Čitač e-knjiga

authorite

Aktivan član
Poruka
1.667
Ima negdje starija tema na kojoj sam se ja kod nekoga raspitivao o e-readeru.
Sada imam već neko vrijeme Sony PRS-300. To je stariji, najjeftiniji model, ali meni je sasvim OK. Vjerovatno će zvučati blasfemično nekim tradicionalistima, ali meni se više dopada od čitanja tradicionalnih knjiga. Posebno ako imaš neku od 600 ili 700 strana koju nemaš gdje da staviš i ne možeš u rukama da držiš. Ja sad čitam Memoare Marka Tvena od preko hiljadu strana. Da nemam čitač bilo bi kao da čitam Kapital.
E, sad u Americi stalno izlaze novi modeli. Ovaj moj je krajnje prost, bez WiFi, bez baclight, crno-bijeli, bez mogućnosti da se prave bilješke, bez rječnika, a mnogi novi modeli sve to imaju, plus veći ekran. Ali ja sam i htio od 5 inča da mogu da ga strpam u džep.
Jedino ne znam da li ima da se nabavi na ovim prostorima. Moj je stigao iz Amerike i nije bio nešto preskup, ne mogu sad da se sjetim koliko sam platio. Obično, kad tako nešto dođe do nas bude bezrazložno preskupo.

Zapravo, ja smatram da je najveća prednost ovog čitača to što sad mogu da čitam mnoge knjige koji ranije nisam mogao da nabavim. Na netu svašta može da se nađe, mnogo toga besplatno, ponešto za sitne pare. Ja sam za kratko vrijeme skupio preko hiljadu zanimljivih knjiga - vjerovatno ih sve nikad neću pročitati, ali drago mi je da ih imam. A kad pomislim da sam ovih 600 običnih skupljao dvadeset i kusur godina...
 
Dakle, konacno! Spravica o kojoj mastam od detinjstva, dzepna sprava na koju moze da se ubaci cak hiljadu elektronskih knjiga, ne napreze se vid, citanje je jednostavno i u mraku i napolju na suncu o prakticnosti da ne govorim. Ima li neko ovde iskustva sa readerom da nam kaze nesto vise? Evo kako to izgleda http://www.sonystyle.com/webapp/wcs/stores/servlet/CategoryDisplay?catalogId=10551&categoryId=8198552921644523779&storeId=10151#/heroPocketReader
Cena kod nas e-book readerima je oko17.000 dinara (zavisno od modela i veličine).
Pravi e-book readeri se ne mogu čitati u mraku jer nemaju pozadinsko osvetljenje i to je skoro i cela poenta da ti se ne zamaraju oči od dugog čitanja.
Znači, ako kupuješ e-book reader nikako ne uzimaj sa pozadinskim osvetljenjem.
Na novim modelima možeš bez problema podvlačiti tekst, žvrljati, precrtavati, ali su oni skuplji.
Svaki novi model ima mogućnost stavljanja menmoriskih kartica (kao u mobilni) tako da nisi ograničena memorijom samog uređaja.
Struju gotovo i da ne troše, odnosno struju (bateriju) troše samo kad okrećeš strane.Kad ti se jedanput ocrta tekst na ekranu prestaju da troše struju, a tekst na ekranu ostaje (trik je u polarizovanju i okretanju nekih molekula koji kad se jednom okrenu ostaju u tom položaju i daju sliku/tekst)
 
Da, i ja sam, kad sam kupovao, razmišljao o jednom koji nema e-paper nego obični LCD ekran. Takav je jeftiniji, ali baterija znatno kraće traje i zamaraju se oči.
Kod nas njegove mogućnosti ne mogu da se iskoriste sasvim, ali tamo gdje mogu Kindle je prava stvar. Ima i tastaturu. Ljudi napolju se pretplate na novine koje im redovno stižu i elegantno ih čitaju gdje god se zadese. Jeftinije je, ne troši se papir...
Mada, čini mi se da je tendencija konvergencija, odnosno objedinjavanje raznih funkcija u jedan uređaj. Da ti bude udobno da na istom ekranu i čitaš novine i gledaš film i pišeš poruku, a da ga nosiš u tašni. Naravno, Apple sa iPadom 2 se tu nameće.
 
Da, i ja sam, kad sam kupovao, razmišljao o jednom koji nema e-paper nego obični LCD ekran. Takav je jeftiniji, ali baterija znatno kraće traje i zamaraju se oči.
Kod nas njegove mogućnosti ne mogu da se iskoriste sasvim, ali tamo gdje mogu Kindle je prava stvar. Ima i tastaturu. Ljudi napolju se pretplate na novine koje im redovno stižu i elegantno ih čitaju gdje god se zadese. Jeftinije je, ne troši se papir...
Mada, čini mi se da je tendencija konvergencija, odnosno objedinjavanje raznih funkcija u jedan uređaj. Da ti bude udobno da na istom ekranu i čitaš novine i gledaš film i pišeš poruku, a da ga nosiš u tašni. Naravno, Apple sa iPadom 2 se tu nameće.
Već su objedinili 2 uređaja u jednom. Sada i jeftini modeli mogu da reprodukuju mp3, tako da možeš da slušaš muziku dok čitaš ili da slušaš audio knjige. Čak promotivno uz e-book readere dobiješ besplatno 20-30 audio knjiga (uglavnom Agatu K, Dostojevskog na ruskom i engleskog, Jasenjina.....).To troši više bateriju.
To za gledanje filmova nisam baš siguran-za to postoje net-bookovi i lap-tpoovi, to nije poenta e-booka.
Ko jedanput proba čitanje e-book za čitanje, šutnuće lap-top. Naravno lap-top je nezamenjljiv za neke namene i ne trba porediti kruške i jabuke.
 
Laptop nije za čitanje knjiga, to je jasno, ali držao sam u rukama iPad i to je ipak drugačije. Još kažu da će ovaj iPad 2 biti lakši, tako da bi sa njega možda i moglo da se čita, iako vjerovatno uglavnom novine i magazine. U svakom slučaju, e-book reader je sjajna stvar, i ovaj najjednostavniji koji ja imam.
To mi je jedini gadget koji sam ikad kupio. Ništa osim standardne računarske opreme i fotoaparata nemam.
 
Meni ovaj djeluje OK. Na moj se knjige ubacuju preko USB porta s tim što na računaru mora da se instalira neki e-book library software. Vjerovatno neki stiže sa uređajem, ali ljudi uglavnom preferiraju freeware program calibre. Provjeri obavezno kakve su mogućnosti za podešavanje veličine slova. Treba da ima bar tri moguće opcije. Treba da imaš u vidu da PDF format na ovakvim uređajima može da bude problematičan. Ako je u pitanju obrađeni dokument u kome, kad ga otvoriš na računaru, možeš da selektuješ slova, onda je sve OK, ali ako je sirovi sken, praktično slika prebačena u PDF, onda uređaj stranicu prikazuje samo u 100% rezoluciji, pa slova mogu da budu presitna. Isto tako, grafika i slike mogu da budu nezgodni, ali za obični tekst sigurno je OK. Pitaj kako tretira naša slova i ćirilicu. Moj se i puni preko USB porta, jer se punjač posebno kupuje.
 
Super! Evo ima u blicu reklama za ovaj http://www.nonstopshop.rs/i-1820/prestigio-ebook-reader-per3162b Samo me zanima kako se eknjige ubacuju u citac? USB? I ja jako puno vremena provodim citajuci sa kompa i imam jake migrene zbog toga.
Ne treba ti nikakav softever. Windows odmah prepozna e-book reader (kao fleš) kad ga povežeš preko USB-a.To je najjednostavniji način. Teži način za prebacivanje knjiga u e-boook reader je da moraš prvo da ih iseckaš na sitne komadiće, onda neđeš šrafove na e-booku, pažljivo odšrafiš, onda naguraš koliko god može da stane iseckanih komadića, dobro sve to pritegneš, po potrebi se malo i nagazi, vratiš štafove na svoje mesto, pomoliš se i pritisneš dugme na kome piše POWER.

Što se tiče formata svaki današnji e-book reader čita bar 15 - 20 tekstualnih formata. Na netu ima besplatnih konvertera koji ti u sekundi prebace koji oćeš format u koji oćeš format, tako da ne brini za pdf, šibni ga u neki drugi format i problem solved. Interesantno je što većina e-bookova ne čita word :D
 
Ne treba ti nikakav softever. Windows odmah prepozna e-book reader (kao fleš) kad ga povežeš preko USB-a.To je najjednostavniji način. Teži način za prebacivanje knjiga u e-boook reader je da moraš prvo da ih iseckaš na sitne komadiće, onda neđeš šrafove na e-booku, pažljivo odšrafiš, onda naguraš koliko god može da stane iseckanih komadića, dobro sve to pritegneš, po potrebi se malo i nagazi, vratiš štafove na svoje mesto, pomoliš se i pritisneš dugme na kome piše POWER.

Što se tiče formata svaki današnji e-book reader čita bar 15 - 20 tekstualnih formata. Na netu ima besplatnih konvertera koji ti u sekundi prebace koji oćeš format u koji oćeš format, tako da ne brini za pdf, šibni ga u neki drugi format i problem solved. Interesantno je što većina e-bookova ne čita word :D

To vjerovatno zavisi od modela. Mislim da ovaj moj Sony ne može da se tretira kao USB stik. Osim toga, calibre nudi, u nekim slučajevima konverziju formata u onaj koji uređaj prihvata i neke druge praktične stvari.
Moj komenta na PDF odnosio se na sirovi sken, znači sliku stranice knjige koja se ne razlikuje mnogo od slike u JPG formatu, recimo. Da bi se to sredilo treba da se odradi OCR (optical character recognition), što je naravno moguće, ali takav dokument treba kasnije sređivati i to je dosta pipkavo, a treba i znanja. Pratio sam po drugim forumima diskusije ljudi koji se time bave i zaključio da nemam vremena za to. Minimum je pročitati knjigu sa ekrana računara i ispraviti sve slučajeve kad je OCR softver krivo prepoznao neko slovo ili znak. Kad budem imao vremena mogu postaviti neke fajlove za primjer, da pokažem na šta mislim.
Ali sve to su sve improvizacije. Svaki dokument profesionalno urađen u nekom elektronskom formatu radiće bez problema. Da readeri ne prepoznaju MSWord, ali njega je lako prebaciti u PDF ili .txt.
 
To vjerovatno zavisi od modela. Mislim da ovaj moj Sony ne može da se tretira kao USB stik. Osim toga, calibre nudi, u nekim slučajevima konverziju formata u onaj koji uređaj prihvata i neke druge praktične stvari.
Moj komenta na PDF odnosio se na sirovi sken, znači sliku stranice knjige koja se ne razlikuje mnogo od slike u JPG formatu, recimo. Da bi se to sredilo treba da se odradi OCR (optical character recognition), što je naravno moguće, ali takav dokument treba kasnije sređivati i to je dosta pipkavo, a treba i znanja. Pratio sam po drugim forumima diskusije ljudi koji se time bave i zaključio da nemam vremena za to. Minimum je pročitati knjigu sa ekrana računara i ispraviti sve slučajeve kad je OCR softver krivo prepoznao neko slovo ili znak. Kad budem imao vremena mogu postaviti neke fajlove za primjer, da pokažem na šta mislim.
Ali sve to su sve improvizacije. Svaki dokument profesionalno urađen u nekom elektronskom formatu radiće bez problema. Da readeri ne prepoznaju MSWord, ali njega je lako prebaciti u PDF ili .txt.
Ako je skenirana slika oštra, ne podvlačena, bez slika OCR ga skoro bez greške prepozna, pa nakon toga konvertuj pdf u drugi format. Ako izvorna slika nije takva, odustanite ili spremite tonu živaca.
Naravno Word se lako prebacuje u bilo koji drugi tekstualni format, ali je interesantno da ih e-bookovi ne čitaju (razlog je što je word jedan od najkomleksnijih programa, a laicima se čini da je to obična pisaća mašina).
 
Jel mogu da vas zamolim, vas kompetentnije koji se razumete u spravice i kompjutere da mi preporucite model do 200evra koji bi mogla da porucim iz Nemacke. Znaci zanima me iskljucivo citanje, (nikakve igrice, muzikica i sl).
 
Jel mogu da vas zamolim, vas kompetentnije koji se razumete u spravice i kompjutere da mi preporucite model do 200evra koji bi mogla da porucim iz Nemacke. Znaci zanima me iskljucivo citanje, (nikakve igrice, muzikica i sl).

Iz Njemačke, ja bih ti preporučio ovaj http://www.sony.de/product/rd-reader-ebook/prs-350. Sličan je ovom koji ja imam, samo noviji model, ima touchscreen. Vidim da je cijena eur 179.
Ima i ovaj sa malo većim ekranom. I on je dobro rješenje. http://www.sony.de/product/rd-reader-ebook/prs-650, samo ne znam koliko košta, možda preko eur 200.

Ima sigurno i jeftinijih modela manje poznatih prizvođača, ali ja bih se držao etabliranih, kao Sony.

Ako nabaviš, obavezno se javi sa utiscima.
 
Pa i ne mijenjaš knjigu. Mijenjaš samo način na koji je čitaš. Zadovoljstvo čitanja je apsolutno isto, samo je praktičnije.

Hm, pa ne bih bas rekao... Zadovoljstvo gledanja u policu punu knjiga...Zadovoljstvo listanja stranica...

Ne kazem, mozda i ja nabavim citac, samo mi je neuporedivo bolje drzati knjigu. Nabavio bih ga samo jer na internetu postoji mnogo knjiga koje se ne mogu naci u prodaji.

Jedno pitanje za one koji se razumeju: kako to da gledanje u tu spravu ne ostecuje vid? Koja je konkretno prednost citaca u odnosu na citanje s kompa?
 
Jedno pitanje za one koji se razumeju: kako to da gledanje u tu spravu ne ostecuje vid? Koja je konkretno prednost citaca u odnosu na citanje s kompa?

Procitaj jos jednom sve postove od pocetka: "Pravi e-book readeri se ne mogu čitati u mraku jer nemaju pozadinsko osvetljenje i to je skoro i cela poenta da ti se ne zamaraju oči od dugog čitanja." I mi ovde ne govorimo o zadovoljstvu gledanja u policu punu knjiga, ne znam zasto bi se toga odrekli, ali cinjenica jeste da je citac spas za ljude koji zele da rese problem citanja sa kompa ili tegljenja kilograma i kilograma knjiga. E za takve potrebe, citac je meni mnogo bolji od "tradicije". Ne brini, postoji dobar razlog zasto je ova sprava izmisljena...
 
Jel mogu da vas zamolim, vas kompetentnije koji se razumete u spravice i kompjutere da mi preporucite model do 200evra koji bi mogla da porucim iz Nemacke. Znaci zanima me iskljucivo citanje, (nikakve igrice, muzikica i sl).


Što se tiče izbora modela stara Kineska poslovica kaže "Koliko para toliko muzike"
(sve ostalo je regulisala tržišna privreda).
Svi su ti e-bookovi isti, imaju istu tehnologiju, čipove proizvedene u istoj fabrici (otvorite neki Sony elektronski uređaj i videćete da je unutra više od pola čipova Samsung, a od druge polovine tek neki ima oznaku Sony)......
Tebi je ostalo da biraš veličinu displeja (ekrana), raspored dugmića na samom uređaju, dizajn, touchscreen ili ne, želiš li kožnu futrolu ili neku običniju, želiš li platiti brend i reklamu ili ne.


Još dve jako važne napomene:
Svi novi uređaji imaju mogućnost stavljanja memoriskih kartica, tako da nisi ograničen memorijom samog uređaja - pazi da ti ne uvale neki model sa početka kamenog doba koji nema slot za karticu (ako ga ne budeš kupovao u Švapskoj onda zanemari ovu napomenu).
Većina ovih uređaja puni svoju unutrašnju bateriju preko USB kabla sa vašeg PC-a ili Lap topa. To znači da ako odete negde na duuuže vreme, nemate komp pri ruci, a planirate da izčitate više od 10.000 - 20.000 stranica imaćete problema.
 
Po mom mišljenju memorijska kartica uopšte nije tako važna. Nikad na čitaču ne držim više od nekoliko knjiga - nema razloga za to, neću da čitam sto knjiga u isto vrijeme. Ionako je računar glavna elektronska biblioteka. Ako idem na duže vrijeme negdje, nosim laptop.
 
Po mom mišljenju memorijska kartica uopšte nije tako važna. Nikad na čitaču ne držim više od nekoliko knjiga - nema razloga za to, neću da čitam sto knjiga u isto vrijeme. Ionako je računar glavna elektronska biblioteka. Ako idem na duže vrijeme negdje, nosim laptop.
Po mom mišljenju jeste. Možeš poneti sa sobom tonu knjiga na putovanje, a onda zavisno od raspoloženja odabrati na licu mesta šta ti se čita.
Isto možeš poneti rečnike, garmatike, rečnik Italijanskog, ako si u prolazu kroz Italiju isl.
 
Napomena za staru gardu:
Ko planira e-book za učenje (ne za čitanje) i ima vizuelno pamćenje imaće puno problema da se navikne na ovu spravicu.
Kada tražiš neki bitan pasus ili podvučeni tekst u knjizi od 200-300 stranica, a nisi tačno siguran gde se nalazi, u klasičnoj knjizi brzim izilistavanjem ćeš ga naći za minut, na e-booku će ti trebati mnoooogo više vremena.
 
Procitaj jos jednom sve postove od pocetka: "Pravi e-book readeri se ne mogu čitati u mraku jer nemaju pozadinsko osvetljenje i to je skoro i cela poenta da ti se ne zamaraju oči od dugog čitanja." I mi ovde ne govorimo o zadovoljstvu gledanja u policu punu knjiga, ne znam zasto bi se toga odrekli, ali cinjenica jeste da je citac spas za ljude koji zele da rese problem citanja sa kompa ili tegljenja kilograma i kilograma knjiga. E za takve potrebe, citac je meni mnogo bolji od "tradicije". Ne brini, postoji dobar razlog zasto je ova sprava izmisljena...

Hvala, nisam obratio paznju. Samo, u tom postu pise i da postoje citaci sa pozadinskim osveteljenjem. Pitam se, koja je onda njihova prednost u odnosu na komp?
 
Hvala, nisam obratio paznju. Samo, u tom postu pise i da postoje citaci sa pozadinskim osveteljenjem. Pitam se, koja je onda njihova prednost u odnosu na komp?

Nikad nisam vidio ni jedan model sa pozadinskim osvjetljenjem, pa ne mogu biti siguran, ali vjerujem da je ekran i dalje veoma različit od monitora računara. To je potpuno druga tehnologija, čak i ako se doda pozadinsko osvjetljenje, nema titranja i treperenja, koje zapravo zamara oči kod računara. Svako ko je ikad držao u rukama uređaj sa i-ink displejom zapazio je razliku. Dovoljno ti govori, uostalom, to što baterije traje po tri sedmice, bar kod modela koji nemaju mp3, WiFi i slične dodatke.
Ekran računara definitivno nije za čitanje. Jedina dilema koju imam je iPad i slični uređaji koji se prave, između ostalog, i sa namjerom da se koriste za čitanje.
 
Nikad nisam vidio ni jedan model sa pozadinskim osvjetljenjem, pa ne mogu biti siguran, ali vjerujem da je ekran i dalje veoma različit od monitora računara. To je potpuno druga tehnologija, čak i ako se doda pozadinsko osvjetljenje, nema titranja i treperenja, koje zapravo zamara oči kod računara. Svako ko je ikad držao u rukama uređaj sa i-ink displejom zapazio je razliku. Dovoljno ti govori, uostalom, to što baterije traje po tri sedmice, bar kod modela koji nemaju mp3, WiFi i slične dodatke.
Ekran računara definitivno nije za čitanje. Jedina dilema koju imam je iPad i slični uređaji koji se prave, između ostalog, i sa namjerom da se koriste za čitanje.
Ne znam da li si nekad video recimo one Casio ručne satove sa illuminatorom.To pozadinsko osvetljenje me baš podseća na to na satovima.Svako pozadinsko osvetljenje zamara oči. Bežite od toga. Bolja varijanta (ako ste već zapeli da čitate u mraku) su vam one male lampice sa štipaljkom na sebi koju ćete zakačiti za e-book spolja. U mraku vam više preporučujem da se 'fatate sa nekom ženskom nego da čitate. Da, zaboravih, pozadinsko osvetljenje guta bateriju!
 

Back
Top