- Poruka
- 34
БЕОГРАД – После мера које је најавила Влада Србије ради решавања проблема великог броја илегалних имиграната у Бањи Ковиљачи, основци ће данас кренути на наставу коју су више дана бојкотовали. На састанку представника Комесаријата за избеглице, челника МУП-а, града Лознице и представника Бање Ковиљаче утврђен је низ конкретних мера и активности у циљу решавања проблема великог броја имиграната. Републички комесар за избеглице Владимир Цуцић, у интервјуу за „Правду“ објашњава како је настао проблем са азилантима, шта добијамо недавно усвојеном Декларацијом о избеглицама и где ће бити уложен новац са донаторске конференције.
Србија није била претерано занимљива очајним људима из Африке. И зато нас је све изненадио проблем с енормним бројем азиланата у Бањи Ковиљачи.
- Због повећаног броја илегалних имиграната, који се декларишу као тражиоци азила и због њиховог све дужег задржавања, тренутно нисмо у могућности да обезбедимо свима смештај. У тренутку преузимања Центра за азил, у децембру 2008, у Србији се налазило 27 тражилаца азила, а 2011. кроз центре је прошло више од 2.500 људи. Због изненадног повећања броја азиланата Комесаријат за избеглице је основао Центар за азил у Боговађи за додатних 150 особа, са циљем да се растерети Бања Ковиљача, али ни то није дало очекиване резултате.
Колико уопште има азиланата у Србији?
- На територији Србије се налазе два центра за смештај тражилаца азила – у Бањи Ковиљачи и у Боговађи. У њима је смештено 227 азиланата, међу којима и велики број деце, жена и трудница. У Центру за азил у Бањи Ковиљачи налази се 137, а ван Центра око 500 азиланата. До усвајања Закона о азилу Центром за азил руководио је УНХЦР, а отада бригу о Центру преузима Комесаријат. Дневни трошкови за оба центра су око 5.000 евра. Највећи број тражилаца азила је из Сомалије, Пакистана и Авганистана.
Како планирате да решите проблем у Бањи? Предлагали сте да се искористи једна напуштена касарна ВС?
- Чим смо уочили тренд повећања броја азиланата, започели смо преговоре са Министарством одбране о пренамени једне од касарни, смештајних капацитетета 500 до 600 места, у Центар за азил. Преговори су при самом крају и очекујемо да ћемо у најскоријем року добити на коришћење поменути објекат, који ће задовољити све потребе за смештајем.
Постоји ли свеобухватнија стратегија за решавање овог проблема?
- Комесаријат за избеглице, у сарадњи са свим надлежним министарствима, а пре свега са Министарством унутрашњих послова, улаже максималне напоре и све расположиве ресурсе како би испунио обавезе предвиђене Законом о азилу. Истакао бих да је премијер Цветковић наложио свим ресорним министарствима да у блиској координацији пронађу решење за превазилажење тог проблема.
Ako ova vlada ne namerava u skorije vreme da iseli dotične "ljude" mislim da će nacionalisti morati da uzmu posao u svoje ruke.
Ja da plaćam ovoj balavurdiji iz afričkih pripizdina 5000 eura dnevno,a oni da siluju,napadaju i vređaju,e to već neće moći!
Srbija Srbima!