Što kažu mještani?
Većina mještana koje smo zamolili za razgovor ne želi javno da govori o tome treba li elitne plaže namijeniti samo onima koji ih mogu skupo platiti. Kako nam nezvanično objašnjavaju, većina vlasnika nekretnina tu ima sopstvene apartmane za iznajmljivanje, pa i lične interese u zahtjevu za bezuslovan pristup hotelskim plažama.
Dragan smatra da bi se problem mogao riješiti ako bi o turizmu odlučivali oni koji poznaju turizam, a na pitanje zašto mještani nerado govore o ovom problemu, kaže da je riječ o sindromu malog mjesta gdje se svi poznaju.
“Misle da će se time zamjeriti jedan drugome, vidiš da su svi podijeljeni, svakome je više dosta svađe i prepirki”, kaže ovaj mještanin.
Marija ipak smatra da sadašnja slika tog dijela rivijere neće nauditi njegovom imidžu.
“Ja sam mještanka i ne mogu biti ni na jednoj, ni drugoj strani. Vidjećemo što će biti do kraja, ali mislim da sve ovo neće uticati na imidž Svetog Stefana i njegovo ime”, uvjerena je.
Veljko, koji je 40 godina radio u grad-hotelu, podsjeća da su u Svetom Stefanu i Miločeru oduvijek važila pravila kojima se obezbjeđivao visok standard turističkog boravka i usluge. Ali, smatra da je nakon zabrane pristupa plažama od strane, Adriatic Propertiesa potrebno naći kompromis između ekskluzive i zahtjeva dijela građana.
“Vidjeli smo prošlih godina te plaže sa malo gostiju, a ove godine odjedanput navala, ne vrijedi ni to. Znači, treba naći neku mjeru koja bi regulisala taj prostor. A mislim da je to jednostavno, jer rješenja već postoje drugdje i samo ih trebamo primijeniti. Ali, normalno, treba da neko stane iza toga”, kaže Veljko.
Miločer 27. juna 2021. (Fotografiju ustupio CDM)
Pitali smo i turiste
Sandra iz Beograda ljetuje u Budvi, ali od kad je čula da je besplatan ulaz na Kraljevoj plaži u Miločeru, sa porodicom tu dolazi na kupanje.
“Ja sam i prošle godine bila ovdje i ležaljke su bile oko 100 eura, i to u vrijeme korone. Nadam se da će se hoteli opet otvoriti i da će ovo ponovo biti ekskluzivno, jer Sveti Stefan i Miločer to stvarno zaslužuju”, kaže.
Za Ratka iz Bosne i Hercegovine je besplatan ulaz na plaže dobra vijest.
“Kada je nešto besplatno, onda se ekskluzivnost gubi, ali s druge strane dobija na popularnosti. Jer, dolaziće gomila turista koji će opet potrošiti neki cent”, kaže ovaj turista.
Kraljičina plaža (lijevo 2019, desno 28. juna 2021. godine)
Mladi ukrajinski par Elena i Aleksandar su u Crnoj Gori već treći put i kažu da su iznenađeni što mogu besplatno da uđu na miločerske plaže.
“To za nas jeste dobra stvar jer ne moramo platiti 100 eura, ali to znači i da bi ovdje mogla postati prevelika gužva na malom prostoru. Po mom mišljenju može jedna plaža biti slobodna za ulaz, a na drugoj se mogu ostaviti visoke cijene, i to bi bilo u redu”, predlaže Elena.
“Slažem se sa mojom ženom, ali mi se ne sviđa koliko se izgradilo u okolini tokom poslednjih pet godina, koliko dolazimo. Ako se tako nastavi, ovaj dragulj će svakako biti izgubljen”, dodaje Aleksandar.
Posljedice za cjelokupnu destinaciju
Od otvaranja su na Svetom Stefanu i Miločeru boravila svjetski poznata imena, od predsjednika država do javnih ličnosti poput Sofije Loren, Karla Pontija, Elizabet Tejlor, Bobi Fišera, Borisa Spaskog, Klaudije Šifer, Andrea Boćelija, Kirk Daglasa, Silvester Stalonea, Robert De Nira.
Ljeto prije pandemije tu je odmarala porodica Dejvida i Viktorije Bekam, a 2014. srpski teniser Novak Đoković vjenčao se na Kraljičinoj plaži.
Doktor turističke ekonomije Rade Ratković ocjenjuje da će biti teško nadoknaditi štetu koju će posljedice zatvaranje hotela nanijeti brendu crnogorskog turizma. Optimistična opcija je, dodaje, da nakon sezone dođe o dogovora i hoteli opet budu otvoreni naredne godine.
“Međutim, ja se plašim da sve može da rezultira sudskim sporom, arbitražom. Na sudu niko ništa nije riješio, jer se na sudu proglašava krivac i traži naknada štete, a ne rješava se problem. A nama je interes da su hoteli otvoreni, i da za naše ljude tamo i dalje bude radnih mjesta”, kaže Ratković.
Podsjetimo, da Aman Resorts i Adriatic Properties razmatraju odlazak iz Crne Gore i pokretanje arbitraže, nagovijestio je u aprilu predsjednik Crne Gore Milo Đukanović, koji je kazao da bi u tom slučaju državi prijetila odšteta od najmanje 100 miliona eura.
Prema riječima Ratkovića, zatvaranjem Svetog Stefana i Miločera je izgubila turistička privreda, država Crne Gora, lokalna zajednica i zaposleni radinici, a destinacija će oslabiti svoju poziciju pred stranim investitorima.
“Može oslabiti njihovo povjerenje u Crnu Goru kao destinaciju, time drugi investitori neće doći, ili će još neki otići. Jednostavno, postajete nepouzdan partner”, zaključuje sagovornik RSE.
Najpoznatiji crnogorski turistički brend sa hotelima Sveti Stefan, Miločer i Kraljičina plaža je dat u zakup 2007. godine singapurskoj hotelskoj kompaniji Aman Resorts na 30 godina, što je kasnije produženo na 42 godine. Posao je sklopljen u vrijeme kada je državnu i lokalnu vlast predvodila Demokratska partija socijalista.
Taj ugovor kasnije preuzima firma Adriatic Properties grčkog biznismena Petrosa Statisa, a Aman Resorts ostaje u poslu kao hotelski operater.
Hoteli su u većinskom vlasništvu Vlade, a uknjiženi su na akcionarsko društvo “Sveti Stefan hoteli“.
Lokalna vlast u prethodnom i sadašnjem sazivu, predvođena Demokratskim frontom, Demokratama i građanskim pokretom URA, ugovor o zakupu smatra štetnim po lokalne i državne interese.
Nedavno je iz JP Morsko dobro, koje gazduje obalom, najavljeno da će biti preispitan ugovor o dugogodišnjem zakupu hotelskih plaža koji je sa Adriatic properties potpisan 2007. godine.