- Poruka
- 366.150
Bukovača (lat. Pleurotus ostreatus) je pečurka sjajnog ukusa sa visokom hranjivom vrednosti. Klobuk bukovače u prečniku najčešće iznosi od 5 do 20 cm.
Izrasta iz stabljike čija dužina najčešće iznosi od 2 do 4 cm.
Postoji nekoliko vrsta bukovače, a najrasprostranjenije su:
-Letnja bukovača (raste za vreme leta i karakteriše je malo svetliji klobuk u beloj-krem nijansi)
-Kraljevska bukovača (ima deblje meso što joj pomaže da zadrži svežinu, čak i po nekoliko nedelja duže od ostalih vrsta. Osim toga, daleko je hranjivija u odnosu na druge vrste. Najčešće se uzgaja u Aziji, ali u zadnjih nekoliko godina je počela da se uzgaja i na našim prostorima, gde je poznata pod imenom "kotrljanka")
-Obična bukovača (ima braon klobuk i raste za vreme jeseni i rane zime)
Uzgajivači bukovaču mogu uspešno da gaje i na slami. Gajenje ove pečurke je uistinu isplativ zato što ne iziskuje prevelika ulaganja, a vrlo je lako ostvariti velik prinos. Kao veliki plus svemu tome, bukovača je iznimno otporna kako na bolesti, tako i na štetočine.
Lekovita svojstva
Bukovače su bogate proteinima i vodom. Proteini čine neverovatnih 30 odsto hranjivih materija ove pečurke, pa se zbog toga preporučuju vegetarijancima i svima drugima koji ne konzumiraju meso, ili to čine u manjim količinama.Naučna istraživanja su dokazala da bukovače imaju snažne protiv-upalne karakteristike, što znači da se mogu koristiti za ublažavanje simptoma bolesti kao što su upalne poteškoće creva ili reumatoidnog artritisa (izvor).
Osim proteina bukovače sadrže i antioksidanse, koji povoljno deluju na neutralizaciji štetnosti slobodnih radikala i sprečavaju oštećenja ćelija. Bogate su i vitaminima B2 i B3. Vitamin B3, poznat i kao niacin, povoljno deluje kod Alchajmerove bolesti, ali i kod drugih oblika demencije, dok vitamin B2 - poznatiji kao riboflavin - deluje terapeutski kod Braunovog sindroma.
Jedan od najvećih blagoslova ove pečurke je njen uticaj na ćelije raka. Kroz labaratorijska istraživanja provedena u Indijanapolisu, naučnici su uspeli da spreče širenje i rast ćelija raka debelog creva, a drugo labaratorijsko istraživanje je utvrdilo da ekstrakt bukovače ima pozitivan učinak i na leukemiju
link