Besplatna procena vrednosti - stari novac, marke, ordenje

Hajmo jedno kratko pitanje za znalce: Koliko MINIMALNO vredi novčić od 4 DUKATA iz 1931 godine ako nije u baš najboljem stanju, dakle, lošije očuvan.
Recimo G, G/F očuvanost, sa par ogrebotina, vidljivih. Ali je to ipak zlatnik kovan u ne baš velikom tiražu.
Koja je minimalna vrednost? Znam za vrednost XF i UNC kovanica, a koliko vrede ovi lošije očuvani primerci?

Hvala unapred na brzom odgovoru

Mandicev katalog daje procene od 600 i 900 evra za F i VF kovanice, ali obicno su realne cene za 50-150 evra manje. Ako je kovanica slabije ocuvana od F i jos ima ogrebotine, onda sumnjam da se moze naci kolekcionar koji bi bio spreman da plati bilo kakvu ozbiljniju cenu za tako nesto. Realna cena za tako nesto je po meni berzanska cena zlata + maksimalno 50-tak evra preko toga.

Ljudi koji imaju novac da skupljaju ovakve stvari ce radije da plate 1200 evra za XF primerak nego 500 evra za F primerak, na osnovu vlastitog iskustva mogu da tvrdim da je to cinjenica.
 
Hvala na odgovoru, mrgasa, mnogo mi znači da imam neku predstavu o vrednosti kovanice. Znači, ako ima par ogrebotina, to je nekih 500 eura? Ali samo materijal je vredan približno toliko, ipak je to skoro 14 grama 986/1000 zlata. Ne bi se moglo izvući 600?

Ne moze se nista decidno tvrditi bez precizne procene kvaliteta. Ako je kvalitet F onda je nekih 550 evra, ako je ispod F onda je to ispod 500 evra. Ako je kvalitet VF sa par ogrebotina koje snizavaju vrednost, onda mozda moze da se govori o 600 evra.
 
Zdravo, posle duze vremena ponovo postujem. Interesuje me procena vrednosti za orden bratstva i jedinstva sa zlatnim vencem (I red). Prilazem linkove na slike (koje govore 1000 reci :) .


r0roeb.jpg

2j2i3h2.jpg

2eg5xds.jpg
 
Zanima me da li netko ima ikakvo saznanje o florinu iz 1861. sa ugraviranim potpisom pokraj Jozefove glave? ( nešto poput Hm). Hvala na prethodnom savjetu, pronašla sam podatke o kovanici iz Tibeta.

U meni dostupnoj literaturi (Krauss-ov katalog, Herinek-ov katalog) nema podataka o nekom specijalnom izdanju tog tipa. Neke arapske zemlje su koristile austrijske kovanice kao sredstvo placanja (uglavnom talir Marije Terezije) pri cemu su udarale svoj zig sa arapskim natpisom na kovanicu, ali mi nije poznato da su to radile sa florinima.
 
Hvala na odgovoru, mrgasa, mnogo mi znači da imam neku predstavu o vrednosti kovanice. Znači, ako ima par ogrebotina, to je nekih 500 eura? Ali samo materijal je vredan približno toliko, ipak je to skoro 14 grama 986/1000 zlata. Ne bi se moglo izvući 600?

najbolje je da postavite sliku i onda se moze proceniti brzo i lako. Samo materijal je oko 430e, tako da je 500e realna cena ako je F kvalitet.
 
Poslednja izmena:
Jeste, koliko sam procitao po internetu izgleda da je laznjak. Da li laznjaci vrede nesto, s obzirom da je kovanica stara sigurno preko 1400 godina.U muzeju su mi nudili 11 000 za nju i to onako sa cudnim ponasanjem, meni je izgledalo kao da hoce da me prevare s obzirom da nisam znao sta sam naso i siguran sam da mogu da uzmem vise od toga.
 
Poslednja izmena:

Back
Top