BANKROT: Srbiji za vraćanje dugova ove godine treba 11.1 milijardi evra!

B92 Biz Vesti Srbija

Kovačević:Biće teško vratiti dugove
15:16 | Izvor: Tanjug
Beograd -- Ekonomista Mlađen Kovačević kaže da Srbiji preti opasnost da zapadne u velike teškoće zbog nemogućnosti da prikupi dovoljno novca da otplati dospele dugove.

"Čak ako se deficit tekućeg računa platnog bilansa smanji 25 odsto, on će iznositi oko sedam milijardi dolara. Kada se tome dodaju i potrebe servisiranja dospelih dugovanja Srbija bi morala da obezbedi oko 14,7 milijardi dolara, ili oko 11,1 milijardi evra", izjavio je Kovačević.


On je dodao da postoje šanse da se Srbija zaduži i kod drugih zemalja - Rusije i Kine - koje još raspolažu visokim deviznim rezervama, ali je ocenio da ni to neće biti dovoljne sume, ali ni jeftini krediti, jer će ih pratiti visoke kamate.

Srbiji će biti teško da se zaduži i zbog toga što ima nizak kreditni rejting, a i otežani su uslovi zaduživanja u inostranstvu, jer se veruje da će kriza trajati nekoliko godina, kaže Kovačević.

On je rekao da je Srbija postala "drogerski zavisna od stranog kapitala", na šta ukazuje i to da smo se samo prošle godine zadužili za blizu osam milijardi dolara.


Prema njegovim rečima, i privatni dug preduzeća i banaka rastao je brzo, pa se tako u poslednjih osam godina povećao sa dve na 20 milijardi dolara. "Zalagao sam se da imamo kontrolu zaduživanja i da preduzeće kad se zadužuje ulaže u opremu, kupovinu znanja i uvoznog reprodukcionog materijala, a ne da se zaduži i proda na domaćem tržištu te devize i da time plaća struju i angažovanje radne snage", kazao je Kovačević.

On je istakao i da je naša zemlja daleko od ekonomske stabilnosti na šta ukazuje i smanjena industrijska priozvodnja za više od 20 odsto, a vrlo je verovatno da je proizvodnja usluga još veća, iako za sada još postoji zvanična statistika. "Izvoz i uvoz su pali za jednu trećinu, inflacija iznosi 5,8 odsto, tako da ima mnogo razloga koji ukazuju na to da smo daleko od makroekonomske stabilnosti", rekao je on.

Kovačević se na kraju postavio i pitanje efekata zaduživanja. "Ako je Srbija od 1. januara 2001. do kraja 2008. godine koristila 27,38 milijardi dolara dugoročnih i srednjoročnih kredita i 3,41 milijardu dolara kratkorovvnih kredita i ako se i, pored toga, našla u ovako teškoj situaciji, postavlja se pitanje da li će uzimanje novih kredita i odlaganje vraćanja dugova u dugom roku doneti više štete nego koristi", rekao je on.

Kovačević je podsetio da je vrlo mali deo do sada uzetih stranih kredita bio upotrebljen u širenje izvozno orijentisanih kapaciteta u proizvodnji i uslugama, razvoj infrastrukture, pa je vrlo verovatno, da će u uslovima teške ekonomske krize tako biti i sa korišćenjem novih stranih kredita.

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2009&mm=04&dd=27&nav_id=357679&fs=1


---------

a ukupne devizne rezerve su mozda 4-5 milijarde evra , realne (ostatak su repo plasmani ) . srbija je ako su podaci profesora Kovacevica tacni ove godine bankrotirala. Samo je pitanje datuma kada ce se ozvaniciti ovaj bankrot jer mi nema teorije da mozemo da skupimo ovih 11.1 milijardi za vracanje kredita ove godine.

Cak i ako ukupnim deviznim rezervama dodas i jos 2 milijarde od MMF-a opet ne mozes da vratis vise od pola duga.

SRBIJA JE BANKROT

Tihi, to nije samo dug države nego je više dug građana.................npr. meni je rata za kredit 200 eura, samim tim ja dugujem 2400 eura godišnje stranim bankama i to se računa u spoljni dug........kod nas je građanstvo prezaduženo mnogo više nego država.......
 
to je ukupan dug gradjana drzave i privrede.

al bez obzira na to drzava mora da prodaje bankama devize za vracanje tog duga. problem ej sto mi nemamo dovoljnu kolicinu deviza za vracanje tog duga.

U NBS nema tih 11 milijardi evra. NBS mozda ima ukupno na raspolaganju 5-6 . Sto znaci da automatski Srbija nema mogucnosti da vraca/servisira taj dug sto znaci da je spoljni bankrot pred vratima.
 
Tihi, to nije samo dug države nego je više dug građana.................npr. meni je rata za kredit 200 eura, samim tim ja dugujem 2400 eura godišnje stranim bankama i to se računa u spoljni dug........kod nas je građanstvo prezaduženo mnogo više nego država.......

Ti ne dugujes stranoj banci, ti dugujes domacoj banci, dakle nasem, domacem preduzecu.
 
Tihi, to nije samo dug države nego je više dug građana.................npr. meni je rata za kredit 200 eura, samim tim ja dugujem 2400 eura godišnje stranim bankama i to se računa u spoljni dug........kod nas je građanstvo prezaduženo mnogo više nego država.......

ti dugujes banci tipa 5000 evra i vracas 200 evra mesecno. a tvoja banka je te pare uzela od strane banke po odredjenoj kamatnoj stopi i tebi uz povecanu kamatu i marzu dala te pare na zajam

i sad kad ti vratis 200 evra kredit banka uzme recimo 60 evra svoju zaradu tu a ostatak od 140 evra mora da salje toj stranoj banci . sobzirom da ti ratu placas u dinarima , banka mora da kupi za 140 evra , devize od NBS i da ih posalje u inostranstvo. Tako se odliva devizna novcana masa iz NBS tj smanjuje se kolicina deviza u nasoj zemlji.

plus od 60 evra sto je zarada banke 20 evra ostane ovde a ostatak 40 evra je profit banke i oni to takodje iznose iz zemlje.

Zato je Jelasic apelovao na banke da nastave da daju kredite gradjanima i privredi - da ne bi doslo do ovog bankrota

Al problem je sto vise ni gradjani ni privreda zbog smanjenih sto plata sto profita i prometa nisu u mogucnosti da se zaduzuju + su sadasnji uslovi daleko nepovoljniji nego prosle godine.

Samim tim broj uzetih novih kredita je vrlo mali i Srbija je sve bliza bankrotu.
 
A ta "domaća banka" duguje svojoj centrali iz inostranstva od koje je uzela pare da nama plasira...........

upravo tako. ta satro domaca banka nije rodila ili ubrala te pare nego je pozajmila iste od neke druge banke u inostranstvu.

i kad ti vratis ratu banci 80% te rate u dinarima se razmeni za evre i ode iz zemlje - nepovratno .

tako se smanjuje kolicina deviza u zemlji...
 
ti dugujes banci tipa 5000 evra i vracas 200 evra mesecno. a tvoja banka je te pare uzela od strane banke po odredjenoj kamatnoj stopi i tebi uz povecanu kamatu i marzu dala te pare na zajam

i sad kad ti vratis 200 evra kredit banka uzme recimo 60 evra svoju zaradu tu a ostatak od 140 evra mora da salje toj stranoj banci . sobzirom da ti ratu placas u dinarima , banka mora da kupi za 140 evra , devize od NBS i da ih posalje u inostranstvo. Tako se odliva devizna novcana masa iz NBS tj smanjuje se kolicina deviza u nasoj zemlji.

plus od 60 evra sto je zarada banke 20 evra ostane ovde a ostatak 40 evra je profit banke i oni to takodje iznose iz zemlje.

Zato je Jelasic apelovao na banke da nastave da daju kredite gradjanima i privredi - da ne bi doslo do ovog bankrota

Al problem je sto vise ni gradjani ni privreda zbog smanjenih sto plata sto profita i prometa nisu u mogucnosti da se zaduzuju + su sadasnji uslovi daleko nepovoljniji nego prosle godine.

Samim tim broj uzetih novih kredita je vrlo mali i Srbija je sve bliza bankrotu.

Ma kapiram ja sve, samo što mislim da neće bankrot tako skoro................prvo će da isisaju narodu sve devize iz slame, da nabiju harač kao u vreme Turaka, pa će onda da prodaju Telekom, Eps, Aerodrom................ i tek onda sledi bankrot ali totalan.........
 
ti dugujes banci tipa 5000 evra i vracas 200 evra mesecno. a tvoja banka je te pare uzela od strane banke po odredjenoj kamatnoj stopi i tebi uz povecanu kamatu i marzu dala te pare na zajam

i sad kad ti vratis 200 evra kredit banka uzme recimo 60 evra svoju zaradu tu a ostatak od 140 evra mora da salje toj stranoj banci . sobzirom da ti ratu placas u dinarima , banka mora da kupi za 140 evra , devize od NBS i da ih posalje u inostranstvo. Tako se odliva devizna novcana masa iz NBS tj smanjuje se kolicina deviza u nasoj zemlji.

plus od 60 evra sto je zarada banke 20 evra ostane ovde a ostatak 40 evra je profit banke i oni to takodje iznose iz zemlje.

.

A "odlivaju" se čije pare?:think:
Jesu ih oni uneli ili smo ih mi stvorili?
I valjda je normalno da neko ko da pare očekuje i odredjeni profit?
Ili samo da daju onako..... da bi mi uzimali?:lol:
To je moguće, al' kad dodje neka ruska, bratska banka, biće tako:super:
 
boris tadic je grobar srpske privrede

ni 400 godina robije za tu stetocinu i njegove saradnike ne bi ispravilo nepravdu i stetu koju je napravio nasem narodu i drzavi.
Boris Tadić je isplivao pre godina kad su svi bukači otišli u čabar.Bio je najmanje glasan i miljenik pametne ženske srpske populacije.Ne bi ja njega nešto previše teretio,mislim da je nesposoban za ono što radi i ništa više.
 

Back
Top