Bajdenova Amerika se vraća na Balkan

комшија

Stara legenda
Poruka
96.548
1628320892026.png





Ruski novinar u intervjuu za RTCG smatra da će se uspostaviti novi odnosi Rusije i Zapada u regionu

Bajdenova Amerika se vraća na Balkan


photo_big_963[1].jpg


04.08.2021.

Genadij Sisojev, novinar i dopisnik ruskog „Komersanta“, u emisiji „Teleskopija“ RTCG, ocenio je da se SAD, pod administracijom predsednika Džozefa Bajdena, vraćaju na Zapadni Balkan. Novi odnosi SAD-a i Rusije, kaže, imaće i odjeka na region.

Ovaj intervju preneli su i mnogi portali u Srbiji. „SAD su stavile do znanja da se vraćaju na Balkan i da će uticati na događaje u ovom regionu“, ocijenio je Sisojev.
Navodi i da informacije o povezanosti Vučića, njegove porodice i ministra unutrašnjih poslova Srbije Aleksandra Vulina sa kriminalnom grupom Veljka Belivuka, mogu uticati na dešavanja u toj državi, ali i regionu.

„To zavisi od toga koliko dugo će da potraje taj skandal sa Belivukom i da li će biti novih otkrića. Ako bude potrajalo do izbora koji su planirani na proljeće, to će uticati i politički vrh Srbije je toga svestan“, poručio je Sisojev, dodajući da je to novi argument tezama o mogućnosti sukoba u BiH.
„Kad vlast oseti opasnost, najlakši izlaz je da izazove krizu kod sebe na granici, predstavi se kao zaštitnik braće“, rekao je Sisojev.
On naglašava da politički vrh Srbije, u svakodnevnim nastupima, ukazuje na kriminalna djela Belivukovog klana, ali ne odgovara na pitanja o prirodi njihovih odnosa.
Govoreći o ministru odbrane Nebojši Stefanoviću, kao mogućoj alternativi Aleksandru Vučiću Sisojev kaže da je Vučić svjestan da Stefanović ima dobre veze u SAD-u.

„Najrealniju alternativu može da čini, ne opozicija, već neko unutar sistema“, rekao je Sisojev i dodao da zbog toga tabloidi pod kontrolom Vučića toliko napadaju Stefanovića.
Sisojev je ocijenio da je Zapad na putu da predsednika Srbije pusti niz vodu.
„I to je, ako nije crveni, već žuti karton za Vučića od strane međunarodne zajednice“, rekao je Sisojev i podsjetio da je SNS na vlast 2012. došla uz pomoć Zapada, prije svega Nemačke.
Inicijativa Otvoreni Balkan, koju čine Srbija, Sjeverna Makedonija i Albanija je različit proces od ideje „srpskog sveta“, ali su oba u korist Beograda, navodi Sisojev.
„Srpski svet je neka vrsta odgovora na očigledne probleme u normalizaciji odnosa Beograda i Prištine. Tu nema napretka i ideja ‘srpski svet’ je direktno povezana s tim da Beograd nije spreman na kompromis“, rekao je Sisojev. Iako je Dejtonski sporazum okončao rat u Bosni i Hercegovini, ona je i dalje, ocjenjuje, nefunkcionalna država.

Cp_wv4SXYAA1fVB[1].jpg



Ključni cilj međunarodne zajednice je, kako kaže, da poveća funkcionalnost BiH, kako bi napredovala na putu evropskih integracija i zato je podržan takozvani Inckov zakon o zabrani negiranja genocida u Srebrenici.


„Pomoću tog zakona će se ići na eliminisanje radikalnijih političara, prednost će imati oni koji zauzimaju umereniji stav i to je poruka Zapada srpskim političarima u BiH“, rekao je Sisojev.

I Rusiji odgovara trenutna situacija u BiH, odnosno status kvo, ocjenjuje gost Tamare Nikčević.

„Njoj odgovara taj status koji ima BiH iz jednog razloga. Kako stvari sada stoje, BiH realno nikad neće ići progresivnije prema NATO-u“, uveren je Sisojev i dodaje da veća radikalizacija u BiH, ipak, ne odgovara Rusiji.

Scenario Donbasa
„Za neke političare u Srbiji scenario Donbasa je veoma privlačan. Ipak, ne može biti dozvoljeno da scenario koji je realizovala Rusija 2014. realizuje i Srbija 2021. godine. To je Evropa, a u BiH ima zapadnih vojnika i garant je NATO“, rekao je Sisojev. „Rusija će, po cijenu sukoba sa Zapadom, braniti svoje interese u Ukrajini, ili Gruziji, ali to ne znači da će po istoj ceni braniti svoje ili interese Srbije na Balkanu „, poručio je Sisojev. Rusija, smatra, nije zadovoljna novom vlašću u Crnoj Gori jer nije ispunila ključna očekivanja, odnosno ukinula sankcije Moskvi i realizovala neku vrstu zamrzavanja članstva u NATO-u.


link


Добродошла кући, Бајденова Америко! Накупило се на брдовитом Балкану много руског и кинеског ђубрета које мора да се почисти. А ти Бајденова Америко, ти за то имаш најбољу метлу!
 

1628321900413.png

Stefanović sa američkim kongresmenima o saradnji Beograda i Vašingtona



Ministar odbrane Srbije Nebojša Stefanović

Ministar odbrane Srbije Nebojša Stefanović

5. avgust/kolovoz, 2021.

Potpredsednik Vlade i ministar odbrane Republike Srbije Nebojša Stefanović sastao se u četvrtak, 5. avgusta, sa delegacijom Predstavničkog doma Kongresa Sjedinjenih Američkih Država, koju su predvodili kongresmeni Erik Svolvel i Šon Maloni, saopštilo je Ministarstvo odbrane Srbije.
Američki poslanici izrazili su nadu da će Srbija i SAD u narednom periodu podići saradnju na viši nivo u oblasti odbrane, ali i u svim oblastima od zajedničkog interesa, navodi se u saopštenju.

Svolvel i Maloni su pružili podršku ekonomskom napretku Srbije i dodali da Srbija „pozitivno utiče na ukupnu bezbednost u svetu, pre svega kroz učešće u multinacionalnim operacijama UN i EU“.

Stefanović je naveo da Srbija i Sjedinjene Američke Države imaju uzlazni trend bilateralnih odnosa, a da je njihov tradicionalno najperspektivniji deo saradnja u oblasti odbrane.

Kako je rekao, Srbija visoko vrednuje dosadašnju saradnju u vidu zajedničkih vojnih vežbi i obuka, kao i donacije američke strane za sistem odbrane Srbije, navodi se u saopštenju Ministarstva odbrane.

Sastanku su prisustvovali su američki ambasador u Srbiji Entoni Godfri i direktor Vojnoobaveštajne agencije, brigadni general Zoran Stojković.
Američki kongresmeni su ranije u toku dana razgovarali sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.
 
link
Добродошла кући, Бајденова Америко! Накупило се на брдовитом Балкану много руског и кинеског ђубрета које мора да се почисти. А ти Бајденова Америко, ти за то имаш најбољу метлу!
:mazipsa:
 
1628340356207.png



Vilson centar: Konsolidacija suvereniteta Kosova rešava izvor napetosti na Balkanu



U izveštaju pod nazivom “Konsolidovanje suvereniteta Kosova: Zašto je to važno i šta treba učiniti” ukazano je da se pružila, kako je navedeno, jedinstvena prilika za rešavanje jednog od glavnih izvora međudržavnih napetosti na Zapadnom Balkanu. (Foto: www.wilsoncenter.org)


04 avgust, 2021 Milan Nešić

U izveštaju pod nazivom “Konsolidovanje suvereniteta Kosova: Zašto je to važno i šta treba učiniti” ukazano je da se pružila, kako je navedeno, jedinstvena prilika za rešavanje jednog od glavnih izvora međudržavnih napetosti na Zapadnom Balkanu. (Foto: www.wilsoncenter.org)


VAŠINGTON — Saveznici Kosova, posebno Sjedinjene Države i članice Evropske unije, potrebno je da pomognu u učvršćivanju kosovskog suvereniteta, dok za Srbiju treba da važe ista pravila kao i za ostale zemlje Zapadnog Balkana, navodi se u izveštaju pod nazivom “Konsolidovanje suvereniteta Kosova: Zašto je to važno i šta treba učiniti".

Objavio ga je Vilson centar, jedna od prestižnih vašingtonskih akademskih organizacija, a dokument sadrži preporuke za rešavanje spora između Kosova i Srbije u vezi sa kosovskim suverenitetom.

Stručnjaci te organizacije u dokumentu su ukazali da se pružila, kako je navedeno, jedinstvena prilika za rešavanje jednog od glavnih izvora međudržavnih napetosti na Zapadnom Balkanu.

Građani Kosova izabrali su vladu koja je osvojila znatnu parlamentarnu većinu na platformi napretka i borbe protiv korupcije. Novoj Vladi, koju predvodi premijer Aljbin Kurti, potrebna je čvrsta međunarodna podrška. Saveznici Kosova, posebno Sjedinjene Države i članice Evropske unije, potrebno je da pomognu konsolidovanje kosovskog suvereniteta”, ukazano je u izveštaju Vilson centra osnovanog ukazom američkog Kongresa 1968. godine.

Ne propustite:

Filips: U dijalog Kosova i Srbije uključiti specijalnog izaslanika Sjedinjenih Država

Kako je objašnjeno, nova energična podrška Sjedinjenih Država i Evropske unije potrebna je za ostvarenje cilja postojanja nezavisnih, multietničkih država i društava koja mirno koegzistiraju na Zapadnom Balkanu.

Vlada Kosova posvećena je tim principima, dok Srbija nije. SAD i EU moraju se suočiti sa sve autoritarnijim vlastima Srbije i njenom destabilišućom spoljnom politikom. Vođene zabrinutošću da bi se Beograd mogao naći pod većim uticajem Moskve, usled njene veličine i efikasnosti bilateralne i multilateralne diplomatije, zapadne zemlje omogućile su Srbiji privilegovan položaj među zemljama Zapadnog Balkana. Umesto toga, Sjedinjene Države i EU treba da insistiraju na tome da Srbija ispunjava iste standarde u borbi protiv korupcije, kleptokratije i ka ostvarenju demokratizacije, poštovanja manjinskih prava i regionalne koegzistencije – što se traži od ostalih zemalja Zapadnog Balkana”, ukazano je u analizi Vilson centra - institucije koja nosi ime dvadeset osmog američkog predsednika.

Između ostalog, ocenjeno je da Srbija omogućava jačanje uticaja neslobodnih država na Zapadnom Balkanu, kao i da je Rusija i Kina koriste kao sredstvo za povećanje sopstvene moći i uticaja i podrivanja koristi koje području Zapadnog Balkana donosi Zapad.

Obnavljanje posvećenosti za učvršćivanje suvereniteta Kosova jedno je od sredstava pomoću kojih partneri Kosova mogu da iskažu privrženost svom demokratskom partneru i iskažu principijelan stav prema srpskom neliberalnom i destabilizujućem delovanju i protivljenje jačanju vojne saradnje sa Rusijom i Kinom”, ukazano je u tekstu u kom su u tom smislu date konkretne preporuke Sjedinjenim Državama, Evropskoj uniji, Ujedinjenom Kraljevstvu i Severnoatlantskoj alijansi (NATO).


Balansiranje u spoljnoj politici Srbije
Ne propustite:

Spoljna politika Srbije: Neutralnost ili sedenje na više stolica

Posvetiti se obnovljenom dijalogu koji ravnopravno tretira Kosovo i Srbiju – priznavajući suverenitet i teritorijalni integritet svake od strana. Sjedinjene Države i Evropska unija trebalo bi da podrže te principe i nedvosmisleno se odreknu promene granica. Tražiti od Kosova i Srbije da se ponašaju odgovorno i poštuju obaveze koje su preuzeli tokom dijaloga. Udvostručiti podršku prijemu Kosova u međunarodne organizacijame ključnim za domaću i međunarodnu bezbednost: Savet Evrope, Organizaciju za bezbednost i saradnju u Evropi, Svetskoj zdravstvenoj organizaciji, Interpol-u i UNESCO-u”, precizirano je u izveštaju američkog Vilson centra.
Takođe, sugeriše se i da bi od Srbije trebalo tražiti da prekine sa kampanjom blokade prijema Kosova u međunarodne organizacije i povlačenja priznanja nezavisnosti Kosova. Među preporukama je i inicijativa o ohrabrivanju pet država članica Evropske unije koje nisu priznale Kosovo (Kipar, Grčka, Rumunija, Slovačka i Španija) da izmene svoj odnos prema nezavisnosti Kosova.

Ne propustite:

Srbija, Kosovo i EU - priznanje, normalizacija ili iluzija?

Ukoliko ne žele da priznaju nezavisnost – makar ne bi trebalo da otežavaju prijave za članstvo u međunarodnim organizacijama”, navedeno je u tekstu u kome se ukazuje i na potrebu hitnog odobrenja vizne liberalizacije za Kosovo – čemu, kako je ukazano, Francuska i Holandija treba da prekinu da se protive. Istovremeno, potrebno je, kako je ukazano, insistirati na tome da Kosovo i Srbija ne teže savezništvima sa susednim zemljama i teritorijama.

Deo preporuka za SAD, EU, UK i NATO​

  • Uspostaviti jasan put za članstvo Kosova u NATO-u do 2027. NATO Misija na Kosovu trebalo bi da ostane u zemlji dok više ne bude bilo razloga za njeno prisustvo.
  • Ukoliko postoji značajno protivljenje članstvu Kosova u NATO-u, Sjedinjene Države, Ujedinjeno Kraljevstvo i evropske države koje priznaju nezavisnost Kosova trebalo bi da se obavežu na potpisivanje opsežnog sporazuma sa Kosovom u oblasti bezbednosti i odbrane – što bi bila alternativa članstvu.
Jasno ukazati da Kosovo i Srbija mogu napredovati u pristupnom procesu za članstvo u EU dok primenjuju osnovne vrednosti Unije. Pospešiti saradnju između Kosova i NATO -a. Omogućiti razvoj Kosovskih bezbednosnih snaga u potpuno operativnu vojsku do 2027, saradnju razvijati kroz zajedničke vojne vežbe”, precizirano je u preporukama Vilson centra.

Stručnjaci Vilson centra su, osim delu država međunarodne zajednice listu preporuka uputili Kosovu i Srbiji, ali i analizirali i svaku od zemalja pojedinačno.
Stranama u dijalogu o sveobuhvatnoj normalizaciji odnosa, koji se vodi poslednjih deset godina, poručili su da su ljudi preči od teritorije i da bi priroritet trebalo dati pitanjima koja utiču na živote ljudi.

To podrazumeva ključne teme vezane za tranzicionu pravdu - lociranje nestalih i dostizanje pravde za žrtve seksualnog nasilja, kao i podršku bilateralnoj ekonomskoj saradnji u borbi protiv nezaposlenosti. Saglasite se sa reciprocitetom prava za srpsku zajednicu na Kosovu i albansku zajednicu u Srbiji - što bi bio osnovni princip za vođenje dijaloga Kosova i Srbije i sporazuma dve strane. Vlasnička prava i kulturna nasleđe moraju biti obezbeđeni za sve građane na Kosovu. To posebno važi za imovinu kosovskih Srba van severne Mitrovice i okolnih područja, kao i za imovinu kosovskih Albanaca na četiri opštine na severu Kosova”, navedeno je u delu dokumenta koji se odnosi na Kosovo i Srbiju.

Tu je, pak primećeno, da uspon neliberalnog, nacionalističkog rukovodstva koje predvodi predsednik Aleksandar Vučić predstavlja veliki rizik po regionalni mir i stabilnost.

Ocenjeno je kao neprihvatljivo da Evropska unija dozvoljava Srbiji da odmiče u pristupnom procesu ka članstvu u Evropskoj uniji ako istovremeno nazaduje ka autokratiji i podriva funkcionalno Kosovo.


Ne propustite:

Analitičari: Rusija i Kina glavni protivnici SAD, Srbija problem jer im je partner

 
Pogledajte prilog 984874




Ruski novinar u intervjuu za RTCG smatra da će se uspostaviti novi odnosi Rusije i Zapada u regionu

Bajdenova Amerika se vraća na Balkan


Pogledajte prilog 984876

04.08.2021.

Genadij Sisojev, novinar i dopisnik ruskog „Komersanta“, u emisiji „Teleskopija“ RTCG, ocenio je da se SAD, pod administracijom predsednika Džozefa Bajdena, vraćaju na Zapadni Balkan. Novi odnosi SAD-a i Rusije, kaže, imaće i odjeka na region.

Ovaj intervju preneli su i mnogi portali u Srbiji. „SAD su stavile do znanja da se vraćaju na Balkan i da će uticati na događaje u ovom regionu“, ocijenio je Sisojev.
Navodi i da informacije o povezanosti Vučića, njegove porodice i ministra unutrašnjih poslova Srbije Aleksandra Vulina sa kriminalnom grupom Veljka Belivuka, mogu uticati na dešavanja u toj državi, ali i regionu.

„To zavisi od toga koliko dugo će da potraje taj skandal sa Belivukom i da li će biti novih otkrića. Ako bude potrajalo do izbora koji su planirani na proljeće, to će uticati i politički vrh Srbije je toga svestan“, poručio je Sisojev, dodajući da je to novi argument tezama o mogućnosti sukoba u BiH.
„Kad vlast oseti opasnost, najlakši izlaz je da izazove krizu kod sebe na granici, predstavi se kao zaštitnik braće“, rekao je Sisojev.
On naglašava da politički vrh Srbije, u svakodnevnim nastupima, ukazuje na kriminalna djela Belivukovog klana, ali ne odgovara na pitanja o prirodi njihovih odnosa.
Govoreći o ministru odbrane Nebojši Stefanoviću, kao mogućoj alternativi Aleksandru Vučiću Sisojev kaže da je Vučić svjestan da Stefanović ima dobre veze u SAD-u.

„Najrealniju alternativu može da čini, ne opozicija, već neko unutar sistema“, rekao je Sisojev i dodao da zbog toga tabloidi pod kontrolom Vučića toliko napadaju Stefanovića.
Sisojev je ocijenio da je Zapad na putu da predsednika Srbije pusti niz vodu.
„I to je, ako nije crveni, već žuti karton za Vučića od strane međunarodne zajednice“, rekao je Sisojev i podsjetio da je SNS na vlast 2012. došla uz pomoć Zapada, prije svega Nemačke.
Inicijativa Otvoreni Balkan, koju čine Srbija, Sjeverna Makedonija i Albanija je različit proces od ideje „srpskog sveta“, ali su oba u korist Beograda, navodi Sisojev.
„Srpski svet je neka vrsta odgovora na očigledne probleme u normalizaciji odnosa Beograda i Prištine. Tu nema napretka i ideja ‘srpski svet’ je direktno povezana s tim da Beograd nije spreman na kompromis“, rekao je Sisojev. Iako je Dejtonski sporazum okončao rat u Bosni i Hercegovini, ona je i dalje, ocjenjuje, nefunkcionalna država.

Pogledajte prilog 984877


Ključni cilj međunarodne zajednice je, kako kaže, da poveća funkcionalnost BiH, kako bi napredovala na putu evropskih integracija i zato je podržan takozvani Inckov zakon o zabrani negiranja genocida u Srebrenici.


„Pomoću tog zakona će se ići na eliminisanje radikalnijih političara, prednost će imati oni koji zauzimaju umereniji stav i to je poruka Zapada srpskim političarima u BiH“, rekao je Sisojev.

I Rusiji odgovara trenutna situacija u BiH, odnosno status kvo, ocjenjuje gost Tamare Nikčević.

„Njoj odgovara taj status koji ima BiH iz jednog razloga. Kako stvari sada stoje, BiH realno nikad neće ići progresivnije prema NATO-u“, uveren je Sisojev i dodaje da veća radikalizacija u BiH, ipak, ne odgovara Rusiji.




link


Добродошла кући, Бајденова Америко! Накупило се на брдовитом Балкану много руског и кинеског ђубрета које мора да се почисти. А ти Бајденова Америко, ти за то имаш најбољу метлу!
nemaju

pre izbora krivili Trampa da nema rešenje za Covid-19
onda narod glasao demokrate preko pošte ii onda oni pobedili
a kada su pobedili rekli da ni oni nemaju rešenje

beš mu mater
 
Pogledajte prilog 985057


Vilson centar: Konsolidacija suvereniteta Kosova rešava izvor napetosti na Balkanu



U izveštaju pod nazivom “Konsolidovanje suvereniteta Kosova: Zašto je to važno i šta treba učiniti” ukazano je da se pružila, kako je navedeno, jedinstvena prilika za rešavanje jednog od glavnih izvora međudržavnih napetosti na Zapadnom Balkanu. (Foto: www.wilsoncenter.org)


04 avgust, 2021 Milan Nešić

U izveštaju pod nazivom “Konsolidovanje suvereniteta Kosova: Zašto je to važno i šta treba učiniti” ukazano je da se pružila, kako je navedeno, jedinstvena prilika za rešavanje jednog od glavnih izvora međudržavnih napetosti na Zapadnom Balkanu. (Foto: www.wilsoncenter.org)


VAŠINGTON — Saveznici Kosova, posebno Sjedinjene Države i članice Evropske unije, potrebno je da pomognu u učvršćivanju kosovskog suvereniteta, dok za Srbiju treba da važe ista pravila kao i za ostale zemlje Zapadnog Balkana, navodi se u izveštaju pod nazivom “Konsolidovanje suvereniteta Kosova: Zašto je to važno i šta treba učiniti".

Objavio ga je Vilson centar, jedna od prestižnih vašingtonskih akademskih organizacija, a dokument sadrži preporuke za rešavanje spora između Kosova i Srbije u vezi sa kosovskim suverenitetom.

Stručnjaci te organizacije u dokumentu su ukazali da se pružila, kako je navedeno, jedinstvena prilika za rešavanje jednog od glavnih izvora međudržavnih napetosti na Zapadnom Balkanu.

Građani Kosova izabrali su vladu koja je osvojila znatnu parlamentarnu većinu na platformi napretka i borbe protiv korupcije. Novoj Vladi, koju predvodi premijer Aljbin Kurti, potrebna je čvrsta međunarodna podrška. Saveznici Kosova, posebno Sjedinjene Države i članice Evropske unije, potrebno je da pomognu konsolidovanje kosovskog suvereniteta”, ukazano je u izveštaju Vilson centra osnovanog ukazom američkog Kongresa 1968. godine.

Ne propustite:

Filips: U dijalog Kosova i Srbije uključiti specijalnog izaslanika Sjedinjenih Država

Kako je objašnjeno, nova energična podrška Sjedinjenih Država i Evropske unije potrebna je za ostvarenje cilja postojanja nezavisnih, multietničkih država i društava koja mirno koegzistiraju na Zapadnom Balkanu.

Vlada Kosova posvećena je tim principima, dok Srbija nije. SAD i EU moraju se suočiti sa sve autoritarnijim vlastima Srbije i njenom destabilišućom spoljnom politikom. Vođene zabrinutošću da bi se Beograd mogao naći pod većim uticajem Moskve, usled njene veličine i efikasnosti bilateralne i multilateralne diplomatije, zapadne zemlje omogućile su Srbiji privilegovan položaj među zemljama Zapadnog Balkana. Umesto toga, Sjedinjene Države i EU treba da insistiraju na tome da Srbija ispunjava iste standarde u borbi protiv korupcije, kleptokratije i ka ostvarenju demokratizacije, poštovanja manjinskih prava i regionalne koegzistencije – što se traži od ostalih zemalja Zapadnog Balkana”, ukazano je u analizi Vilson centra - institucije koja nosi ime dvadeset osmog američkog predsednika.

Između ostalog, ocenjeno je da Srbija omogućava jačanje uticaja neslobodnih država na Zapadnom Balkanu, kao i da je Rusija i Kina koriste kao sredstvo za povećanje sopstvene moći i uticaja i podrivanja koristi koje području Zapadnog Balkana donosi Zapad.

Obnavljanje posvećenosti za učvršćivanje suvereniteta Kosova jedno je od sredstava pomoću kojih partneri Kosova mogu da iskažu privrženost svom demokratskom partneru i iskažu principijelan stav prema srpskom neliberalnom i destabilizujućem delovanju i protivljenje jačanju vojne saradnje sa Rusijom i Kinom”, ukazano je u tekstu u kom su u tom smislu date konkretne preporuke Sjedinjenim Državama, Evropskoj uniji, Ujedinjenom Kraljevstvu i Severnoatlantskoj alijansi (NATO).


Balansiranje u spoljnoj politici Srbije
Ne propustite:

Spoljna politika Srbije: Neutralnost ili sedenje na više stolica

Posvetiti se obnovljenom dijalogu koji ravnopravno tretira Kosovo i Srbiju – priznavajući suverenitet i teritorijalni integritet svake od strana. Sjedinjene Države i Evropska unija trebalo bi da podrže te principe i nedvosmisleno se odreknu promene granica. Tražiti od Kosova i Srbije da se ponašaju odgovorno i poštuju obaveze koje su preuzeli tokom dijaloga. Udvostručiti podršku prijemu Kosova u međunarodne organizacijame ključnim za domaću i međunarodnu bezbednost: Savet Evrope, Organizaciju za bezbednost i saradnju u Evropi, Svetskoj zdravstvenoj organizaciji, Interpol-u i UNESCO-u”, precizirano je u izveštaju američkog Vilson centra.
Takođe, sugeriše se i da bi od Srbije trebalo tražiti da prekine sa kampanjom blokade prijema Kosova u međunarodne organizacije i povlačenja priznanja nezavisnosti Kosova. Među preporukama je i inicijativa o ohrabrivanju pet država članica Evropske unije koje nisu priznale Kosovo (Kipar, Grčka, Rumunija, Slovačka i Španija) da izmene svoj odnos prema nezavisnosti Kosova.

Ne propustite:

Srbija, Kosovo i EU - priznanje, normalizacija ili iluzija?

Ukoliko ne žele da priznaju nezavisnost – makar ne bi trebalo da otežavaju prijave za članstvo u međunarodnim organizacijama”, navedeno je u tekstu u kome se ukazuje i na potrebu hitnog odobrenja vizne liberalizacije za Kosovo – čemu, kako je ukazano, Francuska i Holandija treba da prekinu da se protive. Istovremeno, potrebno je, kako je ukazano, insistirati na tome da Kosovo i Srbija ne teže savezništvima sa susednim zemljama i teritorijama.

Deo preporuka za SAD, EU, UK i NATO​

  • Uspostaviti jasan put za članstvo Kosova u NATO-u do 2027. NATO Misija na Kosovu trebalo bi da ostane u zemlji dok više ne bude bilo razloga za njeno prisustvo.
  • Ukoliko postoji značajno protivljenje članstvu Kosova u NATO-u, Sjedinjene Države, Ujedinjeno Kraljevstvo i evropske države koje priznaju nezavisnost Kosova trebalo bi da se obavežu na potpisivanje opsežnog sporazuma sa Kosovom u oblasti bezbednosti i odbrane – što bi bila alternativa članstvu.
Jasno ukazati da Kosovo i Srbija mogu napredovati u pristupnom procesu za članstvo u EU dok primenjuju osnovne vrednosti Unije. Pospešiti saradnju između Kosova i NATO -a. Omogućiti razvoj Kosovskih bezbednosnih snaga u potpuno operativnu vojsku do 2027, saradnju razvijati kroz zajedničke vojne vežbe”, precizirano je u preporukama Vilson centra.

Stručnjaci Vilson centra su, osim delu država međunarodne zajednice listu preporuka uputili Kosovu i Srbiji, ali i analizirali i svaku od zemalja pojedinačno.
Stranama u dijalogu o sveobuhvatnoj normalizaciji odnosa, koji se vodi poslednjih deset godina, poručili su da su ljudi preči od teritorije i da bi priroritet trebalo dati pitanjima koja utiču na živote ljudi.

To podrazumeva ključne teme vezane za tranzicionu pravdu - lociranje nestalih i dostizanje pravde za žrtve seksualnog nasilja, kao i podršku bilateralnoj ekonomskoj saradnji u borbi protiv nezaposlenosti. Saglasite se sa reciprocitetom prava za srpsku zajednicu na Kosovu i albansku zajednicu u Srbiji - što bi bio osnovni princip za vođenje dijaloga Kosova i Srbije i sporazuma dve strane. Vlasnička prava i kulturna nasleđe moraju biti obezbeđeni za sve građane na Kosovu. To posebno važi za imovinu kosovskih Srba van severne Mitrovice i okolnih područja, kao i za imovinu kosovskih Albanaca na četiri opštine na severu Kosova”, navedeno je u delu dokumenta koji se odnosi na Kosovo i Srbiju.

Tu je, pak primećeno, da uspon neliberalnog, nacionalističkog rukovodstva koje predvodi predsednik Aleksandar Vučić predstavlja veliki rizik po regionalni mir i stabilnost.

Ocenjeno je kao neprihvatljivo da Evropska unija dozvoljava Srbiji da odmiče u pristupnom procesu ka članstvu u Evropskoj uniji ako istovremeno nazaduje ka autokratiji i podriva funkcionalno Kosovo.


Ne propustite:

Analitičari: Rusija i Kina glavni protivnici SAD, Srbija problem jer im je partner

Ukratko:

JuEsEj savetuje EU da ubrza izdavanje pasoša Šiptarima

a onda će da vide...

Bavaria Republjika
Normandia Republjika
Vatikan Republjika
 
Враћа се сена , скаламерија некадашње силе која је своје "храбрости" испољавала тако што је изоловала народе , игладнела их и онда их такве бомбардовала, да би их поделила и убедила да продају државу .

Та скаламерија се враћа на место злочина , оно што може да се примети јесте да је днаас потпуно иста као њена жртва што је била пре 20 година .

Америка је дубоко у унутрашњим поделама , расним , верским и политичким , идеолошким .Америка као таква није способна да да управља једним својим градом а не неком својом колонијом ..Једини начин да она капитулира јесте да се подржавају поделе унутар САД и да се масовно показују и приказију , да се негују као цвет у башти ..јер када те поделе порасту оне ће саме да угуше белосветску змијурину.
 
Poslednja izmena:
Враћа се сена , скаламерија некадашње силе која је своје "храбрости" испољавала тако што је изоловала народе , игладнела их и онда их такве бомбардовала, да би их поделила и убедила да продају државу .
Varas se.
Medjedu i psihopati ce biti bolje da su mrtvi. ;)
 
Kažu da poznaje prilike.

To je loše za Adolfa Vučlera, pošto je on u stvarnosti ključni zlikovac
Оно што креираш мораш и да познајеш, зар не. Ево му, посланик јуниор тренира владавину права по КиМ.
За Вучлера не знам, мада тамо уочи Марковдана ми озбиљни људи потврдише да планира изаћи у сусрет и монархистима. :)
 
Оно што креираш мораш и да познајеш, зар не. Ево му, посланик јуниор тренира владавину права по КиМ.
За Вучлера не знам, мада тамо уочи Марковдана ми озбиљни људи потврдише да планира изаћи у сусрет и монархистима. :)
Moguće, već ima svoje agente pod nazivom POKS

Ali računaj da 2022. dolazimo na vlast
 
Враћа се сена , скаламерија некадашње силе која је своје "храбрости" испољавала тако што је изоловала народе , игладнела их и онда их такве бомбардовала, да би их поделила и убедила да продају државу .

Та скаламерија се враћа на место злочина , оно што може да се примети јесте да је днаас потпуно иста као њена жртва што је била пре 20 година .

Америка је дубоко у унутрашњим поделама , расним , верским и политичким , идеолошким .Америка као таква није способна да да управља једним својим градом а не неком својом колонијом ..Једини начин да она капитулира јесте да се подржавају поделе унутар САД и да се масовно показују и приказију , да се негују као цвет у башти ..јер када те поделе порасту оне ће саме да угуше белосветску змијурину.
Možda i ameri skreću pažnju svojih građana sa bitnih unutrašnjih pitanja! Pa i dalje glume svetske policajce... a raja im aplauzira jer i dalje misli da su još uvek neki važan k...
 
  • Podržavam
Reactions: MJK
Rekao bih da Rusi (već) diplomatski lagano hebu amere i EU! Rusima odgovara status quo, a barabe iz EU i USA nemaju ideje ni načina da srede stanje po njihovom ukusu i interesima! Koliko su se već puta menjale stranke i USA predsednici za ovih 25 godina, a Bosna i dalje ku*ac od države! :super:
 
Rekao bih da Rusi (već) diplomatski lagano hebu amere i EU! Rusima odgovara status quo, a barabe iz EU i USA nemaju ideje ni načina da srede stanje po njihovom ukusu i interesima! Koliko su se već puta menjale stranke i USA predsednici za ovih 25 godina, a Bosna i dalje ku*ac od države! :super:
Eto ti, a tvoj zemo Vucic se hvalio kako mu je Bajden prijatelj:rotf:
 

Back
Top