arhitektura

sima kosmos:
U ostalom bolje da kod njih prolazim kroz dobar I kreativan kurs , nego da se ovamo suocavam sa necijim nervnim rastrojstvima , za svoj novac !
:roll:
kontam na shta mislish... lichno nisam se ni spremala za arhitekturu niti sam na arhitekturi, ali to shto sam skontala, skontala sam iz priche drugarice koja je ishla kod elima i druga koji je bio kod marije, ona je sad na samofinansirajutjim, a on na budzetu mada po meni je to najvishe zbog razlika u budovima iz srednje... medjutim ona je meni prichala da oni kad dodju tamo imaju 4 sata (subotom i nedeljom po 4) i prvo dok se njih chetvoro skupe prodje sat, dok pochnu josh pola sata, i josh odu pola sata sat ranije chesto... po meni je to malo neozbiljno... jeste elitna, ali im to daje mogutjnosta da se ponashaju kako hotje, dok kod marije i ne mozesh bash kako hotjesh... e sad taj moj drug shto je bio kod marije, verovatno je stvar u pristupu, shto mu dodje nekako subjektivno, on je sve to shvatio veoma ozbiljno, ali on je takav da je on vishe zayebavao mariju nego ona njega... njemu nikad nishta nije kenyala, shto ne znachi da ga nije pratila... ali on je tamo od 4 staa bio 4 sata i 15 minuta...
to je moje vidjenje stvari...
 
jeka$:
Mozes li mi reci jel su teske studije kao sto se prica???!!!Gde si ti isla na pripreme,i jel si na budzetu???
rekoh vec, spremala sam se kod Elima, gde se sada jako ozbiljno radi, sve kao na faksu, samo u neuporedivo povoljnijim uslovima - u grupama od cetvoro, petoro..........zovi ako hoces, pa se raspitej - 063 341 107ja sam upisala kao druga na listi, naravno, na budzet........ne znam sta su ti pricali, ali faks nije mnogo tezak.....to znaci, ko radi (dosta), taj prolazi, i to je sve....................
 
jeka$:
I ima deo Uvod u arhitekturu-modelovanje-na fakultetu to drzi dekan fakulteta,i tu treba da pokazes svoju kreativnost,snalazenje u prostoru.....nije tesko!! :-D :

kazi, molim te, kakve vezbe kreativnosti i modelovanja vam daju.............malo mi opisi, daj neki primer.......kakva tela crtate? na kom formatu? koliko dugo crtate (sat, dva?) predaju li vam istoriju arhitekture i umetnosti?
 
bimida:
kazi, molim te, kakve vezbe kreativnosti i modelovanja vam daju.............malo mi opisi, daj neki primer.......kakva tela crtate? na kom formatu? koliko dugo crtate (sat, dva?) predaju li vam istoriju arhitekture i umetnosti?
pa,daje nam(dekan)razne oblike koje on isece i neku povrsinu.od zadatih elemenata treba da naprevis kompoziciju u prostoru,znaci da sagledas celu povrsinu i prostor i da na osnovu toga napravis neku kompoziciju......tu se gleda sagledavanje prostora,kako uklapas zadate elemente...crtamo ono sto daju uglavnom na prijemnom,razna tela,uce nas teksture,sencenje...crtamo tri sata,crtamo na cetvrtini od AO,a nekada radimo na manjim formatimaA3,zadatu kompoziciju,pa da posle od zadatih elemenata sacinimo mi sami kompoziciju na polovini papira,zadaju nam da prikazemo razne teksture(drvo,voda,tkanina.....)sad od maja,treba da imamo jos jedan predmet koji se uci,ali za njega je potrebno da budemo na napolju.jos uvek ne znam sta je to.istoriju i umetnost arhitekture nemamo....
 
da li neko mozda zna nekoga,ko je arhitekturu upisao u nisu ili novom sadu,pa je tamo isao jedan,dva semestra pa se posle prebacio u beograd?
pitam ovo jel ne znam sta da radim ako ne upisem arhitek.u beogradu!!!!!!probacu i na primenjenim umetnostima odsek unutrasnja arhitektura,mada tu primaju 25-30!!!!!!
 
da li neko mozda zna nekoga,ko je arhitekturu upisao u nisu ili novom sadu,pa je tamo isao jedan,dva semestra pa se posle prebacio u beograd?
pitam ovo jel ne znam sta da radim ako ne upisem arhitek.u beogradu!!!!!! :cry: probacu i na primenjenim umetnostima odsek unutrasnja arhitektura,mada tu primaju 25-30!!!!!!
 
A koliko si ti to srednjih građevinskih škola i gimnazija društvenog smera video, kada si spreman to da tvrdiš?
Govorim o građevinskim, jer se njihova matematika, baš kao i na fakultetu, dijametralno razlikuje od matematike za arhitekte. A o gimnazijama društvenog smera neću ni da govorim...
To što građ. škole upisuju propaliteti ne mora obavezno da znači da im je matematika programski slaba. U koju si školu išao?
 
Lexa:
A koliko si ti to srednjih građevinskih škola i gimnazija društvenog smera video, kada si spreman to da tvrdiš?
Govorim o građevinskim, jer se njihova matematika, baš kao i na fakultetu, dijametralno razlikuje od matematike za arhitekte. A o gimnazijama društvenog smera neću ni da govorim...
To što građ. škole upisuju propaliteti ne mora obavezno da znači da im je matematika programski slaba. U koju si školu išao?
pa sada...necemo da se vredjamo!!!!!ja sam u gradjevinskoj i odlican sam djak,i ima dosta takvih....
jeste da gimnazijalci mozda prednjace u znanju iz matisa od drugih skola...ali to nema veze...posto idem na pripremnu nastavu na fakultetu,susrecem se sa raznim ljudima,,,profesori koji tamo predaju nam pricaju razne slucajeve koje su oni videli(neko moze da crta strava a da posle padne na prijemnom..ili da zna matis al opet zezne..)
NEMA PRAVILA......
 
jeka$:
pa sada...necemo da se vredjamo!!!!!ja sam u gradjevinskoj i odlican sam djak,i ima dosta takvih....
jeste da gimnazijalci mozda prednjace u znanju iz matisa od drugih skola...ali to nema veze...posto idem na pripremnu nastavu na fakultetu,susrecem se sa raznim ljudima,,,profesori koji tamo predaju nam pricaju razne slucajeve koje su oni videli(neko moze da crta strava a da posle padne na prijemnom..ili da zna matis al opet zezne..)
NEMA PRAVILA......
Svašta, ne vređam, baš govorim suprotno.

Ne mogu de porediti gimnazije društvenog smera sa tehničkim školama, u matematici!
Društvenog, dakle, smera. Matematičke gimnazije su potpuno druga priča. I zavisi gde, to je takođe bitno.
A ti se moraš složiti sa tim da tehničke škole, uopšte, upisuju propaliteti, jer im samo one preostanu Nigde nisam rekla da nema izuzetaka.
:wink:
 
Lexa:
Svašta, ne vređam, baš govorim suprotno.

Ne mogu de porediti gimnazije društvenog smera sa tehničkim školama, u matematici!
Društvenog, dakle, smera. Matematičke gimnazije su potpuno druga priča. I zavisi gde, to je takođe bitno.
A ti se moraš složiti sa tim da tehničke škole, uopšte, upisuju propaliteti, jer im samo one preostanu Nigde nisam rekla da nema izuzetaka.
:wink:
SLAZEM SE!u pravu si to sto kazes da su propalitetima jedina sansa tehnicke skole.
 
jeka$:
da li neko mozda zna nekoga,ko je arhitekturu upisao u nisu ili novom sadu,pa je tamo isao jedan,dva semestra pa se posle prebacio u beograd?
pitam ovo jel ne znam sta da radim ako ne upisem arhitek.u beogradu!!!!!! :cry: probacu i na primenjenim umetnostima odsek unutrasnja arhitektura,mada tu primaju 25-30!!!!!!

Ne možeš da se prebaciš posle jednog semestra, prebacivanje je dozvoljeno posle dva semestra, i to ako imaš položenu godinu.

Za prebacivanje iz Novog Sada i Niša nije veliki problem, ali tamo se, koliko mi je poznato, popune mesta u junskom roku, tako da ne znam kako bi izvela da se upišeš u NS ili NI. Ali zato postoji Mitrovica. Do sada je tamo uvek bilo dovoljno slobodnih mesta. Dakle, akcija je sledeća: padneš u BG (hipotetički, naravno), odeš u Mitrovicu i upišeš se. Ideš tamo na faks godinu dana, položiš ispite (što ne bi trebalo da je problem u Mitrovici), u septembru pokupiš dokumente i eto te u Beogradu. I to, ako se ne varam, na budžetu. To je dobra stvar. Loša stvar je što traže da se položi razlika u ispitima, koja je, čini mi se, nešto složenija nego kod prebacivanja sa fakulteta u NS i NI.

Postoji i 'plan B 'koji primenuje masa ljudi koji imaju strano državljanstvo (BiH ili HR, na primer). Oni imaju pravo da se upišu kao domaći ako uzmu zvaničnu potvrdu da su Srbi, ali mogu i kao stranci. Svako konkuriše kao Srbin u prvom roku, jer kao stranac nemaš pravo finansiranja iz budžeta. E sad, ako padneš u prvom roku, dolaziš u drugom, septembarskom, i upišeš se kao stranac - jer je za strance broj mesta neograničen, dovoljno je samo da ostvariš neki minimum poena na prijemnom. A taj minimum će ti svakako dati, jer je u njihovom interesu da te upišu da bi plaćao po 1800€ sledećih 5 godina.

Ovo su neke stvari koje se čine opštepoznatim, ali često se pokaže da ljudi, na primer, čak i ne znaju da postoji arhitektura u Mitrovici, tako da nije loše da se ponovi...
 
alien:
Ne možeš da se prebaciš posle jednog semestra, prebacivanje je dozvoljeno posle dva semestra, i to ako imaš položenu godinu.

Za prebacivanje iz Novog Sada i Niša nije veliki problem, ali tamo se, koliko mi je poznato, popune mesta u junskom roku, tako da ne znam kako bi izvela da se upišeš u NS ili NI. Ali zato postoji Mitrovica. Do sada je tamo uvek bilo dovoljno slobodnih mesta. Dakle, akcija je sledeća: padneš u BG (hipotetički, naravno), odeš u Mitrovicu i upišeš se. Ideš tamo na faks godinu dana, položiš ispite (što ne bi trebalo da je problem u Mitrovici), u septembru pokupiš dokumente i eto te u Beogradu. I to, ako se ne varam, na budžetu. To je dobra stvar. Loša stvar je što traže da se položi razlika u ispitima, koja je, čini mi se, nešto složenija nego kod prebacivanja sa fakulteta u NS i NI.

Postoji i 'plan B 'koji primenuje masa ljudi koji imaju strano državljanstvo (BiH ili HR, na primer). Oni imaju pravo da se upišu kao domaći ako uzmu zvaničnu potvrdu da su Srbi, ali mogu i kao stranci. Svako konkuriše kao Srbin u prvom roku, jer kao stranac nemaš pravo finansiranja iz budžeta. E sad, ako padneš u prvom roku, dolaziš u drugom, septembarskom, i upišeš se kao stranac - jer je za strance broj mesta neograničen, dovoljno je samo da ostvariš neki minimum poena na prijemnom. A taj minimum će ti svakako dati, jer je u njihovom interesu da te upišu da bi plaćao po 1800€ sledećih 5 godina.

Ovo su neke stvari koje se čine opštepoznatim, ali često se pokaže da ljudi, na primer, čak i ne znaju da postoji arhitektura u Mitrovici, tako da nije loše da se ponovi...
pa ja mislim da prijemni u beogradu i u novom sadu nisu u istom danu!
interesuje me,ova razlika u ispitima.ako to 'polozis',jel ti to garatuje ulazak na beogradski fakultet?ili zavisi da li ima mesta...ili to nema veze?a,da..gledala sam,u nisu na arhit,faku.primaju 340,a prijevi se 250!
 
jeka$:
pa,daje nam(dekan)razne oblike koje on isece i neku povrsinu.od zadatih elemenata treba da naprevis kompoziciju u prostoru,znaci da sagledas celu povrsinu i prostor i da na osnovu toga napravis neku kompoziciju......tu se gleda sagledavanje prostora,kako uklapas zadate elemente...crtamo ono sto daju uglavnom na prijemnom,razna tela,uce nas teksture,sencenje...crtamo tri sata,crtamo na cetvrtini od AO,a nekada radimo na manjim formatimaA3,zadatu kompoziciju,pa da posle od zadatih elemenata sacinimo mi sami kompoziciju na polovini papira,zadaju nam da prikazemo razne teksture(drvo,voda,tkanina.....)sad od maja,treba da imamo jos jedan predmet koji se uci,ali za njega je potrebno da budemo na napolju.jos uvek ne znam sta je to.istoriju i umetnost arhitekture nemamo....

moram jos malo da te gnjavim, jer mi te informacije znace da pomognem drugarici koja se sprema sama.......znaci, pravite MAKETU od nekih dvodimenzionalnih, trodimenzionalnih oblika? sta vam daju od materijala - karton, lepak, skalper? Kakva tacno tela crtate - ranije su obicno bile neke kutije, a sada? koliko elemenata vam postave? da li sencite ceo crtez, ili sencenje radite na nekim manjim crtezima? kako vas uce predstavljanju tekstura? koji su im kriterijumi?
 
bimida:
moram jos malo da te gnjavim, jer mi te informacije znace da pomognem drugarici koja se sprema sama.......znaci, pravite MAKETU od nekih dvodimenzionalnih, trodimenzionalnih oblika? sta vam daju od materijala - karton, lepak, skalper? Kakva tacno tela crtate - ranije su obicno bile neke kutije, a sada? koliko elemenata vam postave? da li sencite ceo crtez, ili sencenje radite na nekim manjim crtezima? kako vas uce predstavljanju tekstura? koji su im kriterijumi?
ma da isece nam neke trouglove,pravougaonike,nesto je duze nesto krace.jednom ti daju uz taj materijal i neki upecatljiv,svaki put razlicit.prvo nam je pored ovih osnovnih kartonskih oblika ubacio i plastiku,pa drugi put parce drveta,pa neki upecatljiv detalj i ti treba da sagledas sve dobijene elemente,i da napravis prostornu kompoziciju al da ne lici na nesto tipicno(zgradu,ogradu,kucu..)vec on odatle gleda kako uklapas elemente.na pr:to drvo sto dobijes treba da bude prilepljeno za podlogu posto je to najtezi element,on treba da nosi ostalu postavki....itd.mozes te elemente da savijas,zasecas,al da ne preteras u tome.da ne bude nesto previse umetnicko,skulpturno ni kicasto!dobijes povrsinu od kartona,te elemente obicne,znaci nisu trodimenzionalni,samo jednostavno iseceni,oho lepak i nista vise.
crtamo velike,pune i providne kocke,kupe,lopte zasecene,gumu izduvanu,jos dosta elemenata(to su oni koje dobijamo za prijemni)a ima jos novina koje nam polako uvode...razne stolice,draperije,ogledala.zavisi,nekada nam postave po 7-8 elemenata,nekada 4.sa sencenjem celog crteza jos nismo poceli.tekture prenosimo na crtez.znaci nadjemo u casopisima razne teksture(kora drveta,pesak,blokovi,voda,razne linije,kocke......,po mogucstvu da budu slike crno bele jer se tada lakse sagledava i prenosi na papir)i oni nam zadaju,na pr.bilo je da zamislimo punu drvenu kocku i da je sto realnije predstavimo na papir...imamo jos mnogo toga da radimo sto se crtanja tice,ali smo na vreme krenuli sve tece ok.
posavetovala bih ti drugaricu da ipak ode kod nekoga na mesec,dva dana na casove sto se crtanja tice da nauci perspektivu,sagledavanje,merenje,proporcije...ja sam mislila da je to lako,sta samo nacrtas zadato i gotovo,al ima dosta toga sto sama ne mozes da naucis.
mozes da crtas fantasticno....al ako crtez nije onakav kako oni to sagledavaju onda si gotov.tamo na prijemnom nije potrebno da ti crtas fantasticno,da bas bukvalno nacrtas istu onakvu kompoziciju,vec ima dosta caka koje oni gledaju.sagledavanje proporcija,kako si postavio kompoziciju na papir,kako si okrenuo papir...hiljadu stvari.
zato ako moze nek izdvoji,ja ne znam koliko se ovako privatno krecu casovi(mislim na tedija,djuru,mariju,lolu-likove koji drze pripremnu)znam da je na fakultetu 140evra mesec dana,oko 100-150 evra pa nek ode na neki cas kod nekoga.
i nek kupi na fakultetu ima zbirka sa crtezima i zadaima iz matisa i logickih zadataka,pa nek pogleda one crteze...
ako te jos nesto zanima...pitaj slobodno ;-)
 
a bre ljudi koliko tema treba da otworite o owom fakin prijemnom :roll:

pitanje za studente prwe godine: jel su wam pokaziwali radowe sa prijemnog??? kod nas su na wezhbama iz likownog pushtaliu nekom programu machke i koka kole :D widela sam i swoj crtezh medju njima, ali kakwih swe reshenja je bilooooooo
ja nisam imala pojma, ali poenta nije bila da se nacrta ko-zna-kakwa machketina ili logo coca-cole, wecj shto ludje sa shto wishe osecjaja... ne znam, ali neki radowi koje sam widela su naprosto genijalni, odushewljena sam nekim idejama
izgleda da se tri crtezha [kompozicija, dekompozicija i onaj sa 2d i 3d formama proizwoljno ukomponowanim] odnose na ono "arthitektonsko" crtanje za koje se spremasmo swe wreme, a dwa preostala na osecjaj za oblik i proporcije, nije bitna realna komponenta, onaj logo nismo morali ni priblizhno da potrefimo
 
btw, znam da je ono bio mali offtopic...

ne znam da li sam spomenula na owoj temi, ja sam se spremala kod djure 3 meseca [od marta] i solidno sam uradila prijemni, imala sam 50 poena... mada nije toliko bio uspeshan owe godine, malo nas je sa priprema proshlo, a izgleda da najwishe ima owih koji su se spremali na fakultetu

matematika nije toliko bitna na prijemnom, ali bitno je da imash neko jache predznanje kad krenu predawanja.......
 
e ljudi ljudi.......mene iskreno zanima koje tablete su dobre ako se nekim slucajem ne polozi prijemni....:))hehehehe...iskreno procitala sam sve postove i dosla do zakljucka da polozen prijemni nije toliko do osobe koja sprema nekog vec do onog ko polaze....ja sam kod lole iako stojim do ovog sto sam rekla ipak me zanima dal imate neki komentar za njega....?
 

Back
Top