Čakre

Čakra je aktivni centar koji prima, usvaja i oslobađa životnu energiju (Orana, Chi, Qi, Bioenergija).Sama riječ čakra doslovce se prevodi kao kotač ili disk ili vrtnja. Nazivaju se i lotosovi cvjetovi. Odnose se na vrteći konus bioenergije, koja izbija iz glavnog živca ganglija i iz kralješnice Takvih je sedam čakri poredanih u nizu od temelja kralješnice do vrha glave. Prostiru se ispred i iza tijela. Najdonja i najgornja čakra nalaze se ispod i iznad tijela.
Prema nekim istočnim shvaćanjima, čakre su stupnjevi svijesti, i stanje duše. U metafizičkom konceptu to su energetska središta profinjene duhovne snage, koje djeluju na fizičkom, emocionalnom, misaonom i duhovnom planu.
Pojam i ideja o čakrama izvorno je nastala u Indiji, prije više od 4000 godina. Čakre se spominju u Vedama i kasnije u Uponišadi.Jogi Sutras Patanjali, i najviše u 16.tom stoleću u tekstu Sat-Chakra-Nirupana indijskog jogija. 1920_ih godina, Sir John Woodroffe(pseudonim: Arthur Avalon je upoznao zapad s čakrama u svojoj knjizi The Serpent Power (Kundalini joga). Na zapadu čakre su poznate i iz predavanja nekih europskih mistika i vidovnjaka.
 
cakre.jpg
 
Evo nekih najosnovnijih stvari
https://biokvant.rs/sta-su-cakre/#


čakre

I KORENA ČAKRA

Lokacija: perineum, tačka između anusa i polnih organa
Boja: crvena
Delovi tela: limfni sistem, skeletni sistem (kosti i zubi),prostata, bešika i sistem eliminacije, donji ekstremiteti (noge-stopala,članci,itd.), nos
Endokrina žlezda: nadbubrežna žlezda
Čulo: miris
Element: zemlja
Svest: bezbednost, opstanak, poverenje, odnos prema novcu, kući, poslu. Sposobnost da se čvrsto stoji na zemlji, prisutnost ovde i sada. Ova čakra takođe odražava vezu osobe sa njenom majkom i majkom Zemljom.

II SAKRALNA ČAKRA

Lokacija: centar abdomena
Boja: narandžasta
Delovi tela: reproduktivni sistem, polni organi, slabinski splet živaca
Endokrina žlezda: jajnici i testisi
Čulo: čulo ukusa, apetit
Element: voda
Svest: ova čakra se vezuje za delove svesti koji se tiču hrane i seksa. Odnosi se na komunikaciju tela sa bićem iznutra, o tome šta telo želi i šta mu treba. Sposobnost da se imaju deca takođe je pridružena ovoj čakri. Ova čakra se vezuje za emotivno telo i spremnost osobe da oseti emocije.

III SOLAR PLEKSUS ČAKRA

Lokacija: solarni pleksus
Boja: žuta
Delov tela: mišićni sistem, koža kao sistem, solarni pleksus, debelo crevo, stomak, jetra i drugi organi i žlezde u regionu solarnog pleksusa.
Endokrina žlezda: pankreas
Čulo: čulo vida
Element: vatra, Sunce
Svest: delovi svesti pridruženi ovoj čakri uključuju percepciju koja se tiče snage, kontrole, slobode, komotnost koju smo u mogućnosti da pružimo sebi – lakoća postojanja.. Mentalne aktivnost i mentalno telo su vezani za ovu čakru kao i nivo bića koji nazivamo ličnost – ego.

IV SRČANA ČAKRA

Lokacija: središte grudi
Boja: smaragdno zelena
Delovi tela: srce, sistem cirkulacije, srčani pleksus koji pokriva pluća i čitavu zonu grudi
Endokrina žlezda: timus (kontroliše imunski sistem)
Čulo: čulo dodira (osetljivost kad smo dodirnuti pokazuje osetljivost srčane čakre)
Element: vazduh
Svest: percepcija ljubavi, veza sa osobama bliskim našem srcu, kao što su ljubavni partner, brat, sestra, roditelji, deca. Teškoće sa disanjem ili plućima, pokazuju napetost u srčanoj čakri. Odnos osobe prema vazduhu odražava njen odnost prema ljubavi.

V GRLENA ČAKRA

Lokacija: podnožje grla
Boja: nebesko plava
Delovi tela: grlo, vrat, ruke, šake
Endokrina žlezda: tiroidna žlezda
Čulo: čulo sluha
Element: etar
Svest
: aspekt izražavanja i prihvatanja. Izražavanje može biti u formi komunikacije kada neko nešto želi i šta želi, ili može biti umetničko izražavanje (slikanje, muzika, ples kao oblik izražavanja šta osećamo u sebi). Izražavanje je povezano sa prihvatanjem. Metafizički, ova čakra je povezana sa stvaralaštvom, stvaranjem, izražavajući u fizičkom svetu ispunjenje cilja.

VI ČEONA ČAKRA

Lokacija: središte čela (treće oko)
Boja: indigo
Delovi tela: čelo, slepoočnice, karotidni pleksus
Endokrina žlezda: hipofiza
Čulo: ekstra čulno opažanje (vidovitost – unutrašnje čulo vizije)
Element: unutrašnji zvuk (intuicija)
Svest: ova čakra se vezuje za duboki unutrašnji nivo bića koji nazivamo Duh, tačka gledišta iz dubog dela našeg bića (podsvesno ili nesvesno)

VII KRUNSKA ČAKRA

Lokacija: vrh glave
Boja: bela, ljubičasta
Delovi tela
: vrh glave, mozak i ceo nervni sistem
Endokrina žlezda: pinealna žlezda
Čulo: čulo empatije (uživljavanja), doživljavanje tuđeg iskustva kao svog
Element: unutrašnja svetlost, ono što doživljavamo u najdubljem delu naše svesti
Svest: krunska čakra pokazuje naš odnos sa Ocem na Nebu. To reprezentuje našu vezu sa biološkim ocem, koja je model za naš odnos sa autoritetom i kao krajnji cilj, sa Bogom. To je nivo duše. Kada neko ima osećaj odvojenosti od oca, tada zatvara krunsku čakru, doživljava osećaj izolacije i usamljenosti, kao da je u školjci i ima teškoće u kontaktu sa onima oko sebe.
 
Dukice ima nešto i u ovome :vzagrljaj:
Verovatno da ima, napisah, ne mogu se menjati i pored najbolje volje.

Nekada davno, u dobra stara vremene, moj grad beše izlepljen plakatima i obaveštenjem da tog i tog datuma u naš grad dolazi čuveni ruski bioenergetičar.
Zakupio je sprat u hotelu
Radi bioenergetsko polje, iris dijagnostikom nepogrešivo postavlja dijagnoze, i štatijaznam šta sve....
Naravno da nisam odolela izazovu, otišla sam.
Krenuo je svojim moćima bioenergije, ništa nisam osetila
Čovek se zbunio, rekao mi je da ne može kroz moju auru:P
Naravno, odrađen ne pregled tela, dobila sam crtež oka sa poljima koji su podudadarni organima u telu i za koje imam predispozicije o eventualnim oboljenjima.

Ne znam se da li mi se to podudadrilo sa eventualnim zdravstvnenim tegobama.
Koliko znam, jedino mi je žuč pravila problem i odstranjena je.
Drugih problema nemam, osim ako ih sama ne napravim :P
 
Verovatno da ima, napisah, ne mogu se menjati i pored najbolje volje.

Nekada davno, u dobra stara vremene, moj grad beše izlepljen plakatima i obaveštenjem da tog i tog datuma u naš grad dolazi čuveni ruski bioenergetičar.
Zakupio je sprat u hotelu
Radi bioenergetsko polje, iris dijagnostikom nepogrešivo postavlja dijagnoze, i štatijaznam šta sve....
Naravno da nisam odolela izazovu, otišla sam.
Krenuo je svojim moćima bioenergije, ništa nisam osetila
Čovek se zbunio, rekao mi je da ne može kroz moju auru:P
Naravno, odrađen ne pregled tela, dobila sam crtež oka sa poljima koji su podudadarni organima u telu i za koje imam predispozicije o eventualnim oboljenjima.

Ne znam se da li mi se to podudadrilo sa eventualnim zdravstvnenim tegobama.
Koliko znam, jedino mi je žuč pravila problem i odstranjena je.
Drugih problema nemam, osim ako ih sama ne napravim :P
znao sam da si posebna :vzagrljaj:
 

Back
Top