Biljka koja u Beogradu košta 250.000 din.

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
329.470
1667476661-profimedia-0081136090-750x500.jpg


Jesen je već poodmakla, a nad Beogradom danima stoje navučene zavese od zagađenja pa vam pogled kroz prozor više nikako ne može popraviti raspoloženje, ali to vas ne sprečava da od svoje dnevne sobe napravite pravi mali mediteranski raj. Za to ne morate da imate dubok džep, ali tragajući za cvećem koje je dostupno kod nas, naišli smo i na biljku koja u Srbiji košta neverovatnih 250.000 dinara.

Radi se o drvetu kamelije koje bi u svakom enterijeru asociralo na leto na Santoriniju ili nekom drugom idiličnom grčkom ostrvu.

Kamelija je elegantna cvetnica poreklom iz jugoistočne Azije. U Evropu je preneta iz Japana, i od tada je rado gajena kao saksijska ili baštenska biljka.
Potrebno je pratiti osnovne potrebe kamelije i zauzvrat će vas nagraditi impozantnim žbunom i nestvarno lepim cvetovima.

S obzirom na to da je poreklom iz toplih i vlažnih šuma idealne pozicije za rast kamelije su poluosunčani položaji, sa dosta svetlosti i vlage.
Sadnja na istočnoj strani je idealna jer će biljci pružiti dovoljno jutarnjeg sunca i zaštitu tokom vrelih letnjih dana.

Ovo zadovoljstvo će vas stati skuplje nego da jednom u dva meseca otputujete u, na primer, Grčku ili Italiju, ali ko može, što da ne priušti sebi raj u svojoj kući.

Kamelija se može pronaći u rasadnicima u okolini Beograda i u popularnim garden centrima.

Zahvaljujući sjajnim, kožastim i zimzelenim listovima predstavlja dekorativni element u vrtu preko cele godine, takođe predstavlja odličan izbor za dekoraciju
poslovnih prostora, balkona, terasa ili dnevnih soba, naročito zasađena u dekorativne saksije od prirodnog materijala.

U našim uslovima se uspešno gaji i kao saksijska biljka i kao baštenska. Ukoliko se za sadnju izaberu zaklonjeni položaji koji nisu izloženi vetru i jakom suncu,
može prezimiti napolju. Iako trpi niske temperature, zimi je ipak poželjna preventivna zaštita.

https://zadovoljna.nova.rs/dom-i-di...kosta-250-000-pretvara-stan-u-mali-grcki-raj/
1667476446-profimedia-0331483522-scaled.jpg
 
Kamelije su prelepeeeeee:heart:
Imala sam ih par komada ali one spadaju medju "ne vole me" biljke zajedno sa porodicom rododendrona zbog specijalnih zahteva.

Ova za 250k din mora da je vec velika i stara.

Ja sam prosle godine svoju u cvatu, crvene boje od oko 1,2m platitila oko 7k din. I to je skupo, medjutim kamelije su posebno lepe, jedinstvene.
Definitivno jedne od mojih omiljenih ali nisu lake za odrzavanje.
 
Slazem se da su kamelije divne ali ove cijene koje pisete su paprene.
Znam da cijena ovisi o starosti biljke ali mislim da bi radje kupila neku manju biljcicu i cekala da narste u veliku nego veliku kupila za punooo dinara i mislila hoce li prezivjeti ili ne...
Mislim da se isplati mozda cak i pokusati doci do nje u Hr gdje je puno jeftinija koliko vidim, cak manje od 20 E
 

Back
Top