Rusi prave superlaser
Rusija pravi superlaser čija će razorna moć biti jednaka razornoj moći hidrogenske bombe. Naučnici tvrde da će on biti najmoćniji na svetu, a njegova izrada koštaće 1,5 milijardi dolara. Laser će raditi na principu nuklearne fuzije, koristiće se za ...
MOSKVA - Moćna sprava.
Rusija pravi superlaser čija će razorna moć biti jednaka razornoj moći hidrogenske bombe. Naučnici tvrde da će on biti najmoćniji na svetu, a njegova izrada koštaće 1,5 milijardi dolara. Laser će raditi na principu nuklearne fuzije, koristiće se za pravljenje termonuklearnog oružja, a služiće i u civilne svrhe.
Nova naprava koristiće se za izučavanje inercione zatvorene fuzije (ICF). Naučnici planiraju da u laboratoriji rekonstruišu proces koji se događa u zvezdama ili tokom eksplozije hidrogenske bombe.
Objekat od deset spratova, dugačak 360 metara, u kojem će biti smešten laser napraviće Institut za istraživanja eksperimentalne fizike, vodeća ruska nuklearna laboratorija. On će biti izgrađen blizu tehnološkog parka Sarov u regionu Nižnji Novgorod u centralnoj Rusiji.
Šef istraživačkog tima Radij Ilkajev kaže da će laser imati dvostruku upotrebu.
- S jedne strane, pravimo ga u odbrambene svrhe. Proces koji se događa u takvim napravama, koji ćemo izučavati, neophodan je za pravljenje termonuklearnog oružja. S druge strane, pomoći će nam i u civilne svrhe. Veruje se da laserska nuklearna fuzija može biti korisna za energetiku u budućnosti - kaže Ilkajev.
Osim Rusa, na laseru rade i Amerikanci i Francuzi. U SAD ga pravi Nacionalna ustanova za punjenja, a francuski projekat zove se „Laser megadžul“. Američka laboratorija već funkcioniše na internetu, a francuska će biti završena 2012. Ruski projekat će biti spreman za desetak godina.
Ilkajev navodi da će ruski laser biti jači od američkog i francuskog. On će moći da pogodi cilj snagom od 2,8 megadžula, dok francuski i američki to rade snagom od oko dva megadžula.
Uređaj funkcioniše tako što se moćni laserski zrak deli u desetine manjih, pojačava svaki od njih i pogađa kuglicu sa fuzionim gorivom. Ukoliko se pogodak dobro tempira, meta, koja može da bude mala koliko i glava čiode, implodira i stvara mešavinu deuterijuma i tricijuma (izotopi vodonika) koji su 100 puta gušći od olova i zagrevaju se na 100 miliona stepeni.
Proces je sličan onome koji se dešava u termonuklearnoj bombi. U takvom oružju obična fisiona (nuklearna) bomba koristi se za proizvodnju energije koja izaziva reakciju u fuzionom gorivu.
Budućnost energetike
Kad laser bude napravljen, on može da bude izvor čiste energije sa rezervama goriva koje će trajati vekovima. Naime, sada se kao gorivo za nuklearne elektrane koristi uranijum, čiji su izvori ograničeni. Međutim, ukoliko bi se napravile elektrane koje koriste deuterijum i tricijum, dobila bi se mnogo čistija energija, a oba izotopa vodonika mogu da se nađu u okeanima u velikim količinama.