Biblioteka

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Limette

Zainteresovan član
Poruka
237
Znam da je ovakva podela nepravilna ali svi znamo da postoje knjige koje vishe citaju zene i one koje su vise naklonjene muskarcima.
Ja sam kao neko ko je uvek bio naklonjen literaturi podjenako i jednom i drugom polu uvek izbegavala knjige koje su okarakterisane kao "zenske" i svesno bezala od toga da ih procitam. Pod "zenskim knjigama" na smatram knjige koje su napisale zene, vec one sa puno emocija i koje se brzo citaju,tacnije "jedu".
Htela bih da preporucim knjigu koja me je odusevila, u nastavcima je i ja sam procitala dve knjige i jedva cekam da kupim trecu. Prvi deo se zove "Prva damska detektivka agencija", a druga "Zirafine suze", mislim da ima 5-6 delova ali nisu svi prevedeni kod nas. Radnja se odvija u Bocvani. Roman ima dusu i cas vas navodi na suze cas na smeh. Dosta se govori o
Africi o osamostaljivanju Bocvane, poslozaju zena, aparthejdu i sudbini zene koja pokusava i uspeva da udje u muski posao, ali na potpuo emotivni nacin, bez puno podataka i sl, vise kako je to dozivela glavna junakinja. Pritom je vrlo dinamicna jer je pomenuta gospodja detektivka. Mene je knjiga odusevila i toplo bih je preporucila svima.
Volela bih kad bismo ovde mogli jedni drugima da preporucujemo ovakve knjige. Samo napred!
 
umf...zenske knjige...
ali ajde...
evo nekih dobrih knjiga a recimo da bi moglo da bude to sto trazis...
Ljubavnik - Margaret Diras...jedna od najsenzualnijih knjiga koje sam procitala a i prica je krajnje "emancipovana" s obzirom kad se desava (i sta se desava)...
Moje noci su lepse od vasih dana - Rafaela Bijedu....sasvim slucajno naletim na knjigu u nekoj kutiji na ulici (biblioteka Rec i Misao), nikad cula za pisca a knjiga fenomenalna...

meni je recimo Markes emotivan i brzo se cita a daleko je od "zenske" literature...

a da...."zenske" knjige ili one tako nazvane su meni cesto povrsne i zasecerene a to bas nikako ne varim...ja delim to na dobre knjige i lose a ne na muske i zenske...kad mi nesto ima epitet "zenska knjiga" vec mi samo po sebi deluje ko sranye...
 
preporucila bih svaku od paola koelja(osim pete gore)
dakle "Alhemicar"-obavezno, ostavice vas bez daha i naterati na razmisljanje o svrsi i toku zivota
"11 minuta"
"veronika je odlucila da umre" itd
 
Skoro nije izasla tako "zenska" knjiga kao "Elegancija" od Ketlin Tezaro..preporucujem je zenskom svetu obavezno a i muskom ....sto da ne..Ja sam se vrlo zabavljala dok sam je citala..

...Lujzin zivot deluje sredjen.Radi kao blagajnica u pozoristu,muz joj je glumac,stalo mu je do nje.Ali uskoro ona shvata da je to samo privid.Nije zadovoljna svojim izgledom,zeli da bude privlacna,profesionalno ostvarena,da oseti pravu ljubav,strast,podudaranje sa nekim,a ne da zivi zaglavljena u braku koji je odavno propao a pred cime se zatvaraju oci.U otkrivanju sebe i pravih vrednosti pomaze joj knjiga Elegancija koju slucajno pronalazi u nekoj antikvarnici.U formi recnika autorka,francuska modiskinja,daje savete zenama kako da se elegantno odevaju i ponasaju u svakoj prilici,kako da drze do sebe i svog izgleda.Citajuci ovu knjigu Lujza poceinje da koriguje svoj imidz,stice sigurnost,samopostovanje i postaje spremna da napravi drasticne rezove u svom zivotu,To je jedan duzi proces ciji je rezultat potpuno zadovoljstvo sa sobom,licno sazrevanje,emotivno ispunjenje....

Ovo je u kratkom sadrzaj knjige..koja je napisana na jedan lagan i sarmantan nacin...
 
Zensko pismo postoji i drugacije je. Nema veze sa komercijalnom knjizevnoscu. Sustina je sa zenskim pismom da se specificno zensko iskustvo, zenski senzibilitet i bavljenje sopstvenim "ja", koje je ipak drugacije od muskog iskustva i senzibiliteta dovede na nivo opsteljudskog iskustva i to na originalan nacin, bez trenda. Dobar primer, jeste, "Ljubavnik" Margaret Diras ili "Uzivati" od Katrin Kise. Muskarci ne mogu da pisu na zenski nacin i da iznose specificnu emociju zene, sto ne znaci da njihova dela ne nose emociju. :razz:


Zenski kontinent ( antologija savremene srpske zenske price) je najbolja da se upoznate sa savremenim srpskim zenskim perom, u njoj je prisutno cetrnaest zenskih zivih pisaca;

Meni je omiljena Ljubica Arsic, price i romani:

Prst u meso
Barutana
Cipele buvine boje
Zona sumraka
Samo za zavodnice
Tigrastije od tigra
Cuvari kozacke ivice
Ikona
Maco, da l' me volis?

A preporucila bih vam i Ninu Zivancevic, Vizantijske price i Orfejev povratak.

A za upoznavanje sa savremenim zenskim perom van srpskih granica, "Bezglasni krik", antologija zenske price sa svih kontinenata!


:D
 
@ anakin:Pod "zenskim knjigama" nisam podrazumevala samo ljubavne, vec upravo ovo sto divlja u sracu kaze. Ova knjiga koja sam ja preporucila nije ljubavna, izuzetno dinamicna, pisana iz zenskog ugla, zenskim emocijama.

Ako biste mogle o svakoj knjizi nesto ukratko da napisete, naslovi sami po sebi vecini nista ne znace. Pitanje nije "Sta citate?", vec preporuke. Zene, budite malo trgovci! Opisite knjigu kao da zelite da je prodate! :D
 
pa zaboravile ste " dnevnik bridget jones:p "

ili knjige marijane kiz,
LUBENICA npr:
U trenutku kada dobiju bebu, on napušta Kler. Pokazao se kao muškarac koji nije od koristi u porođajnoj sali, čak i više od toga... Nemajući izlaza, Kler odlazi kod svojih roditelja u učmalu porodičnu atmosferu, ali uspeva da se oporavi. U novom, neobičnom okruženju Kler će početi da se vraća dobro raspoloženje, počeće da izlazi i doživeće najbolji seks u životu. U trenutku kad ponovo bude ista kao pre, javiće joj se suprug s neobičnim predlogom...
ili moju omiljenu razbibrigu kupoholičarka....pa na tri načina:p
* tajni svet snova jedne kupoholičarke
Rebeka Blumvud je upravo postala gola k'o crkveni miš.
Ali nikada nije bila bolje obučena...
Upoznajte Rebeku Blumvud. Ona je novinar. Posao joj je da savetuje druge kako da upavljaju svojim novcem.
Slobodno vreme provodi u... kupovini.
Ona živi u luksuznom stanu u otmenoj četvrti Londona, druži se sa džet-setom, a ormar joj je krcat krpicama koje je jednostavno neophodno imati ove sezone. Jedina nevolja je što ona sebi sve ovo ne može da priušti – zapravo ništa od svega. Ona pokušava da prestane da troši, pokušava da zaradi više novca. Ali ništa od toga ne polazi joj za rukom. Jedina uteha koja joj preostaje jeste da kupi sebi nešto... ma samo neku sitnicu...
Napokon pojavljuje se priča do koje je Rebeki stalo i njen članak sa naslovne strane uzrokuje lanac događaja koji će joj promeniti život – i živote onih oko nje – zauvek.

*kupoholičarka u inostranstvu
U životu Rebeke Blumvud sve ide kao podmazano. Ima posao na televiziji, upravnik banke je ljubazan prema njoj, a kada je reč o trošenju novca, njen moto glasi: "Kupuj samo ono što ti je neophodno" - i ona se zaista (nekako) toga i pridržava. Začkoljica je samo u tome što joj se pruža prilika da radi u Njujorku.
Njujork! Muzej moderne umetnosti! Gugenhajm! Metropoliten opera! I Beki namerava da ih sve obiđe. Najozbiljnije. Jedino što izgleda baš glupo ne videti neka druga poznata mesta. Kao što je Saks. I Blumingdejls. I Barnis. Sve te robne kuće. I neku od onih neverovatnih rasprodaja gde možete naći Pradinu haljinu za 10 dolara. Ili beše 100? Da li će Beki ostati dovoljno prisebna da bi marila još i za takve sitnice?


*kupoholičarka staje na ludi kamen
Taman se čini da se u životu Beki Blumvud sve odvija glatko. Ima posao iz snova - kao lični savetnik za kupovinu troši pare drugih ljudi, a još joj i plaćaju za to. Živi sa svojim momkom Lukom u divnom stanu na Menhetnu. Čak su otvorili i zajednički račun u banci (mada ne mogu sasvim da se slože da li se suknja Miju miju ubraja u izdatke za domaćinstvo).
iliiii
crveni šator (eh sjajno!!!)
Ime joj je Dina. U Bibliji, njeno postojanje je tek naznačeno kratkim pomenom u mnogo poznatijim poglavljima o njenom ocu Jakovu i njegovih dvanaest sinova u Knjizi Postanja.
Ispričan glasom Dine, ovaj roman otkriva tradicije i nemire života žena u prošlosti – svet crvenog šatora. On počinje pričama njenih majki – Lie, Rahile, Zilpe i Bilhe – četiri Jakovljeve žene. One vole Dinu i daruju je veštinama koje će joj pomoći u njenom potonjem životu. Naposletku, kada se bude zaljubila, doći će do tragedije zbog koje će morati da pobegne od porodice.

Dinina saga dopire iz jednog izuzetnog perioda rane istorije i vezuje čitaoca nitima neodoljive privlačnosti. Dirljiva priča Crvenog šatora otkriva zaboravljeni svet čudesnih rađanja, robova, zanatlija, kućnih bogova i sestrinskih tajni.


'Snažan, životan roman... Moglo bi se reći da Crveni šator izgleda onako kako bi izgledala Biblija da ju je pisala žena, ali samo je Anita Dajamant mogla da mu udahne takvu veličanstvenost i lepotu.'

ajd setiću se, nisam nešto pri šutu...
 
ne volim te knjige tipa "kupoholicarka ovo-ono" ili "4 plavuse" recimo kuci imam "sex i grad" poceh da citam kad ono neko sra.nje
ali, kako kome...
meni pa nekad bas legnu ruski klasici, tipa "ponizeni i uvredjeni" dok neko dostojevskog ne moze da vidi ocima...
ali, evo da preporucim jos "gordost i predrasude"
 
e, ja sve to isto kao i ti:p
ali....sada kada se prevalilo svašta, pa mi se spava već u 21:p
ja ondak čitam knjige za plavuše:p
a dostojevski:p sjajno....ali ne sada nisam u stanju:p
a sex i grad...jes vala....

i znaš šta volim često...ČIČA GORIO -onore de balsak:p
 
ne kapiram shto se ljudi toliko loze oko tog davinchijevog koda...toliko toga je poznato odavno bez obzira na vatikansko cutanje i sakrivanje istine...jedino mogu da verujem da vecina nije bila upucena u materiju...ili je to kao neki trend ovih dana..."mistika" kao neka pa je IN...toliko toga je napisano i otkrivano do sada da se mozesh pogubiti u moru materije...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top