Artemis 1 - povratak na mesec

daklem koliko sam saznao

faza 1 - artemis 1 - bez posade

trajace do 11 dec, nekih 26 dana
treba da odleti na mesec i da se vrati
ako sve prodje kako treba

faza 2 - artemis 2
sve isto kao 1 ali sa ljudskom posadom

faza 3 - artemis 3
sve isto kao faza 2 ali sa spustanjem ljudi na mesec

ima tu i neki plan da se spusti na mesec nesto ranije - neki habitat za ljude ali mi je nejasno kad

interesatna je promena goriva. Umesto ne znam cega ranije - ova raketla ide na vodonik.
 
Ne shvatam zasto bez posade zar nije lakse napraviti staru dobru raketu i odraditi isto kao pre 50 godina
Da cujem sta ima nauka da kaze na to ? Verovatno cete vi ljudi objasniti ostalom svjetu kako ste bili na mesecu pre 50 godina a ostali svet ce da vam poveruje posto ovo ide na forum nauka.

Pokusacu da odgovorim ono sto znam koliko znam.

Svaki svemirski program ima za namenu da isproba nesto novo. Ovo sa vodonikom za rakete je vrlo interesatno (pre se sagorevao neki derivat nafte + kiseonik naravno + problematika izduvnih zvona i kako sve to radi a da ne izgori od temperature).

Dakle dizu ruke od naftnih derivata, vodonik moze da se pravi tako da propulzija ce da radi duze vreme. Ako pocnu da kopaju mesec, a kopace ga sigurno, izbusice ga ko sir pogotovo za gvozdje i metale da prave svemirske brodove - 6 puta manja gravitacija moze da se popne na orbitu sa istom energijom mnogo vise.

Nisam siguran ali bila je neka prica da na mesecu ima mnogo vodonika. Nesto od cega mi mozemo da imamo koristi i na zemlji. Ako naprave pogon na vodonik za rakete, onda sa meseca mozemo da se snabdevamo gorivom.

Sto se ljudske posade tice, posle tolikih meseci i godina na svemirskoj stanici moguce je da cela prica oko ljudi u svemiru ima potpuno nova resenja koja ce se sigurno koristiti u dizajnu za ljude na put na mesec. Ko zna mozda ce da bude neki taksi zemlja - orbitalna stanica, pa odatle drugacijom raketom dalje gde god.
 
Pokusacu da odgovorim ono sto znam koliko znam.

Svaki svemirski program ima za namenu da isproba nesto novo. Ovo sa vodonikom za rakete je vrlo interesatno (pre se sagorevao neki derivat nafte + kiseonik naravno + problematika izduvnih zvona i kako sve to radi a da ne izgori od temperature).

Dakle dizu ruke od naftnih derivata, vodonik moze da se pravi tako da propulzija ce da radi duze vreme. Ako pocnu da kopaju mesec, a kopace ga sigurno, izbusice ga ko sir pogotovo za gvozdje i metale da prave svemirske brodove - 6 puta manja gravitacija moze da se popne na orbitu sa istom energijom mnogo vise.

Nisam siguran ali bila je neka prica da na mesecu ima mnogo vodonika. Nesto od cega mi mozemo da imamo koristi i na zemlji. Ako naprave pogon na vodonik za rakete, onda sa meseca mozemo da se snabdevamo gorivom.

Sto se ljudske posade tice, posle tolikih meseci i godina na svemirskoj stanici moguce je da cela prica oko ljudi u svemiru ima potpuno nova resenja koja ce se sigurno koristiti u dizajnu za ljude na put na mesec. Ko zna mozda ce da bude neki taksi zemlja - orbitalna stanica, pa odatle drugacijom raketom dalje gde god.
sve kako je apostol Artur Klark govorio... :cool:
btw, salju prethodno robote da caprkaju malo, trazice rude i buduce resurse za boravak tamo, a vrv i vodonikove izotope, kojih gore ima na pretek. ;)
 
Pokusacu da odgovorim ono sto znam koliko znam.

Svaki svemirski program ima za namenu da isproba nesto novo. Ovo sa vodonikom za rakete je vrlo interesatno (pre se sagorevao neki derivat nafte + kiseonik naravno + problematika izduvnih zvona i kako sve to radi a da ne izgori od temperature).

Dakle dizu ruke od naftnih derivata, vodonik moze da se pravi tako da propulzija ce da radi duze vreme. Ako pocnu da kopaju mesec, a kopace ga sigurno, izbusice ga ko sir pogotovo za gvozdje i metale da prave svemirske brodove - 6 puta manja gravitacija moze da se popne na orbitu sa istom energijom mnogo vise.

Nisam siguran ali bila je neka prica da na mesecu ima mnogo vodonika. Nesto od cega mi mozemo da imamo koristi i na zemlji. Ako naprave pogon na vodonik za rakete, onda sa meseca mozemo da se snabdevamo gorivom.

Sto se ljudske posade tice, posle tolikih meseci i godina na svemirskoj stanici moguce je da cela prica oko ljudi u svemiru ima potpuno nova resenja koja ce se sigurno koristiti u dizajnu za ljude na put na mesec. Ko zna mozda ce da bude neki taksi zemlja - orbitalna stanica, pa odatle drugacijom raketom dalje gde god.
Slazem se ja za istrazivanja to je sve ok i treba da se radi na tome i najjverovatnije ce i otici nekada ljudska posada na mesec ako pre toga ne dodje do samounistenja zemlje mislim da se lepo vratimo u kameno doba pa ajd ispocetka ali naslov teme mi je cudan.
Cinjenica je da su ameri i nasa napravili savrsene rakete koje su imale mnogo savrsenih misija na mesecu sa ljudskom posadom i da su prolazile bez ikakvih problema kroz Van Alenove pojase a da ne pricam za ostalo i mi sada treba da im verujemo ?
 
Slazem se ja za istrazivanja to je sve ok i treba da se radi na tome i najjverovatnije ce i otici nekada ljudska posada na mesec ako pre toga ne dodje do samounistenja zemlje mislim da se lepo vratimo u kameno doba pa ajd ispocetka ali naslov teme mi je cudan.
Cinjenica je da su ameri i nasa napravili savrsene rakete koje su imale mnogo savrsenih misija na mesecu sa ljudskom posadom i da su prolazile bez ikakvih problema kroz Van Alenove pojase a da ne pricam za ostalo i mi sada treba da im verujemo ?

Naslov teme je ime projekta: https://www.nasa.gov/press-release/liftoff-nasa-s-artemis-i-mega-rocket-launches-orion-to-moon

pitanje verovanja i neverovanja nije tema ovde. Moze na onoj drugoj temi.


Ali sav taj Apolo program se zasniva na nekom znanju od pre 50 godina. Od tada do danas mnogo sto sta se promenilo.


1. imamo stalno naseljenu internacionalnu stanicu u orbiti.
2. menjaju se ocigledno koncepti i rakete, spejs satl je ocigledno pukao kao ideja, izgleda da je bio previse skup koncept za taxi
3. na temu Artura Klarka ima onaj koncept da napravimo lift do orbite pa necemo morati da lansiramo rakete
4. mesec nam je najbilze nebesko telo gde mozemo da napravimo obitavaliste
5. za dalje lokacije trebace nam veci svemirski brodovi. To ce biti skupo da se pravi sa zemlje ali sa meseca ce biti lakse
6. ne znam koliko smo iskoristili rudnog bogatstva zemlje ali moguce je da cemo da eksploatisemo prvo mesec a onda verovatno asteroide.
 
To ako lutke iz faze 1 ne prime smrtonosne doze radijacije...
Смртоносна доза је 3000mSv.
За време проведено у пролажењу кроз Ван Аленове појасеве, укупна доза коју су астронаути примили била је свега 0,5mSv, што је око 5 пута већа доза од оне која се добије једним рендгенским снимањем грудног коша или током 50 дана нормалног боравка на Земљи. То значи да би морали да остану око 6000 пута дуже у појасевима да би примили смртоносну дозу радијације.
 
ako je suditi po artemisu 1, plan do meseca i nazad mislim da sam procitao da ce da bude 26 dana. Nije bas prepisavanje, bezmalo pun mesec dana.
Pa sta je to? Ako ide 11.2 km/s treba 22 dana da stigne. A tu joj ne treba nikakav pogon, dovoljno je da postigne 11.2 i samo jos da uspori...
Svaka raketa koja moze dostici tu brzinu stize na Mesec. Ako je takva postojala pre 50 godina. zasto za 50 godina nisu mogli da naprave
jos jednu? U stvari ima ih bruka, samo ne sa ljudskom posadom :P
 
Pa sta je to? Ako ide 11.2 km/s treba 22 dana da stigne. A tu joj ne treba nikakav pogon, dovoljno je da postigne 11.2 i samo jos da uspori...
Svaka raketa koja moze dostici tu brzinu stize na Mesec. Ako je takva postojala pre 50 godina. zasto za 50 godina nisu mogli da naprave
jos jednu? U stvari ima ih bruka, samo ne sa ljudskom posadom :P
koliko se secam posle apolo i shuttle misija nasa budzeti su drasticno smanjeni u vise naleta, mora da su potrosili mega pare. Onda je nasa krenula da pravi jeftine misije u obliku robota slanih na mars, i raznih drugih mnogo manjih projekata. I sonde, teleskope itd. Bice da su im odobrili vece pare i da se promenilo stratesko misljenje sto se tice meseca.
 
koliko se secam posle apolo i shuttle misija nasa budzeti su drasticno smanjeni u vise naleta, mora da su potrosili mega pare. Onda je nasa krenula da pravi jeftine misije u obliku robota slanih na mars, i raznih drugih mnogo manjih projekata. I sonde, teleskope itd. Bice da su im odobrili vece pare i da se promenilo stratesko misljenje sto se tice meseca.
To je zaista naivno misljenje... ko je sprecavao Ruse da naprave orbitalnu stanicu oko Meseca? Pazi cena orbitalne stanice oko Meseca ili Zemlje,
nije velika razlika...
 
Zasto nema orbitalne stanice oko Meseca, radi se samo o 360000km, to se prepisa :P

malo sam razmisljao o tvom pitanju i otprilike mi je ovo razmisljanje. Zasto bi brod sa zemlje morao da se sinhronizuje sa svemirskom stanicom oko meseca, kad moze da sleti direktno u blizinu nekog naselja (zasto bi se sinhronizovao dvaput?) Ja to ne bi radio, barem ne u nekoj prvoj fazi.

Medjutim mozda to bude imperativ kasnije. Da se prvo sinhronizuje brod sa nekom mesecevom stanicom u orbiti meseca, ljudi predju u drugi manji transportni brod do baze na mesecu kad se stanica sinhronizuje sa bazom. Ali to treba napraviti prvo, Mozda to budu pravili na mesecu umesto na zemlji... teorija.
 
To je zaista naivno misljenje... ko je sprecavao Ruse da naprave orbitalnu stanicu oko Meseca? Pazi cena orbitalne stanice oko Meseca ili Zemlje,
nije velika razlika...

Ni rusi nisu imali interes za svemirski program (verovatno vojni da) ali ovaj javni vec nije bio nesto podrzan.

Uostalm znas i sam sta se sve desavalo 80tih, 90tih pa i 2000tih itd. Tektonske politicke promene. Kome je bilo do puta na mesec. Lanjski sneg kad imas problem kod kuce.
 
Poslednja izmena:
Artemis I

Artemis I will be the first integrated flight test of NASA’s deep space exploration systems: the Orion spacecraft, the Space Launch System (SLS) rocket, and the supporting ground systems at NASA’s Kennedy Space Center in Florida. The first in a series of increasingly complex missions, Artemis I will provide a foundation for human deep space exploration and demonstrate our commitment and capability to extend human presence to the Moon and beyond. The primary goal of Artemis I is to thoroughly test the integrated systems before crewed missions by launching Orion atop the SLS rocket, operating the spacecraft in a deep space environment, testing Orion’s heat shield, and recovering the crew module after reentry, descent, and splashdown. The SLS rocket will launch an uncrewed Orion spacecraft from Launch Complex 39B at NASA’s modernized spaceport at Kennedy. As the Orion spacecraft orbits Earth, it will deploy its solar arrays, and the interim cryogenic propulsion stage (ICPS) will give Orion the big push— called a trans-lunar injection—needed to leave Earth’s orbit and travel toward the Moon. From there, Orion will separate from the ICPS about two hours after launch. After Orion separates from the ICPS, 10 small satellites known as CubeSats will be deployed to perform experiments and technology demonstrations. The CubeSats will conduct a range of investigations and technology demonstrations from studying the Moon or an asteroid to the deep space radiation environment. Each CubeSat provides its own propulsion and navigation to get to various deep space destinations. Orion will continue on a path toward a lunar distant retrograde orbit, where it will travel about 40,000 miles beyond the Moon, or a total of about 280,000 miles from Earth, before returning home. This flight test will demonstrate the performance of the SLS rocket on its maiden flight and gather engineering data throughout the journey before Orion returns on a high-speed Earth reentry at speeds of more than 25,000 mph. The high-speed lunar velocity reentry is the top mission priority and a necessary test of Orion’s heat shield performance as it enters Earth’s atmosphere, heating to nearly 5,000 degrees Fahrenheit (2,760 degrees Celsius)—about half as hot as the surface of the Sun—before splashing down in the Pacific Ocean for retrieval and post-flight engineering assessment.

https://www.nasa.gov/specials/artemis-i/img/Artemis I Reference Guide_Inter.pdf
 
Crew Module

The crew module is the pressurized part of the Orion spacecraft, sometimes referred to as the capsule, where crew will live and work on their journey to the Moon and back. The crew module can accommodate four crew members for up to 21 days, and provides a safe habitat through launch, on-orbit operations, landing, and recovery. The crew module contains advances in life support, avionics, power systems, and advanced manufacturing techniques, and is the only portion of Orion that returns to Earth at the end of flights. Inside the crew module, environmental control and life support systems maintain cabin temperature, pressure, humidity, oxygen, and carbon dioxide levels, keeping crew healthy and comfortable on long missions. A cockpit with glass displays allows full control of Orion by the crew. The sealed capsule also provides radiation protection needed to safeguard crew and spacecraft systems from cosmic and solar radiation seen in deep space, and micrometeoroid protection from items found in the space environment. On missions to the Moon, the crew module will be home to the astronauts. Water tanks and a dispenser provide drinking water and a simple way to rehydrate and warm food. The crew module’s waste management system, or lavatory, is designed for multi-week missions, privately accommodating both sexes while in zero gravity. Astronauts will also have to exercise, and Orion’s crew module has a built-in exercise device that provides both aerobic and strength training. The environmental control system even removes excess heat, humidity, and odor during exercise.

pg10+ https://www.nasa.gov/sites/default/files/atoms/files/orion_reference_guide_090622.pdf
 

Back
Top