Banje u Srbiji

  • Začetnik teme Začetnik teme vecic
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

vecic

Starosedelac
Poruka
152.814
Banja Koviljača - Kraljevska banja

Banja Koviljača je bila lečilište još u doba Ilira, a prvi pisani izvori iz 1533. godine, ukazuju da su ljudi masovno dolazili na njene lekovite izvore. Prva zgrada za smeštaj gostiju, sa deset soba, izgrađena je 1858. godine, a te godine je i zvanično utvrđena „Obaveza lekara a preko leta u Banji sedeći bolne nadgledati i njima uredno i po pravilima lekarskim upotrebljene vode prepisivati".

U samom centru banje nalazi se specijalna bolnica za rehabilitaciju.

Ova elitna zdravstvena ustanova za prevenciju, lečenje i rehabilitaciju, uspela je da višedecenijskim iskustvom, na najbolji način, poveže blagodeti tradicionalnog – prirodnog lečilišta sa svim onim što nudi savremena fizikalna medicina i rehabilitacija.

Po svojim smeštajnim kapacitetima, kvalitetnoj ishrani i vrhunskoj usluzi, ubraja se u red evropskih hotela visoke kategorije. Kao jedna od najstarijih rehabilitacionih ustanova u Srbiji, osim najsavremenijih metoda lečenja i prirodnih blagodeti, gostima nudi osmeh na licu, ljubav u srcu i veru u duši.


8xcegI4.jpg

Banja Koviljača, jedna od najlepših i najlekovitijih banja Balkana, nalazi se u zapadnoj Srbiji, u zagrljaju reke Drine i šumovite planine Gučevo, na nadmorskoj visini od 128 m. Okružuju je i prostrane ravnice Mačve i Semberije i planine (Boranja, Sokolske planine, Cer). Nalazi se u regionu Podrinja, na koji se nastavljaju brdoviti Jadar, blago zatalasana Pocerina i plodna i zaravnjena Mačva.
Bogati izvori sumporovite vode, lekovito blato, povoljni klimatski uslovi, kao i brojni kulturno – istorijski spomenici, neodoljiv su izazov za razvoj svih vidova turizma.
Do Banje Koviljače drumski se stiže, iz Beograda, autoputem Beograd – Ruma, a zatim regionalnim putem Ruma – Šabac – Loznica – Banja Koviljača (145 km), iz Novog Sada regionalnim putem Novi Sad – Ruma – Šabac – Loznica – Banja Koviljača (143 km). U Banji Koviljači postoji železnička stanica na pruzi Beograd – Mali Zvornik, ali njom saobraćaju samo lokalni vozovi.
Granični prelaz ka Bosni i Hercegovini udaljen je 5 km. Banja Koviljača je odličnim drumskim vezama spojena sa Banja Lukom i Sarajevom.


 
Mataruška Banja

Ova banja izuzetno je razvijena; pored lekovitih mineralnih voda koje se iskorišćavaju u terapijske svrhe, ova banja poseduje i neverovatnu prirodu i mnoštvo drugih zanimljivosti u svojoj okolini, te je veoma interesantna turistima. Pored svega toga, njen položaj je takođe čini omiljenom banjom naše zemlje. Naime, ona se nalazi na 160 kilometara udaljenosti od glavnog grada naše zemlje, a na svega 8 kilometara od grada Kraljeva. Njena pozicija je izuzetno povoljna, saobraćajno je veoma dobro povezana, te se do nje može doći vrlo lako i brzo iz bilo kojeg kraja Srbije.
5QhYkpU.jpg


Lepota prirode u Mataruškoj Banji je i više nego neverovatna; okružuju je tri sjajne planine: Troglav (1.177 metara nadmorske visine), Čemerno (1.597 metara nadmorske visine), i Stolovi (1.375 metara nadmorske visine). Sama Mataruška Banja smeštena je na dosta nižoj nadmorskoj visini nego što su najviši vrhovi navedenih planina koje je okružuju; ušuškana je na 215 metara nadmorske visine. Pored ovih prelepih i zanosnih planina koje je okružuju, Mataruška Banja se može pohvaliti i velikom rekom Ibar koja protiče kroz nju, kao i brojnim kulturno-istorijskim spomenicima u njenoj okolini.
Klima koja vlada Mataruškom Banjom umereno je kontinentalna, te kao takva pruža dobrodošlicu svojim gostima u bilo koje doba godine. Ipak za razliku od glavnih odlika ove klime koje vlada celim Raškim područjem, u samoj Mataruškoj Banji ispoljava se nešto drugačija mikro-klima. Ona je, čak šta više, daleko prijatnija od klime njene okoline; jer, je sama Mataruška Banja drugačija od gradskih naselja, okružena prirodom, šumama, bujnom vegetacijom, te kao takva njena mikro-klima ima odlike planinske klime. Naime, temeperature su malo niže nego u obližnjim gradovima, te su stoga leta mnogo prijatnija u samoj Banji. Povećena vlažnost vazduha u kombinaciji sa prijatnijim letnjim temperaturama pružiće Vam letnji ugođaj iz snova. Zahvaljujući kratkotrajnim letnjim pljuskovima koji nisu retki na ovom području, vazduh u Mataruškoj banji ima veću količinu ozona; što se kišnih padavina inače tiče, podaci govore da je kišnih dana u godini svega 125, od toga najviše u proleće (maj) i na jesen (novembar). Zbog svih ovih karakteristika njene mikro-klime, ali i zbog samog neverovatno bogatog prirodnog okruženja, u Mataruškoj Banji spavaćete kao mala beba, a takav san će Vas bukvalno preporoditi.

D1NBPzw.jpg


Postoje dve specijalizovane medicinske ustanove u kojima se obavlja banjsko lečenje i terapije lekovitim vodama u Mataruškoj Banji. U pitanju su: Zavod za specijalizovanu rehablitiaciju „Agens“ i Prirodno lečilište „Mataruška i Bogutovačka Banja“. Bolesti koje se najčešće leče i tretiraju u ovim specijalizovanim ustanovama su:
  • Ozbiljni ginekološki problemi (primarni i sekundarni sterilitet, adnexitis, colpitis, disfunkcije jajnika…)
  • Više vrsta reumatskih oboljenja ( vanzglobni reumatizam, zapaljenski reumatizam, degenerativna oboljenja kičmenog stuba i vezivnog tkiva, sistemske bolesti vezivnog tkiva);
  • Neurološke bolesti – oštećenja centralnog i perifernog nervnog sistema (multipla skleroza, interverebralni diskus, stanja nakon hirurških intervencija, pareze i plegije ekstremiteta, lezije);
  • Bolesti perifernih krvnih sudova (ateromatoza, varikozitet, Birgerova bolest, artiroskleroza);
  • Posttraumatska stanja ( prelomi i uganuća kostiju zglobova, stanja istih nakon hirurških intervencija i duge imobilizacije, hipertrofija mišića…);
 
Banja Vrujci

Banja Vrujci se nalazi u valjevskoj podgorini u dolini reke Toplice, a u podnožju vazdušnih banja Divčibare i Rajac na putu Ljig - Mionica. Vrujci su udaljeni od Beograda svega 92 km. što ih čini pristupačnim i atraktivnim kako za duži odmor, tako i za kraće izlete i vikende.
YXAZZ6E.jpg


Banja Vrujci pripada opštini Mionica i kolubarskom okrugu. Vrujci su banja u razvoju. Ukoliko ste odabrali smeštaj u Banji Vrujci, vaš boravak u Vrujcima možete iskoristiti za lečenje lekovitim blatom, šetnju pored reke Toplice, kupanje u protočnim bazenima Hotela Vrujci (bazeni jedinstveni u Srbiji) i u novoizgrađenim atraktivnim bazenima sa hidromasažom Prve Nove Banje. U sklopu Hotela postoje teniski i fudbalski tereni, a u odbojci na pesku možete se oprobati na bazenima Prve Nove Banje. Boravak u Banji možete upotpuniti i obilaskom okoline koja je izuzetno atraktivna za turiste - Struganik, Ravna Gora, Ribnička Pećina, manastiri Lelić i Ćelije, Divčibare, Rajac.
y5b7j4y.jpg


Lekovita voda koja izvire iz velike dubine kao i lekovito banjsko blato se koristi kao terapija prilikom lečenja raznih vrsta bolesti kao što su zapaljenski reumatizam, degenerativni reumatizam, malokrvnost, visok krvni pritisak, bolesti bubrega i mokraćnih kanala, želudačna oboljenja, ginekološka oboljenja, bolesti očiju, bolesti lokomotornog aparata kao i raznih traumatskih stanja posle povreda.

mjyOUnm.jpg
 
Banja Kanjiža


Nalazi na krajnjem severu Vojvodine, na obodu istoimene varoši iz 14. veka, uz samu reku Tisu, a na samo 15 km od srpsko-mađarske granice i 40 km od Subotice. Dobro je povezana auto-putem E-75 sa Novim Sadom i Beogradom. Banja je izgrađena na mestu nekadašnjih „čudotvornih“ arteških bunara, na 87 m nadmorske visine, u velikom zelenom parku i poseduje brojna terapeutska svojstva. Lekovita voda se eksploatiše se iz tri arterška izvora (bunara) od čega su dva izvora od otkrivanja vrela, s alkalnom vodom (27°-51°C), a treći novijeg datuma sa natrijum-hidrokarbonatna-sulfidnom vodom (64°-78°C). Pored vode, zbog specifičnog sastava, koristi se u lečenju i blato (peloid). Lečenje i terapije se sprovode uz obavezne konsultacije i kontrolu lekara i uz pomoć brojnih terapija: hidroterapija, peloidoterapija, elektroterapija, ručna masaža i kineziterapija. Pogodna klima ovog kraja, kao i sportska dvorana, solarijum, sauna, zatvorena plivališta s mineralnom vodom, fudbalska, teniska igrališta i atletske staze doprinose potpunom opuštanju, osveženju i rekreaciji gostiju i doprineli su da je Banja postala omiljeno mesto za pripreme sportista, organizovanje konferencija i drugih vidova naučno-stručnih skupova. opularni su i preventivni i Wellness programi.Šetnja prostranim parkom na obali Tise, izleti do Subotice, Palićkog i Ludoškog jezera, Bačke Topole, ergele „Zobnatica” i poseta kulturnim znamenitostima ovog kraja upotpunjuju boravak.

fwPauhu.png


Lekovite vode Banje leče: reumatska oboljenja, stanja nakon povreda koštano-zglobnog aparata, povrede perifernog nervnog sistema, stanja postoperativne ortopedije, oštećenja centralnog nervnog sistema kod dece, medicinska rehabilitacija stacionarnog i ambulantnog tipa.

OgZDi7a.jpg

Ggcw28B.jpg
 
Niška Banja

jAuwTYT.jpg


Teritorija današnje Srbije bogata je termomineralnim lekovitim izvorima koji su i u dalekoj prošlosti, bili poznati i korišćeni. Još u Antici, stari Rimljani, gradili su kupatila, bazene i kaptirali izvore, na kojima su se potom lečili, uglavnom njihovi povređeni legionari. Niška Banja, po prvi put se pominje 362. godine, mada se zna da su već u 2. veku, Rimljani koristili njene izvore i to u najvećem broju oni koji su joj bili najbliži, dakle stanovnici Naisusa i Medijane. Iako su to najstariji sačuvani podaci o korišćenju vode sa prostora Niške Banje, zna se da su na njenoj teritoriji postojala naselja počev još od praistorije. Park današnje Niške Banje, tokom Starog veka, bio je prekriven vilama, između kojih se nalazilo veliko kupatilo, koje su Rimljani posećivali radi lečenja termomineralnom vodom.

Kaptaža, koju su oni izveli nad glavnim vrelom i danas, više od 15 vekova kasnije, dobro služi. Zna se i da je rimski Naisus, grad podignut na obali Nišave, bio napajan vodom iz Niške Banje koja je u njega sprovođena mrežom keramičkih cevi.

uMHCbAl.jpg


Niška Banja, nalazi se na jugoistoku Srbije. od grada Niša udaljena je svega 9, a od Beograda ukupno 250 km. Smeštena je nedaleko od magistralnog puta koji spaja Niš i Sofiju (Bugarska) pa nastavlja dalje prema Turskoj. Iz Beograda je najjednostavnije doći autoputem E-75. U njenoj neposrednoj blizini nalazi se ušće Nišave u Južnu Moravu. Iznad nje dostižući visinu od 808 metara, uzdiže se Koritnik, ogranak Suve Planine (1870 m).

Nadmorska visina Niške Banje iznosi 248 m., a kako je središnji deo samog naselja smešten na uzvišenoj zaravni, odatle se pruža impozantan pogled na kotlinu.

leJcOkP.jpg


Indikacije za lečenje u Niškoj Banji, shodno njenim lekovitim svojstvima su :

  • bolesti lokomotornog aparata (zapaljenski, vanzglobni, degenerativni i metabolički reumatizam, sistemske bolesti vezivnog tkiva, osteoporoza)
  • kardiovaskularne bolesti (koronarna bolest, arterijska hipertenzija, srčane mane, bolesti perifernih krvnih sudova)
  • rehabilitacija bolesnika posle ugrađivanja endoproteze kuka i kolena
  • posttraumatska stanja
  • stanja posle oštećenja centralnog i perifernog motornog neurona
  • zapljenski i funkcionalni sterilitet
  • bolesti respiratornih organa
  • stanja posle hirurške revaskularizacije miokarda, kao i stanja nakon operacija na otvorenom srcu
Lečenje se sprovodi različitim vidovima primene balneoterapije i to: kupanjem u radioaktivnoj vodi, ispijanjem mineralne vode, kao i inhaliranjem, a tu su i kinezi terapija, elektro terapija i terapija peloidom. Vode Niške Banje su kontraindicirane za tuberkulozu, akutne zarazne bolesti, teža oboljenja srca, kao i bolesti bubrega i nervnog sistema.
 
Sokobanja

Sokobanja oslonjena na obronke Ozrena i Device sa svim lepotama reljefa, lekovitim vodama, ružom vetrova, biljnim i životinjskim svetom pruža nam mogućnost da ispunimo iskonsku potrebu za boravkom u prirodi na način koji će nas osvežiti pa čak i izlečiti.
Sokobanju karakterišu njeni termomineralni izvori, čist vazduh obogaćen negativno naelektrisanim jonima, živopisni pejzaži, izuzetni gastronomski proizvodi poput sireva ili jagnjetine ispod sača, zvuči harmonike na tradicionalnom takmičenju harmonikaša i konačno gostoljubivost njenih meštana i ljubaznost turističkih radnika.
BwvfqJ2.jpg


Budući, da Sokobanja ima izuzetan geostrateški položaj i da se nalazi na najkraćem putu koji spaja centralnu Evropu sa Bliskim Istokom, logično je bilo da osvajači koji su vekovima pustošili naše krajeve, utabaju stazu upravo kroz Sokobanju. Kroz zvaničnu istoriju i onu koja se još uvek pamti, Rimljani su bili prvi koji su primetili blagodetno dejstvo termalnih izvora i tu sagradili prva kupatila u kojima su se okrepljivali i opuštali. Lekovitu moć sokobanjskih izvora tople vode takođe su prepoznali i Turci u periodu njihovog osvajanja i na temeljima rimskih termi izgradili svoja kupatila, koja su u to vreme predstavljala prestiž. Tako da i dan danas stoji sačuvano kupatilo Amam i koristi se u svrhu očuvanja zdravlja i mladosti i lečenja raznih zdravstvenih tegoba.

dHJnZXX.jpg


Ovde će svako naći šta mu je potrebno. Ako želite mir i tišinu ili sa druge strane avanturu i uzbuđenje, prilike da to i dobijete su ogromne. Zato, ne propustite šansu da čudesni spoj prirode, istorije i kulture naroda koji su boravili na ovim prostorima, obogati vaše životno iskustvo.
tDAAz4g.jpg


uHInwqP.jpg

Zbog ružinih vetrova Sokobanju zovu vašim drugim plućima i preporučuju je osobama obolelim od plućnih bolesti.
 
SIJARINSKA BANJA

g32cNTL.jpg

Nalazi na jugu Srbije, na obalama Golemobanjske reke i u podnožju planine Goljak, na nadmorskoj visini od 520m. Udaljena je 50km od Leskovca i 330km od Beograda. Banja je okružena brdima sa gustom hrastovom i borovom šumom, koji je štite od vetrova i pojave magle. Sijarinska Banja ima 26 izvora od kojih 18 imaju terapeutsku vrednost. Interesantno je da se svi glavni mineralni izvori nalaze na prostoru kraćem od jednog kilometra, a svaki od njih je drugačijih karakteristika ( po temeperaturi i fizičko-hemijskom sastavu). Temeprature ovih mineralnih voda kreću se u zadivljućim visinama, od 32 do 78°C, stoga spadaju u jedne od najtoplijih voda naše zemlje. Pored mineralne vode, lekoviti faktor u banji je i radioaktivno-sumporovito blato. Lečenje se obavlja u Zavodu za specijalizovanu rehablitaciju “Sijarinska Banja”-hotel “Gejzer”.

DEnAIPy.jpg

Lekovite vode Sijarinske Banje imaju različitu primenu i koriste se za kupanje, piće i inhaliranje. One pomažu u lečenju hroničnih reumatskih oboljenja, kožnih oboljenja, stomačnih i bolesti žuči, oboljenja bubrega i mokraćnih puteva, anemiju i šećernu bolest, astmu i hronični bronhitis, kao i razne oblike neuroze i stanja lakše psihičke i fizičke iscrpljenosti.
Bazeni za kupanje uređeni su po najvišim standardima. U četiri se koristi termomineralna, dok je bazen olimpijskih dimenzija ispunjen običnom vodom. Posebnu atrakciju, jedinstvenu u Evropi, predstavljaju gejzir tople vode, čiji vodeni stub dostiže visinu od 8 m i povremeni gejzir koji eruptira na svakih 10 minuta. Boravak u Sijarinskoj Banji ima još ponešto da ponudi svojim posetiocima, a to su idealni uslovi za bavljenje lovom i ribolovom, mnoštvo terena za male sportove, šah sala, zatvoreni bazen…Mnogo je opcija za zabavno-rekreativne i sportske aktivnosti. Od kulturno-istorijskih spomenika od većeg značaja su ostaci Caričinog grada, odnosno carskog grada Justijana Prima iz rano-vizantijskog perioda. Turističku ponudu Sijarinske Banje potpunom čine tradicionalne manifestacije poput “Gejzirskih noći”, “Kosidbe na Marovcu”, takmičenja u pripremanju riblje čorbe i turnira u malom fudbalu.

hbt1HEh.jpg
 
Ribarska Banja

Ribarska Banja smeštena je na severnim padinama planine Veliki Jastrebac (1491 m.n.v), na nadmorskoj visini od 540 metara. Ušuškana je u kotlinama Ribarske i Banjske reke i obiluje prirodnim lepotama. Njena lokacija u središnjoj Srbiji čini je lako dostupnom iz svih krajeva države. Od Kruševca, Ribarska Banja je udaljena 34 km jugoistočno, dok je od Aleksinca deli ista kilometraža, ali jugozapadno. Iz Beograda, najjednostavnije je doći autoputem Beograd – Niš, a potom se odvojiti i nastaviti preko Kruševca. Kada je železnica u pitanju, lečilište je od najbliže železničke stanice ( Čunis, na pruzi Beograd – Niš), udaljeno 22 km.

Zbog relativno visoke nadmorske visine i zbog toga što je okružena planinskim ograncima, banja ima subplaninsku klimu. Uopšteno posmatrano ona imali malo padavina na godišnjem nivou, sa najkišovitijim majem i najsuvljim februarom. Okružuju je hrastove i bukove šume, impozantne u svojoj lepoti. Ove šume, početkom 21. veka su obnovljene, pošto su sve do samog kraja 19. veka bile sistematski uništavane

Ribarska Banja, svoje ime dobila je po ribarima koji su na njenim izvorima, za Kneza Lazara, pecali pastrmku izuzetnog kvaliteta. Ipak, korišćenje njenih lekovitih svojstva zadire još dublje u prošlost u vreme Rimljana i 4. vek nove ere, o čemu svedoče arheološki ostaci iz okoline banje. Nastanak kupatila se po legendi vezuje za doba Carice Milice, koja je po nekim izvorima, dolazila u Ribarsku Banju kako bi održavala svoju lepotu. Ni Turci nisu bili ravnodušni na blagotvorna, prirodna dejstva ove banje pa su stoga u njoj podigli kupatilo – hamam, koji su posećivali radi negovanja tela i duha.

ltrRSJK.jpg


Tokom dve posleratne decenije Ribarska Banja korišćena je isključivo kao odmaralište i banja za rehabilitaciju plućnih bolesti. Promene nastaju 1967. godine kada je otvoreno Odeljenje za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju, koje je uskoro preraslo u moderan Zavod za lečenje i rehabilitaciju obolelih od ortopedskih, koštanozglobnih i degenerativnih oboljenja „Ribarska Banja“.

xwNs6sL.jpg


Ribarska Banja poseduje 6 izvora mineralne sumporovite vode, koje spadaju u slaboalkalne homeoterme i salinične vode. Vrela se nalaze u podnožju brda Samar, a najtoplije ima temperaturu od 41,5 °C. Ostali izvori imaju temperature od 25 do 38,7°C. Svi izvori imaju prosečnu izdašnost od 170 litara u minuti.
Lečenje u Ribarskoj Banji sprovodi se kupanjem, pijenjem i ispiranjem grla, nosa i očiju. Indikacije za lečenje su :

  • stanja posle koštanih preloma i operacija na kostima
  • svi oblici reumatizma (zapaljivi, degenerativni i vanzglobni)
  • kontrakture zglobova
  • deformacije kičmenog stuba
  • posttraumatska i postoperativna pareza i pareze nerava
  • hemiplegije
  • hemipareze
Lečenje se sprovodi u moderanom Zavodu za lečenje i rehabilitaciju obolelih od ortopedskih, koštanozglobnih i degenerativnih oboljenja „Ribarska Banja“.
 
ATOMSKA BANJA - GORNJA TREPČA

8d9RbkY.jpg


Na samo 130 km od Beograda, nalazi je jedinstvena Atomska banja. Okružena šumovitim brdima i planinama, na nadmorskoj visini od 460 m, predstavlja jedinstvenu oazu mira i tišine. Moglo bi se reći da je smeštena u trouglu izmeðu gradova Čačka, G.Milanovca i Kraljeva, na udaljenosti 18km od Čačka, 9km od G. Milanovca (preko Vujna), 140 km od Beograda ibarskom magistralom, 185km od Niša.
Uzevši u obzir povoljne klimatske činioce i netaknutu prirodu u kojoj je banja smeštena, može se reći da je idealno mesto za boravak svakog čoveka svakodnevno izloženog stresu i štetnim uticajima iz vazduha, vode, hrane. Povratak prirodi je iskonska težnja sve većeg broja ljudi, a ovaj ekološki biser, pruža mogućnost njenog ostvarenja.
Klima je izuzetno blaga, umereno-kontinentalna. Temperatura vazduha je bez većih dnevnih i godišnjih kolebanja. Planinski obronci obrasli su gustom šumom bresta, bukve, hrasta, belog jasena, cera, graba, lipe, kao i sa 5 hektara četinarske šume koja čitavom predelu daje nezaboravan izgled.

6qpcbge.jpg


Lekovite vode Banje leče: reumatske bolesti, degenerativni reumatizam, ekstra-artikularni reumatizam, neuropsihijatrijske bolesti, bolesti gastrointestinalnog trakta i oboljenja perifernih krvnih sudova. Pijenje banjske vode dovodi do stabilizacije šećera kod dijabetičara, a njena jedinstvenost je što pomaže obolelima od multiple skleroze u zaustavljanju procesa bolesti, pa čak i izvesnom oporavku.

oxBzpT0.jpg
 
a šta je sa bujanovačkom i vranjskom banjom?

sve te banje gore navedene nemaju tempraturu vode kao ove dve banje
provereno znam, mada sam davno bio, vranjska banja ima preko 90c temperaturu vode

dok ostale banje su tu od 25 do 35 c
 
Jošanička banja

Na svega 20-ak kilometara udaljenosti od naše prelepe i masivne palnine Kopaonik, u dolini reke Jošanice po kojoj je i dobila ime, smeštena je Jošanička banja. Jošanička banja je gradsko naselje koje pripada opštini Raška, a njeni mnogobrojni lekoviti faktori, učinili su od nje jedno kvalitetno lečilište. Zbog svoje nadmorske visine od čak 550 metara, što je čini jednom od najviših banja u našoj zemlji, pa umeju da je okarakterišu i kao tkz.“planinsku banju“, ima izvanrednu klimu koja pogoduje svima. Svi su upoznati sa terminom „planinski vazduh“, vazduh u Jošaničkoj banji nalikuje njemu, a da ne govorimo o ostalim faktorima koje poseduje a koji su od izuzetnog značaja za naše zdravlje. Putevi koji vode do nje su: magistralni put Beograd-Kraljevo i auto-put Beograd-Niš, na kojem se nalazi odvajanje za Kraljevo. Jošanička banja je od pomenutog Kraljeva udaljena 74 kilometra, a od glavnog grada Srbije 245 kilometara. U principu Jošanička banja je izuzetno efikasno saobraćajno povezana obzirom da se u njenoj blizini nalazi i čuveni Nacionalni park „Kopaonik“, a ako ste ljubitelj dobre stare pruge, mogućnost dolaska vozom takođe postoji, jer na svega 10-ak kilometara od Jošaničke banje prolazi železnička pruga Kraljevo – Kosovska Mitrovica. Svakom ljubitelju prirode i poznavaocu planina prilikom pomenutog Kopaonika odmah je jasno da se u blizini moraju nalaziti brojne planinarske staze, ali i one lakše za rasterećujuću štenju između crnih borova. Da, u ovim predelima najviše je zastupljen crni bor koji se još naziva i „Banjski borjak“, a izuzetan je zbog kiseonika koji u njegovoj okolini mora biti izuzetno svež. Ako slučajno čujete termin „Zelena vrata Kopaonika“ znajte da je reč upravo o Jošaničkoj banji. Da nije priroda sa svim svojim lekovitim faktorima jedino što čini Jošaničku banju i njenu oklinu izuzetnim mestom za odmor pokazuju nam i mnogobrojni čuveni manastiri sa dugačkom i posebnom istorijom, poput: Đurđevi Stupovi, Sopoćani, Studenica, Stari Ras i Pavlica.

zUEmv8m.jpg


Za sada je 5 izvora tople vode otkriveno na prostoru Jošaničke banje, iako po svojim karakteristikama spadaju u najtoplije izvore u Evropi, u njih još uvek nije uloženo dovoljno sredstava. Zadivljujući visoke temperature ovih voda se kreću od 36°C do čak 78°C. One pripadaju klasi hipotermi koje u svom sastavu imaju mnogobrojne minerale poput klacijuma, i natrijuma, ali i sulfate, fluor i hidrokarbonate.

28DvnUR.jpg


Obzirom na visoke temeprature njenih voda Jošanička banja veoma uspešno tretira reumatske bolesti, što su još i Turci umeli da iskoriste izgradivši kupatilo koje i dan danas nosi naziv Tursko kupatilo. Ali, neke od njenih voda se nikako ne mogu primenjivati direktno kakve ističu sa izvora, jer su temerature od 78°C neprihvatljive za ljudski organizam, stoga se ove vode rashlađuju. Pored navedenog Turskog kupatila, izgrađeno je još jedno glavno banjsko kupatilo koje broji oko 10-ak kada i jedan bazen, i najnovije kupatilo koje ima čak tri bazena i četiri kade. Nekada su se u Jošaničkoj banji iskorišćavali i peloidni potencijali i postojalo je blatno kupatilo, međutim posledice rata učinile su da toga više nema. Svi znaju koliko je toplota bitan faktor kada su problemi sa zglobovima i kostima u pitanju, stoga nije ništa neobično što se u ovoj banji pre svega tretiraju : stanja nakon povreda kostiju, i razni oblici reumatizma (degenerativni, hronični, ekstraartikularni). Ostale bolesti za koje se preporučuje boravak i tretmani u Jošaničkoj banji su:
  1. Lumbago;
  2. Išijas;
  3. Oboljenja mišića;
  4. Gastritis;
  5. Kožna oboljenja (ekcemi, psorijaza…);
  6. Ginekološki problemi (upale jajnika, sterilitet…
  7. Neuralgije;
 
Bujanovačka banja


Sama Bujanovačka banja smeštena je nadomak kulturnog i glavnog centra, Bujanovca, na svega 2,5 kilometra udaljenosti. Deli njegovu nadmorski visinu od 400 metara i vrlo zavidan geografski položaj. Od prelepih prirodnih čudesa tu su dve krasne planine: Kozjak i Rujan. Ove dve planine zajedno sa rekom Pčinjom formiraju čuveno Prohorovo područje u čijoj okolini postoje i arheološka nalazišta iz srednjeg veka. Ovaj arheološki lokalitet koji nosi naziv Kale, istražuje se tek poslednjih osam godina, a govori nam o dalekoj, dalekoj istoriji. Ta istorija seže sve do slavnog Aleksandra Velikog, dakle nekih 2 400.godina unazad. Veruje se da je ovaj lokalitet/naselje starije i od poznatog Viminacijma, Sirmijuma, i Nisusa, i to po nekoliko vekova. Da li je u pitanju najstarije urbano naselje u našoj zemlji, ili čak istorijski poznat grad Damastion, još uvek ostaje da se vidi, ali je potencijal veliki. Prohorovo područje je idealno mesto za razvoj lovnog i izletničkog turizma. U samom centru Prohorovog područja nalazi se manastir Sveti Otac Pčinjski koji potiče iz 11.veka, a manastirski konak je danas uređen za obilazak i smeštaj posetilaca.

AquEBX6.jpg


Ova banja poseduje i lekovite darove, poput nekoliko termomineralnih izvora, lekovitog blata (peloid) i prirodnog gasa. Njeni termomineralni izvori spadaju u kategoriju sulfidnih, ugljeno-kiselih, fluoridnih, i natrijum-hidro-karbonatnih hipotermi. Obzirom da je reč o termomineralnim izvorima, njihova temperatura mora prelaziti 20°C, i moraju biti bogati mineralima. Najpoznatiji ovakav izvor u Bujanovačkoj banji ima temperaturu od neverovatnih 43°C. Njegova lekovita sredstva se iskorišćavaju kupanjem (kada ili bazen) ili orošavanjem, a sastav vode je veoma sličan vodama Vranjske banje. Terapije ovom vodom se preporučuju kod mnogih ginekoloških bolesti, ali i kod problema sa kardiovaskularnim sistemom, organima za varenje, bubrezima, kod reume itd. Širok je spektar bolesti kojima pogoduje topli efekat ovih mineralnih voda. S obzirom na pomenutu istoriju ovog kraja, nije ništa neobična priča da su ove termomineralne vode korišćene u vreme starih Rimljana, a da su Turci za vreme svoje vladavine u srednjem veku počeli da iskorišćavaju i njgove potencijale lekovitog blata. Shodno tome Bujanovačka banja imala je druge nazive – Karaman banja i Bivol banja. Karaman banja je nazivana upravo zbog pomenutog blata koje je bilo crne boje, a Bivol banja zbog mnoštva bivola koji su kaljužali.

dZ0RqTj.jpg


U blizini glavnog izvorišta ušuškano je jedno selo koje nosi neobičan i bajkovit naziv – Kraljeva kuća. Legenda kaže, da je ime dobilo po kući koju u kojoj je boravio i odmarao slavni kralj Milutin, koristeći i lekovite darove ovog izvora. Iako, danas uređena i poznata banja, nekada je jedan njen deo korišćen i „na divlje“. Šta ovo znači? Znači da su ljudi sami prepoznali njena prirodna svojstva bez ikakve reklame i marketniških trikova i dolazili da sami sprovode svoje odmore i uživaju u tim čudesima. Zapravo, usred jedne ravnice, nedaleko od Bujanovca, od izvora termomineralne vode napravilo se nekakvo blatno jezero. Ono je imalo veliki uticaj na zdravlje koji je odmah bio prepoznat, i tako su ljudi iz svih krajeva sveta počeli da dolaze u ovu „divlju banju“. To je trajalo kroz vekove. Svi uzrasti, ljudi bolesni i zdravi, svi su dolazili da se kupaju u toj bari koja je puna mulja i isparava na sumpor, ali koja kao magičnim štapićem odnosi razna kožna oboljenja i kostobolju. Mogli ste videti čak i stoku umazanu u blato kako zajedno sa ljudima uživa u ovim čarima tople mineralne vode… Bili su to veličanstveni i krajnje neobični prizori, ali tako je to bilo nekad u okrilju ove „divlje banje“.

1LyhKMi.jpg


S obzirom da ova banja kombinuje tri različite banjske terapije (vodom, blatom i gasom) izuzetno je širok spektar bolesti za koje se boravak u njoj preporučuje. Neke od njih su:

  • Kožne bolesti (psorijaza, ekcemi)
  • Ginekološki problemi
  • Reumatske bolesti (spondiloza, artroza zglobova, hronični reumatizam, Behtrljeva bolest, diskopatija)
  • Stanja nakon povreda
  • Poremećaji cirkulacije
  • Neurološka oboljenja (neuralgije, išialgije, centralne i periferne oduzetosti)
  • Bolesti probavnog trakta
 
Vranjska banja


Na jugu Srbije, udaljena 12 km od Vranja, 5 km od auto-puta Beograd - Skoplje i 3 km od železničke pruge Beograd - Niš - Skoplje - Solun nalazi se jedna od najstarijih banja u Srbiji, Vranjska Banja.

3OeJThI.jpg


Banju okružuju obronci planina Besne kobile i Velikog Peštera obrasli vegetacijom. Vranjska Banja ima umereno-kontinentalnu klimu. Na klimatske prilike uticaj vrše planine koje okružuju ovo turističko mesto.
Leta su vrlo prijatna, sa toplim danima i svežim noćima. Šumom obrasli visovi štite Banju od jakih i hladnih vetrova.
Kao kupalište je služila praistorijskom čoveku, u srednjem veku bila je lečilište.

u3gcRrz.jpg


Danas je to banja sa najtoplijom mineralnom vodom u Evropi (96°C). Sa nadmorskom visinom od 380 m i lekovitom vodom blagotvorno deluje na ljudski organizam.
U Banji se nalazi na daleko poznato lečilište reumatskih bolesti Zavod za specijalizovanu rehabilitaciju degenerativnog reumatizma i posttraumatskih stanja ,,ZAVOD ZA REUMATIZAM", ili poznatiji kao STACIONAR.

aoiqm87.jpg



Potrebno je naglasiti da, kada je u pitanju Vranjska Banja, lečenje se isključivo mora sprovoditi pod nadzorom stručnjaka koji su zaposleni u Specijalnoj bolnici za rehabilitaciju Vranjska banja.
Primarno je razlog za to vezan za visoku temperaturu, kojom se odlikuju lekovite vode, pa je potrebno primeniti tačno određenu terapiju u konkretnom slučaju.
 
Bogutovačka banja

U centralnoj Srbiji, u blizini grada Kraljeva svoje mesto pronašla je krasna banja – Bogutovačka Banja. Ušuškala se na padinama masivne i moćne planine Troglav, koja se nalazi sa njene zapadne strane, pored koje je smeštena i planina Čemerno. U pravcu istoka pružaju se, gustom šumom obrasle, prekrasne planine Željin i Stolovi. Sredinu između ova dva prelepa planinska venca upotpunjuje čuvena reka Ibar, koja protiče na svega oko 3 kilometra od Banje. Ali ni to nije sve kada je reč o prirodnim bogatstvima ovih krajeva, ovuda protiče i jedna od najlepših i najčistijih reka naše zemlje, reka Lopatnica.

sNeiXIq.jpg


Nadaleko se priča o prirodnim i lekovitim odlikama koji krase ove krajeve. Od prestonice naše zemlje – Beograda, udaljena je čak dvesta kilometara, ali se do nje stiže prilično brzo i lako, prohodnom Ibarskom magistralom. Do same Banje od Ibarske magistrale vodi asflatiran put dužine oko 2,5 kilometra. Od Kraljeva je udaljena nepunih 25 kilometara. U njenoj blizini se nalazi i stanica železničke pruge koja povezuje naš glavni grad, sa glavnim gradom Makedonije, Skopljem. Povezanost Bogutovačke banje sa ostalim krajevima Srbije je odlična, upravo zahavaljujući pomenutoj Ibarskoj magistrali. Sa svojom nadmorskom visinom od 520 metara Bogutovačka banja poseduje umereno-kontinentalnu klimu koja pogoduje svakom organizmu. Zbog zaštitničke uloge okolnih planinskih venaca u Bogutovačkoj Banji nikada se nećete susresti sa nepovoljnim klimatskim odlikama kao što su jaki, šibajući vetrovi, magla, nagle promene vazdušnog pritiska… u ovim krajevima sve odiše mirom, pa i sama klima.
Često je u žargonu nazvaju i „Neuro banja“ jer je čuvena po prirodi koja odiše neverovatnim mirom i na taj način pruža odličnu terapiju za živce. U Bogutovačkoj banji nema strujanja i mešanja vazdušnih struja, nema velikih naglih promena vazdušnog pritiska nema magle i ostalih klimatskih nepogoda, te ona svojom stabilnošću stabilizuje nervne i živčane probleme. Priroda je u potpunosti čista i očuvana i ima veliki uticaj na zdravlje pojedinca koji ovde boravi.

HoyyfQD.jpg



U okviru Bogutovačke Banje nalazi se je jedan zdravstveni centar u kojem se obavljaju sve terapije. Prirodno lečilište i U njemu rade brojni lekari, vrhunski terapeuti, stručno osobolje. Po svom sastavu, vode Bogutovačke Banje se u lečenju primenjuju na dva načina: pijenjem i kupanjem. Najčešće bolesti koje se ovde uspešno tretiraju su:
  • Neuropsihijatrijska oboljenja (neuralgije i neuroze, labilnost vegerativnog nervnog sistema, multipla skleroza, hronična migrena, neurotični sindrom…) ;
  • Neki oblici reumatizma (vanzglobni, degenerativni);
  • Bolesti organa za varenje (gastralagije, spazam jednjaka…);
  • Bolesti kardiovaskularnog sistema (tahikardija, aritmije izazvane nervnom razdražljivošću, bolesti perifernih krvnih sudova, visok krvni pritsak…);
    Kao i kod svake druge banje, lečenje i terapije u Bogutovačkoj Banji mora odrediti stručan lekar koji ima uvid u Vašu anamnezu bolesti.
 
Banja Rusanda

Prelepi Banat krase mnoga čudesa i zanimljivosti, a jedno od njih je i prirodno lečilište koje nosi ime Banja Rusanda. Na svega 17 kilometara od Zrenjanina, u okviru naselja Melenci, pokraj jezera Rusanda leži ova krasna banja. Ovo jezero pruža neverovatne lekovite darove i čini da se ova banja izdvaja od ostalih banja u našoj zemlji. Naime, njegovo dno je ispunjeno čistim muljem, koje miriše na sumpor-vodonik, i neorganskog je porekla. Taj mulj i blato koje se izvlači iz jezera Rusanda jedno je od najlekovitijih u našoj zemlji… s obzirom na dugačku tradiciju ove banje, u jednom njenom periodu ovo blato je bilo izvoženo u glavne Evropske prestonice.

gMW6DtD.jpg


Najkvalitetnija peloidna terapija u Srbiji obavlja se upravo ovde – u Banji Rusanda. Stoga, jezero Rusanda nema samo estetsku ulogu, i ne služi samo da privuče pažnju turista več je od ključnog lekovitog značaja i od njega potiče jedno od glavnih prirodnih lekovitih faktora koji se iskoršićavaju u ovoj banju. Jezero se pruža na površini od 4 km2, i predstavlja relikt nekadašnjeg prostranog Panonskog mora. Banja Rusanda je, primereno Vojvođanskom duhu, smeštena na niskoj nadmorskoj visini od svega 80-ak metara. Zrenjanin je najveći grad u njenoj blizini, a od prestonice naše zemlje udaljena je nepunih 100 kilometara. Put koji vodi do nje je magistralni put Beograd – Zrenjanin – Kikinda, ili ako idete iz pravca Novog Sada, onda samo Novi Sad – Kikinda. Ovi magistralni putevi su veoma prohodni, stoga je dolazak do ove banje izuzetno brz, te se smatra da ona ima povoljan turistički položaj. Mineralno blato i peloidna terapija nisu jedini lekoviti faktori Banje Rusanda, ona takođe poseduje i jedan termomineralni izvor čija temeratura iznosi toplih 32°C, koji se takođe iskorišćava za razne oblike hidroterapije.

7QtfNoe.jpg


Ovaj prostor na kojem je nekada ležalo prekrasno Panonsko more, očigledno je pun neverovatnih prirodnih darova. Peloid iz jezera, i vodu sa termomineralnog izvora ispitivali su nekoliko godina eminetni stručnjaci iz Beča, te je nakon njiohove potvrde o neverovatnom lekovitom sastavu 1867.godine ova banja počela sa zvaničnim radom. Oni su utvrdili da se u hemijskom sastavu blata i vode nalaze: natrijum, natrijum slufat, natrijum karbonat, sumporna kiselina, kalcijum, magenzijum…Bečki stručnjaci su bili fascinirani kvalitetom vode i blata, i upoređivali su Banju Rusandu sa tada nadaleko poznatim banjama Marienbad i Francesbad. Pored svojih lekovitih faktora ova banja se nalazi na prelepom mestu i okružena je neverovatnom prirodom. Svuda okolo nje su vinogradi i nebrojena prostranstva gustih šuma u kojima rastu bagremi, lipe, i borovi.

EEsI8B0.jpg


Lečenje i terapije u Banji Rusanda se sprovode u Specijalnoj bolnici za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju „Rusanda“, U njoj radi stučni lekarski tim u kojem ima više lekara raznih specijalnosti kao i pomoćnog osoblja (devetnaest lekara specijalista, šezdesetak fizio-terapeuta, nutricionista, dva logopeda, klinički psiholog). Svojim pacijentima nudi prijatan boravak u lepo opremljenim i komfornim sobama, a kapicitet je 400 postelja.

Najčešće bolesti koje se uspešno leče i tretiraju u Banji Rusanda:
  • Kožne bolesti (akne, ekcemi, psorijaza);
  • Posttraumatska stanja (stanja nakon hirurških intervencija, i stanja nakon preloma/povreda koštano-zglobnog aparata)
  • Razni oblici reumatizma (zapaljenski, vanzglobni, degenerativni);
  • Problemi sa kičmenim stubom;
  • Neurološki problemi;
  • Ginekološki problemi (upale, sterilitet);
  • Oboljenja centralnog i perifernog nervnog sistema;
  • Problemi sa mišićnim sistemom;
  • Bolesti krvnih sudova;
  • Deformacije koje se pojavljuju u dečjem uzrastu;
MmJJ9id.jpg
 
Selters banja

Selters banja je organizaciona jedinica Instituta za rehabilitaciju Beograd, nalazi se na 45kilometara udaljenosti od Beograda, u podnožju planine Kosmaj.

BqfJFiX.jpg


Selters banja je pretvorena u moderno lečilište sa specijalizovanim stručnim kadrom, savremenim dijagnostičkim kabinetom i opremom. Banja raspolaže kabinetima za elektrodijagnostiku, laboratoriju i rendgen dijagnostiku, osteodenzitometriju i ima visoko specijalizovan kadar za lečenje neuroloških, ortopedsko-traumatoloških i reumatoloških pacijenata, kao i za dečiju rehabilitaciju.

Posebnu odliku Selters banji daje visoko mineralizovana termalna voda, koja spada u grupu homeotermi, temperature do 40 stepeni. Koristi se kao terapijsko sredstvo u svim hidro procedurama, inhalacijama, ali i za piće.
Drugu specifičnost banji daje primena peloidne terapije, prilikom koje se ispoljava toplotno i mehaničko svojstvo na mestu primene, što daje izuzetne rezultate u prevenciji i lečenju mnogih bolesti (zapaljenski i degenerativni reumatizam, posttraumatska stanja, neuralgija, oštećenja perifernih nerava).

DCIfrc8.jpg


.Sa svojim bogatim medicinskim, rekreativnim i ugostiteljskim sadržajem, Selters banja je pravo prirodno bogatstvo i lečilište ovog dela Srbije. Pored blizine Beograda, lokalitet same banje omogućiće Vam da obiđete istorijske znmenitosti i prirodna bogatstva nase zemlje.

XWtS0uS.jpg
 
Pribojska banja

Na jugozapadu Srbije, u centralnom delu opštine Priboj, na zaravni iznad desne obale reke Lim, nalazi se jedno od značajnijih banjskih termomineralnih lečilišta. Ovo lečilište, po kome je i mesto dobilo naziv Banja, leži na 530 do 550 m nadmorske visine okruženo planinama Starovlaške visije, što ga čini i vazdušnim lečilištem.

ky8xCzz.jpg


U samom centru Banje nalazi se više termomineralnih izvora sa temperaturom vode oko 37 °C.

0LnBBHx.jpg


Na Banji postoji više termalnih izvora temperature od 35,7 do 37,5 °C, od kojih dva najsnažnija pune četiri zatvorena bazena za korišćenje. Nad glavnim vrelom sagrađen je bazen "Stara banja", a nad drugim tri bazena poznatija kao "Nova banja". Pored ovih bazena postoji i veliki otvoreni bazen kao i bazen za decu koji su u privatnom vlasništvu i koji koriste toplu vodu.

1. reumatološka oboljenja -
- degenerativna oboljenja
- zapaljenski reumatizam
- vanzglobni reumatizam
- metabolički reumatizam
2. posttraumatska stanja
- stanja posle preloma i uganuća
- stanja posle artroplastike kuka i kolena
3. sportske povrede
4. neurološka oboljenja
5. poremećaji periferne cirkulacije
6. ginekološka oboljenja

- hronični aneksitisi
- sterilitet
7. oboljenja gastrointestinalnog trakta
- otežano varenje
- mikrokalkuloza žučnih puteva
8. oboljenja dečijeg uzrasta
9. dermatološka oboljenja


lE1ikMy.jpg
 
Kuršumlijska banja

Nema ko nije čuo za mesto u južnoj Srbiji koje nosi ime Kuršumlija, zahvaljujući mngobrojnim prirodnim čudesima koja se tu nalaze. I ne samo zbog toga, već i zato što je Kuršumlija prva prestonica Stevana Nemanje rodonačelnika slavne i značajne dinastije Nemanjića. Stevan Nemanja je baš u Kuršumliji podigao Manastir Svete Bogorodice i Manastir Svetog Nikole. U ovom kraju, a negde u podnožju glavnog skijaškog centra naše zemlje – planine Kopanik (2017.metara nadmorske visine) – nalazi se i jedno sjajno lečilište koje nosi ime po ovom kraju – Kuršumlijska banja. Nije oduvek bila nazivana ovim imenom, nekada je bila poznata i kao Košanička banja, Čoban banja i Prepolaška banja

8eWclXY.jpg


Njena nadmorska visina znatno je niža od najvišeg vrha navedene planine – Pančićevog vrha – iznosi između 432 i 448 metara, što je jedna od najidealnijih nadmorskih visina. Ni previsoko ni prenisko, izuzetno pogodno za zdravlje, još kada se u obzir uzmu šume Kopaonika, možete zamisliti jedan pravi mali raj za ljudski organizam. Udobno pozicionirana u kotlini Banjske reke, pruža svojim posetiocima neosporiv mir. Najlakši put dolaska do Kuršumlijske banje je magistralnim putem Beograd – Niš – Priština, njena udaljenost od velikog grada Niša je svega 80-ak kilometara.
Naravno kao i kod svake banje, pored prelepe prirode i svežeg vazduha, najvažniji lekoviti faktori koje ona poseduje moraju biti vodenog tipa, ili ne bi nosila naziv banja. Kuršumlijska banja je specifična po tome što broji široki spektar različitih termomineralnih, termalnih i mineralnih voda, čije se temerature kreću od 14°C do zavidnih 67°C. Ovako visoka temeratura vode veoma se retko može naći po banjama, te je to još jedan kvalitet koji izdvaja ovu banju, jer su ovakve vode izuzetno zahvalne u lečenju. One spadaju u klasu natrijum-hidro karbonatnih, fluoridnih i sulfidnih hipertermi. Kada je reč o njihovom sastavu, Kuršumlijska banja se može pohvaliti kako gvožđevitim i sumporovitim tako i alkalnim i ugljeno-kiselim vodama.

RJ7yeOs.jpg

Bolesti za koje se preporučuju tretmani Kuršumlijske Banje
  • Razne vrste neuroloških oboljenja poput neuralgije;
  • Više vrsta reumatizma (akutni, hronični, degenrativni, ekstra-atrtikularni);
  • Mnogobrojni ginekološki problemi, između kojih je i sterilitet i postoperativna stanja zbog steriliteta;
  • Bolesti metabolizma;
  • Opšta oslabljenost organizma (pad imuniteta);
  • Post traumatska stanja ( ili stanja nakon hirurških intervencija na zglobovima i kostima);
 
Termalna Banja Pačir

U neposrednoj blizini Bačke Topole a i Subotice, nalazi se Pačirska banja, prelepo uređeno kupalište sa termalnom vodom jedinstvenu Vojvodini i uopšte u ovom delu Evrope. Topla voda u Pačiru dolazi sa 1400 metara dubine i slana je, što čini odlazak u ovu banju jedinstvenim iskustvom.

Gn3uZKX.jpg


Na svom putu ka površini voda prolazi kroz različite slojeve stena čime postaje obogaćena mineralima. Voda sadrži natrijum, jod, sulfat, brom i mnoge druge minerale koji unapređuju zdravlje. Temperatura vode, pri izlasku na površinu je 72 stepena, a pri hlađenju dolazi na temperaturu od 30 do 35 stepeni. Voda ima miris joda i drugih mirela, ali se na to može navići za nekoliko minuta. Jezero, pored mnogo minerala, sadrži i 21-22 grama soli po litru. Na osnovu sastava vode, banja je dobila sertifikat lekovite. Topla, slana voda pomaže u očuvanju i održavanju zdravlja, doprinoseći podizanju imunog sistema. Takođe, voda ima izuzetna svojstva i u lečenju raznih bolesti, naročito za kožne bolesti, reumatizam i stanje posle povreda. Pačirska banja ima jezero površine 2.000 kvadratnih metara, a otvorena su i dva bazena u zatvorenom prostoru koja su dostupna i zimi sa kapacitetom 200 ljudi. Imaju oblik malih jezera, a dubina vode se povećava ka sredini i dostiže 1,60. Dno je pokriveno oblim kamenjem koje izuzetno prija stopalima pri hodu u vodi. Oko jezera ima mesta za oko 1000 ljudi. Obezbeđen je besplatan parking i bežični internet, a u okviru banje možete kupiti neku poslasticu za najmlađe ili ručati.

BG6KCas.jpg



Na osnovu balneoloških ispitivanja, kao i ispitivanja same pačirske vode, izveden je zaključak da je Pačir banja zajedno sa svojom vodom izuzetno pogodna za lečenje kožnih oboljenja, nekih vaskularnih bolesti, a i pogodna je za povrede mišića.

Sem toga, ova termalna voda blagotvorno deluje na psorijazu, tretiranje reumatskih oboljenja, a takođe i stanja nakon nekih povreda, kao i kod bolesti respiratornih organa. Lekovita voda ovog jezera ima temperaturu koja se kreće od 30 do 35 stepeni.


Miris termalne vode pačir banje nije naročito prijatan s’ obzirom da miriše na jod i fenol, ali se i pored toga kupači relativno brzo naviknu na ovakav miris. Tome u mnogome doprinosi sam osećaj opuštenosti koji kupači imaju i koji mogu osetiti čak i kada je napolju hladno vreme, upravo zbog činjenice da je njena temperatura oko 30 stepeni. Najveća dubina Pačirskog jezera je oko 1,6 metara.

Termalna voda Pačir banje poseduje visoku koncenraciju natrijum hlorida, slana je i zbog toga podseća na morsku. Ova voda je pogodna i za inhalaciju, zbog čega Pačir banju posećuju i osobe sa respiratornim problemima. Osim toga što povoljno deluje na reumatska i dermatološka stanja, ima blagotvorno dejstvo i na probleme ginekološke i urološke prirode.

ong8P7z.jpg
 
BUKOVIČKA BANJA

U srcu Šumadije, Bukovička banja zauzima veoma specifičan položaj, nalazi se u samom gradu Aranđelovcu, od urbane sredine odvojena prostranim banjskim parkom. Nalazi se na samo 76 km od Beograda, a u blizini Kragujevca i Gornjeg Milanovca. Od prestonice do Bukovičke banje stiže se magistralnim putem preko Mladenovca, a do nje se može stići i autoputem Beograd – Niš s kojim je povezana Kragujevačkim prilazom. Nalazi se na padinama planine Bukulja na nadmorskoj visini od 270 m. Zaštićena od vetrova je i planinom Venčac. U parku banje izvire reka Kubršnica.Klima u Bukovičkoj Banji je umereno kontinentalna sa blagim prelazima iz jednog u drugo godišnje doba.

yPGbvQx.jpg


Voda sa izvora ispod planine Bukulja postala je čuvena pre nego što je sagrađena Bukovička banja. U početku su za njenu lekovitost znali meštani, čobani i slučajni prolaznici, međutim, kako se dobra reč daleko čuje, banja je postala centar turizma i modenskog života Srbije 19. veka.

jIvy5UB.jpg


Prvi pisani tragovi o korišćenju mineralne vode datiraju iz vremena pre 1811. godine. Pouzdano se zna da je jedan od pacijenata koji je dolazio da okrepi svoje zdravlja na izvoru vode koja se tad nalazila u selima Bukovik i Vrbice bio je prosvetitelj i pisac, Dositej Obradović. Pri poseti Miloša Obrenovića selu Vrbici pronađen je i prvi izvor. Tom prilikom su seljaci zamolili kneza da im podigne crkvu, a za uzvrat su ga odveli do obližnje šume gde se nalazila tzv. „gvozdena voda“. Kasnije je utvrđeno da je voda lekovita. Postala je tradicija da se voda sa izvora toči u burad i butele kao stona voda i doprema zapregama na razna mesta. A na zahtev kneza Miloša Obrenovića voda je donošena i na dvor. Lokalno stanovništvo tvrdi da je kupanjem u ovoj vodi i sama Kneginja Ljubica ozdravila od neke bolesti. Knez je odlučio da spoji dve varošice na čijim atarima su se nalazili izvori i osnuje grad Aranđelovac.

CaVQiN1.jpg



Mineralna voda banje dobra je za prevenciju i lečenje sledećih bolesti:

  • bolesti gastrointestinalnog trakta
  • oboljenja hepatobilijarnog trakta i pankreasa
  • bolesti respiratornog sistema
  • povrede i oboljenja lokomotornog sistema
  • degenerativni i ekstraartikularni reumatizam
  • bolesti metabolizma
  • bolesti urinarnog trakta
 
Lukovska Banja

Šta reći o najvišoj banji naše zemlje, koja je ušuškana na zavidnih 700 metara nadmorske visine? O njenom zdravom vazduhu možete i sami da pretpostavite… neće Vam biti čudno, ako kažemo da ona spada i u red najboljih vazdušnih banja u našoj zemlji. Da vidimo o kojoj je to specijalnoj vazdušnij banji reč: reč je o Lukovskoj Banji, jednoj u nizu prelepih banja koje krase Južnu Srbiju. Nalazi se na istočnim padinama Kopaonika, od sela po kojem je dobila ime, Lukova, udaljena je svega jedan kilometar; od Kuršumlije deli je oko 35 kilometara. Lukovska Banja je veoma dobro saobraćajno povezana, te do nje svakodneveno saboraćaju autobusi iz Trećaka, Kuršumlije, Merćeza, Štave, Niša i Prokuplja.

fndvUyP.jpg


Na 700 metara nadmorske visine, Lukovska Bnaja smeštena je u jednoj kotlini; kotlini Lukovske reke, desne pritoke Košanice. Preciznije, Lukovska Banja se nalazi u dolini Štavske reke, koja zajedno sa Trebinjskom rekom čini izvorišni krak pomenute Lukovske reke. Okolo Lukovske kotline pružaju se mnoga brda, i vrhovi planina; između ostalog oko nje vide se Oštri krš (1.327 metara nadmorske visine), Prolupnica (1.238 metara nadmorske visine), Medukamen, Gradište, Vrletnica… Sa svih strana Lukovska kotlina, ali i sama Lukovska Banja ima pogled na neki od prelepih vrhova, na bogatstvo prirode naše zemlje. Priroda je ovde od neprocenjivog značaja za klimu i vazduh, a podaci kažu da više od 60% seoskog područja prekrivaju šume, 30% pašnjaci i livade, a 10% oranice i voćnjaci… dakle, pravi mali prirodni raj na zemlji. Od prestonice Srbije, ovaj raj, odnosno Lukovska Banja udaljena je dobrih 325 kilometara u pravcu juga.

Za njenu popularizaciju, ipak najzaslužniji su njeni izvori lekovite termomineralne vode, kao i uspešnost terapija koje se u Lukovskoj Banji već dugi niz godina primenjuju. Kakvi su ti lekoviti izvori vode kojima se Lukovska Banja može pohvaliti? Na osnovu stručnih hemijskih analiza ispostavilo se da su ove vode, za čiju lekovitost su najverovatnije znali i stari rimljani, mineralne, fluoridne, litijumske, silicijumske i ugljenokisele. U zavisnosti od izvora neke od njih pripadaju hipotermama, neke homeotermama, a neke hipertermama. Takođe od njihovog sastava zavisi i na koju bolest će koja imati lekoviti uticaj.

aDblnvu.jpg



Lukovska Banja je vrlo specifična, jer zbog velikog broja različitih lekovitih izvora ona pokriva izuzetno širok spektar bolesti koje može uspešno da tretira. Tako na primer, izvor vode koji pripada kiseloj hipotermi, a nalazi se u Donjoj Banji, se koristi u lečenju bolesti organa za varenje; dok se izvori u Gornjoj Banji koriste u lečenju i tretmanima sledećih bolesti:

  • Problemi sa krvnim sudovima;
  • Bolesti mokraćnih kanala, bešike, i problemi sa bubrezima;
  • Svi oblici reume i reumatskih oboljenja;
  • Problemi sa krvnim pritiskom;
Pored lekovitih tretmana vodom sa pomenutih izvora, Lukovska Banja je poznata i po peloidnoj terapiji, odnosno terapiji lekovitim, mineralnim blatom. Peloidne terapije se preporučuju kod reumatskih oboljenja, ali i raznih kožnih bolesti i problema.

25H93OI.jpeg
 
Visočka banja

U kanjonu Velikog Rzava, u ataru sela Visoka, nalazi se topli izvor mineralne vode-Visočka banja. Voda izbija iz dubina u vidu mehurića, na više mesta pored samog korita, a delom i u samom vodotoku. Sami izvori su na nepristupačnom mestu. Prilazi se jedino uz reku i niz reku. Tek 1997.godine izgrađena je staza, iznad samog vodotoka koja vodi do banje. Opština Arilje trenutno radi na izgradnji puta koji će otvoriti ovaj lokalitet i omogućiti njegov obilazak i korišćenje u svrhu turizma.

Visočka banja – dragulj reke Rzav, smeštena u samom kanjonu predstavlja relaksirajući ambijent mira i lepote. Lekovita voda ove banje temperature je 27 C ,leči reumu, nerne i srčane bolesti, dobra je za kožna oboljenja i za vid.
Iako neurbanizovana, ona je oaza na skrovitom mestu koja baš zbog svoje prirodnosti mami turiste.
Sam prilaz do banje je otežan .. put od kamenja uz stene i drvena galerija u lošem su stanju, pa je ovom dragulju prirode potrebna mala rekonstrukcija kako bi bila mesto poseta velikog broja ljubitelja prirode i onih kojima je voda neophodana za zdravlje.

rC7Gy8B.jpg


Voda ističe iz podzemnog kolektora (jezera) po principu spojenih sudova, i pod sopstvenim pritiskom pronalazi otvore u stenama gde je najmanji otpor, a to je najniža tačka u kanjonu Rzava. Ističući iz kolektora, prethodno zagrejana u dubljim slojevima i izbijajući na površinu, meša se sa rečnom vodom i hladi se. Ovakav tip kanjonskih izvora je „muzej prirodnih termalnih rariteta“, jedini ove vrste u Srbiji i bivšoj Jugoslaviji. Posebno su retke „viseće terme“, izvori u stenama, iznad korita reke. Izvorišta su na 600 m nadmorske visine. Pored samog korita a i u samom vodotoku voda izbija iz dubina na više mesta u vidu mahurića. Temperatura vode je oko 27°C a pripada kategoriji kalijum-magnezijum-hidrokarbonatnim, oligomineralnim, hipotermalnim vodama. Banja je od davnina poznata po tome da leči bolesti kao što su reuma, srčane tegobe, nervna oboljenja i značajno poboljšava vid. Smestajni kapaciteti u privatnom sektoru su oko 30 ležajeva, a banja ima dva kupatila otvorenog tipa

EbpqF0Z.jpg


Organizovanje i korišćenje banjske vode za lečenje počinje 1936. godine, ali ni danas banja nije dovoljno turistički iskorišćena.
 

Back
Top