Biti nečiji II

..

Onaj ko se usudio da se besmislu zagleda u oči,taj je spreman na najtežu mudrost samoće.
Nemogućnost je uslov za njegovo trajanje,neostvarenost mu daje motiv,podsticaj životu.

Ovo kažem da bi shvatio kakvu si mi uslugu učinio.
Ovim želim da ti se,izmirena sa neočekivanim porazom,za naučeno zahvalim.
Posle tebe ništa mi se više ne čini preteško,nema tog tereta kojeg nisam u stanju da ponesem.

"Biti nečiji"...kakva strašna misao kojoj se naivno stremi!
Pripadati nekom,da neko pripada nama,jesu iskazi koji se provlače kao genetski lajtmotiv u življenju našeg bića.
Od te nasušne nam potrebe samo retki uspevaju da se odreknu.

Mi smo uspeli...
Najpre ti,za tobom i ja.
Ne pripadati nikome...to je najbolnija radost koja se,obično,ne ostvaruje.
U njenim kostima caruje strah koji razara mišlju na gubitak,poraz i samoću.
Srećni su oni koji imaju snage da izbegnu njenu epidemiologiju.
Mi smo se odvažili da hrabro,ledenog srca i okamenjene duše,prihvatimo bezpogovornu neminovnost.

Naučio si me kako da se odreknem smrtonosno anksiozne "biti nečiji" potrebe.
Zahvalna sam ti što si mi pokazao način kako da se izborim sa strahom da "biti sam" znači kraj svih nada i želja.
Pomirila sam se sa tim užasnim strahom koji je najpre bio moranje,a onda postao odluka...




Ps.For us,you and me...the lost people



...



Before,when a hope to seems the real :


BITI NEČIJI I...


15.10.2010.

Rano je jutro,sumorno i sivo,otežalo od vodene magle koja guši dan...
Ispred kontejnera u nizu,stoji čovek i redom ih otvara.
Na ivici trotoara,naslonjen njegov bicikl na zivu ogradu koja razdvaja manji park i ulicu.
Pretura po razbacanim kesama...brižljivo vadeći komade hleba i pažljivo (čini mi se),slaže ih u korpu.
Korpa ima tockove,zavarena je na prednjem delu bicikla.
Jedan od modela "uradi sam"..nimalo lepa,ali prakticna skalamerija.
Odvaja ostalu "tehničku robu",od "prehrambene".
Kad štapom ne može da dohvati ciljanu kesu,namah njegova glava i ramena utonu u iskrivljeni otvor kontejnera..

Pored čoveka stoji krupna životinja nepoznate pasmine.
Njegov pas.
Stoji poput izlivene statue,nepokretan je.
Samo njegove oči budno prate pokrete čoveka.
Strpljivo stoji,na očigled druga dva psa,lutalica,dobro znanih u ovom kraju zgrada.
"Posmatrači" ga gledaju sa nepoverenjem,kao uljeza.
Jer ovo je njihova teritorija,njihovo prebivalište,njihov "zavičaj","veliki svet" u kome žive.
Gledaju ga,ali ne preduzimaju ništa...razumeju da je omanji,tamnoput čovek pored,njegov gazda.
Čovekov pas ih takodje posmatra,ne pokrećući nijedan deo svog tela..

Sa lupom se zatvori i poslednji poklopac na kontejneru.
Čovek ubaci jutarnju "lovinu" u žičanu ogradu svog prevoznog sredstva i krenu.
Tek tada ožive nepomicna figura psa...podje laganim kasom za svojim gazdom,mašući ravnomerno repom.
Psi na odlazak stranaca odreagovaše samo pratećim pogledima.
U njima se jasno videla,kao u očima dece,zavist.
Pas je imao svog čoveka - bio je nečiji.
Oni - bili su ničiji.
"Biti nečiji" - kao težnja,kao teško dostižan san svakog psa..

Ni ljudi se ne razlikuju u ovoj urodjenoj potrebi.
Potreba za imati nekog svog,bliskog,najbližeg...
Čežnja koja nam je dolaskom u ovaj svet,zapisana u DNK lancu.
Težnja za životom u stadu,kao odlika najviše životinjske vrste.
Mi smo čoporativna bića,ma kako bili prinudjeni da živimo u osami.
Nikada necemo zaboraviti taj instikt za pripadanjem - biti nečiji medju drugima.
Od egzistencijalne važnosti je - imati nekog svog.
"Biti nečiji" - kao težnja,kao teško dostižan san svakog čoveka..



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~



Ne znam zašto sam ovo napisala.
Dogodilo se jutros,u prolazu,kada sam kretala put velike sive zgrade koja svakodnevno,neumoljivo uzima deo mog života.
U njoj sam sada,na svakodnevnom poslu.
Jedino još uvek ne mogu da ovu sliku,pre par sati vidjenu,iz pamćenja potisnem.

``Biti nečiji``- dve reči kao refren,kao lajtmotiv života...

...
 
Ne bih hteo da kvarim
tvoju lepu poruku nekom
al samo bih da primetim
ustvari šta mislim da kažem
na dnu te želje da se pripada nekom
nalazi se želja da tebi pripada on
tako bar meni ta stvar izgleda
kad se do kraja sagleda ;):)
 
zxy;bt137037:
Ne bih hteo da kvarim
tvoju lepu poruku nekom
al samo bih da primetim
ustvari šta mislim da kažem
na dnu te želje da se pripada nekom
nalazi se želja da tebi pripada on
tako bar meni ta stvar izgleda
kad se do kraja sagleda ;):)


I izgleda,ZXY..

Upravo sam postu dodala raniji post istovetnog naslova,koji govori o mom stavu na ovu temu,govori "unutrašnjim glasom" mog bića.
A glas je jedno,a stvarnost drugo...nažalost.
Kao što istina nije nikad samo crna ili bela,tako i u neostvarenosti trajanja u dvoje,udela imaju obe strane..neko više,neko manje,ali su učesnici oboje.

Zahvaljujem na prepoznavanju onoga što sam htela da kažem,ZXY....:D
 
zxy;bt137037:
Ne bih hteo da kvarim
tvoju lepu poruku nekom
al samo bih da primetim
ustvari šta mislim da kažem
na dnu te želje da se pripada nekom
nalazi se želja da tebi pripada on
tako bar meni ta stvar izgleda
kad se do kraja sagleda ;):)

..vratiću se ponovo... samo da dodam : davanje zarad uzimanja je strateška zamka ... ljubav nije ratovanje -- stoga ne trba ništa davati zbog uzimanja ... u ljubavi nema ničeg sem same ljubavi ( oće reći : voli samo što voliš da voliš ) ... ako voliš samo da bi bio voljen i da bi posedovao nekog ( tiranin voli svoje podanike , samo zbog toga što bez njih ne može nikog da tiraniše --- zar ne ? ) , onda si lukavi prevarant : zar ne ?
... dakle , ja volim da volim zato što samo volim da volim -- sa puno poverenja u dobar ishod ( samo zato što hoću da se očovečujem - i strašno volim da sam čovek ; a toje izuzetno teško .... naročito u našem okruženju ... ) .... ipak idemo dalje ...
 
Poslednja izmena:
DODAMADDOG;bt137039:
AKO NEMA TE MUZIKE,PRELEPIH TONOVA,ONDA JE LEPŠE SANJATI,BITI SVOJ,NEČIJI ZVUČI KAO SVAČIJI.
BITI SAM-UŽASNA ODLUKA,IPAK MNOGI SU NEČIJI A SAMI.

Nečiji ne zvuči kao svačiji,već kao imati nekog svog..zar ne?
A većina koji su sami uvek su nečiji...u svom srcu,naravno.

Ma,znaš ti to već,my driver...! :kiss:


...
 
Poslednja izmena:
123loncar;bt137045:
..vratiću se ponovo... samo da dodam : davanje zarad uzimanja je strateška zamka ... ljubav nije ratovanje -- stoga ne trba ništa davati zbog uzimanja ... u ljubavi nema ničeg sem same ljubavi ( oće reći : voli samo što voliš da voliš ) ... ako voliš samo da bi bio voljen i da bi posedovao nekog ( tiranin voli svoje podanike , samo zbog toga što bez njih ne može nikog da tiraniše --- zar ne ? ) , onda si lukavi prevarant : zar ne ?
... dakle , ja volim da volim zato što samo volim da volim -- sa puno poverenja u dobar ishod ( samo zato što hoću da se očovečujem - i strašno volim da sam čovek ; a toje izuzetno teško .... naročito u našem okruženju ... ) .... ipak idemo dalje ...
To ti misliš tako
a šta se u tvojoj podsvesti kuva
i ko koga tamo muva
udubi se malo u to
ako možeš da dosegneš ...dno;)
 
123loncar;bt137045:
..vratiću se ponovo... samo da dodam : davanje zarad uzimanja je strateška zamka ... ljubav nije ratovanje -- stoga ne trba ništa davati zbog uzimanja
... dakle , ja volim da volim zato što samo volim da volim -- sa puno poverenja u dobar ishod ( samo zato što hoću da se očovečujem - i strašno volim da sam čovek ; a toje izuzetno teško .... naročito u našem okruženju ... ) .... ipak idemo dalje ...


Naravno,Lončaru moj,sa tvojim rečima (da ljubav nije davanje zarad uzimanja) potpuno se slažem.
"Sa puno poverenja u dobar ishod" je premisa od koje svi polazimo kada se u nekog zaljubimo.
Ali,ako nakon zaljubljenosti do ljubavi dodje (što se ne dogadja baš često ),onda u ovu najvišu "emotivnu igru" ulaze i mnogii nepredvidjeni mehanizmi i neočekivana pravila njenog funkcionisanja..
Ali,da ne dužim...ogromna je to tema za ovakvo mesto..

"Biti nečiji II" je nezahvalno komentarisati...gledišta su mnoga,a njihova različita argumentacija je nepobitna.
"Biti nečiji I" je već podložna diskusiji u kojoj se mogu mnogi stavovi usaglasiti kroz slično vidjenje ove teme.

Idemo dalje,naravno....:cmok2:
 
....znao sam da moram da se vratim... konačno , ti sa tvojim tekstovima uteruješ čoveka u razmišljanje ( u misaoni tor ) .... pregledao sam svoja razmišljanja od ranije :

"
prvi komentar :
... izvrsna priča ... centralnu temu zamotala si u pseću filozofiju : " biti nečiji " ... dobro da preskočim i ja centar priče , da se vratim na "MI" ... čovek ima izbora : da nestane u "mi" ili da izraste u "JA" ....nemože čovek biti veran kao pas ( ako ne želi da laže ) ... naprosto čovek je najmanje trojstvo ( ako je telo verno , um nije ; ako je um veran , neverna je podsvest ........ ) - istraživač .... čovek može da voli ( do groba da voli ), ali može biti samo svoj ... čovek nije čovek ako je sebi tuđ ... da tako je :
"biti nečiji " = " biti tuđ" ... samo onaj ko je svoj , može da voli ludo , jer čovek može samo da živi svoj život

- drugi komentar :
...ne možeš biti na dva mesta ... u dve kože ... u dva života ... ali možeš biti svoj i ludo voleti ( ponavljam se ) , sa svim stepenima slobode ( čovek koji nije svoj , rob je - dok robuje nije čovek ; čovek koji nije svoj u ljubavi , ljubavni je rob - ljubavni kavez ima ljubavnog sužnja ---- dakle , okreni obrni , sve potrebuje slobodu i sopstvo - velike ljubavi samo zbog toga su velike ( zbog slobode i sopstva ) ........ prebogati su oni koji tako vole ( zaratrustranci koji kao onaj lihvar , svo zlato i biserje odbace samo za jedan kamen -- zar ne ) --------------------------------------------- !

No da se vratim na centar priče ....... koji nosi veće vrednosti ( bar meni ) , a koje ti namerno marginalizuješ i umotavaš u ovo pitanje --- dakle :" kontejnerski život " ... iz koga bi izdvojio mnoge aspekte življenja i podvukao ljubavni kontejnerski život ( koji zbog psa u priči treba da bude centralno pitanje i razlog za promišljanje ). Dakle , ti postavljaš pitanje : dali je nužno u ljubavi biti kontejnerski čovek ; kako postajemo takvi ; koliko dugo može se živeti tako ( improvizovani bicikl ) ; i kako se može biti lojalan takvoj ljubavi ......................centralno pitanje tad se pretvara u samo jedno pitanje : dali smo mi ustvari u XXI veku samo kontejnerski svet ....


...nekako ovo mi se dojma ( štobi rakla Milka B. - sa suzama u očima ) , i mislim da ostajem tu -- naročito kod centralnog pitanja : dali smo mi u stvari samo kontejnerski ljudi ?
 
zxy;bt137048:
To ti misliš tako
a šta se u tvojoj podsvesti kuva
i ko koga tamo muva
udubi se malo u to
ako možeš da dosegneš ...dno;)


..uteruješ me u mrak ZXY ... dobro.... mogu ti reći iz njega izlazim.. iz dana u dan ...gledam u sunce "širom zatvorenih očiju " ... razum moj razjuruje moj mrak .. nema povratka sa puta očovečenja .. ima samo pitanje : dali ću stići za života na kraj puta ... dakle , nastojim da sledim razum .... konačno, na to me upućuje i ova rečenica :
"Onaj ko se usudio da se besmislu zagleda u oči,taj je spreman na najtežu mudrost samoće "
 
123loncar;bt137064:
..uteruješ me u mrak ZXY ... dobro.... mogu ti reći iz njega izlazim.. iz dana u dan ...gledam u sunce "širom zatvorenih očiju " ... razum moj razjuruje moj mrak .. nema povratka sa puta očovečenja .. ima samo pitanje : dali ću stići za života na kraj puta ... dakle , nastojim da sledim razum .... konačno, na to me upućuje i ova rečenica :
"Onaj ko se usudio da se besmislu zagleda u oči,taj je spreman na najtežu mudrost samoće "
Nećeš mi valjda reći
da ćeš u sajentiste uteći :eek:
ti sa što imaš onu "cigansku " dušu
tamo će te ugušu;)
 
...Biti_sa, to je Hajdeger naslovio težnju čovjeka za saobraćaj sa drugim ali je zaboravio da postoji Biti_bez, tj. kako to izvede cijenjena prijateljica Leila al Dbuni u 'Biti sam' ali, nije teško izreći, postaviti i ukazati nego je ne teško nego još-teže to i Biti. Ukazuje naša cijenjena prijateljica, na ispunjavanje pustinje ispred sebe i prenosenje toga etolana u oblastima unutrašnjih predjela...to je prikazano sufijski ili magijsko -šamanskim postupkom mnogo nazorljivije nego i riječima kojim je tako uspjela 'nošenje' osame i samoće kao dvije kategorije usaglasiti i to sve nositi a još plus tome , naslikati ovako akvarelski vidljivo, misaono osjetilno a vizuelno lako shvatljivo .Samo ima jedan težak uslov ulaska u misao moje prijateljice, ako smijem izreći,a to je vid jedne vrste inicijacije i praćenja njene misli i istočnike odakle ih crpi a sa zahvalnošću našem da ih i postavlja kao najzačinjenije ornamente , kaligrafijom ilustrovane...ima tu toliko odnosa muško-ženskog principa, košenje i sjedinjavanje, nadmetanje i podnošenje, smjernosti i žaoka ali i fine estetike u vidu netaknute vizije Lijepog...

Poštovanje i pozdrav,
Faraonn
 
hakim bej;bt137098:



Ponekad smeješ se kada vidiš me
šaljes mi poljupce,tajne poruke.
Hajde sad odlazi i ne okreći se
ispred nas ulice još su široke..

Izgleda da mi smo sami,
sami i ničiji...
Izgleda da puno imamo
pogrešnih ljubavi.

Lutam kao mesečar preko krovova
a dobro znas,hteo bih da te zabavljam..



U ŠKRIPCU "Izgleda da mi smo sami"



:heart:
 
Poslednja izmena:
faraonn;bt137108:
...Ukazuje naša cijenjena prijateljica, na ispunjavanje pustinje ispred sebe i prenosenje toga etolana u oblastima unutrašnjih predjela...
to je prikazano sufijski ili magijsko -šamanskim postupkom mnogo nazorljivije nego i riječima kojim je tako uspjela 'nošenje' osame i samoće kao dvije kategorije usaglasiti i to sve nositi a još plus tome,naslikati ovako akvarelski vidljivo,misaono osjetilno a vizuelno lako shvatljivo .
Samo ima jedan težak uslov ulaska u misao moje prijateljice,ako smijem izreći,a to je vid jedne vrste inicijacije i praćenja njene misli i istočnike odakle ih crpi a sa zahvalnošću našem da ih i postavlja kao najzačinjenije ornamente,kaligrafijom ilustrovane...
ima tu toliko odnosa muško-ženskog principa, košenje i sjedinjavanje, nadmetanje i podnošenje, smjernosti i žaoka ali i fine estetike u vidu netaknute vizije Lijepog...

Poštovanje i pozdrav,
Faraonn

:rumenka:

Ovo je napisano u stilu autentičnog književnog kritičara,moj Faraonne..
Postideo si me kao srednjoškolku,zaista...ovakve reči mogu samo da imponuju ! :D

Zahvaljujem ti na komentaru,kakav još nisam dobila do sada...

Poštovanje i pozdrav i tebi,dragi moj.. :heart:
 

Back
Top