Bahami

Franky

Početnik
Poruka
11
najpre velik pozdrav za sve ovde!
Konacno da nadjem i neko mesto gde se razgovara i o nekim drugim zemljama za odlazak a ne samo o Kanadi, SAD i Zapadnoj Evropi...

Nedavno procitah neki clanak na netu o tome kako na Bahamima postoji nedostatak obucene radne snage. Pretpostavljam da pod tim misle i npr. fakultetski obrazovane. Pa me zanima da li ima nekoga ko zna neke informacije o tome kako je na Bahamima? Zivot, odnosi belci-crnci, privreda, mogucnost dobijanja papira...?
Znam da su oni u okviru britanskog komonvelta, pa ne znam kakvog to ima uticaja na useljenje tamo?
Cini mi se da su ekonomski relativno jaki (bar po CIA Factbook-u), a opet nisam cuo jos ni od koga da je otisao tamo da radi i zivi?

..a evo i doticnog clanka:
http://www.expatsdirect.com/ed/index.cfm?scn=featart&ArticleID=62
 
Franky:
najpre velik pozdrav za sve ovde!
Konacno da nadjem i neko mesto gde se razgovara i o nekim drugim zemljama za odlazak a ne samo o Kanadi, SAD i Zapadnoj Evropi...

Nedavno procitah neki clanak na netu o tome kako na Bahamima postoji nedostatak obucene radne snage. Pretpostavljam da pod tim misle i npr. fakultetski obrazovane. Pa me zanima da li ima nekoga ko zna neke informacije o tome kako je na Bahamima? Zivot, odnosi belci-crnci, privreda, mogucnost dobijanja papira...?
Znam da su oni u okviru britanskog komonvelta, pa ne znam kakvog to ima uticaja na useljenje tamo?
Cini mi se da su ekonomski relativno jaki (bar po CIA Factbook-u), a opet nisam cuo jos ni od koga da je otisao tamo da radi i zivi?

..a evo i doticnog clanka:
http://www.expatsdirect.com/ed/index.cfm?scn=featart&ArticleID=62


Ja sam doduse samo silazio sa broda (radio prosle godien za Royal Caribbean Cruise) na par sati jer je jedna od destinacija na tzv Western cruise bila i glavni grad Nassau.
Sta da ti kazem, taj gradic nije veci od neke varosice u Srbiji, ne verujem da tu ima nekakvih velikih mogucnosti za posao mada bi to trebalo jos proveriti, ovo je cisto onako nagadjanje. E sad ti rece, nedostatak obucene radne snage, sta to konkretno znaci, obucena radna snaga moze biti i neki stolar ili varilac, nisam siguran da bas nesto rasirenih ruku docekuju inzenjere i tome slicno.

Takodje, ne verujem da se lako mogu srediti papiri bas iz pomenutih razloga pripadanja Komonveltu.

Sto se tice odnosa belih-crnih stanovnika, to je svuda manje vise ista prica, uvak postoji zavist lokalnog stanovnistva jer smatraju da su beli ljudi u startu dosli sa velikim novcem iako oni ne znaju bas tacno gde je Srbija i kako se tamo zivi pa im razlika izmedju recimo Kanadjana i Srba nista posebno ne znaci, za njih smo i mi bogati samo zato sto smo beli.
 
klika:
Ja sam doduse samo silazio sa broda (radio prosle godien za Royal Caribbean Cruise) na par sati jer je jedna od destinacija na tzv Western cruise bila i glavni grad Nassau.
Sta da ti kazem, taj gradic nije veci od neke varosice u Srbiji, ne verujem da tu ima nekakvih velikih mogucnosti za posao mada bi to trebalo jos proveriti, ovo je cisto onako nagadjanje. E sad ti rece, nedostatak obucene radne snage, sta to konkretno znaci, obucena radna snaga moze biti i neki stolar ili varilac, nisam siguran da bas nesto rasirenih ruku docekuju inzenjere i tome slicno.

Takodje, ne verujem da se lako mogu srediti papiri bas iz pomenutih razloga pripadanja Komonveltu.

---u tom textu govore o strucnim radnicima koji bi radili na brodogradilistu u Grand Bahama; pise da dovlace radnike i iz Rumunije i Bugarske npr. kao i iz jos nekih zemalja..., posto je tamo nedostatak radne snage...
A stoji (tamo i u CIA-i) da je turizam veoma razvijen, zatim bankarstvo, pogotovo e-banking i te slicne nove IT tehnologije...

...mada sad sam video da stanovnika ima svega nesto vise od 300.000 pa onda shvatam da nije neka velika sredina koja bi pruzala mnogo mogucnosti..... ; doduse GDP im je 17.000$!!!, ako je to neko merilo bogatstva?

Znaci po tvojim iskustvima po tim Karipskim ostrvima su manje vise slicni uslovi rada i zivota? Dobro ne racunajuci Kubu i Dominikanu. Drzavice poput Barbadosa, Dominike, onih Sent ovaj onaj, Trinidad i Tobago, Antigva? Kakvih informacija imas o njima?
 
Franky:
---u tom textu govore o strucnim radnicima koji bi radili na brodogradilistu u Grand Bahama; pise da dovlace radnike i iz Rumunije i Bugarske npr. kao i iz jos nekih zemalja..., posto je tamo nedostatak radne snage...
A stoji (tamo i u CIA-i) da je turizam veoma razvijen, zatim bankarstvo, pogotovo e-banking i te slicne nove IT tehnologije...

...mada sad sam video da stanovnika ima svega nesto vise od 300.000 pa onda shvatam da nije neka velika sredina koja bi pruzala mnogo mogucnosti..... ; doduse GDP im je 17.000$!!!, ako je to neko merilo bogatstva?

Znaci po tvojim iskustvima po tim Karipskim ostrvima su manje vise slicni uslovi rada i zivota? Dobro ne racunajuci Kubu i Dominikanu. Drzavice poput Barbadosa, Dominike, onih Sent ovaj onaj, Trinidad i Tobago, Antigva? Kakvih informacija imas o njima?

Sve se na Karibima svodi na jednu stvar, turizam! Ima nasih ljudi koji rade u bankarstvu ili IT biznisu ali to su pojedinacni slucajevi (rekao bih promili) , nikako ih ne mozemo uzeti kao pravilo.

Ovo za brodogradilista, verujem da su to zanatlije tipa varioci i tome slicno, to prozali brate moj svuda u svetu. Zanati su najtrazeniji i ovde u Kanadi. Mogu ti reci iz iskustva da ovde u Torotnu jedan vodoinstalater premasuje sa primanjima svakog inzenjera i to bez vecih problema, satnica im ide i do neverovatnih CAD$ 35-40.

Jedino ako si jedan u milion i znas nesto sto malo njih zna da radi a trazeno je, onda mozda i nadjes neki dobar posao na Karibima, ili ako pricas 3 svetska jezika pa se uglavis negde u turizmu.

Sa druge strane, mislim da je vrlo tesko srediti papire na bilo kom ostrvu koje je pod jurisdikcijom jedne od sila , USA, Britanije, Francuske ili Holandije. Znam neke nase ljude koji su bezuspesno pokusali samo turisticki da odu na Holandske Antile, Arubu ili Curasao, a da ne govorim o radnoj dozvoli.

Sve u svemu , mrka kapa za SCG pasos.....
 
Konacno neko tko ne zeli da rmabaci u hladnim ekonomsko razvijenim zemljama.

Poprilicno istrazujem pomenuta ostrva, kako se dokopati istih, poceti neki posao ili se zaposliti.

Ako ima nekoga da malo mudrujemo (razmenimo misljenja) o istim, veoma sam rad!

pozzz
 
Ja sam tamo bila samo turistički i bila sam neprijatno iznenadjena u kojoj meri je teritorija pod severnoameričkim uticajem, skoro da su potpuno izgublli nacionalni identitet.
Lično, nije mi se dopao, mada sam ja videla samo Nassau i Cable Beach.
 

Back
Top