Časovi fizičkog svaki dan

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
336.380
150278_profimedia-0308955676_s.jpg


Početkom godine Savez profesora fizičkog vaspitanja uputio je inicijativu Ministarstvu prosvete i Nacionalnom prosvetnom savetu da se u osnovnim i srednim školama poveća nedeljni fond časova fizičkog, a da nastavnici fizičkog budu angažovani i u nižim razredima zajedno sa učiteljima, kao i da fizičko dobije natpredmetni status.

Od naredne školske godine, od 1. septembra učenici osnovnih škola imaće svaki dan fizičko vaspitanje, dok će đaci srednjih škola imati četiri puta nedeljno. To neće važiti za sve škole, već samo za one koje budu uključene u pilot projekat "Svako dete ima pravo da odrasta zdravo". Ministarstvo prosvete će do 20. avgusta obaviti selekciju škola.Već je poznato da će u projekat biti uključene škole koje rade jednosmenski. Više časova fizičkog imaće đaci u 70 odeljenja prvog ciklusa osnovne škole (do četvrtog razreda), 30 odeljenja drugog ciklusa osnovnog obrazovanja i vaspitanja (od petog do osmog razreda), kao i u 20 odeljenja u srednjem obrazovanju i vaspitanju.

U Srbiji 398 škola radi jednosenski- 346 osnovnih i 52 srednje škole.

U Zavodu za Euronews Srbija kažu da se broj časova ostalih predmeta neće menjati. Preciziraju i da će časove fizičkog vaspitanja zajedno držati učitelj i nastavnik fizičkog i zdravstvenog vaspitanja.
Iz Ministarstva prosvete poručuju da će nastavnici fizičkog biti dodatno angažovani ukoliko škole za to budu imale potrebu.
Pilot projekat "Svako dete ima pravo da odrasta zdravo" realizuju tri ministarstva - Ministarstvo prosvete, Ministarstvo sporta i Ministarstvo zdravlja, koji su nedavno potpisali memorandum o saradnji.

Od naredne školske godine planirano je uvođenje softvera, odnosno informacionog sistema za praćenja fizičkog razvoja i razvoja motoričkih sposobnosti učenika u svim školama. Nastavnici će testirati učenike, podatke će ubacivati u softver i na osnovu dobijenih rezultata preporučiće koje vežbe đaci treba da rade u školi i kod kuće.

"U prvom i drugom razredu osnovne škole predlog je da tri časa sprovode nastavnici razredne nastave, a dva preostala časa nastavnici fizičkog. U trećem i četvrtom razredu odnos bio obrnut. Ovakav način bi doprineo i da se umanji eventualni stres koji učenik doživljava prilikom prelaska sa razredne na predmetnu nastavu", naveli su u obrazloženju inicijative.
link
 
Super ideja al sa nedostacima u planiranju, jer su nam deca več preoptrećena brojem časova. Ne znam treba li da izbacimo matematiku ili srpski jezik da bi nekako uklopili. Da nas pitaju , a ne pitaju nas, izbacili bi neke izborne predmete,ali onda ne bi bili po modelu EU , tako da će nam deca biti u školi po 5, 6, časova dnevno. Mislim na mlađe osnovce.
 
odlicno , deci vise treba fizicko nego matematika i srpski

smisliti vezbice koje odgovaraju uzrastu

zasto sam ja preskakao kozlic na razne nacine , ocito sam se mucio i nisam bio za gimnasticara?

naravno deci koja jesu za to omoguciti , ali ona koja nisu ne muciti time nego im dati vezbe koje ce ojacati organizam i kicmu

jer su bolesti kicme bolesti sadasnjosti a ne buducnosti
 
Početkom godine Savez profesora fizičkog vaspitanja uputio je inicijativu Ministarstvu prosvete i Nacionalnom prosvetnom savetu da se u osnovnim i srednim školama poveća nedeljni fond časova fizičkog, a da nastavnici fizičkog budu angažovani i u nižim razredima zajedno sa učiteljima, kao i da fizičko dobije natpredmetni status.
3 puta nedeljno je sasvim dovoljno i angažovanje profesora fizičkog u mlađim razredima. Preteruju sa zahtevom da fizičko bude zastupljeno svakog dana. Svako misli da je njegov predmet najpotrebniji.
 
fizicko svakako da imaju deca ali en svaki dan..
kada samo mi isli u skolu nismo imali fizicko svaki dan
meni nista sto ima veze sa danasnjim skolstvom nije jasno
To je tačno, ali mi nismo sedeli po 6 sati dnevno buljeći u telefon, već smo trčali po parkovima i ulici, dečaci igrali fudbal i košarku, devojčice lastiš, vozili bicikl, bili smo daleko više fizički angažovani nego deca danas.

Zato mislim da je ovo dobra ideja.
 
To je tačno, ali mi nismo sedeli po 6 sati dnevno buljeći u telefon, već smo trčali po parkovima i ulici, dečaci igrali fudbal i košarku, devojčice lastiš, vozili bicikl, bili smo daleko više fizički angažovani nego deca danas.

Zato mislim da je ovo dobra ideja.
istina ali smo bili i sa manjim fondom casova i nismo bili toliko optereceni kao deca danas..fizicko obavezno i to da bude obavezno za svu decu osim za onu koja imaju neku bolest kao sto je nekada bilo pa su ta deca oslobadjana fizickog.. po meni je svaki dan fizickog mnogo..3 x nedeljno je prihvatljivije od 5 x nedeljno..
 
3 puta nedeljno je sasvim dovoljno i angažovanje profesora fizičkog u mlađim razredima. Preteruju sa zahtevom da fizičko bude zastupljeno svakog dana. Svako misli da je njegov predmet najpotrebniji.

slažem se, ja sam predložio 4. puta nedeljno

https://forum.krstarica.com/threads/ukinuti-likovno-i-muzicko-kao-obavezan-predmet-u-skolama.976103/

Da li ste za ukidanje LIKOVNOG i MUZIČKOG i da njihova mesta zauzme TELESNO VASPITANJE?
trenutno imamo 1 čas likovnog, i 1 čas muzičkog, i 2 časa TELESNOG VASPITANJA.

Po novom, imali bi 4 (ČETIRI) časa TELESNOG VASPITANJA!
Milina! deca će moči da igraju basket, fudbal, odobjku, da uče osnove rvanja, aikada (da nauče padove)
da se valjaju po strunjačama učeći brazilsku JJ, itd!
zamislite školu gde skoro svaki dan imaš TELESNO VASPITANJE ili fizičko ako volite komunistička imena predmeta
u Kraljevini je to bio telesni odgoj....
Takav narod bi bio dalko zdraviji, ravni tabani bi se iskorenili a kriva kičma bi nestala!

Što se tiće LIKOVNOG I MUZIČKOG; oni su TEROR za sve one koji nemaju dara za iste
i veliki su SMOR!
ko ima dara, ići će na akademije i sa i bez likovnog i muzičkog, deca koja vole da crtaju i pevaju
radiće to i bez škole...

SPASIMO NAŠU DECU!
još nije kasno!
U TELESNI ODGOJ SE MORAJU UVRSTITI BORILAČKE VEŠTINE!
rvanje
brazilska JJ
realni aikido

a nastavnici LIKOVNOG I MUZIČKOG svakako neće biti ostavljeni na ulici
ko je na 10 godina do penzije dobiće PUNU penziju, ostali, kako se dogovorimo!
LJUDI VIŠE VAM TREBAJU ZDRAVA DECA NEGO REMBRANTI i RASPEVANI SLAVUJI!
...
uzgred, vrlo često mi roditelji pokažu crteže svoje dece onako raspilavljeni kao vidi brate kako crta!
ja pogledam....dobijem prenos blama, i odčutim! kao al je slatko a odvratno je!
DECA DA BI CRTALA I PEVALA MORAJU PRVO TELESNO DA SRASTU I ODRASTU!
....
Ustalom, evo dogovora!
nek deca odluče hoće li ići na 4 časa TELESNOG ili na 2 časa telesnog + 1 likovno + 1 muzičko!
eto svi siti! i na broju!

To je tačno, ali mi nismo sedeli po 6 sati dnevno buljeći u telefon, već smo trčali po parkovima i ulici, dečaci igrali fudbal i košarku, devojčice lastiš, vozili bicikl, bili smo daleko više fizički angažovani nego deca danas.

Zato mislim da je ovo dobra ideja.

mene su popljuvali kad sam ovo predložio, kada sebe. al jbga kad to predlože fensi fitnes lični treneri onda se lakše prihvata
(ne mislim na tebe)

PLAN TELESNOG ODGOJA po meni, bi bio sledeći:

1. ČAS
gimnastika, parter/ kozlić/konopac/ šipka/ das

2. ČAS
rvanje/aikido sa padovima/ JJS- BJJS

3. ČAS
loptanje, šta ko voli!

4. ČAS
plesne igre sa pevanjem!

5. VOLJNO
šta ko hoće....strunjače, lopte...

Likovno i crtanje, jako bitni za razvoj mozga. će morati da se uglave kao domaći zadatak
jbga nek crtaju kući i nek slušaju vivaldija preko jućuba!

Zapravo celu školu bi ja podeli samo na sledeće predmete

1. TELESNI ODGOJ

2. SRBSKI JEZIK I KNJIŽEVNOST SA GOVORNIŠTVOM

3. MATEMATIKA, sa posebnim osvrtom na GEOMETRIJU

4. POVEST učiteljica života! sa osvtom na SRBSKU povest!

5. STRANI JEZICI....ruski, engleski i italijanski, svi uče SVE!

i eto 5 časova svaki dan od kojih je 5. čas fizičko! milina!


FIZIKA HEMIJA BIOLOGIJA to da se uči samo ofrlje....u OŠ
više imaju koristi od poznavanje POVESTI nego od

istina ali smo bili i sa manjim fondom casova i nismo bili toliko optereceni kao deca danas..fizicko obavezno i to da bude obavezno za svu decu osim za onu koja imaju neku bolest kao sto je nekada bilo pa su bila ta deca oslobadjana fizickog.. po meni je svaki dan fizickog mnogo..3 x nedeljno je prihvatljivije od 5 x nedeljno..

nije bre mnogo!
ti časovi se moraju osmisliti da budu ZANIMLJIVI i KORISNI
a ne samo da mlate bezveze
eno gore sam sve osmislio mož da im pošalješ

BORILAČKE VEŠTINE koje neguju okretnost, kao rvanje ili JJS tj BJJS pa i realni aikido se moraju poznavati!
takodje 1 čas bi bio PLES sa sve PEVANJEM!
 
@Барышников cemu taj ljutiti smajli..iznela sam svoje misljenje a ti mozes svoje kaos to je Sizif napisao i svi ostali

ne nije ljut nego se dere, al nema tog što se dere pa mi ovaj bio najbiliži sve u redu
OŠ treba deci da da

1. TELESNI ODGOJ
2. GOVOR, tj SRBSKI
3. CRTANJE PEVANJE jako bitno za mozak
4. MATEMATIKA isto mnogo bitna za mozak!
5. POVEST bitna za dušu

i to ti je sve, to se zapravo jedino i učilo u staroj grčkoj....
sve ostalo je nadgradnja, pa bi bilo
6 razreda OŠ, i 2+4 razreda SŠ, tj 4 obavezna i 2 posle ko hoće
 
Batice, šta je realni aikido?
Ili si mislio napisati "realno".
Ozbiljno pitam, ne trolam.

aikido koji je usavršio naš Ljubomir Vračarević i tako nazvao
za decu je dobar jer im daje osnove padova, padanja, i snalaženja u prostoru
što zapravo može i JJS sve da im da.....
a za ulicu i nije baš, tj kada bi se unapredio onda bi bio JJS...e šta je JJS ti ne prepičavam!

uopšte sve te veštine koje se zasnivaju na hvatanju za KIMONO su idijotske...pa niko ne nosi kimono po ulici!
osim u Japanu, pre 200 godina.....


https://en.wikipedia.org/wiki/Brazilian_jiu-jitsu
 
Treba ko u Severnu Koreju
Svako jutro po sat vreme vežbe da se rade
Gledam decu jbt sve rahitični ..
ujutru je loše, žile zglobovi vene....to se sve još spava
blago razgibavanje pred 1. čas od 15min, al prave vežbe tek posle

a to što gledaš rahitične, nije to rahitis. to je posledica NEPOVIJANJA beba do 3-6 meseca
uvedena pre 20-30 godina...odakle si? nije u svim delovima srbije to zaživelo al negdebaš jeste

to su savetovale patronažne sestre i lekari pedijatri kao ne mora više da se povija, pratićemo pa ako baš treba...
qrtz ne mora....odoše kukovi i povukoše kolena! kod devojčica propast!
al kome bato da pričaš? šta kome kažeš hoće da te raščereči živog!
 
Fizicko svaki dan dva puta dnevno. Ali da klinci i klinke imaju odgovarajucu ishranu i da mogu da se razvijaju pravilno.

Prvi cas fizicko, fudbal ceo cas.
ne fudbal kao ideologija, njegovi prezenteri izvlace lajne i tetoviraju se.

Drugi cas dzudo mma ili bilo koja borilacka vestina. Da dete izrasta u najboljeg coveka.
 
Pogledajte prilog 1389163

Početkom godine Savez profesora fizičkog vaspitanja uputio je inicijativu Ministarstvu prosvete i Nacionalnom prosvetnom savetu da se u osnovnim i srednim školama poveća nedeljni fond časova fizičkog, a da nastavnici fizičkog budu angažovani i u nižim razredima zajedno sa učiteljima, kao i da fizičko dobije natpredmetni status.

Od naredne školske godine, od 1. septembra učenici osnovnih škola imaće svaki dan fizičko vaspitanje, dok će đaci srednjih škola imati četiri puta nedeljno. To neće važiti za sve škole, već samo za one koje budu uključene u pilot projekat "Svako dete ima pravo da odrasta zdravo". Ministarstvo prosvete će do 20. avgusta obaviti selekciju škola.Već je poznato da će u projekat biti uključene škole koje rade jednosmenski. Više časova fizičkog imaće đaci u 70 odeljenja prvog ciklusa osnovne škole (do četvrtog razreda), 30 odeljenja drugog ciklusa osnovnog obrazovanja i vaspitanja (od petog do osmog razreda), kao i u 20 odeljenja u srednjem obrazovanju i vaspitanju.

U Srbiji 398 škola radi jednosenski- 346 osnovnih i 52 srednje škole.

U Zavodu za Euronews Srbija kažu da se broj časova ostalih predmeta neće menjati. Preciziraju i da će časove fizičkog vaspitanja zajedno držati učitelj i nastavnik fizičkog i zdravstvenog vaspitanja.
Iz Ministarstva prosvete poručuju da će nastavnici fizičkog biti dodatno angažovani ukoliko škole za to budu imale potrebu.
Pilot projekat "Svako dete ima pravo da odrasta zdravo" realizuju tri ministarstva - Ministarstvo prosvete, Ministarstvo sporta i Ministarstvo zdravlja, koji su nedavno potpisali memorandum o saradnji.

Od naredne školske godine planirano je uvođenje softvera, odnosno informacionog sistema za praćenja fizičkog razvoja i razvoja motoričkih sposobnosti učenika u svim školama. Nastavnici će testirati učenike, podatke će ubacivati u softver i na osnovu dobijenih rezultata preporučiće koje vežbe đaci treba da rade u školi i kod kuće.

"U prvom i drugom razredu osnovne škole predlog je da tri časa sprovode nastavnici razredne nastave, a dva preostala časa nastavnici fizičkog. U trećem i četvrtom razredu odnos bio obrnut. Ovakav način bi doprineo i da se umanji eventualni stres koji učenik doživljava prilikom prelaska sa razredne na predmetnu nastavu", naveli su u obrazloženju inicijative.
link
Физичко сваки дан, ал нажалост, на физичком се ништа не ради. Сви само седе на клупи и гледају фон, а девојке се извлаче како стигну.
 
Ја мислим да школе морају да саграде спаваоне, није фер да деца кампују по школама.
Сваке године неки час више, ништа не смањују и укидају.
А физичко да имају и 20 часова недељно, слаба вајда.
Ништа са њима не раде, част изузецима, само вуцарају ону опрему до школе и назад.
 

Back
Top