Изгледа да су сви декларативно за владавину права и ефикасност правосудног система, али када конкретан појединац треба да плати свој дуг, онда се просипају разне приче и оправдања.
Не може постојати ефикасно правосуђе и владавина права док се не оформи систем у којем дужници плаћају своје обавезе милом или силом.
Код нас је неплаћање својих обавеза постало национални спорт.Србија има 2.5 милиона извршних предмета(пред судовима) плус предмети код приватних извршитеља.То је превише за државу са 7 и нешто милиона становника.
Само у Првом основном суду у Београду било је 1.2 милиона предмета 2012 године, а било је 11 извршних судија,.Сваки спис треба оформити, уложити одређене папире у њега, судија мора да потпише решење о извршењу, то решење мора да се достави странкама.Онда, у сваком предмету мора да се донесу минимум 2 закључка о продаји, један закључак о досуђењу покретних ствари(ови закључци такође морају да се доставе странкама), у сваком предмету мора извршитељ да излази на лице места или да се одлуке достављају НБС, послодавцу или банци.
То је огроман административно-бирократски посао.Није лако ни замислити како изгледа 100 000 предмета, ми се у животу фрљамо разним цифрама, али реално не можемо ни да замислимо, шта значи 100 000 или милион списа, наслаганих једне на друге.То су огромни трошкови што се тиче папира, тонера, излазака на лице места, поштански трошкови итд.Тих милион списа постоји само у једном основном суду(истина највећем) а где су остали основни судови, привредни судови, приватни извршитељи.
Због свега горе изнетог правосудни систем је доживео слом, јер се са оволиким бројем предмета не може изборити неколико десетина извршних судија у Србији, неколико стотина судских извршитеља и пар стотина приватних извршитеља.За све се може ангажовати ограничен број људи а Србија нема ресурса да запосли десетине хиљада судских извршитеља и хиљаде извршних судија да обраде ове силне предмете.
Изгледа да је једино решење, да дужници почну добровољно да испуњавају своје обавезе, и да се манемо прављења милиона предмета, и да се сви ти ресурси и енергија уложе у неке друге ствари.