Укратко о борбеним дејствима у Сирији
Оперативни извештај 16-17.05.2015
Каламун
У току је 2 фаза операције САА и либанског Хезболаха која има за циљ поптуно уништење исламистичких снага на граници Сирије у Либана. Операција се спроводи под самим небеским сводом на веома тешком земљишту, на висинама преко 2.500 метара н.в. и за сада се веома успешно одвија. Велики број стратегијски важних топографских објеката је заузета, уништено је на десетине положаја исламистичких формација (упоришне тачке,командно-штабна места, магацини са наоружањем). Ослобођено је 100 км2 територије у којој је убијено 200+ екстремиста уз сопствене губитке од 20-30 погинулих. Операцију у великом делу спроводе изузетно обучене, алпинистичке командо- бригаде либанског Хезболаха. У овом моменту се може рећи да је Хезболах у потпуности овладао овом просторијом која је природна граница између Либана и Сирије.
Идлиб
Настављају се активна борбена дејства у целој провинцији Идлиб , и то од истоименог града, преко Арихе до Џишр аш Шугура... дуж целог коридора Идлиб-Џишр. Авијација је проширила своје ударе све до турске границе, покушавајући да лоцира и уништи екстремистичка појачања која из правца Турске, непрекидно и у таласима улазе дубље у Сирију. Ту је јуче оборена и једна БПЛ војске Сирије, коју су оборили турски ловци Ф-16. Авијација делује изузетно жестоко и судећи према подацима са терена наноси екстремистима велике губитке. После неколико успешних напада, у којима је ликвидирана велика група (најмање 80 исламиста из Саудијске Арабије и Катара) на џихадистичким социјалним мрежама се појавила информација да су употребљене авио.бомбе пуњене хлором. Болница се и даље храбро држи, а предње оклопно-моторизоване групе за деблокаду се налазе на даљини од око 800м са јужне стране. Услед густо укопане и добро опремљене одбране испред себе (Ат средства), они за сада не могу ни метар даље. Наводно испред ове групе је пребачен батаљон са Кавказа, који је ударна снага џихадиста на овом правцу. Авијација успешно потпомаже одбрану болнице и практично је 24 часа, у кружној формацији, ангажована на небу изнад самог града. Ал Нусра покушава да пресече коридор код града Ариха, и ту је успела да заузме неколико важних приградских насеља, а према додуше непроверним информацијама, да делом и уђу у Ариху.
Хомс
Пре неколико дана дошло до провале групације од најмање 4,000 екстремиста из групе ИДИЛ. на простор источно до града Хомс (Палмира). У току су изузетно оштре борбе за град Тадмор, источно од Хомса. На овом делу фронта су могући територијални губици САА у наредним данима. Циљ овог испада је заузимање важних нафтно-гасних инсталација које се налазе на овом подручју, као и проширивање нападних дејстава дубље као Хомсу (самоубилачки напади).Према последњим информацијама џихадисти су успели да заузму елементе самог изворишта и трасе гасовода (чворишта). И на овом простору је у току снажна активност сиријске авијације. На заузетом подручју су регистровани масовни злочини (клања цивила, резање глава) од стране ових формација.
- - - - - - - - - -
Палмира, тешко засипање бомбама, теористи на отвореном(пустиња) глинени голубови...
Разбијени терористи код Палмире.
18+