Cedjeno voce

P.S.

Aktivan član
Poruka
1.110
Ne znam da li sam ubo pravo mestu za temu, ali mislim da jesam. Interesuje me da li se cedjenjem voca(limun, grejp, pomorandza) gube korisne stvari za organizam? Da li je bolje jesti celo voce ili cediti?
 
Ne znam da li sam ubo pravo mestu za temu, ali mislim da jesam. Interesuje me da li se cedjenjem voca(limun, grejp, pomorandza) gube korisne stvari za organizam? Da li je bolje jesti celo voce ili cediti?
Да је боље пити(сем код неких болести)сокове на дрвећу би расли соковници са све воћем.
Цело воће наравно, укус, влакна, сви састојци се боље ресорбују у организам управо јер влакна омогуће дужи и продуктивнији боравак у цревима.
 
Ne znam da li sam ubo pravo mestu za temu, ali mislim da jesam. Interesuje me da li se cedjenjem voca(limun, grejp, pomorandza) gube korisne stvari za organizam? Da li je bolje jesti celo voce ili cediti?

Ako ti se pije u obliku soka, jednostavno ga samelji u blenderu. Odlična kombinacija je: jabuka + banana + mrkva dodaš malo šeera ako želiš i jedno jaje. Samelješ i eto soka.

Inače, ceđenjem limuna, pomorandže i sl, pa da, gubiš vlakna, ali to nije toliki problem pošto se obično unose u dovljnim količinama tokom dana...
 
Ako ti se pije u obliku soka, jednostavno ga samelji u blenderu. Odlična kombinacija je: jabuka + banana + mrkva dodaš malo šeera ako želiš i jedno jaje. Samelješ i eto soka.

Inače, ceđenjem limuna, pomorandže i sl, pa da, gubiš vlakna, ali to nije toliki problem pošto se obično unose u dovljnim količinama tokom dana...

dobro si mi rekao na vreme.. ako te nekad posetim i ti me ponudis sokom, da odbijem :lol:
 
vlakna u samoj hrani nemaju hranljivu vrednost, sluze kao metla...sokovi omogucavaju brzo preuzimanje hranljivih tvari cak unutar 1 minuta...npr celer je dobar zbog natrijum hlorida pomocu koga se lakse podnose vrucine...ako ga celog pojedes potrebno je mnogo vremena za probavu tako da bi nas vrucina savladala pre nego sto bi doslo do delovanja ali ako popijes casu soka od celera delovanje je trenutno
 
Da li je bolje piti ili cediti zavisi i od razloga zbog koga cediš. Kao što je rekla Andreavk npr. sok od celera deluje trenutno. Ne znam baš detalje ali postoji nekad svrha zašto se cedi. S druge strane, mnogo je zdravije sve ručno gnječiti i cediti jer sam nekad negde čula da se u sokovnicima, blenderima, seckalicama i sl. gube enzimi.
 
sok koji se dobija centrifugalnom metodom kakva je vecina sokovnika treba odmah popiti jer zbog velike brzine obrtaja oslobadjaju enzime i vitamine iz vlaknastih caura...najbolji su sokovi iz prese za sok sa malim brojem obrtaja npr. champion sokovnik...mada bolje ikakav nego nikakav sok
 
sok koji se dobija centrifugalnom metodom kakva je vecina sokovnika treba odmah popiti jer zbog velike brzine obrtaja oslobadjaju enzime i vitamine iz vlaknastih caura...najbolji su sokovi iz prese za sok sa malim brojem obrtaja npr. champion sokovnik...mada bolje ikakav nego nikakav sok

? :dontunderstand: Ća pričaš bre to? Kakva centrifugalna metoda i oslobađanje vitamina iz ćaur, majku mu imerijalistićku.
 
sok koji se dobija centrifugalnom metodom kakva je vecina sokovnika treba odmah popiti jer zbog velike brzine obrtaja oslobadjaju enzime i vitamine iz vlaknastih caura...najbolji su sokovi iz prese za sok sa malim brojem obrtaja npr. champion sokovnik...mada bolje ikakav nego nikakav sok

Kakav je to sokovnik, tj. gde može da se kupi i pošto? Ja imam sokovnik dobar samo za čvrsto voće i povrće, tipa šargarepe, celera, cvekle, čvrstih jabuka. Ne mogu da cedim kajsije, breskve, maline i tako to.
 
centrifugalni su oni od 1000 obrtaja u minuti a ovi koji rade na principu prese oko 60...mnogo su bolji od centrifugalnih i mogu da iscede sok od npr. nane ili psenicne trave...pise da vitamini mogu da se ocuvaju do 3 dana a enzimi vrlo kratko zato i te sokove treba odmah piti... skup je ali se isplati, brzi je i mnogo vise soka se dobije, pulpa je potpuno suva...ima i kod nas ali su preskupi u cg im je cena oko 400 (hurum) a u bg 600, champion je i preko 1000 ... cedi nar npr. i pravi mleko od badema ali za kajsije i brasnjave jabuke ima poseban dodatak i mozes dobiti samo gusti sok
 
Боље пити из соковника него куповне. Лети често правим сокове. Оперем јабуке, не ољуштим, грожђе, шљиве.. ма сијасет воћа и сва влакна су унутра. :D
 
Da li neko zna da mi kazhe kad je najbolje piti cedjeno voce i povrce? Milsim u koje doba dana? Ja inache uvek imam doruchak, uzhinu, ruchak, uzhinu i vecheru, da li bih mogao da napravim kombinaciju voca i povrca za uzhinu? i ako neko mozhda ima da preporuchi neke dobre kominacije voca i povrca :)
 
Da li neko zna da mi kazhe kad je najbolje piti cedjeno voce i povrce? Milsim u koje doba dana? Ja inache uvek imam doruchak, uzhinu, ruchak, uzhinu i vecheru, da li bih mogao da napravim kombinaciju voca i povrca za uzhinu? i ako neko mozhda ima da preporuchi neke dobre kominacije voca i povrca :)

U momentu kad ti se pije, onda je najbolje.
 
Da li neko zna da mi kazhe kad je najbolje piti cedjeno voce i povrce? Milsim u koje doba dana? Ja inache uvek imam doruchak, uzhinu, ruchak, uzhinu i vecheru, da li bih mogao da napravim kombinaciju voca i povrca za uzhinu? i ako neko mozhda ima da preporuchi neke dobre kominacije voca i povrca :)

voce nikad ne bi smelo da se jede sa necim drugim ili odmah iza neceg...voce se jede na prazan zeludac...ako npr. posle sendvica uzmes voce cela ta kombinacija u zelucu postaje kisela i pocinje da truli zato sto ugljeni hidrati fermentisu...rezultat je bol u zelucu, gorusica, losa probava.. znaci kad popijes sok ili jedes voce posle 1/2 sata moze sta god ali voce moze 2 sata posle salate i sirovog povrca, 3 sata posle obroka bez mesa, 4 sata posle mesa
 
Znachi ujutru pola sata pred doruchak bi mogao da napravim kombinaciju jabuka, sargarepa, pomorandza? I da li mozhete da preporuchite josh neko povrce za cedjenje?
 
ja u tu kombinaciju dodam cveklu i limun... najvaznije je da sebe ne primoravas na ispijanje sokova...sokove od povrca ne mesaj sa vocem ali mozes sa sargarepom...proletos sam pila spanac i sargarepu...pokusaj da izguglas knjigu - sokovi od svjezeg voca i povrca Normana Walkera, u toj knjizi naci ces sve sto te interesuje;)
 
ja u tu kombinaciju dodam cveklu i limun... najvaznije je da sebe ne primoravas na ispijanje sokova...sokove od povrca ne mesaj sa vocem ali mozes sa sargarepom...proletos sam pila spanac i sargarepu...pokusaj da izguglas knjigu - sokovi od svjezeg voca i povrca Normana Walkera, u toj knjizi naci ces sve sto te interesuje;)

Nashao sam je, odlichna je :) Hvala mnogo :)
 
Cedjenjem:pomorandze,limuna i grejpa se dobija visokokvalitetan vocni sok koji je veoma zdrav.(mnogo zdraviji od kupovnih "vocnih sokova").
Tako da se time ne gube korisne stvari za organizam. Sto se tice svezeg voca pomorandza je najbolja za uzinu a i grejp.
Doduse limun je malo teze jesti svez zato sto je kiseo tako da ti preporucujem sto se tice limuna da ga iscedis i i razblazis sa veoma malo Negazirane mineralne vode sa kockicom secera.
:D
 

Back
Top