Čajkovski

Milunka, nije mi poznato da je Cajkovski " donekle nepravedno potcenjen kompozitor ", kako ti kazes. :)

On je u Rusiji vrh, ali i na tzv. " Zapadu " je izuzetno omiljen i rado slusan kompozitor.

Istina, ta zapadna publika, za cijim se prohtevima cesto povode i veliki dirigenti, ima ponesto drugaciji ukus.

Tako je, npr., od simfonija Cajkovskog, verovatno najpopularnija Peta simfonija ovog kompozitora, a prve tri njegove simfonije nisu bas " na ceni ". Ta publika tesko razume i prihvata ponekad i Sestu simfoniju Cajkovskog, verovatno jedno od najtragicnijih dela u citavoj klasicnoj muzici. Nisu, valjda, skloni takvim razmisljanjima.

Drzim, mozda neopravdano ( ? ) , da je za kompletan dozivljaj te simfonije ( No.6 ) potrebna " slovenska dusa ".

No, koliko je Cajkovski veliki i na Zapadu, govori nam i primer jednog velikog dirigenta poput Karajana. Kada je za Deutsche Grammophon snimao dela Cajkovskog, on se vise nego sto treba trudio da dokaze svoje slovensko poreklo.

Zasto je Peta simfonija Cajkovskog toliko popularna mozda nam odgovori slusanje ove simfonije u izvodjenju i danas neprevazidjenog J. Mravinskog sa tadasnjim svojim orkestrom, Lenjingradskom filharmonijom. :)

 
Poslednja izmena:
S.Rahmanjinov je svojevremeno uradio obradu za klavir jedne romanse Cajkovskog ( op. 16, br.1 ).

Na ovom snimku sam Rahmanjinov izvodi to delo Cajkovskog. Snimak od 26 februara 1942. je verovatno preuzet sa sajta Senar, koji je posvecen Rahmanjinovu.

 
Nikad se nisam u potpunosti , slagao sa , recimo, objasnjenjima u pismima Cajkovskog, , upucenih Nadezdi fon Mek.

On je ovaj stav, inace genijalan, drugi, iz Cetvrte simfonije, malo drugacije objasnjavao.

Ja sam, pod drugacijm uslovima, bas, uzivao,u toj njegovoj muzici i u mnogim zalascima sunca - na moru .
I, naravno, gde reci prestaju, pocinje muzika.

 
Poslednja izmena:

Back
Top