AVATAR

Kao ni u Avataru :)

Naravno da ima. Nije adaptacija nečega, već nešto sasvim novo. Što se tiče umjetničkih pozajmica ili slučajnih poklapanja sa drugim projektima (koji su uveliko preuzimali od Avatara, zato što je scenario bio javno dostupan, tako da neka prevelika zamjerka tu ne stoji), to je sasvim drugo. Najradije bih citirao Džima Džarmuscha:

Nothing is original. Steal from anywhere that resonates with inspiration or fuels your imagination...And don’t bother concealing your thievery—celebrate it if you feel like it. In any case, always remember what Jean-Luc Godard said: “It’s not where you take things from—it’s where you take them to."

E sada, ako je originalnost tebi jedino što je bitno u filmu, to je jednodimenzionalno gledanje koliko i za ljude koji zbog specijalnih efekata gledaju filmove kao što su 2012. i Transformerse. Pri tom treba naglasiti da si rekao da ti se Transformersi sviđaju jer su originalni (a zaista prosto nisu - mislim, to nije stvar mišljenja i stavova, već konstatacije činjenice).

Ideja je originalna, nebitno da li je nastala u filmu ili kao igracke ili kao crtani, IDEJA KAO IDEJA je originalna.

Znači nije bitno je li ideja u Avataru nastala ili u SF romanu iz 1960.-ih godina odakle je preuzeta za film? OK znači zaključili smo, ideja kao ideja u Avataru je originalna. z:mrgreen:

Ali ta tema je POKAZANA MILIJARDU PUTA!!!

Pa da čujemo onda to? Koji su to filmovi koji su obradili temu koju obrađuje Avatar, slobodno reci.

Osim ako ne racunate one izdzigljale Strumfove ko novinu...

Izdzigljale? z:p

Nisam, necu da gledam 2012 zato sto je to nista drugo do glupi film gde jedino sto se desava su dva sata stvari koje eksplodiraju bez ikakve radnje i bez ikakvog razloga i necu da ga gledam...

A Avatar jesi gledao?

----

Da se nadovežem na nastavak teme, Avatar je poslije samo dva dana gledanja zaradio 232 miliona i 180 hiljada dolara. Imam osjećaj da će Avatar sigurno prešišati Titanik kao najprofitabiji Kameronov film i svrstati se u listu najprofitabilnijih ikada.
 
Poslednja izmena:
E sada, ako je originalnost tebi jedino što je bitno u filmu, to je jednodimenzionalno gledanje koliko i za ljude koji zbog specijalnih efekata gledaju filmove kao što su 2012. i Transformerse. Pri tom treba naglasiti da si rekao da ti se Transformersi sviđaju jer su originalni (a zaista prosto nisu - mislim, to nije stvar mišljenja i stavova, već konstatacije činjenice).

Nisam rekao da mi se Transformers filmovi svidjaju. Transformers filmovi su sranje ogromno i uvreda po inteligenciju.

Ali crtane i stripove Transformersa OBOZAVAM!
I priznajem da ogorman broj stvari iz filmova nije originalana, i da je tupava i stereotipicna(crni ultra haker koji zivi u kevinom podrumu, super tajna UFO organizaija itd itd.)

Ali transformersi su originalna ideja, gde si ti jos video dzinovske zive vanzemaljske robote koji se transformisu u vozila?
Crani TF iz 84 je otvorio tu ideju i popularizovao dzinosvke robote sirom sveta! A da ni ne pominjemo lik Optimusa Prajma koji je postao medijska ikona i za koga manje vise ceo svet zna.

Navedi mi nesto tako revolucionarno iz Avatara sto ce biti upamceno godinama koje ce uslediti a da to nisu specijalni efekti?

NISTA! Avatar ce biti zaboravljen onog momenta kada izadje neki novi filma sa jos nabudzenijim efektima i necete se secati ni jednog jedinog lika is njega....

CEKAJ! **** THAT LAST SENTENCE!

Secacete se onog ludog zlog porucknika!!! Kakav je taj lik bio ULTIMATIVNI BADASS!!!
Bio je toliko lud, stereotipican, ko karikatura, on je bio genijalan!

Ok znaci Avatar ima dobre efekte i JEDNOG dobrog lika i to je.

Ostatak je i dalje katastofa...
 
Poslednja izmena:
ma hebes to, kao da ga idu ljudi gledati zbog radnje
popc1.gif
 
Pa da čujemo onda to? Koji su to filmovi koji su obradili temu koju obrađuje Avatar, slobodno reci
.

Dances with Wolves, The Last Samurai, Princess Mononoke, Nausicaa of the valley of the wind, Battle for Terra, Ferngully, Atlantis The Lost Empire, Pokahontas, To Kill A mocking Bird zatim ideje kradene iz Sonic The ******* Hedgehoga, Lapute, Matrixa, Brave Hearta, Dinotopijie...treba li da nastavim?

ma hebes to, kao da ga idu ljudi gledati zbog radnje
popc1.gif

Pa to je i ono sto me nervira. Ljudima je sada jedino bitno OMFG 3.56DIMAX6XY-OMEGA VISION efektiiii!!!!!!

Nikoga vise nije briga za pricu i likove, samo efekti efekti i efekti...

Što se tiče umjetničkih pozajmica ili slučajnih poklapanja sa drugim projektima

E da to se u normalnom svetu zove kopiranje i kradja ideje.
 
Poslednja izmena:
Pa ovdje pričamo o filmovima, nemoj sada govoriti o crtaćima i stripovima. z;)

Navedi mi nesto tako revolucionarno iz Avatara sto ce biti upamceno godinama koje ce uslediti a da to nisu specijalni efekti?

Naravno da nema ničega, osim možda dobro uklopljenog klišea koji će Avatar učiniti klasikom (mada mu nedostajo još malo barem klišea za tako nešto...).

Pardon, ali zar nije jedna revolucija dovoljna? Ti gledaš samo filmove koji postave nekoliko (a ja, bogami, ne znam niti jedan jedini takav dovoljno upečatljiv primjer)?

Dances with Wolves, The Last Samurai, Princess Mononoke, Nausicaa of the valley of the wind, Battle for Terra, Ferngully, Atlantis The Lost Empire, Pokahontas, To Kill A mocking Bird zatim ideje kradene iz Sonic The ******* Hedgehog, Matrixa, Brave Hearta, Dinotopijie...treba li da nastavim?

Posljednji Samuraj, Hrabro srce i Matriks su noviji filmovi, tako da oni nisu dobar primjer. Iskreno, ne vjerujem da je Kameron išao gledati crtaće da uzme ideje za Avatar. z:mrgreen: Nemam pojma šta ti je Sonic Hedgehog???

Imaš li na umu kakav je film Avatar? Sinteza svih ideja prisutnih u naučnoj i epskoj fantastici u jedan sveobuhvatni film. Meni zaista nisu još uvijek jasne te paralele koje se provlače stalno - ukrao ovaj od onog, joj. :zskace:

Dinotopija je TV serija. Zaista, možeš li mi ukazati što je to Kameron preuzeo iz Dinotopije? z:p

E vidiš, Battle for Terra je upravo rađena po Avataru, a ne obrnuto. Ako ćemo već optuživati za krađu, onda je Battle for Terra 'ukrala' kako ti kažeš ideju od Avatara. S tim što naravno Kameronu ne pada na pamet da podnosi tužbe, jer su to ipak dva više no očito različita filma.

I ja uopšte ne shvati iz konteksta, jesi li ti gledao film ili nisi?
 
I dalje je 100% do detalja prekopirao ideju i radnju Dances with the Wolves

OK you know what **** it

AVATAR JE NAJORIGINALNIJI FILM IKADA

AVATAR JE NAJBOLJI FILM IKADA

JAMES CAMERON JE BOG I SVI TREBAMO DA MU SE KLANJAMO

AVATAR JE BOZJE DELO

AVATAR CE UCI U ISTORJU KAO NESTO NAJBOLJE STO SE IKADA DESILO COVECANSTVU

ALL HAIL JAMES CAMERON!!!!

Eto ste srecni,dizem ruke!!!!
 
Poslednja izmena od moderatora:
Sinoc ga odgledah u bioskopu,efekti su strava odradjeni,radnja filma nije losa mada moglo biti malkice bolje,nije mi se svidelo sto je bas glavni karakter postao Toruk Mactu,kako bas on da se pogodi da moze da uhvati onog leteceg dinosaurusa.
 
mali off: pisacu clanak u okviru koga ce biti obuhvacen avatar, citava 3d tehnologija. e sad, kako bi udario paralele izmedju bioskopa..da ne zna neko gde mogu da nadjem podatak koju opremu koriste Kolosej, Tuckwood i npr roda. znam da je lakse da kontaktiram direktno njih ali sam ranije u pokusaju da dobijem slicne informacije, nevezane za ovu temu, uvek izvisio. Hvala! :)
 
Do sada nagrage osvojio:

* Filmski majstor (glavna nagrada) na Međunarodnom festivalu filma u Santa Barbari

* Životno dostignuće od strane Društva za vizuelne efekte

* Proglašen za Najbolji film od strane Njujorčanskih kritičara

Ovo su nominacije

* Od najveće udruge kritičara Sjeverne Amerike:

- Najbolji akcioni film

- Najbolje umjetničko djelo

- Najbolja kinematografija

- Najbolji režiser

- Najbolja montaža

- Najbolja šminka

- Najbolji film

- Najbolji zvuk

- Najbolji vizuelni efekti

* Od Zlatnog globusa dobio je četir nominacije:

- Najbolji režiser

- Najbolji film

- Najbolja muzika

- Najbolja pjesma
 
Sinoc sam gledao film (obican,ne 3d) i mogu reci da nesto slicno skoro nisam gledao.Nisam neki veliki poznavalac filmova ali avatar me je u potpunosti odusevio.Vidim dosta ljudi se zale na pricu - meni je odlicna.Jedna od stvari koja me je najvise odusevila je svet u kome se radnja desava.Imao sam utisak kao da sam tamo.Sve one zivotinje,drvece,mesta,planine etc. su ono sto kad se spoji je mene najvise odusevilo.Svakome bi preporucio da ga odgleda pa da onda sudi o njemu.A ne kao neki ovde koliko sam video(npr majstor aca), tri strane pljuju film , a nisu ga uopste ni odgledali.(covek ga je 5 puta pitao da li je gledao film uopste a ovaj se pravi lud.)
 
tri strane pljuju film , a nisu ga uopste ni odgledali.(covek ga je 5 puta pitao da li je gledao film uopste a ovaj se pravi lud.)

Gledao sam film.

I dacu mu 5/10

Sjajni efekti, ocajna prica, genericni, neintresantni likovi.

Ne prihvatam argumente tipa film ima sjajne efekte, treba zajebati sve ostalo.
Pricu cu jos i progutati, ali nema izgovora za likove!

Likovi su ono sto nosi film, a ovde nisam saosecao ni sa jednim likom i svi likovi su hodajuci klisei bez imalo karakterizacije ili unutrasnje borbe i konflikta i uopste nismo videli da i jedan lik menja i prolazi kroz neku promenu tokom filma.

Imamo glavnog lika Jake-a koji ja sav u fazonu surfer dude koji bukvalno radi sta god mu drugi kaze bez imalo soptvenog stava i volje, nema licnost uopste! Totalno je bi ko od drveta, ne znam dal je to do glumca ali Svarceneger ko Terminator je imao vise licnosti od ovog baje ko Jake... Imamo ludog pukovnika, koga zovek Pukovnik Klise, koji mi je licno bio jedina dobra stvar u filmu pored efekata, koji je nista do tipicni zli porucnik koji je ultimativni badass i nista vise, obicni dvodimenzionalni napumpani baja sa ozivljkom koji zvace cigaru. Koja je njegova motivacija? Zasto je takav? Dajte malo karakterizacije! Dajte malo da saznamo o njihovoj proslosti! Ako ste gledali FullMetal Jacket mocicete tacno da predvidie koja ce mu sledeca recenica biti! Imamo onog vodju komanije koji je isto do kapitalisticka svinja i totalno iritantan lik...

A naucnica koju glumi Sigourney Weaver jebila totalno nelogicna. Prvo kada vidi Jake-a sva je nadrnada kao u fazonu ne mozes mi ti nista i Jake joj je totalno antisipantican....ba bi kroz 5 minuta sprijateljila ko da se znaju ceo zivot...what?

Ili onaj lik koji je kao ultimativni nerd koji sudira Navi rasu, koji zeli da ide da zivi sa njima da ih upozna bolje, a onda uleti Jake i otme mu tu priliku i on ga kao mrzi zbog toga, uzeo mu je tu sansu da zivi sa Navi rasom, NAvi ce da JAku pokazu sve sto znaju a ne njemu, Jake zivi njegov san...da bi posle u onoj montazi koja traje 3 meseca Jake rekao u svom video dnevniku u fazonu "e on je sada ovde i sprijateljili smo se i sve je ok"
NE..ne ne ne i ne! Tako se ne radi karakterizacija! Nemozes tek tako da kazes e sprijateljili smo se! Znas kakvi bi dijalozi mogli da budu tu, pa da se svadjaju, pa da upadno zajedno u nevolju itd.

A ni Navi nisu nista bolji. Imamo onu scenu kada starisena su u fazonu trebamo da vidimo da li ce JAke da bude sa nama i da li cemo da mu pokazemo kako mi zivimo ili nije toga dostojan i ima da visi.
I onda su posle 30 sekundi OK BRATE STA IMA DOBRODOSAO U PORODICU!
A Jake nije NISTA uradio da se dokaze da je dostojan.

I da unobtainium? Really? Really? Niste mogli da smislite ni jedan drugi naziv za super retki kamen? Unobtainium? Really? Zar zaista mislite da smo toliko glupi?!


Jednostavno los je film! Ima efekte i to je to! Evo cak i da progutam pricu koja je prosta i milijardu puta vidjena i dalje je los film.

Ako imas prostu pricu onda su LIKOVI su ti koji trebaju da budu KOMPLEKSNI i intresantni da zbog njih zanemaris tu prostu pricu!

Ovde su likovi jednodimenzionalni, apsolutno ne kompleksni i dosadni...



Film je precenjen i dobija toliku hvalu samo na prethodnoj slavi rezisera.

Efekti su samo pola filma, i to je ono sto je Avatar dobro uradio, drugu polovinu je zasrao.

Odatle sledi moja ocena 5 od 10.

To je moje konacno misljenje i necete ga promeniti sta god mi rekli tako da nemojte ni da pokusavate!
 
Poslednja izmena:
I da unobtainium? Really? Really? Niste mogli da smislite ni jedan drugi naziv za super retki kamen? Unobtainium? Really? Zar zaista mislite da smo toliko glupi?!

Možda nisi dosta dovoljno upućen u SF? Unobtanium nije izmišljen u Avataru, već je još jedna preuzeta referenca (uklopljena u priču dosta dobro). Ne razumijem zašto govoriš o tome da 'misle da smo toliko glupi', štoviše upotreba tog naziva je odanost naučnoj fantastici i uopšteno futurističkoj nauci (u kojoj je prisutan već najmanje polovinu stoljeća).
 
Ok to nisam znao, priznajem.

Mislio sam da je izmisljen specificno za Avatar i da nisu mogli da smisle naziv pa su sfrljali nesto tuc-muc tu na brzinu...

Ali mi je i dalje bio glup naziv. Mislim vidim da je naziv izveden iz unobtainable kao da nemozemo da dodjemo do njega i to ali ipak...glup mi je naziv...

Sto se mene tice mogli su da ga zovu i nafta posto je ocigledno da je to apelovanje na istu...
 
Poslednja izmena:
u filmu se i uopšteno govori o ljudima koji svakodnevno uništavaju svoju planetu...koji jednostavno ne shvataju i ne vide lepotu i značaj prirode kao takve...bar sam ja film tako doživela...z:)

al mislim da o ukusima stvarno ne treba raspravljati...da prepustimo mi pravim kritičarima da ocene taj film, šta mislite z;)?
 
Poslednja izmena:
u filmu se i uopšteno govori o ljudima koji svakodnevno uništavaju svoju planetu...koji jednostavno ne shvataju i ne vide lepotu i značaj prirode kao takve...bar sam ja film tako doživela...z:)

al mislim da o ukusima stvarno ne treba raspravljati...da prepustimo mi pravim kritičarima da ocene taj film, šta mislite z;)?


Licni ja ne volim da citam sta kriticari govore o filmu, i to vazi za sve filmove.

Film je subjektivni dozivljaj i kao takav razliciti ljudi ce imati razlicita misljenja. I dzabe meni sto ce kriticar da hvali film ako se meni licno film ne svidi z:mrgreen:

Postoje mnogi filmovi koji su nahvaljeni od strane kriticara koji se meni ne svidjaju a imaju i neki podcenjeni filmovi u kojima sam ja mnogo vise uzivao...

Sve u svemu stvar je ukusa i stvar je onogo sto mi ocekujemo i po cemu ocenjujemo film. Meni se Avatar licno nije svideo ali postujem svakoga kome se film svideo...

Razumem ja vas ali razumite i vi mene z:D

P.S. Jedina dva kriticara koja ja pratim su MovieBob i The SpooneyOne zato sto su mi oni najzabavniji za gledanje jer su ludi totalno, iako se nekada ne slazemo oko filmova z:)

Spooney-jev review Avatara je genijalan. Kada imitira Porucnika Klisea to je prosto genijalno :D

Porucnik: That mech is too pussy for me...you know what it needs...a big ******* knife!
Vojnik: Why would you need a knife sir?
Porucnik: SILENCE PUSSY! I WANT A BIG ******* KNIFE ON THAT ******* MECH AND I WANT IT RIGHT ******* NOW!!!

z:Dz:Dz:D
 
Poslednja izmena:

Back
Top