Ratković.

Podsjetimo, da Aman Resorts i Adriatic Properties razmatraju odlazak iz Crne Gore i pokretanje arbitraže, nagovijestio je u aprilu predsjednik Crne Gore Milo Đukanović, koji je kazao da bi u tom slučaju državi prijetila odšteta od najmanje 100 miliona eura.

Prema riječima Ratkovića, zatvaranjem Svetog Stefana i Miločera je izgubila turistička privreda, država Crne Gora, lokalna zajednica i zaposleni radinici, a destinacija će oslabiti svoju poziciju pred stranim investitorima.

“Može oslabiti njihovo povjerenje u Crnu Goru kao destinaciju, time drugi investitori neće doći, ili će još neki otići. Jednostavno, postajete nepouzdan partner”, zaključuje sagovornik RSE.


Najpoznatiji crnogorski turistički brend sa hotelima Sveti Stefan, Miločer i Kraljičina plaža je dat u zakup 2007. godine singapurskoj hotelskoj kompaniji Aman Resorts na 30 godina, što je kasnije produženo na 42 godine. Posao je sklopljen u vrijeme kada je državnu i lokalnu vlast predvodila Demokratska partija socijalista.

Taj ugovor kasnije preuzima firma Adriatic Properties grčkog biznismena Petrosa Statisa, a Aman Resorts ostaje u poslu kao hotelski operater.

Hoteli su u većinskom vlasništvu Vlade, a uknjiženi su na akcionarsko društvo “Sveti Stefan hoteli“.

Budvani brane Miločerski park





Lokalna vlast u prethodnom i sadašnjem sazivu, predvođena Demokratskim frontom, Demokratama i građanskim pokretom URA, ugovor o zakupu smatra štetnim po lokalne i državne interese.

Nedavno je iz JP Morsko dobro, koje gazduje obalom, najavljeno da će biti preispitan ugovor o dugogodišnjem zakupu hotelskih plaža koji je sa Adriatic properties potpisan 2007. godine.
 
Obaveštenje sa plaže u CG posvađalo turiste i ugostitelje

1625264267-crna-gora-plaza-foto-ana-vusovic-2-750x481.jpg


Nisu novost turisti koji zauzmu ležaljku u kafiću na plaži pa ceo dan piju jednu kafu. Obaveštenje koje se deli po mrežama, navodno fotkano u popularnom crnogorskom letovalištu, usmereno je protiv njih.



Cene iznajmljivanja ležaljki na plažama po regionu i ove godine dosta variraju zavisno od mesta, ali i od samog kafića, pozicije, pa čak i datuma, a na crnogorskom primorju je prosek oko 10 evra za dve ležaljke sa suncobranom. Ima ih doduše i za 5 evra ako ćete biti u četvrtom redu od mora, a do 40 evra ako ste rešili sebe da častite uživanjem na mekanim krevetima.

I obično se podrazumeva da kad ih zauzmete – vaše su ceo dan. Međutim, izgleda da to ne važi u kafićima na plažama, koji uz konzumaciju daju na besplatno korišćenje ležaljke i suncobrane. Jedan kafić je obaveštenjem pokušao da to učini jasnijim.

„Suncobrani su deo kafića i zabranjeno je: celodnevni boravak, ostavljanje peškira, spavanje…“, piše na obaveštenju zakačenom na suncobran. U slučaju da ste baš rešili da ostanete, napomenuto je da je „za celodnevni boravak obavezna konzumacija minimum 30 evra“. Pa, koliko kafa možete da popijete?

E6Za642XsAEWStc


Na fotografiju koja se deli po društvenim mrežama neki su prebrzo reagovali, jer nema smisla da plaćaš ležaljku s koje će te najuriti. S druge strane, ima i onih koji se slažu s vlasnikom dotičnog kafića, ukazujući na „bahate turiste“ koji ostave peškir da zauzmu ležaljku, a onda srču jednu kafu ceo dan. I sad bi ponovo rasprava mogla da se vrati u pravcu ugostitelja, koji neretko celu plažu prekriju svojim ležaljkama i onda postavljaju uslove… A onda ponovo na turiste, koji smatraju da su preskupim pićem već platili svoje mesto u hladu.
 

Back
Top